Skocz do zawartości

Mateusz Kaźmierczak


Kazikowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! :)

W końcu, po... latach siedzenia na forum odważyłem się założyć sobie teczkę. Uznałem że zwlekałem już stanowczo za długo i razem z moim kiepskim telefonem uwieczniłem część swoich ołówkowych prac. Mam nadzieje, że nikt nie będzie miał mi za złe wrzucenie większej ilości rysunków na samym początku.

 

 

Na pierwszy ogień idą zwierzęta

KZ2Kxso.jpg

 

Pierwsze obrazy D:

nhRoabu.jpg

Teraz kolej na odrobinę szkiców

mpVPhw7.jpg

 

Portrety, czyli moje ulubione zajęcie

Hp2s2B3.jpg

Trochę postaci

4JOtiMS.jpg

Akty, czyli drugie ulubione zajęcie :p

JB8pubI.jpg

I... bazgroły!

 

EzU6XR6.jpg

 

Tablet na razie kurzy się odstawiony, chce wpierw opanować tradycyjne media :) Ostatnie co zrobiłem i to dość dawno (refka: http://i.imgur.com/AS6Xjwp.jpg ): YMlDYgA.png?1

 

Zaczynamy zabawę w od zera do ilustratora :D

Edytowane przez Kazikowy
Literówka i brak załącznika wcześniej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy.

 

Bardzo dobrze że założyłeś teczkę bo poziom na starcie jest wysoki. Chyba nigdy też nie widziałeś poziomu zerowego. Na poziomie zerowym ludzie mają problem z narysowoniem prostej kreski a tu widzą już takie całkiem profesjonalne portrety.

 

Powiem więcej. Są osoby które skończyły studia a nie potrafią stworzyć poprawnej podobizny. Tak jak ten pan tutaj:http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/1,141637,19918913,tylko-u-nas-autor-plaskorzezby-lecha-kaczynskiego-projekt.html

A u ciebie całkiem niexle jest

Spokojnie możesz już przejść na tablet, chyba że tradycyjny sposób malowania bardziej Ci odpowiada. No cóż póki co dziękujemy za ten wątek i czekamy na więcej prac.

 

Wybacz jeszcze mą ciekawość. Rysować uczyłeś się sam czy była jakaś szkoła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, no akurat do takich mistrzów to ja się nawet nie porównuje. Szczególnie spodobał mi się fragment o (aż!) 2 semestrach zajęć z rzeźby. Kurde, miałem rachunkowość przez jeden, chyba mogę zostać profesjonalnym księgowym! :D

W każdym razie dzięki za miłe słowa, zwlekałem z postem żeby nie wstawiać odp. bez żadnych prac :)

Na tablet na razie się nie przerzucam bo robię sobie teczkę na egzamin na Asp, a pochłania to kupę czasu. W czerwcu pewnie po egzaminach znowu odpalę Ps.

Co do szkoły, to od około czerwca uczęszczam na zajęcia z rysunku i malarstwa.

 

Kilka wybranych prac z ostatnich trzech dni, 2x studium, 2x ręce i stopy, bo ich nigdy za dużo 1x trochę bardziej dynamiczne pozy, ciężka sprawa bo strasznie dziwne powstają skróty perspektywiczne

b9hlL7j.jpg

UqyHkYF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa. To całkowicie zmienia postać rzeczy. Tylko dobrze by było gdybyś dorobił też jakieś architektoniczne klimaty. Jakieś budynki ładnie w perspektywie ustawione. A także coś związane z designem- jakiś projekt lampki, skutera, też ładnie ustawionych w perspektywie i w trzech przekrojach. Zresztą podejrzewam że masz tego świadomość. Nie tylko postacie trza- więcej zróżnicowania.

Ale tak dla przypomnienia- w ubiegłym wieku był w Austrii pewien jegomość o imieniu Adolf- bodajże. Ograniczał się w swoich pracach w zasadzie tylko do budynków i designu wnętrz. Robił je bardzo dobrze ale na akademię się nie dostał bo w jego pracach nie było nic na temat postaci.

Jak się potoczyła dalej jego kariera? Wszyscy wiemy. ;).

 

Nie przejmował bym się też zbyt późnymi odpowiedziami. Tu na forum wszystko tak trochę powoli się ciągnie. Dajmy na to ktoś kto ma naprawdę talent i wiedzę zakłada teczkę i dostaje odpowiedź po dwóch tygodniach lub jeszcze później. Dawną świetność to forum ma chyba niestety za sobą. Choć imo warto żeby nowi ludzie zakładali tu swoje teczki. Nawet jeżeli na początku dupy nie urywają. Dopływ świeżej krwi to podstawa jeżeli marzymy o tym by te forum jeszcze choć trochę rozruchać lub przynajmniej utrzymać na obecnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wielkie dzięki za pierwsze posty w teczce Jonjoan, to strasznie budujące że komuś się chce coś napisać :D

Z tymi architektonicznymi ładnie ustawionymi w perspektywie może być problem, szczególnie z tym ładnie bo jeszcze nie zacząłem nawet tego typu spraw. Envo i inne to dla mnie czarna magia... jeszcze. Nad designem pomyśle, może coś zrobię w tym tygodniu. Jak nie wyjdzie to zostanę dyktatorem ^^

Damy radę utrzymać, nie ma opcji żeby max przestał działać. To jest tak mega inspirująca strona, samo czytanie teczek i oglądanie jak się ludzie rozwijali to coś co daje ogromnego kopa. Eh, gdyby tylko tak ogromna liczba zdjęć nie wygasła :/

A teraz do rzeczy. Mało efektywny tydzień, tylko dwie rzeczy warte pokazania .__.

C8xBrST.jpgeHnmMM2.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro założyłeś teczkę na tym zacnym forum, to znaczy, że nie marzy Ci się kariera artysty malarza mającego regularne wystawy, więc czym prędzej bierz się za tablet. Rozwijanie tradycyjnych technik zostaw profesorom na ASP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazikowy, 3d max to forum zacne i pomocne :D ale warto miec na uwadze czytajac wszelakie komenatrze, ze tutaj ASP nikt nie lubi :P i ludzie beda pisac rozne rzeczy na temat uczelni, sztuki i technik tradycyjnych. Moje zdanie jest takie:

 

- nie jest prawda, ze w teczce na ASP powinno byc wszystko, bo inaczej zostanie sie dyktatorem ;P Teczka powinna wskazywac na predyspozycje/zainteresowania kandydata do studiowania danego kierunku. Czyli projekty lampy, rysunki architektoniczne badz wnetrz jak najbardziej tak jesli chcesz zdawac na wzornictwo/architekture. Jesli grafika to jakies logotypy, jesli fotografia to wiadomo - zdjecia etc. Jesli kierunek artystyczny to martwe, akty itd sa spoko. Jesli wrzucisz do teczki wszystko, to w oczach komisji bedziesz niezdecydowany, bez sprecyzowanych zainteresowan i licz sie z tym, ze beda drazyc temat - "a czemu Pan zrobil projekt wnetrza, jak Pan chce zdawac na rzezbe?" :P Rob teczke pod kierunek, na wszechstronny rozwoj przyjdzie czas po egzaminach a na ASP bedziesz mial tej wszechstronnosci az za duzo :P

 

- to czy ktos robi na tablecie czy tradycyjnie na etapie nauki nie ma az takiego znaczenia, bo i tak podstawy sa te same i tak je trzeba opanowac. Nikt nie lubi tradycyjnych, bo smierdza, sa niewdzieczne i czasochlonne :P ale dla nauki nawet lepsze. Na poczatku i tak nie wykorzysta sie potencjalu cyfrowych, mozna sobie tylko zaszkodzic fotobaszem i ladowaniem tekstur. Tradycyjne dla odmiany wymuszaja pewien uporzadkowany sposob pracy, ktory rowniez na tablecie jest kluczowy. I wazna sprawa - majac opanowane tradycyjne duzo latwiej jest sie przestawic na tablet niz na odwrot. Wiec imo warto, zwlaszcza w dobie wszechobecnych tutkow opanowanie Photoshopa to nie jest jakas wielka filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeeeey, kolejne posty

 

Strzyg, w sumie pierwszy raz spotykam się z taką opinią szczerze mówiąc .__. zawsze żyłem w przekonaniu, że wpierw tradycyjne media bo w sumie mniej można oszukiwać. Dopiero teraz doceniam to, że w photoshopie mamy tyyyyle barw i nie trzeba 15 minut mieszać i szukać koloru ^^ Już za niedługo będę więcej robić w szopie na pewno, po egzaminach postaram się jakoś włączyć to do planu dnia.

 

polka dot, Dzięki! Właśnie a taki bryłkowaty efekt mi strasznie pomaga uprościć formy + po prostu mi się czysto estetycznie podoba więc się cieszę że inni zauważają te moją geometryzacje kształtów ;)

 

Purin, no cóż, wiedziałem że się ASP nie lubi, w sumie to ich studenci też go nie lubią, wychodzi na to że prawie nikt go nie lubi D: Na razie będę próbować malarstwa więc wszystko pasuje. Głównie mi o warsztat chodzi, im mniej przeszkadzających zajęć w stylu rysunek krajalnicy do chleba tym lepiej.

Fajnie, że na maxie jest taka różnorodność opinii. Widocznie coś w tym jest, że droga kariery "artystycznej" jest strasznie różnorodna! Każdy idzie inną ścieżką. A teraz tygodniowa wrzuta :),

Trochę portreciarki dla odprężenia

3vGGFer.jpg

Martwa dla... na pewno nie dla odprężenie :p

NbMfKaq.jpg

Strasznie przekłamuje kolory ten mój aparat :/ muszę coś zaradzić

No i jeszcze coś szykowałem na wyzwanie "skowyt", szkic w miarę gotowy ale nie wiem czy mój komputer uciągnie pomalowanie go.

yT3G0lg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało efektywny tydzień :/ trochę szkicy i hipopotam

W ostatnim już się dowiedziałem i sprawdziłem że głowa za mała, .__. też tak macie, że nie zauważacie takich oczywistości dopóki ktoś nie wskaże palcem? I potem tylko się zastanawiacie jak można było tego nie spostrzec? Masakra D:

v6zIN3F.jpg

LpCGmXQ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzaki i portrety całkiem fajne, nie żebym się znał ale przychylam się do opinie, że jak człowiek uczy się podstaw to narzędzie (cyf czy analogowe) ma trzeciorzędne znaczenie. Tylko wiadomo warto sobie zdefiniować co to są podstawy - bo mam tu na myśli podstawy w stylu anatomia, perspektywa itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie dawno nie było ;D Dzięki SławmoirWolicki, na razie skupiam się na świetle, anatomii i walorze. Powoli ale do przodu jakoś idzie... chyba ^^ Trochę ostatnich ołówków.

Szkice, anatomia i pochodne

Argo5Sk.jpg

Portreciki, master study ołówków/węgla Sargenta

6x8kSpQ.jpg

I trochę portretów z fotografii, poza ostatnią która jest nareszcie z natury

fYPfKsU.jpg

 

ps Może jakimś cudem ktoś nie zauważył i się komuś przyda, 2 lipca odbędzie się dzień otwarty w WIT a w związku z tym rysowanie na żywo z modela i inne atrakcję http://www.wit.edu.pl/dzienotwarty/

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje waszej pomocy ^^ niedługo będę miał ułatwiony dostęp do książek zza wielkiego morza, więc chciałem się zaopatrzyć w kilka wartościowych egzemplarzy. Jakoś wolę mieć papier w dłoni niż męczyć oczy przed kompem. Prawie na pewno zdecyduje się na color and Light: A Guide for the Realist Painter ale chciałbym jeszcze coś co pomogłoby mi z walorem. Może ktoś coś kojarzy? Nie wiem czy ktoś z watts atelie wydał coś w papierze ale jakbyście coś kojarzyli to dajcie znać :D

żeby nie było pusto to dwa rysunki, martwa i model

zJn1RNR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie znam się jakoś tak strasznie na rysowaniu (dopiero się wdrażam do miesiąca właściwie) to polecałbym CI Scotta Robertsona How to render https://designstudiopress.com/product/how-to-render/ . Wprawdzie na razie męczę jego drugą książkę "How to draw", ale z tego co zdążyłem pobieżnie przejrzeć i poznać wartość drugiej książki to zdecydowanie polecam. Człowiek-maszyna z renderem w oczach, a poza tym niezwykle skrupulatny nauczyciel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie, zostałem przy swoim szkicowniku. Nie czułem się jeszcze zbyt pewnie na tablecie. Prawie na pewno, wszystko było zapisywane. Wstawili ledwie kilka zdjęć na strone, więc zgaduje, że jeszcze ogarniają te wszystkie pracę, zdjęcia i filmiki. Pewnie sporo tego mają bo odniosłem wrażenie że od cholery ich ludzi miało aparaty. Jeśli zależy Ci na swojej pracy to musisz się pewnie do nich odezwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I'm baaack :D

Wstawiam martwe z ostatnich pięciu dni bo nie mam pojęcia czy idę w dobrym kierunku xc. Robię sobie challenge na robienie jednej martwej dziennie przez wakacje. W kolejności tworzenia od lewej do prawej, dwie ostatnie z próbą zastosowania sfumato

ZqEBcqY.jpg

Pierwszy z natury, reszta zdjęcia

edit/

xbJodY8.jpg

Jedyne portrety które "jakoś" wyglądają

3FPWFIw.jpg

Bazgroły, które nie powinny znaleźć się w internecie pewnie. Mam nadzieje że w przyszłości z nich skorzystam jeszcze

B73H2nv.jpg

I jeszcze dwie pracki, pierwsza to wstępny projekt ilustracji ale nie mam pewności czy to pociągnę.

T08K7Dp.jpg

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wrzuta ;)

Na pierwszy ogien kolejne martwe

OsYkWrN.jpg

Z ostatniej soboty na alterpose w wawie

Nsi2dIE.jpg

WIP master study, do którego mam nadzieje wrócic

l3wK5tg.jpg

Portreciki

wE4GBbA.jpg

I... pamparapam wrócilem do photoshopa <:>

Na powrót wzialem sie za akt w czerni i bieli

sSGDUua.jpg

Mały opis: Pierwsze to oczywiście refka, drugie to moment do którego potrafiłem wyłapywać własne błędy, trzecie to wersja po poprawkach w oparciu taką moją metodę (na oddzielnej karcie nałożyłem prace na zdjęcie i szybko włączając i wyłączając warstwę patrzyłem gdzie spieprzyłem a później robiłem poprawki)

Ogólnie rzecz biorąc wyszło mi milion niedoróbek wśród których królował za krotki tułów i grubaśne nogi z za dużymi stopami. Mnóstwo godzin mi na to zeszło i wyjątkowo jasno wyszło że moje oczy mnie okłamują nadal D:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby udalo ci sie unikac kratkowanego szrafu i nie wyginac linii trzymajac sztywno nadgarstek mysle ze byloby pozytywniej. To tylko taka techniczna uwaga. Zobacz sobie rysunki np takiego Durera i da Vinciego. Oni mieli bardzo ciekawe rozwiazania jak takie rzeczy rysowac.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Albrecht_D%C3%BCrer_-_Head_of_a_Bearded_Old_Man_(%22Saturn%22),_1516_-_Google_Art_Project.jpg

 

http://webneel.com/daily/sites/default/files/images/daily/10-2013/32-leonardo-da-vinci-drawings.jpg

 

http://www.drawingsofleonardo.org/images/skull2.jpg

 

http://everypainterpaintshimself.com/article_images_new/aa_1.jpg

 

http://static.greatbigcanvas.com/images/singlecanvas_thick_none/everett-collection/mouse-by-albrecht-durer-c-1480-1520-german-drawing-pen-and-ink-on-paper,2404335.jpg?max=540

 

U nich gdy pojawial sie wygiety szraf... Kreska podkreslala ksztalt powierzchni. Kratkowany tez sie pojawial ale nie w takim samym uzyciu jak u ciebie. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norden heh, całkowita racja. Trzeba będzie poćwiczyć trzymanie ręki sztywno bo w pracach poniżej też krzywizny D:

Jako że mój szkicownik zaczyna się rozpadać w sensie dosłownym, ulokowałem wolne chwile i dorwałem tablet. Niezniszczalny wacoom bambo przypomniał mi jak przyjemnie sobie na kompie tworzyć, godziny mijają momentalnie. Ale do rzeczy,

Portrety ze zdjęć, na dwa różne sposoby. Pierwszy ze szkicem drugi od razu plamą

SdSNkKL.jpg?1

IVFuITE.jpg?1

Trochę szybszych, komiksowych twarzy

AQwgosF.jpg

Szkice aktów, flim horizontal jest błogosławieństwem

1qG01YL.jpg

No i dosyć niechlubna część, tak mnie coś natchnęło żeby zrobić coś ambitnego... no i wyszło to

pILo8Op.jpg

Mogę śmiało powiedzieć że to WIP i sam widzę dużo błędów (robienie wszystkich materiałów podobnie, za duża babrania a za mało formy, nie mówiąc o kompozycji ) ale to jakiś krok naprzód. Używałem sporo refek, pomogło ale chyba jednak czas zrobić kilka(set?) martwych zanim zacznę robić skomplikowane rzeczy.

 

Jak jakoś zabezpieczę szkicownik taśmą i klejem to pewnie wstawię ołówkowe rzeczy :)

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im back!

Odkopuje teczkę bo się mocno zakurzyła. :)

Od tygodnia wróciłem do dziennych treningów i teraz czas nadrabianie zaległości. W tym staram się ćwiczyć jedynie walor.

Na początek trochę staroci z przerwy, kilka masterstudy i szkiców.

8aITyLZ.jpg

A teraz rzeczy z tego tygodnia, martwe z żywca, kilka aktów, portret oraz kolejna próba stworzenia czegoś bardziej ambitnego czyli wiejska wersja Harley Quinn.

cMy6qXv.jpg

xch7thR.jpg

 

Bardzo możliwe że w pracach czasem przesadzam z czernią ale ciężko mi to wyczuć. Monitor lapka mnie oszukuje ujednolicając i rozjaśniając szarości, na pewno w porównaniu z telefonem. Trzeba będzie pomyśleć nad jakimś monitorem bo z kolorem na tym sprzęcie może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ostatnich rzeczy, które robiłem :)

Szkicowe rzeczy z refek, ćwiczenia w kolorze :)

 

 

8lXnggP.jpg?1

Własne próby zadania ze schoolismy walor + kolor z wyobraźni + tekstury, trochę mnie to przerosło

dxsp0ML.jpg?2

 

 

Wziąłem udział w tegorocznej edycji Akademiif2p ^^ wyzwanie bo nigdy jeszcze nie robiłem tego typu rzeczy. 4 zadania:

Projekt postaci, farmer/zbieracz z teraźniejszości przyszłości i przeszłości i stworzenie jednego dopracowanego konceptu.

 

 

ibGNmgg.jpg?1

 

 

Projekt interfejsu sklepu dla gry sportowej

 

8mHUqAL.jpg?1

 

Assety dla platformówki dla dziewczyn w wieku 12-14 lat

 

2kuDFYm.jpg?1

Spróbowałem nawet małej animacji ;D

kasPsmX.gif

I ostatnie, materiały reklamowe dla gry lets fish przygotowanych na androida (ikona + feature graph + 4 screeny)

wEcnsba.jpg?1

Może ktoś jeszcze brał udział? :D

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okoliczności sprawiły że niestety warsztaty konkursowe mnie ominą ale trzeba nadal cisnąć! :D Kolejna wrzuta:

Robię drugi etap essentials of realism na schoolismie ale "nieco" się z tym zapędzam i zaczynam robić szkice zamiast wyłapywać formy. Pierwsze na dole, ostatnie na górze.

Bq9sdX4.jpg?1

 

Stanowczo muszę przerobić anatomie i uważniej konstruować postacie, bo na tych szkicach zauważyłem po czasie jak nienaturalnie wyglądają.

JgVP78h.jpg?2

 

Trochę pobawiłem się w walor, człowiek musi się jakoś zrelaksować ^^ pierwszy poszedł na wypróbowanie jednego pędzla, ostatni chciałem trochę bardziej dopieścić.

bLxJAEK.jpg?1

 

Po tych eksperymentach uznałem, że chyba jednak powinienem wrócić do brył.

ZvsT7cK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wrzuta, była przerwa na podleczenie się ale ciśniemy dalej! :D

Kolejne kwadraty, w tym ten wyżej poprawiony według wskazówek z fb Rzeczywiście nieco brudno, spróbowałem zrobić więcej już schludniejszych brył.

 

Gbq6v2V.jpg

 

Trochę ćwiczeń, dolne kolejne ćwiczenie do schoolismu. Nadal nie potrafię stworzyć czegoś pomiędzy etapem pierwszym i trzecim, za szybko idę w detal. + dwa studia na analize kolorów bo nadal mam problem z wypatrzeniem co to za kolor, garnki autorstwa nieznanego i ukochany Leyndecker przy którym się zapomniałem i posiedziałem stanowczo za długo. refki: https://i.imgur.com/UU7mWCI.jpg https://heartheboatsing.files.wordpress.com/2017/03/pic-32.jpg

 

cGccBrA.jpg

 

Człowiek żyć samymi kwadratami nie powinien, więc popróbowałem zrobić coś bardziej skomplikowanego wspierając się refkami. No niestety strasznie się jeszcze gubię ze światłem ale i tak idzie lepiej niż kiedyś więc pewnie jeszcze od czasu do czasu spróbuję sił przy jakieś ilustracji. :D

 

jUi39Pf.jpg

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja ćwiczeń, idzie ciężej ale chociaż do przodu :)

 

Ostatnie ćwiczenia z essentials of realism na schoolismie

oG5bFnI.jpg

 

Próbuje też ogarnąć ładny lineart i rysować z większą precyzją... widać, że muszę jeszcze trochę ich porobić. Może w końcu będę bardziej świadomy swoich błędów w proporcjach

 

ztUqaky.jpg

 

Portret meduza

 

kIWyKoq.jpg

 

I coś bardziej rozbudowanego, zrobionego for fun.

 

D5iYPuG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie masz racje, ale to niestety wina łapania zbyt wielu tematów do nauki jednocześnie 😅 Chyba czas wrzucić trochę na luz i porobić więcej gesture studies przed następną pracką, dzięki za komentarz. 

Edytowane przez Kazikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności