Skocz do zawartości

Rozbudowa stacji roboczej- podkręcenie i7-5820k


szary83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Zamierzam co nieco zainwestować w rozbudowę mojego obecnego komputera. Sprzęt składałem około półtora roku temu, więc jest jeszcze w miarę świerzy i nie chcę go zupełnie wymienić, a jedynie zwiększyć jego wydajność, aby starczyło jeszcze na drugie tyle.

 

Komp prezenruje się następująco:

i7-5820k

MSI X99 Gaming 7

Be Quiet! Shadow Rock 2

4x Crucial DDR4 8GB 2133 MHz

SSD Premier Pro SP900 256 GB

HDD WD Purple 2TB

Gigabyte GeForce GTX 970

Zasilacz Aerocool PGS VP-PRO (700W) 80+ Bronze

obudowa Cooler Master K280 Midi Tower

 

Na pewno chcę powiększyć ram do 64 GB. Najprościej jest zwyczajnie dopukić 4 kolejne takie same kości :-)

Chciałbym też mocniej podkręcić procesor. W tej chwili udało mi się dojść dp 4.0 GHz. Wyżej już za mocno się grzeje lub się wywala. Wiem że da się go rozbujać nawet do 4,5 GHz. Czy wymiana chłodzenia np na NOCTUA NH-D15 pomoże? Czy lepiej też zainwestować tysiaka więcej w ram i wymienić w całości na 2400 MHz? Może problem jest jeszcze gdzie indziej? Może patrząc na mój zestaw uważacie że dałoby radę mocniej podkręcić zegar, tylko ja coś sknociłem w biosie? Jestem otwarty na sugestie! Również na te związane z pozostałymi podzespołami. Zastanawiałem się oczywiście nad wymianą procesora. Ostatnio trochę zaniedbałem śledzenie rozwoju procków, ale robiąc szybkie rozeznanie doszedłęm do wniosku, że chyba wymiana nie ma sensu. Musiałbym wyłożyć dużo więcej kasy, aby zwiększyć wydajność jakoś znacząco. Tą kasę już chyba lepiej by było wydać na noda :-) Jeśli jestem w błędzie to śmiało mnie naprostujcie.

 

Pozdrawiam i proszę o porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki!

Faktycznie ciekawie to wygląda z tymi używkami :-) do tego stopnia, że zacząłem się zastanawiać nad złożeniem zestawu z dwoma e5-2683 v3.

Zaproponowalibyście jakieś podzespoły? Jaka płyta główna? ASUS Z10 PE D16 jest ok? Ramu na początek wystarczy 64 giga? Ram musi być DDR4? Jakie chłodzenie? Czy nie wliczając procesorów, kupując wszystkie pozostałe podzespoły jest możliwe zmieścić się w 5-6 tyś?

 

Jest to małe odejście od tematu głównego, ale jest on również wciąż aktualny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 7 tyś + 2x procesor to już chyba wykonalne :-)

 

Asus Z10 ped d16 ws 2550 zł

8x Crucial 8gb 2133 MHz DDR4 1900 zł

SSD Samsung Pro 256 gb 600 zł

WD Purple 2tb 350 zł

zasilacz Chieftec 850w 450 zł

chłodzenie 2x Arctic Freezer 13 250 zł

obudowa Corsair Carbide 400q 400 zł

gtx 970 1000 zł

 

całość około 7500 zł + procesory= około 12500 zł.

 

Taki zestaw jest ok? Może gdzieś jeszcze można zaoszczędzić co nieco? Nie ma jakiejś innej porządnej, ale ciut tańszej płyty głównej, która dała by radę? Na przykład Asus Z10 PE-D8 WS? Może też obudowę można i dysk ssd można dać tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 7 tyś + 2x procesor to już chyba wykonalne :-)

 

Asus Z10 ped d16 ws 2550 zł

8x Crucial 8gb 2133 MHz DDR4 1900 zł

SSD Samsung Pro 256 gb 600 zł

WD Purple 2tb 350 zł

zasilacz Chieftec 850w 450 zł

chłodzenie 2x Arctic Freezer 13 250 zł

obudowa Corsair Carbide 400q 400 zł

gtx 970 1000 zł

 

całość około 7500 zł + procesory= około 12500 zł.

 

Taki zestaw jest ok? Może gdzieś jeszcze można zaoszczędzić co nieco? Nie ma jakiejś innej porządnej, ale ciut tańszej płyty głównej, która dała by radę? Na przykład Asus Z10 PE-D8 WS? Może też obudowę można i dysk ssd można dać tańsze?

 

 

Pamięć niestety musi być ECC Rdimm , koszt ok. 2500 pln.

płyta jak najbardziej Z10PEd8WS - koszt ok 2330 pln

Obudowa aby pomieścić płytę musi co najmniej spełniać standart EATX ale da się znaleźć taką za ok 300 pln.

chłodzenie i13 nie ma podstawki pod 2013 , sugeruję niestety droższy Arctic Freezer 33

reszta ok.

aha... w twoim podsumowaniu komponentów jest chyba błąd... powinno być 8500 a nie 7500?

sorry masz rację ... 7500 :D

muszę zaserwować sobie poranna kawę ;)

Edytowane przez matszklar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

 

Czy obudowa Fractal Design Core 3300 byłaby ok?

https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-core-3300-fd-ca-core-3300-bl-647769/

 

Sugerowane chłodzenie nie wiele droższe, wiec do przełknięcia :-)

 

matszklar, zaproponowałbyś proszę jakąś pamieć? Ja jakoś nie mogę znaleźć takiej o której piszesz, mieszczącej się w 2500 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fractal 3300 nie podejdzie... my bardzo sobie chwalimy Phanteksa Entho Pro.

Pamięć niestety ale drożeje z minuty na minutę ... proponuje np.KVR21R15D4/16 na morelach po 588 czyli komplet poniżej 2400 pln. Zerknij jesczcze na moją ofertę w dziele rózne... przy braku doświadczenia w konfigurowaniu może warto kupic coś gotowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, doświadczenia wielkiego nie mam (choć totalne zero to też chyba nie jest)... ale trzeba się rozwijać :-)

 

to tak teraz wygląda zestawik:

 

Asus z10pe-d8

4x Kingston 16 gb ddr4

ssd Samsung 850 pro 256 gb

WD Purple 2tb

Arctic Freezer 33

Chieftec 850w

Phanteks Enthoo Pro (PH-ES614P_TG)

MSI GTX 970

 

całość za niecałe 7530 zł.

 

Może być?

 

korekta! zapomniałem dodać drugie chłodzenie :-) cena za całość to 7685 zł.

Edytowane przez szary83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Podsumowując całość z procesorami to około 12530 zł

No to teraz podstawowe pytanie. Czy na prawdę warto w to iść? :-)

Coś jest z tymi procesorami nie tak, że sprzedaje się ich całkiem dużo w dobrej cenie? Innych xeonów z porównywalną ilością rdzeni nie znalazłem zbyt wiele. Mówię rzecz jasna o używanych procesorach.

 

Na pierwszy rzut oka wygląda zacnie... 28 rdzeni i 64 gb ram za niecałe 13 tyś :-) ale może gdzieś ukryte jest coś co nie gra :-)

Edytowane przez szary83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu tyle chodzą, jakbyś zobaczył za ile czasami na ebayu idzie wyrwać procesorki to byś z krzesła spadł :) Ja sam kupiłem 2x e5-2680v3 w cenie 1200 za sztukę.

 

@matszklar

 

a niby dlaczego musi być ECC? mi ten e5-2680v3 pracuje z normalnymi pamięciami kingstona bez żadnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vandam

Masz płytę 2 procesorową ale z procesorami v3?

procesory v4 pracują na płytach dwuprocesorowych (w tandemie) tylko z pamięciami ECC.

Procesory v3 zaś bez problemu wykorzystują również zwykle ddr4.

Tak na marginesie to procesorami z Ebay a bywa różnie....różniście

Ale nie będę się rozpisywał... właśnie dlatego pracuje w firmie.

To jak z tym starym dowcipem o zapłacie za usługę naprawy" i rachunku na 500 zł. Na fakturze w pozycji koszt uszkodzonego elementu pln10. No dobrze mówi zaskoczony właściciel sprzetu, a za co reszta ? Reszta za to ze wiedziałem który wymienić.....

Sorry za marudzenie...piszę z komórki dojeżdżając do krakuffka:)

Zaraz zaraz.... SZARY83 chce kupić procesory z serii v3???

To w takim razie zwracam honor... wystarczą pamieci zwykle ddr4 non ecc. Oczywiście lepsze będą eccc ale są droższe. To mówiąc dziękuję wszystkim za uwagę ,właśnie dojeżdżamy do domu. Coraz gorzej znoszę służbowe wyjazdy....starzeje się... Dobranoc ������

Edytowane przez matszklar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pamięć kingstona zaproponowana przez Matszklara nie wiele drożej wychodzi niż to co ja miałem wcześniej.

To wypoczywaj spokojnie Matszklar! Dzięki Tobie oraz Vandamowi za pomoc przy składaniu klocków do (ewentualnego) nowego kompa.

 

Chciałbym jednak wrócić do głównego tematu :-)

To czy Noctua nh-d15 i dokupienie drugiego takiego samego zestawu pamięci ram (4x Crucial DDR4 8GB 2133 MHz) pozwoli mi mocniej rozkręcić procka? Czy należało by przejść na pamięć 2400 mhz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności