Skocz do zawartości

Blender - NEWS oraz dyskusje


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

@Monio

 

Twój post podsunął mi pewną myśl (która i tak nigdy nie zostanie przez developerów wykorzystana, ale co tam, podzielę się nią i tak ;-)). Mianowicie myślę, że fajnie by było, gdyby zawsze na jakiś tydzień przed wypuszczeniem nowej wersji Blendera, na stronie pojawiała się ankieta z pytaniem, na których obszarach (lub możliwych taskach) twórcy powinni się skupić przy tworzeniu kolejnej wersji (ważne: ankieta musiałaby mieć charakter zamknięty, na zasadzie "wybierz jeden z listy"). Każdy zarejestrowany user na stronie miałby 1 głos - niejako z urzędu. Dzieki temu twórcy wiedzieliby, czego oczekuje społeczność. ALE. Każdy mógłby dokupić sobie dodatkowe głosy za donacje. Np. jeden dodatkowy głos to 3$. Każdy mógłby dokupić dowolną liczbę głosów. Dzięki temu im większą kwotą wspomożesz Blendera, tym większy masz wpływ na jego kształt. Ktoś może się zacząć burzyć, że to faworyzuje bogatszych, ale imho byłoby to uczciwe - w końcu to (cześciowo) za Twoją kasę Blender może się rozwijać, uczciwe by było, gdyby ci, którzy bardziej się finansowo przysłużą, mieli większy wpływ na kierunek zmian wprowadzonych za (de facto) ich pieniądze. Dzięki temu uniknięto by bezowocnych debat (bo wybór byłby jedynie ze ściśle ustalonej listy), wpłacający wiedzieliby, że ich pieniądze zostaną wykorzystane za to, czego IM potrzeba, a nie jakimś randomom, wszystko byłoby transparentne (bo np. ustalone by było, że prace skoncentrują się zawsze na 3 opcjach, które uzyskały najwięcej głosów), a jednocześnie może dałoby to motywację użytkownikom do wspierania Blendera finansowo.

 

Szkoda, że takie coś nigdy nie dojdzie do skutku. Powiem otwarcie: nie wspieram obecnie Blendera finansowo, w dużej mierze właśnie dlatego, że nie chce, by za moje pieniądze pracowano nad jakimiś nijak mi niepotrzebnymi pierdołami.

 

@Mookie

Częściowo odpowiedziałem na Twoje obawy powyżej - dać po jednym głosie każdemu, ale pozwolić wykupywać dodatkowe głosy za donację. W ten sposób najwiekszy wpływ na rozwój Blendera mieliby ci, którzy faktycznie najbardziej przyczynili się do tego rozwoju finansowo, a więc ci, którym na programie najbardziej zależy. Słowem: chcesz mieć wpływ na kierunek rozwoju? To się do tego rozwoju dołóż. Nie chcesz się dołożyć? Wciaż możesz korzystać czy wyrazić swoja opinię pojedynczym głosem, ale nie miej pretensji, jeśli pójdzie on w strone inną, niż oczekujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drakul- wchodzisz w menu ze skrótami i w 3d global view na dole klikasz w "add new " wpisujesz komendę " view3d.enable_manipulator " . i kliakasz rotate lub translate lub scale i ustawisz skrót . I tak 3 razy z każdym manipulatorem. Potem usuń stare skróty g,r,s bo sie dubluj i moze nie działać. Jak coś to googluj temat manipulatorów i skrótów do nich bo mogel cos pomieszac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrażę przy tym swój brutalny, prywatny pogląd, że większość userów Bledera nie powinno wpływać na jego rozwój i kształt.
Na przykład każda osoba związana z gamedevem która chce podstawowych funkcji robienia/ eksportowania swoich rzeczy do silników innych niż BGE?? Gdyby nie kasa od Valve i Epic to nic by się w temacie nie zmieniło.

Sorry ale jako osoba którą łącznie wydała na blendera już więcej kasy niż kosztuje 3DCoat czuje się teraz wydymany jak dowiedziałem się że chcą odciągać Dalai do bakeu.

 

Jak to widzisz, ludzie maja płacić w ciemno kasę na blendera i o jego rozwoju będę decydować wyłącznie goście których jedynym konikiem jest robienie filmów animowanych? Czyli blender ma gdzieś metkę że nie jest programem do robienia grafiki do gier 3d i jak po prostu to przeoczyłem?

 

Tanebrael- Podobnie postąpili goście od Krity, z tą różnicą głosy mają tylko osoby dające więcej niż 30 euro. Nie ma kupowania wielu głosów ale nic nie szkodzi sobie założyć drugie konto na kickstarterze. Jakoś nie widzę żeby ktokolwiek się oburzał.

Głosowanie darmowych kont mogłoby prowadzić do nadużyć takich jak to się dzieje w przypadku konkursów na facebooku, masz 100 kont na różne maile i klikasz sukcesywnie przez 3 wieczory i masz super kamere stereo kosztem cywilizowanego workflowy Bakeowania... Co sprytniejsi goście napisaliby do tego sobie automatyczne narzędzia w przeglądarce. Ja bym zawęził to do osób zarejestrowanych na Cloudzie. Głosów będzie mniej ale będą pochodziły od osób które cechują się największym zaangażowaniem.

 

Ja dodam że już od jakiegoś czasu istnieje cos takiego w blenderze z tą różnica ze dotyczy dużych firm. Valve, Epic, Chaos Group i wiele innych. Każda z tych firm zażądała konkretnych featuresów a nie dorzuciła się do wspólnego wora żeby blender mógł pełzać w bliżej nieokreślonym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monio a jak to z tymi dużymi firmami? No ostatnio Epic zarzucił troche gotówka dla import/export FBX, ta? Blender kase wziął, a przecież nikt ich nie zmusi by w ogóle zrobily coś w tym kierunku, no chyba że jakieś umowy został spisane czy coś. Ciekawi mnie to strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monio - zawsze mowie ze zostawie dyskusje a potem sie lamie i odpowiadam :D

Kiedys napisalem juz kontrowersyjna teze ze Ton stanowi chyba najwiekszy problem Fundacji w tym momencie. Wydaje sie, ze traktuje Blendera jak swoja wlasnosc, srodek do spelniania swoich marzen o robieniu filmow. Powtorze sie - Blender potrzebuje pelnego metrazu tak jak jak ryba potrzebuje roweru. Rozwiniecie softu powinno byc pierwszym i nadrzednym zadaniem fundacji a nie dziac sie przy okazji krecenia filmu. W koncu to "Blender Foundation" a nie "Making Movies Foundation" ;)

Rozumiem, ze najlepiej sie sprawdza soft w ogniu walki, przy konkretnym projekcie. Spoko. Ale ambicje Tona zeby robic pelny metraz sa bezsensowne w tym wypadku. Nowe rzeczy mozna zrobic na filmiku o dlugosci Caminandes i szlus. Mam powazne watpliwosci co do przydatnosci tej calej chmury tez, ale dostrzegam w niej sposob na zarabianie kasy dla Fundacji tak, ze tutaj jeszcze ok.

Na zewnatrz to sie ladnie nazywa - Fundacja Blendera. Ale de facto to jest Fundacja Tona. On ma decydujace zdanie i pomimo ogromu dobrej roboty z Blenderem na przestrzeni lat ten zwiazek wydaje mi sie pomalutku toksyczny. Nie ma zarzadu i glosowan w tej "fundacji" - jest jeden facet, krol, decydujacy o wszystkim. A ze deweloperzy to czesto mlode, naiwne jeszcze osoby z pewnoscia nie stanowi wielkiego problemu przekonanie ich do tego czy owego. Niestety priorytety Tona zdaja sie nieco odbiegac od samego Blendera - moze go to znudzilo po prostu, nie wiem... Tak ze zgodze sie tutaj ze glos uzytkownikow musi byc slyszany. Mnie nie chodzi o to zeby ludzi nie sluchac - chodzi mi o to zeby nie dawac im sily decyzyjnej. Filtrowac ten glos i podejmowac decyzje wsluchujac sie w niego, ale nie robic jakichs glosowan bo tlum bedzie chcial tylko fajerwerkow zawsze. Moge sie zalozyc ze "optymalizacja kodu" by sie nigdy nie pojawila na liscie pomyslow community. A ta robote trzeba wykonac niestety.

Slowko jeszcze o kasie - jesli kasa z Valve i Epic Games nie pojdzie na cele zwiazane z game devem to Fundacja moze stracic wiarygodnosc a Ton wykona piekny strzal w stope. Pol biedy jesli chodziloby tylko o niego, ale moze zaszkodzic nam wszystkim. Mam nadzieje, ze woda sodowa nie uderzyla mu do glowy tak bardzo (a ze uderzyla to niestety slyszalem w kilku jego wypowiedziach na Blender conference). Zobaczymy jak to bedzie. Generalnie otwarte zrodlo daje tutaj pole do popisu. Widzielismy co sie stalo z Open Office przeciez. Firma przegiela i mamy Libre Office. Moze tak sie stac z Blenderem kiedys jak Ton oglosi ze tym razem chce zrobic na przyklad najdluzszy film swiata... Moim zdaniem sie te filmy juz przejadly wszystkim i tylko Ton sie nimi pasjonuje. Ludzie chca rozwijania softu. Jak sie tak zastanowic - moze to tez wplynelo Brechta ktorego pasjonuje pisanie rendererow a nie robienie filmow...

 

Zeby nie bylo ze tylko pozytywne i rozowe mysli mam na temat Fuundacji ;)

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temporal- Możliwe że zostały spisane. Ale tak na zdrowy rozum, przecież jeśli by wydali tą kasę na jakieś bzdury to Epic i większość firm zerwałaby z nimi współprace natychmiastowo. Tak głupi nie są.

 

Nezumi - No. Teraz w zgadzam się prawie ze wszystkim co napisałeś. Każdy moduł blendera powinien mieć główną osobę decyzyjną która będzie wyznaczać główny kierunek, mieć sprecyzowaną wizję i czasem też wetować niektóre rzeczy. Tak do niedawna było z Cyclesem i Brechtem i przez wiele miesięcy to był najprężniej rozwijającym się projektem w blenderze. Problem jest taki tak na że tak na prawdę głównym decydującym we wszystkich innych modułach jest Ton. Tylko Brecht miał jaja żeby prowadzić Cyclesa po swojemu, nawet dał mu licencje z której Ton nie jest fanem. Czuje w kościach że teraz pod nowym dowództwem Cycles Bake o którego modliłem się latami ucierpi sromotnie.

 

Co do fajerwerków i optymalizacji. Każda optymalizacja niesie za sobą dane korzyści. Jak powiesz człowiekowi "Dependency grap" to potraktuje cię jak kosmitę, wiadomo. Ale co jakby powiedzieć "Przyśpieszenie animacji i umożliwienie tworzenia bardziej złożonych scen" to ludzie mogą to kupić. Tematy powinny być przefiltrowane przez górę pod względem "to co jest potrzebne" oraz "to co jest możliwe", potem ładnie zaprezentowane.

Jednak po pierwsze powinno być tak że jak zaczną jakąś robotę to ją szlifują i kończą. Jest tak wiele miejsc w blenderze które są odpuszczone bo po wstępnej wersji ktoś zabrał się za zupełnie inną rzecz...

Poza tym przecież może być tak że fundacja z zebranej puli wszystkich funduszy konkretną część przekazuje na właśnie takie niewidzialne ale ważne opcje, bugfixing, utrzymanie serwerów. To mamy teraz, tylko bez żadnej możliwości wpłynięcia na kierunek rozwoju.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasa z Valve została przekierowana na Gooseberry, o ile mi wiadomo. Był jakiś wyjątkowo dociekliwy użytkownik Blendera zainteresowany rozwojem narzędzi dla twórców gier, dopytywał, dlaczego tak się stało, ale że trwała kampania, uznano go za trolla, oskarżono o psucie atmosfery, a Ton w jego bodaj wątku fuknął, że BA nie jest już miejscem, które uznaje za przyjazne i uprzedził, że prędko tu nie zapostuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mookie- Nie doczytałeś. :/ To była inicjatywa Valve a nie nikogo od blendera i dotyczyła tylko części pieniędzy. Też bym wolał żeby te pieniądze poszły stricte na gamedev ale to chyba sprawa Valve co robi ze swoją kasą. Racja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie takie zachowania Tona - nie znam samej sytuacji, odnosze sie tylko do dziecinnych fochow - uwazam za oznake sodowej wody uderzajacej w sklepienie czaszki. Jak nie chce niech nie postuje, byle nie robil sobie z Blendera swojego placu zabaw i rozstawial devow na bramkach bo on chce sobie postrzelac gole.

Jakas daleka ta analogia ale niech tam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "wypierdalaniem" i "oddawaniem kradzionej kasy" bym nie przesadzał. Natomiast fakt, od pewnego czasu sądzę, że odejście Tona byłoby naprawdę pozytywną zmianą dla Blendera. Mam wrażenie, że z Tonem jest jak kiedyś z Geaorgem Lucasem - w pewnym momencie stworzył coś wspaniałego, ale później zatrzymał się na pewnym etapie (a nawet zaczął lekko cofać). I tak jak zdziecinnienie Lucasa nie przysłużyło się jakości "Nowej Trylogii" czy czwartego Indiany Jonesa, tak zatrzymanie się Tona na momencie, gdy pierwszy Shrek święcił tryumfy i była ogólna podjarka filmami animowanymi szkodzi Blenderowi. Serio, było już kilka "kreskówkowych" animacji w Blenderze i kolejny nie jest tu do niczego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zawęził to do osób zarejestrowanych na Cloudzie.

 

O ile zgadzam się, że dawanie "darmowych" głosów to jednak kiepski pomysł (słuszna uwaga z fake'owymi kontami), o tyle nie mieszałbym w to Clouda. Nie każdy, kto chce wesprzeć Blendera, musi być Cloudem zainteresowany. Ja np. nie widzę tam nic specjalnego dla siebie, więc jeśli już, to wsparłbym Blendera bezpośrednio finansowo. Czy fakt, że kasa poszłaby wprost do BF, a nie na Cloud, powinien mnie dyskwalifikować jako posiadającego głos? Nie sądzę. Dlatego raczej byłbym za bezpośrednim kupowaniem głosów - każde wydane na Blendera (dajmy na to) 5$ to jeden głos. Im więcej wspomożesz, tym większy wpływ będziesz miał na to, co dalej się będzie z Blenderem działo.

 

Ale tak jak mówię, szanse na to są mizerne. Przy obecnym podejściu devów i Tona w szczególności, nikt tam w życiu nie pozwoli, by użytkownicy mieli jakikolwiek decydujący głos. A właśnie - napisałeś niżej, że takiego głosu mieć nie powinni (znaczy - nie decydujący). Uważam inaczej. Jeśli wynik takiej ankiety, wypełnianej przez płacących użytkowników nie będzie miał mocy wiążącej, szybko okaże się, że ankieta swoje, a devsi i tak robią to, co im się podoba (za kasę userów...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w przesade. Ciekawy jestem co na ten temat sadzisz ikkiz - tak szczerze. Uwazasz, ze Ton idealnie prowadzi Fundacje? Moglbys odniesc sie do rzeczy z ktorymi sie nie zgadzasz w tym co napisalem na temat Tona? Na serio mnie ciekawi. Uwazasz ze Blenderowi przydalby sie pelnometrazowy film? Ze caly wysilek i pieniadze jakie ida na FILM usprawiedliwiaja to co sie PRZY OKAZJI dostanie samemu Blenderowi? Nie atakuje - calkiem na spokojnie pytam.

Bo na przyklad Krita zrobila kinckstartera na rozwoj Krity a nie na przyklad na produkcje komiksu czy jakiegos artbooka przy okazji ktorej Kricie cos tam mialoby skapnac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko: Tak. Ale plan był za ambitny na "społeczność".

 

Coś się skończyło, coś pękło, skoro wygląda na to "społeczność" chce odwoływać za pomocą głosowania mikropłatnościami człowieka, bez którego wizji by nie było Blendera. Widać to tu, i na BA

 

Skończy się jak Opera bez von Tetzchnera

Jeszcze się będziemy wstydzić przyznać, że coś w blenderze było robione. Albo ewentualnie wspominać z rozrzewnieniem jak Napstera i Winampa

 

Przykro się to czyta, serce się kraja. Nie mam wiele więcej do powiedzenia. Zbierajcie pieniądze na Mayę, powiedzcie ode mnie chrupkowi, że miał rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz- Podchodzisz do tego zbyt emocjonalnie. Niej trochę krytycyzmu bo jak na razie łykasz jak pelikan wszystko co zrobi / powie Ton i ludzie z Blendrowego świecznika.

Ja Tonowi bardzo dziękuje za to że udało mu się doprowadzić blendera do tego miejsca gdzie jest teraz ale twierdze że gdyby miał, obecnie, mniejszy wpływ na development to zaszlibyśmy znacznie dalej. On nie jest managerem tylko dyktatorem. Jak twój kierunek jest dokładnie taki jak jego to możesz tylko się cieszyć, wszystko jest perfekt. Problem jest taki że wiele osób chciałoby korzystać z blendera w innych dziedzinach niż to co interesuje Tona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w tym wszystkim sytuację patową. Blender jest tak mocno utożsamiany z jedną osobą jak dajmy na to firma Mac. Wpływ takich charyzmatycznych osób na rozwój jest nieoceniony. Wielu użytkowników siedzących w temacie doskonale wie czego chce (rozwoju określonych funkcji czy bug fixów). Nie można jednoznacznie stwierdzić, że dajmy na to plan realizacji filmu jest definitywnie złą drogą. W końcu blender to specyficzny rodzaj softu rozwijanego przez społeczność. Właśnie społeczność decyduje o sile i rozmachu Blendera. Wszelkie działania jakie są podejmowane mogą przyczynić się do poszerzania grona zwolenników a co za tym idzie rozwoju samego programu (czy przez takie akcje, czy przez siłę samego softu). Co wymiernie przekąłda się na fundusze itd. Blender to narzędzie pracy ale jakkolwiek by to nie zabrzmiało jest też zjawiskiem społecznym (co jest jego siłą i słabością). To osobiście mnie do niego przekonało - idea otwartości. Nie wiem czy Ton stracił trzeźwy osąd sytuacji ale to on musi określić swoją relacje względem Blendera i jego przyszłego rozwoju. Nie śledzę zbytnio wątków na BA ale jeżeli rzeczywiście całość przybiera charakter nagonki czy jakiegoś puczu to jest to trochę nie na miejscu. Jeżeli ktoś ma merytoryczną wiedzę to niech głos zabiera w odpowiednich wątkach i przyczynia się do rozwoju softu. Samo bicie piany mikserowi na wiele się nie zda. Myślę, że Ton wyciągnie jakieś wnioski z obecnej sytuacji. W końcu każda ze strona ma swoje racje. Sam chciałbym jak najwięcej usprawnień ale obawiam się, że bez "społecznościowej otoczki" cała idea rozwoju stanie w miejscu.

Edytowane przez kolaborant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ogolnie maja tendencje do skrajnosci. Jesli cos powiem niepochlebnego o Tonie to znaczy ze go nienawidze i chcialbym zeby zniknal na zawsze. Jesli zas powiem cos pochlebnego, no to musi, ze chce byc jego niewolnikiem i mam w domu oltarz z jego podobizna a cokolwiek on powie traktuje jako dogmat.

 

Ani to, ani to. Nie chce zeby Ton odchodzil - bo niby kto na jego miejsce? On mimo wszystko ogarnia calosc i steruje fundacja jak umie - raz lepiej raz gorzej. Ogolnie bardzo dobra robote wykonal jak do tej pory.

 

ALE nie bede udawal, ze nie widze rzeczy, ktore w mojej opinii nie pomagaja Blenderowi. Koniec koncow JEDYNYM powodem dla ktorego ludzie czekaja na te filmy fundacji jest rozwoj softu. Robiac film zuzywamy kase na rzeczy kompletnie nie zwiazane z Blenderem. Im dluzszy i bardziej ambitny projekt tym wiecej kasy pojdzie na rzeczy nie zwiazane z softem. Fundacja niech rozwija Blendera - filmy pojawia sie same, robione przez innych i one beda stanowic reklame. Nie wiem co to za obsesja z tym...

Caminandes bylo produkcja niezalezna od fundacji i z tego co widzialem zostalo dostrzezone i nominowane chociazby do nagrody 3D World CG Awards 2014. Wszyscy wiedza, ze zostalo to zrobione na Blenderze, filmek pojawil sie nawet na disney.com... I nie trzeba bylo angazowac Tona, Fundacji, wydawac kasy...

Kolejny na prawde fajny filmek (ktory mnie wciagnal nie dlatego ze byl robiony na Blenderze a z powodu akcji) - musical "En Passant". Fajny pomysl i wykonanie. Niezaleznie od fundacji.

Nie zapominajmy o ambitnym - znowu niezaleznym projekcie - Kiribati. Czysty miodzik, nie moge sie doczekac.

 

Naraze sie ale twierdze, ze nikt nie potrzebuje kolejnego filmu fundacji. Ludzie juz robia filmy na Blenderze sami a Ton jakby chcial konkurowac z tymi produkcjami, jakby nie wystarczala mu rola szefa fundacji... Cos jakby Autodesk zaczal nie wiadomo po co robic film na Mayi...

 

To nie oznacza, ze chce by odchodzil. Chcialbym jako uzytkownik Blendera, zeby skupil sie na sofcie a nie na kinematografii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się skończyło, coś pękło, skoro wygląda na to "społeczność" chce odwoływać za pomocą głosowania mikropłatnościami człowieka, bez którego wizji by nie było Blendera. Widać to tu, i na BA

 

Ikkiz, ale co Ty, za przeproszeniem, chrzanisz? Mylisz dwie różne rzeczy. Kto chce niby odwoływać Tona za pomocą mikropłatności? Przecież mowa była o tym, by każdy miał wpływ na kierunek rozwoju Blendera na miarę wsparcia, które mu zapewnił - co w tym widzisz zdrożnego? To raczej Ty proponujesz obecny model: "dajcie kasę na Blendera, a potem wypier***cie - i tak zrobimy, co nam się podoba, mając w zadku wasze postulaty".

 

A kwestia ewentualnego odejścia Tona to przecież zupełnie inny temat. Po prostu, choć fakt, kiedyś wiele zrobił on dla Blendera, tak obecnie człowiek zafiksował się na nikomu niepotrzebnych krótkich animacjach, zamiast kierować fundusze (do tego nie własne, ale zebrane od ludzi) na rozwój samego softu. Nie wiem, po co mam płacić za kolejnego bieda-Shreka, ja chcę wspierać finansowo rozwój BLENDERA - żadne chmury czy inne pierdołowate animacje mnie nie interesują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio Tenebrael. Przyjechałeś tu jakimś PKS-em, masz 22 posty od rejestracji w lutym tego roku i niemal w każdym rzucasz gównem na blendera i fundację. Nie pokazałeś żadnej pracy zrobionej w blenderze i zdajesz się mieć jedyną receptę na poprawę programu, którego chyba nie używasz. Włączasz, patrzysz jak jest, logujesz się i piszesz nam jak powinno być i w sofcie i w fundacji (i że brakuje podstawowych funkcji?!?!?)

 

Nic to, w internetach jest mnóstwo ludzi, którzy wiedzą dla czego blender jest popsuty i wiedzą o związku szczepionek z autyzmem i hemtrailsami. Zawsze będą. Ale reszta, która jest ci skłonna przyznać niemal rację, że Tom powinien odejść, to jest jakiś bunt na Bounty.

 

Siedźcie i debatujcie jak go odwołać.

Nie ma dla mnie miejsca w takiej załodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz - Jestes jedyną osoba w tym temacie ktora mowila o odwołaniu Tona... Zacznij może myśleć racjonalnie a nie emocjami? Serio to zakrawa o fanatyzm religijny. Teraz jebniesz słuchawką i się wylogujesz?

 

Azbesty- To o archvizie i gamedevie to twoje przypuszczenia czy masz jakieś źródło?

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale reszta, która jest ci skłonna przyznać niemal rację, że Tom powinien odejść, to jest jakiś bunt na Bounty.

Siedźcie i debatujcie jak go odwołać.

Nie ma dla mnie miejsca w takiej załodze.

Eeeeeeeeeee?

To nie oznacza, ze chce by odchodzil. Chcialbym jako uzytkownik Blendera, zeby skupil sie na sofcie a nie na kinematografii...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proponuję, aby moderator czy ktoś inny rozdzielił ten wątek na 2 osobne: mini news i megadyskusje. Ja wchodząc tu oczekuję naturalnie jakiegoś newsa z dziedziny "blenderowej" a nie rozmów a'la polityków, który ma lepsze pomysły, myśli, kto ma rację, kto jest bee, co komu pasuje, a co nie, ze to ze tamto.......Lepiej będzie dla nas wszystkich jak będziecie debatować w osobnym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drakul: chodzi o to że chyba nie ma moda, n-pigeon gdzieś zniknął, Adek chyba też rzadko tu zagląda. Ten dział leci bez kierownika wiec poziom dyskusji się stacza. Już zaczynają się przekleństwa i bezsensowne ataki personalne.

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz - sorry, ale jeśli oceniasz ludzi po liczbie postów na forum, to ja nie mam więcej pytań. O gówniarskich insynuacjach, czego to ja niby używam, a czego nie, i czym to niby przyjechałem nie chce mi się nawet pisać, bo to dziecinada.

 

A co do odwołania Tona, to serio, chyba do Ciebie nic nie dociera, skoro kilka razy mówi Ci się, że nie chodzi o samo odwołanie, a o to, że to co OBECNIE robi Ton nie jest zdrowe dla rozwoju samego softu. Mniej ślepego fanatyzmu, więcej czytania ze zrozumieniem i rozsądku, bo po Twoich postach i zawartym w nich fanatycznym i ślepym oddaniem Blenderowi, mam wrażenie, że należysz do jakiejś blenderowej sekty, w której podstawowym wyznaniem wiary jest "Blender to ideał, a Ton jest jego prorokiem". Sorry, tak to wygląda po tym, co piszesz...

 

EDIT: I dla jasności: dla mnie Blender to tylko kawałek kodu, nic więcej. Tam gdzie jest (imho) dobry, tam chwalę, a gdzie do bani (imho), tam krytykuję. Widzę masę zalet tego softu, jak choćby ogromne możliwości w stosunku do zerowej ceny, ale nie będę też ślepy na wady - nie mam zamiaru, jak to niektórzy fanatycy Blendera, udawać, że wszystko jest wspaniale, skoro nie jest. Nie rozumiem, czemu widzisz wszystko w biało-czarnych barwach - tak, jakby ktoś mógł być tylko albo ślepym wyznawcą Blendera, albo hejterem softu. To jakiś absurd. Nie rozumiem też, że do niedawno w community Blendera utarła się niepisana zasada, że nie należy na cokolwiek narzekać czy krytykować (taki wniosek wysnułem po reakcjach ludzi w niektórych dyskusjach na temat Blendera na innych forach), a każdy, kto ośmielił się wyrazić jakąkolwiek negatywna opinię był od razu brany za hejtera, mąciwodę i ogolnie stawał się persona non grata.

Edytowane przez Tenebrael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kwestia ewentualnego odejścia Tona to przecież zupełnie inny temat. Po prostu, choć fakt, kiedyś wiele zrobił on dla Blendera, tak obecnie człowiek zafiksował się na nikomu niepotrzebnych krótkich animacjach, zamiast kierować fundusze (do tego nie własne, ale zebrane od ludzi) na rozwój samego softu. Nie wiem, po co mam płacić za kolejnego bieda-Shreka

 

 

 

A kwestia ewentualnego odejścia Tona to przecież zupełnie inny temat - podniesiona zostaje kwestia odejścia Tona. Wprawdzie to moja hiperbola, to Tenebrael się odniósł do niej serio.

Po prostu, choć fakt, kiedyś wiele zrobił on dla Blendera - zostaje wspomniana zasługa, ale ze słowem kluczowym kiedyś, czyli już nie?

tak obecnie człowiek zafiksował się na nikomu niepotrzebnych krótkich animacjach, zamiast kierować fundusze - Obecnie zafiksował, w opozycji do tego co było kiedyś. Po co w kontekście podniesionej sprawy ewentualnego odejścia wykazywać, że zafiksował, jak nie po to, żeby wykazać, że powinien odejść?

(do tego nie własne, ale zebrane od ludzi) czyli przywłaszczone?

na rozwój samego softu. Nie wiem, po co mam płacić za kolejnego bieda-Shreka - bieda-Shrek to epitet, który miał wydrwić filmy fundacji. Jeśli takich środków stylistycznych używasz na innych forach, to się nie dziw, że stajesz się persona nongrata.

 

Monio i (nie tylko) ma do ciebie sporo życzliwości interpretacyjnej ale co napisałeś, to napisałeś rozmyślenie i w konkretnym celu, a mi nie pozostaje nic innego, jak sądzić, że napisałeś właśnie to co myślisz.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz- I gdzie tutaj wyczytałeś że Tanenbrael chce odejścia Tona? Opierasz się na jednym słowie ze zdania z którego nie wynika żaden konkretny postulat. On odwołał się do twojego biadolenia jakobyśmy wymagali odejścia Tona co oczywiście jest nieprawdą. Widzę ze nie tylko przestałeś czytać posty innych ale nawet widzisz tam rzeczy których nikt nie pisał, naginasz wypowiedzi pod swoją schizę. Sorry stary ale chyba straciłeś umiejętność racjonalnego myślenia i rzeczowej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, nie chce tutaj robic za policje bo nie mam uprawnien, ale ikkiz wie swoje, wy swoje, ja swoje... moze tak wrocic do omawiania konkretow zamiast obrzucania sie blotkiem? Taka niesmiala proba z mojej strony:

 

"+Ton Roosendaal mentions twitter:

RayPump Accelerator upgraded to become Platinum sponsor for Blender Development fund."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Azbesty- To o archvizie i gamedevie to twoje przypuszczenia czy masz jakieś źródło?

 

niedawno robiłem dość długą bo zajeła mi cały miesiąc analizę kto używa Blendera i tak dalej. i po prostu po sprawdzeniu wszystkich studiów graficznych które robią w blenderze (oczywiście te które udało mi się znaleźć, jak i patrzeniem na najlepsze prace, i pytaniem się tych autorów czym się zajmują, oraz co robią jego znajomi w blenderze. odpowiedzi padały w sumie głównie dwie, Game dev. Arch wiz, a na koniec padało krótkie spoty reklamowe. Natomiast chyba ani razu nie miałem odpowiedzi movie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi - Ok. Popieram. Koniec tematu z mojej strony. ;)

 

Azbesty - Spodziewałem się dużo gości od archwizu i potem spotów, stillek reklamowych a dopiero potem gameartu. Ciekawe. Przydałaby się jakaś konkretna duża ankieta na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi - Ok. Popieram. Koniec tematu z mojej strony. ;)

 

Azbesty - Spodziewałem się dużo gości od archwizu i potem spotów, stillek reklamowych a dopiero potem gameartu. Ciekawe. Przydałaby się jakaś konkretna duża ankieta na ten temat.

 

wsparcie od valve, oraz wpłata 10tyś euro od... to nie wzieło się z niczego, bo tak. Blender jest silny w game devie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony również koniec dyskusji. Serio nie widzę sensu dyskusji z argumentami, które są albo wyolbrzymieniem, albo nadinterpretacją moich słów.

 

Z kolei mam pozytywną wiadomość. Jakiś czas temu przeglądałem oferty pracy na skillshot.pl (serwis zbierający oferty pracy w polskim gamedevie) i coraz częściej natrafiam tam na wymagania, w których nie jest już tylko wszędzie 3DS Max / Maya, ale zamiennie pojawia się również Blender. Co więcej, twórcy Next Car Game niedawno opublikowali materiał z tworzenia widowni - miało było zobaczyć, że narzędziem do tego wykorzystywanym jest właśnie Blender.

 

To oczywiście jedynie kropla w morzu, jednak zawsze dobry start :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czasu więc temat moich proceduralek ucichł ale dzisiaj mogę się podzielić.

 

r469WYk.jpg

 

Najpierw teoria. Tekstura Noise potrafi wygenerować output w postaci kolorowego szumu. Patent jest taki żeby zamienić te kolory na wektory i wykorzystać je jako mapowanie dla innych tekstur proceduralnych. Kolor to 3 komponenty liczbowe- R, G, B. W widzialnej skali ich zakres wynosi od 0 do 1 ale na szczęście cycles umożliwia wychodzenie poza tą skalę (dzięki temu mamy obsługę HDR albo możemy bawić się na takich kolorach nodami matematycznymi). Wektor to również 3 komponenty liczbowe. W zależności od typu wektora liczone od -1 do 1 dla wektorów normalnych i od -inf do +inf dla wektorów wyznaczających położenie w przestrzeni.

To co robię nodami jest banalnie proste. Generuje szum, rozszczepiam jego komponenty koloru i każdy z nich zamieniam na wartości w skali od -1 do +1, ponownie łącze żeby uzyskać output w formie wektoru normalnej. Następnie na 2 sposoby wykorzystuje to co powstało do zmodyfikowania wektorów mapowania:

A- Zwykły MixColor który gdy jest ustawiony na maksa w pełni nadpisuje wektory mapowania noisem.

B- Substrac blend mode. Operacja odejmuje od wektorów mapowania ale

. To co uzyskuje za pomocą tej nody gdy jest ustawiona na max to wykrzywienie wektora mapowania ale nie nadpisanie go.

 

Pliczek blend z nodami i paroma przykładami: http://www.pasteall.org/blend/30330

 

E14vjyY.png

Texture Density - Im większe tym większe zagęszczenie będzie miała texa. Modyfikuje tym na raz skalę wszystkich proceduralek.

Cells / Intensity - Rodzaj Voronoi. Można ustawić dowolną wartość dzięki czemu będą mieszać się ze sobą dwa voronoi, jeden typu Cells i drugi typu Intensity.

Blend Mode - 0 to modyfikowanie vektoru mapowania przez MixColor a 1 przez Substract.

Blend Power - Jak bardzo vektory mapowania mieszają się z noisem.

Reszta to ustawienia obu proceduralek. Odpalcie plik, włączcie render preview i klikajcie w zielone nody Material Output żeby sobie obadać kilka przykładowych efektów które uzyskałem. Enjoy.

 

Przydałyby się trochę bardziej zaawansowane proceduralki w Cyclesie. Przykładowo taki Voronoi jest pozbawiony większości opcji które są w internalu od zawsze. Jakby je dodali to możliwości zwiększyłyby się ogromnie.

Następnym razem zabieram się za shader do generowania planet, bazowany na jednym z przykładów które pokazałem w tym pliczku ale o wiele bardziej zaawansowany.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzumakishadow- Obejrzałem właśnie filmik z tej opcji w Modo i wygląda na to że ta moja noda robi dokładnie to samo. Taka różnica że ja po prostu dodałem tam od razu Voronoja. Jak ktoś chce to można go podmienić na cokolwiek innego. Przypomniałeś mi że myślałem o tym żeby zrobić taką okrojoną wersje tej node grupy do której można podpiąć dowolną proceduralkę. Dzięki. Jutro wrzucę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzę że gruba dyskusja była, ominęło mnie coś? warto czytać? Czy to standardowa przepychanka?

Standardowa.

A to przyłączę się przy następnej okazji :)

 

@Monio wrzuć materiały tutaj, to więcej osób skorzysta.

Może warto zrobić oddzielny wątek dla OSLa, gdzie rozpiszę się gdzie co i jak + przykłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawię się z tymi proceduralkami jeszcze trochę i wrzucę na blendswapa a potem do tego wątku. Wątek o OSLu byłby spoko ale obastawiam że głównie będziemy tam wrzucać skrypty które znajdziemy na BA. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://docs.google.com/document/d/1bX_69zbZ9KJCozmiQMD-FSwvMXyJEqChSlSRLiUU0As/edit?hl=pl&forcehl=1#heading=h.pvbmks2phm2h

 

Wali mnie jak będzie wyglądała ta kamera stereo w blenderze. Pewne jest to że cały development Bakeu ze strony Dalai będzie zastopowany na 6 do 8 miesięcy... Spieprzony do granic możliwości workflow. Brak podstawowych passów jak heightmap, metallicity. Niepoprawne wypalanie większości nodów OSL, Brak AA, brak wypalania na GPU, fatalna wydajność i niestabilność, brak updateu tektury w widoku 2d, niedziałający pasek postępu.

 

Niech ktokolwiek mi teraz napisze jak to blender jest świetnie rozwijany. FUUUUUCK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Monio

 

Niestety, Blender jak to Blender: reszta branży już dawno zapomniała o cudacznej zabawce, jaką było stereoskopowe 3D, a w Blenderze dopiero nad tym usilnie rozważają, co więcej skupiają na tym wysiłki, choć mało komu to do czegokolwiek potrzebne. A dopracowywanie Ui czy bakingu w Cycles leży odłogiem, "bo to tylko dla wygody, więc niski priorytet"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stereo 3D w Blenderze ciesze sie tak samo jak z drukowania 3D w Photoshopie.

 

Osobiscie nawet filmy chodze ogladac w 2D bo lubie obejrzec film a nie walczyc z bolem glowy i probowac cos dostrzec na drugim planie przez niezawodnie pojawiajace sie kropelki, listki, roslinki i inne duperelki na planie pierwszym zebym "czul 3D".

 

ALE nie uwazam tego za tragedie. Jednak teraz ludziska maja parcie na to 3D. To ze ja osobiscie nie lubie i nie ogladam a uzyje tego nigdy... No trudno.

Monio - tak poniekad to masz tu teraz probke tego rozwijania pod publiczke ;) Bake'owanie sie przydaje ale przeciez teraz to trzeba wszystko w eye popping 3D! Jak skoncza to jestem ciekawy czy opra sie kolejnemu renderowaniu Sintel :D

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności