Skocz do zawartości

Scena 3D: Warszawa - Miasto Feniks


STRZYG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przedstawiam projekt "Warszawa: Miasto Feniks" (Odbudowa Warszawy po roku 1945) który jest częścią akcji / wystawy "ZVVYCIĘZCY" zorganizowanej przez kolektyw graficzny GOVERDOSE oraz markę odzieży patriotycznej SURGE POLONIA.

 

W telegraficznym skrócie: ideą akcji "ZVVYCIĘZCY" jest skupienie się na polskich zwycięstwach, wybitnych osiągnięciach i sukcesach na róznych polach (naukowych, ekonomicznych, militarnych itd) i przedstawieniu tego tego szerszemu odbiorcy za pomocą grafik. Tematów do realizacji było ok. 40, decydowało losowanie wśród membersów Goverdose.

 

Mi przypadł do realizacji temat odbudowy Warszawy po 1945 roku. Temat trudny, bo pierwsze skojarzenia jakie się nasuwają to nieszczęsny socrealizm, taczki, cement, cegły z Wrocławia itd. Ponadto Warszawa odbudowana nie przypominała już tej sprzed wojny. Niemniej została postawiona na nogi, odrodziła się ze zgliszczy, niczym tytułowy Feniks

 

W pracy skupiłem się na momencie tuz po zakonczeniu wojny, gdy warszawski powstaniec podejmuje druga walkę o odzyskanie miasta - jego odbudowę. Chciałem pokazać pierwotną chęć odbudowy miasta, pierwsze pragnienie, które pojawiło się w sercach Warszawiaków tuż po wojnie nie ubrane jeszcze w czerwony kolor nowego okupanta.

 

e723e919f340b1340e5618e7ab5eacab.jpg

 

SYMBOLE

ed8724e3f3502e2fb4e0904a4be9734a.jpg

 

A

Obrazy Canaletta

Warszawa w pewnych obszarach została zrekonstruwoana na podstawie obrazów Canaletta (Bernardo Bellotto zwany Canaletto - włoski malarz 1721-1780) i ten motyw zakodował mi się tak silnie w głowie z czasów dzieciństwa, że powstanowiłem to wykorzystać. Oprócz obrazów w taczce znajdują się także plany miasta oraz narzędzia wykreślnicze, które zostały dodane z dwóch powodów: po pierwsze chodziło o spotęgowanie zaplanowanej odbudowy, po drugie miały ukrócić skojerzenia z szabrownictwem (zmaskowany facet, opuszczone miast, kosztowności)

 

B

Syrenka

Dziecko, które Architekt (tak go nazywam) trzyma na rękach nie bez przyczyny jest przebrane w strój syrenki - symbolu Warszawy. Jest to symbol dorastającego miasta dla którego ma powstać nowa infrastruktura, miejsce do życia.

 

C

Barwy Narodowe

Od poczatku widziałem to właśnie w ten sposób - zamaskowany, anonimowy. Architektem może być każdy Polak.

 

D

“PW” - znak Polski Walczącej

 

E

Mazurek Dąbrowskiego

Papiery latające wokół Architekta to nuty z naszego hymnu narodowego

 

 

DETAL

Całość była robiona z myślą o dość sporym wydruku (poczatkowe plany zakładały ponad 2 metry na szerokość), więc i render musiał mieć słuszny rozmiar (8000x7500)

388346e7030c41111c5601d22b021d48.jpg

 

b32f0b47d643a32b0cd11c2281519038.jpg

 

 

BREAK

Rzecz powstała w 3DS Max (Mental), wspomaganym Zbrushem (taczka + Architekt + włosy). Compo i postprodukcja w PS

 

Całość zajęła mi jakieś 3 miesiące z czego 2 pierwsze były okresami o nieco mniejszym natężeniu w stosunku do miesiąca trzeciego, który był pracą non stop (po godzinach pracy + weekendy). Pierwszy raz podbijałem pod taki temat czyli pod pełną scenę CG. Do tej pory głównie robiłem pojedyncze charaktery lub objekty typograficzne pod moje plakaty. Praca została zakonczona na początku lipca 2013

 

W 3D siedzę dopiero od 28 czerwca 2011 roku. Przed tą datą absolutnie nie miałem pojęcia o tym czym sa vertexy, polygony, mental/vray - nic. Absolutnie zero. Potrafiłem jedynie z ilustratora wrzucić kształt do Lightwave / Cinema, wyextrudować, namieszać na chybił trafił i wcisnąć render, który potem zyskiwał "blasku" w photoshopie. Tak więc jeśli widzicie, że coś mozna było zrobić lepiej, albo (najważniejsze) szybciej to walcie śmiało :)

090b14f615eb6eb1e7293ed3adae6c29.jpg

d42aa659b257b66cd864e1d5b96abc80.jpg

df28928d7d2a0117559683a7724deaaa.jpg

96892bbc69e3080c9b9617bedcf75954.jpg

a3ea300de226257656c2900bd68d1faf.jpg

2665e1cf21787748b74cb69cd6137a43.jpg

Jeśli ktoś chciałby się doszukac konkretnego miejsca w Warszawie to niestety takowego nie znajdzie. Materiały referencyjne traktowałem jako punkt wyjścia i pewną granicę nie do przekroczenia (żeby nagle nie powstał Paryż)

 

 

77a1e0ecd65cfdb8719b3b2c72f8982b.jpg

Postać Architekta + Syrenka oraz taczka wypieszczone zostały w Zbrushu (podstawa powstała w maksie)

Na retopologię nie było czasu więc podarowałem sobie temat i importowałem z Zbrusha do 3DS Maxa modele na różnych stopniach Subdivison (rózny stopień zagęszczenia siatki widać dobrze na widoku z layoutu, kilka scrollów niżej)

 

11e517dc22d91023a7f6c82a2beaebbf.jpg

Tramwaj jest najbardziej zbliżonym elementem pracy do materiałów żródłowych (ok 85% odwzrorowania zewnętrznego)

Wzieło sie to stąd, iż poczatkowo miał odgrywać nieco ważniejszą rolę w scenie (miały być 2 zdewastowane wagony, absurdalnie wygięte).

 

 

5eb823acfda91739c12d7849d28c94c7.jpg

Scena liczy sobie 1 169 061 polygonów co uważam za sukces :)

Na powyższym obrazku widnieje jednak liczba - 1 688 229. Bierze się to stąd iż fragment jezdni widoczny w kadrze jest wynikiem działania modyfikatora displacement nałożonego na siatkę, której gęstością sterowałem za pomocą TurboSmootha. Przez cały czas Turbo jest wyłączony i tylko przy finalnym renderze jest aktywowany. Nie miałem innego patentu na kostkę brukową (mapa Normal dawała opłakany efekt)

 

 

 

08e98bd8472df6aa0fa1bb51b8a7098d.jpg

Jak widać jest tu pewne przekłamanie - taczka wręcz lewituje w powietrzu. Wzieło się to stąd, iż taczka w sowjej naturalnej pozycji (kilkadziesiąt centymetrów niżej) strasznie słabo komponowała się w kadrze, przez co powstawało bardzo dużo wolnego miejsca od pasa w dół. Dla lepszej kompozycji okłamałem nieco.

 

Ten plejn u dołu ekranu ma z kolei za zadanie trochę odbić światła i doświetlić mi front taczki

 

5e638ddc173ec2b0d46c8d559b4397e6.jpg

No i wyszło szydło z worka, jaki ze mnie geniusz ;P

Scena oswietlana była w głównej mierze 3 photometrykami (dwa z góry i jeden dodatkowy zza pleców architekta). Nie jest to najwłaściwsze rozwiązanie dla sceny exterior ale nie miałem juz czasu na zabawę z Daylight System, który jakoś nie spełniał moich oczekiwań (zapewne wychodzą braki w znajomości narzędzia). Oczywiście jest tu jeszcze IBL.

 

 

COMPO

Suchy render / Pasma / Finalny obrazek

Postać Architekta jak i miasto były renderowane osobno na identycznych ustawieniach sceny.

Taki generalnie był zamysł całego procesu postprodukcyjnego, że jadę na dwóch osobnych plikach. Wielkość obrazka po prostu wymuszała takie podejście. Osobno zostały wyrenderowane również papierki, które potem już według uznania poukładałem w szopie. Włosy zostały wypuszczone z Zbrusha (Fiber Mesh) jako osobny render i spasowany w finalnym kompo.

b192c64259644fd72d3bfaccea4a4186.jpg

 

 

BONUS :)

Jesli ktoś by chciał ściągnąć tapetę na pulpit, to rozmiary znajdzie pod tym linkiem

 

 

Dzięki za przeskrolowanie ;)

Pozdrawiam.

Edytowane przez STRZYG
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To jest po prostu najlepsze. Serio, powalająca ilość pracy włożonej, poziom detaliczności i przede wszystkim poetyckość. Ostatnio sam zgłębiam wojenną historię Warszawy, więc dla mnie jest to wyciskacz łez :)

Dzięki za tak dogłębne opowiedzenie o pracy. Świetnie się to ogląda. Gratulacje!!

 

ps. Już mam na tapecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjna praca.

Przy okazji chciałem się zapytać czy do tworzenia gruzów i połamanych desek użyłeś jakiegoś skryptu czy wszystko to ręczna robota?

 

Ręczna.

W sumie to na jutro powinien powstać jeszcze mały update informacji i tam mniej więcej opiszę "elastyczność" edycji gruzu.

 

- - - Połączono posty - - -

 

W pierwszej chwili, myślałem że to złodziej, niestety.

 

No niestety jestem świadom, że czasem mogą być takie pierwsze skojarzenia. Mi też do końca nie zależało na tym aby wszystko tutaj było grzeczne i dlatego jest to trochę takie na pograniczu. Zamaskowany, przypakowany z dziarą na dłoni.

Niemniej zrobiłem co mogłem aby odszabrowić wizerunek i wydaję mi się, że im dłużej się patrzy tym mniej tutaj złodzieja (no bo po co złodziejowi linijki i ekierki ;P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jestem świadom, że czasem mogą być takie pierwsze skojarzenia. Mi też do końca nie zależało na tym aby wszystko tutaj było grzeczne i dlatego jest to trochę takie na pograniczu. Zamaskowany, przypakowany z dziarą na dłoni.

Niemniej zrobiłem co mogłem aby odszabrowić wizerunek i wydaję mi się, że im dłużej się patrzy tym mniej tutaj złodzieja (no bo po co złodziejowi linijki i ekierki ;P )

 

A moje pierwsze skojarzenie: Człowiek z Marmuru :) Przez ten beret :P

 

http://bit.ly/1alIauJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos jakis czas temu zamieszczal tu na forum link do calej wystawy gdzie mozna objerzec wszystkie prace, we wszystkich kategoriach(chyba to bylo tutaj a jesli tak do dziwie sie ze nie bylo info na froncie). Super ze postanowiles tu zajrzec i zaprezentowac wynik pracy na forum, bo efekt jest rewelacyjny!. Przydalo sie tez wyjasnienie symboliki, bo kiedy ja ogladalem to pierwszy raz mislalem ze to poparzony powstaniec dlatego ma owinieta twarz. Teraz kiedy wszystko opisales ten obraz uderza we mnie jeszcze bardziej. Swietne podejscie do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa!

Fantastyczna praca!

 

Widziałem to już jakiś czas temu na Behance i nie mogłem się napatrzeć.

Zastanawiałem się ile jest 3d, 2d i ile fotek, dlatego dzięki za szersze informacje jak wyglądała praca nad tą ilustracją.

 

Super kolory, symbole świetne - choć materiały w taczce są trochę mylące/niejasne ale może to tylko moje odczucie.

 

Szczere gratulacje za pomysł i wykonanie!

Swoją drogą folio też robi wrażenie :) pozostaje prosić o więcej i częściej na max3d.pl

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim!

No nie spodziewałem się aż tak pozytywnego feedbacku ;)

Odnośnie dodatkowych materiałów case study to takowe się pojawią niedługo, być może już jako artykuł (mam nadzieję, że nie zdradziłem wielkiej tajemnicy). Opisze tam między innymi system pracy w postprocesie, który dawał dużą elastykę (bez twardego spłaszczania), o tym jak wygląda sprawa zagnieżdżeń instancji, o tym dlaczego bez Outlinera nie dałoby się zrobić tej pracy no i cała reszta (materiały, tekstury, skopane Normal mapy na obrazach, referencje)

 

No i jeszcze siekne fajny patent z szybkim przeglądaniem bardzo duzych obrazków z szybkim dostępem do ich wybranego obszaru - diabelnie pomocne przy ogromnych materiałach referencyjnych, składających się z wielu fotek .

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca niesamowita. Symboli wszystkich faktycznie nie odczytałem, ale case study dopełniło ją mocno. Nie rozszyfrowałem sam bez opisu barw narodowych i mazurka.

 

No i w pierwszej chwili jak zobaczyłem prace nie sądziłem, że tło, ten dalszy plan jest w 3D. W dodatku wszystko z takimi detalami.

 

Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie rewelacyjne, sposób, w jaki maluch ściska powstańca, jest bardzo emocjonalny, jako młodemu tacie szczególnie przypadł mi do gustu.

 

Jedyny drobiażdżek, do którego bym się przyczepił, a jest to naprawdę detal, to miecz chłopca, który trzyma równolegle do tła. Jakiekolwiek jego obrócenie byłoby korzystne, a i sama dłoń wydaje się przesadnie duża. Ale to taki szczegół, że aż wstyd mi o tym pisać. Dostrzegłem również tatuaż Polska Walczy na dłoni powstańca - niby nic, a jednak już balansuje na granicy kiczu.

 

Jeszcze raz gratuluję, wyśmienite i wielowarstwowe.

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki :)

 

Jedyny drobiażdżek, do którego bym się przyczepił, a jest to naprawdę detal, to miecz chłopca, który trzyma równolegle do tła. Jakiekolwiek jego obrócenie byłoby korzystne.

 

No powstaje pewna linia równoległa pomiędzy mieczykiem a linią okien. Próbowałem coś z tym zrobić, złamać, ale nie dawało to lepszego efektu, ponadto zatracał się gdzieś ten gest zwycięstwa (bo uważam, że w takiej pozycji może się nasuwać takie wrażenie, wzniesienie miecza w geście zwycięstwa) :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sledzę Twoje poczynania od jakiegoś czasu i należą Ci się gratulacje za styl i wykonanie, a że nie miałem okazji tego wcześniej napisać to piszę to teraz:). I nie mówię tu tylko o Mieście Feniks bo nie można przejść obojętnie obok Twoich innych prac. Każda wydaje się być solidnie dopracowana. Najbardziej miażdżący jest dla mnie skit Drum To The Core... szkoda że takie to krótkie bo chciało by się dłużej na to patrzeć. I po kilka razy razy muszę zapętlać bo raz to mało ;] Pięknie to pasuje do tego bitu!

Anyway, fajnie że w końcu się pojawiłeś na tym forum. Mam nadzieje że będziesz częściej tu wrzucał swoje sztosy.

Edytowane przez _maSsy_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ _massy_

Dzięki :)

No generalnie ja dopiero od kilku miesięcy robię propagandę w sieci. Np. przez ostatnie 2 lata praktycznie w ogóle nie zaglądałem na swoje konto ne Behu. A na Max3D na pewno będę wrzucał rzeczy, bo teraz mam w końcu co pokazać. DTTC też wrzucę z making of'em, ale ciągle brak czasu zrobić materiałów :/

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocna praca. Bardzo mi przypadła do gustu.

Jedyne co mi przeszkodziło przy pierwszym spojrzeniu to spasowanie mieczyka z budynkiem z tyłu. Zrobił mi się taki mały majndfak, nie mogłem wyczuć co jest z przodu a co z tyłu. Ale to może tylko u mnie ;]

Postać może faktycznie w pierwszym momencie trochę kojarzy się z szabrownikiem, ale po chwili jak się widzi maleństwo na rękach i linijki to jakoś się czyści w głowie jego charakter.

Gratuluję i podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@STRZYG

 

Świetna praca ;) Widnieje na moim pulpicie od kilku dni.

 

Mam jedno pytanie. W artykule napisałeś, że w grafice 3d siedzisz od 28 czerwca 2011r. czyli nieco ponad 2 lata, jak na taki poziom to wydaje się być krótko. Ile w ciągu tych dwóch lat poświęcałeś czasu na grafikę?

 

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim gorące dzięki za tak szczegółowy wkład w opis całego making of'u. Niestety nie wszyscy tak sumiennie opisują przebieg swoich prac. Stukrotne dzięki!

A co do samej pracy to już chyba wszystko zostało powiedziane. Pierwszy raz jak ją zobaczyłem to urzekła mnie syrenka, małe dzieciątko. Znak bezradnej samodzielnie, bezbronnej Warszawy, która potrzebuje naszej opieki. To było pierwsze co mną tak poruszyło, że reszta dotarła do mnie dopiero po czasie i również zachwyca.

Zastanawiam się czy nie wydrukować sobie z tego plakatu giganta w repro... Dostałbym zgodę (i materiały :D)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre słowo :)

 

@ majeranek

Czasu poświęcałem jak najwięcej się dało. Mam dość daleko przesunięty próg wytrzymałościowy więc można powiedzieć, że poświęcałem cały dostępny czas po godzinach pracy. Być może kiedyś powstanie jakiś wątek na ten temat, bo często dostaje zapytania w tym temacie. Generalnie to jest jedna rzecz, która sprawia, że nauka idzie ciągle do przodu bez cofania się . Tą rzeczą są własnoręczne notatki. Jest to cholernie żmudne, ale przynosi rezultat. Poniżej daje spis katalogów w których mam umieszczone dokumenty na google docs, których przez ten okres nagromadziło się kilkadziesiąt (niektóre mają po kilkanaście stron)

 

spis -> http://imageshack.com/a/img689/8773/wq2r.jpg

 

 

@ _Mich@l_

Jeśli chcesz sobie druknać z fomatu 1920x1080 i powiesić na ścianie -śmiało. Gorzej jakbyś chciał to sprzedawać za chajs ;) Jeśli chodzi o większy rozmiar to jest to zarezerwowane dla sklepu Goverdose, który powstaje (w sumie to już miał powstać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre słowo :)

 

@ _Mich@l_

Jeśli chcesz sobie druknać z fomatu 1920x1080 i powiesić na ścianie -śmiało. Gorzej jakbyś chciał to sprzedawać za chajs ;) Jeśli chodzi o większy rozmiar to jest to zarezerwowane dla sklepu Goverdose, który powstaje (w sumie to już miał powstać).

 

No właśnie niebardzo, mam okazję wydrukować na 185 / 130 za grosze, więc ta rozdziałka odpada. Mam spory kawałek gołej ściany i od dawna szukam co tam wkleić.

Jeszcze każesz czekać na sklep... mordujesz ludzi :D Planujesz jakieś nowe ETA? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności