Skocz do zawartości

VrayPhisicalCamera, film gate a focal length


godzio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

film gate: czyli wielkość klatki (pełna klatka w aparatach to 35mm)

focal lenght: ogniskowa

 

praktyka:

Jeżeli chcesz uzyskać ogniskową 55mm dla pełnej klatki ustawiasz:

- film gate: 35mm

- focal lenght: 55mm

 

Przykład wykorzystania w przypadku wpasowywania render w wykonane zdjęcie:

 

Jeżeli chcesz ustawić ogniskową 55mm ale dla niepełnoklatkowca, np dla obiektywu Sigma 17-70 niepełnoklatkowego którym fotografowałes teren na którym chcesz wpasować render, to musisz:

- 55mm pomnożyć przez wartość około 1.3, czyli: 55*1.3 = 71,5

 

a więc zostaje:

- film gate 35mm

- focal lenght: 71,5mm

 

I już masz render zgodny ze zdjęciem (kamera musi być w tej samej odległości co w realu).

---

 

A jeżeli nie potrzebujesz wpasowywać w zdjęcie to wal te opcje i ustawiaj je tak żeby było dobrze :p Te wartości są jedynie pomocne przy wpasowywaniu w zdjęcie. Innego zastosowania nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli faktycznie wszystko działa tu jak w aparacie, super,

 

czyli do np większego dofa, tak jak w aparacie, daje wieksze focal lenght (ogniskową) oraz f-number mały.A film gate zostawiam sobie zawsze taki sam.

 

senkju za wyjasnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kub@ całkowicie nie istotne

SWRSC skąd wziąłeś przelicznik 1.3? z jedynek Canona?

 

Teoretycznie zwiększając pole obrazowe (film gate) zmniejszamy głębię ostrości przy analogicznych ogniskowych i takiej samej przysłonie.

Nie wiem czy to działa w Vrayu, ale powinno.

 

edit

Przykład:

f/2.8, taka sama ogniskowa (50mm dla małego obrazka), odległość od obiektu 5m.

Dla matryc APS-C lub filmu APS głębia ostrości wynosi 3.01 m

Dla filmu 35mm głębia wynosi 1.73 m

Dla średniego formatu głębia wynosi 0.99 m

Edytowane przez dariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik wypracowany razem z Krzyhhh-em.

Szukaliśmy sposobu na określenie ogniskowej dla pełnej klatki w vRayu przy renderze wpasowanym w zdjęcie, które było robione niepełną klatką (400D Canona).

 

Nie wiem jak działa na głębię ostrości, ale w przypadku perspektywy ten przelicznik się zgadza. Przetestowane, sprawdzone na: Canon 400D + Sigma 17-70mm DC.

 

Dokładny przelicznik ma jeszcze coś po setnej po przecinku, ale 1.3 spełnia swoją rolę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to dziwne, bo u mnie super się sprawdza przelicznik 1.6 dla Canona, możesz napisać jak to sprawdzaliście? jakie zdjęcie, przy jakiej ogniskowej? bo by wychodziło na to, że ogniskowa w VrayCam nie odpowiada ogniskowej obiektywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem z ciekawości te ogniskowe na zdjęciu z centralnym punktem zbiegu.

Okazało się, że jednak przelicznik 1,6 (dokładniej 1,621) jest bliżej poprawnej perspektywy.

Ciężko mi było uwierzyć w to, że fizyka może się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zeby nie zakładac nowego wątku.

 

testuje takie rozwiązanie, ale może ide w złym kierunku.

poniewaz nie rozumiem dlaczego wartości multipliera sa takie niskie rzędu 0,01 dla sky i sun, pomyslałem że wszystko zostawie na 1 i w sun i w sky i reszte bede regulował kamerą, to rozwiązanie działa dość dobrze przy zewnętrzach ale słabo we wnętrzach.

czy to oznacza że jednak inne ustawienia vraya kłuca się z takim podejściem np inne światła

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaz jakiś przykład, ja używam we wszystkich wnętrzach i exteriorach właśnie VraySky + VraySun i PhisicalCamera - zawsze tak jak piszesz, VraySky + Sun z defoultowymi ustawieniami, i parametrami kamery "dostrajam" sobie światło. - najbardzije logiczna droga - w końcu jak robisz zdjęcie to nie przyciemniasz słońca :)

 

Oczywiscie w interiorach doświetlenie jakimiś vrayplanami to zasadniczo podstawa, ale to nie one budują główne światło a jedynie wypełniają luki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaz jakiś przykład, ja używam we wszystkich wnętrzach i exteriorach właśnie VraySky + VraySun i PhisicalCamera - zawsze tak jak piszesz, VraySky + Sun z defoultowymi ustawieniami, i parametrami kamery "dostrajam" sobie światło. - najbardzije logiczna droga - w końcu jak robisz zdjęcie to nie przyciemniasz słońca :)

 

Oczywiscie w interiorach doświetlenie jakimiś vrayplanami to zasadniczo podstawa, ale to nie one budują główne światło a jedynie wypełniają luki.

 

a jakie wartości maja twoje światła dodatkowe? czy rzędu np 500?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wracając jeszcze do przeliczników. W nowej scenie z nowym zdjęciem do wpasowania przelicznik 1.3 sprawdza mi się idealnie podczas gdy 1.6 to kompletna tragedia.

 

Sprzęt taki jak wcześniej: Canon 400D + Sigma 17-70 DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności