Skocz do zawartości

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014


SWRSC

Rekomendowane odpowiedzi

qq2e.jpg

 

Siema!

Jak co roku zachęcam forumowiczów do brania udziału w WOŚP.

Na ulicach deszczowo, więc dla tych, którzy spędzają niedzielę w domu organizator przewidział sporo możliwości uczestniczenia oraz wpłacania darowizn online: https://wspieram.to/wosp/

 

Więcej informacji na temat sposobów wsparcia:

http://www.wosp.org.pl/fundacja/jak_nas_wspierac

 

Pozdrawiam!

SWRSC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

nie jestem przeciwnikiem wosp, przystanku, nie jestem przeciwnikiem wspierania innych darowiznami, z mojego konta co miesiąc schodzi kwota na fundację X (bo w UK 100%kwoty idzie na cele statutowe, obsluga jest z mojego podatku ktory zwraca fundacji panstwo - czyli sporo bo 20%, gdzie standardem etycznym fundacji m.narodowych jest 10%) ale wkleje to dla rownowagi, bo czym byloby podejmowanie decyzji bez mozliwosci wysluchania argumentow roznych osob.

6e82551640eddef8268c45b3c6b3f487_original.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli "tylko" 50% szło by na szpitale, ratowanie dzieci to i tak nie powiem złego słowa na WOŚP.

Zrobił koleś biznes który mu daje super przychody, w dodatku pomaga wielu ludziom/szpitalom.

Np mojej znajomej dziecko żyje dzięki WOŚP.

Niech 1 zł idzie na szpitale, druga 1zł niech idzie sobie gdzieś indziej. Mi to osobiście nie przeszkadza. A tym co to przeszkadza proponuję samemu założyć taką fundację, zbierać takie siano.. Robi chłop wiele dobrego więc też mu się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Olaf, szanowalem cie, ale teraz pochwaliles sie niesamowita wrecz ignorancja

1. to co wkleiles jest czystym klamstwem

2. moze ktos to zobaczy, sam nie sprawdzi i bedzie myslal ze to prawda

3. w ten sposob, 'okradasz' WOSP - czyli chore dzieci z otrzymywanych dla nich darowizn - myslalem ze jestes doroslym facetem, a tu pojechales naprawde jakbys dopiero co z lekcji w gimnazjum wrocil

4. 20_final_wykres_torcik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olaf naczytał się hejterów, ne sprawdził i błysnął.

W zaistniałej sytuacji przy pierwszej lepszej wizycie w polskim szpitalu (czego ci oczywiście nie życzę) będziesz miał moim zdaniem moralny obowiązek odmówić wykonania badań z użyciem sprzętu oznaczonego serduszkiem.

 

Swoją drogą nigdy w szpitalu nie widziałem sprzetu oznaczonego znaczkiem hejterów, widział ktoś coś takiego?

Przynajmniej w tym roku już nie było takiego hejtowania jak w latach poprzednich, ale jak widać zawsze się ktoś trafi.

Olaf jak chcesz pohejtować zbiórki na szczytne cele to była taka jedna na stocznię, gdzie do stoczniowców nie trafiła ani jedna złotówka, poszukaj sobie, albo posłuchaj w Radyjku M. Tam możesz poszaleć.

 

Biorąc pod uwagę ilość sprzętu jaka jest praktycznie we wszystkich spitalach oznaczona serduszkiem strach pomyśleć jak by ta nasza państwowa służba medyczna bez niego wyglądała. Chore jest rówież to, że tak na prawdę ludzie sami muszą zbierać kasę na to, co tak na prawdę powinno byc z naszych podatków.

 

Jurek robi kapitalną robotę i tak na prawdę nie wyobrażam sobie roku bez wielkiej orkiestry i brania udziału w lokalnych licytacjach.

Poza tym tak sobie myslę że przez ostatnie 2 lata to robię inwestycję w soją miejscówkę i jak przyjdzie kiedyś się położyć w szpitalu to będę mógł śmiało poprosić pielęgniarkę o swoje łóżko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie czepiając się samej Orkiestry to gdyby jakoś bardziej normalnie w tym kraju podchodzono do umów o pracę i składki zdrowotnej oraz sporą część budżetu coraz mniej potrzebnej armii przerzucić na coraz bardziej potrzebną służbę zdrowia to sytuacja może lepiej, wyglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok chłopaki, moge nie dać rady odpowiedzieć, bo jestem troche zapracowany a wyszłoby wypracowanie. Po raz kolejny powtórze, nie jestem przeciwnikiem fundacji. Ale wiedziałem, ze ruszą hejty, myslalem, ze na wyzszym poziomie, bo wykres pokazuje dystrybucję pieniędzy z FINAŁÓW, a nie z całej działalności WOŚP czyli sponsorów, darczyńców działających poza dniem finałowym, wszysktim innym datkom, sprzedaży praw i odsetkom od zgromadzonch pieniędzy. Plus minus 5% zgadza się to co jest napisane we wklejonym przeze mnie poście. WOSP przekazuje wiekszosc z FINAŁU na pomoc, poza finałem idzie na koszty administracjne, które na świecie zwykle wynoszą ok 10%. Hejty przyjmuję i liczę na wyższy poziom.

 

rozpruwacz nie jestem przeciwnikiem ofiarowywania dzieciom, zobacz proste wyliczenie.

 

A - moje comiesięczne datki na fundację w UK, przyjmijmy ze to jest okrągła liczba 10funtów:

-na dzieci - 10funtów

-na działalnośc statutową - 2funty ktore dokłada państwo

SUMA: 12funtów - na cele statutoowe 10funtow

 

B - fundacja X w polsce 50pln

-na dzieci ok 80% (przy zalozeniu wys. jak na polske standardu zarządzania) z kwoty netto czyli 32pln

dodatkowo musisz zapłacić podatek od tej kwoty przed ofiarowaniem (np. jako pensja)

SUMA 60pln - na cele statutowe: 32pln

 

C - WOSP - na cele statutowe idzie tylko pokazany w wykresie tort z finału, wszystko inne na koszty administracyjne, fundacja jest zwolniona z podatków, ale Twój datek nie jest zwolniony z podatku. Więc w przeciwieństwie do inncyh fundacji WOSP ma 50pln z Twojego datku a nie 40, Ty nadal płacisz ok 20% podatku dochodowego

-na dzeci (z całego zysku fundacji) - max 55% (czy 50% jak twierdzi autor)

-na działalność admin. 45% w tym - co mnie boli, bo też daję na WOŚP w finałach - także zysk z lokat z zebranych kwot - datego finał jest na początku stycznia

SUMA: wydane przez Ciebie - 60pln, na cele statutowe 28pln

 

Druga sprawa - nie musicie mnie wysyłąc do szpitala by gadać z rodzicami - byłem wolontariuszem w hospicjum. Niestety krótko - fundacjom bardziej zależy na pieniądzach/datkach osób aktywnych zawodowo niż ich pomocy - musiałem odpiuścic nie do pogodzenia z ob. w firmie.

 

Nie hejtuje zbiórek, nie zachowujcie się jak dzieci u dentysty, ktore słysząc o problemie z zębem, płaczą ze będzie rwanie. Czasem wystarczy podać leki. Uważam, ze warto pokazać drugą stronę, bo fundacje w PL nie działają efektywnie. Argument 50% to i tak dobrze - jednym wystarcza - i ok, ale nie widze problemu, by z inteligentnymi ludzmi porozmawiać o tym, ze może warto wymusić lepszą efektywność w zarządzaniu pieniędzmi. Ale do tego trzebaby trafić na dojrzalsze grono rozmówców widzę.

 

Jedna rzecz - tez nie hejt, ale pewnie mało kto pojmie, tylko rachunek ekonomiczny. Fundacje w strukturze prawa kazdego kraju są tworami, za pomocą których państwo może działać lepiej - mają zniżki w podatkach, cłach, opłatach, by mogły funkcjonować tam, gdzie państwo nie do końca daje radę osiągnąć taką sprawność. Biorąc pod uwagę, że państwo zwalnia fundację z podatku krorpo, VATu, cła, tak naprawdę przekazuję ok 50% pieniędzy które zabrałby podmiotowi działającemu komercyjnie. Więc oferując ulgi fundacji liczy na efektywne działanie, fundacja ma dzięki temu znacznie większe fundusze. Jeżeli wykorzytuje około połowy przychodów, to tak naprawdę jej efektywność jest jedynie kilkuprocentowa w porównaniu do funduszu celowego czy innego tworu prawnego powołanego przez państwo w ramach budzetu.

 

Nie jestem przeciwnikiem fundacji, choć moj stary wykładowca z prawa uważa, ze to pralnie pieniędzy ('pomagać mozna bez fundacji, fundacje powołuje się by wyprać pieniądze' - jego słowa mniej więcej). Uważam, że fundacje nie sa dla nas żadną gwiazdką z nieba - są elementem polityki panstwa w zaspokajaniu potrzeb obywateli, do ktorej to się znacznie (poprzez ulgi, czyli uszczuplanie kasy budżetowej) dorzuca.

 

Taki ciekawostek prawny, fundacja korzysta ze zniżki na podattek dochodowy i importowy, a jeżeli kupuje sprzęt od firmy w EU rownież VAT. W związku z czym, każdy hejter dokłada się do sprzętu na którym nie ma logo WOSP w 100% (bo idzie z jego podatków) oraz przy wykorzystaniu mechanizmu zakupu przez spółkę z UE ale nie z polski - w ok 50% do zakupu sprzętu z logiem WOSP. Dzięki podatkom hejterów ten sprzęt może być 2x tańszy niż gdyby kupował go szpital prywatny (choc pewnie kupiłby go też przez fundację).

Zatem załóżmy, że masz fundację, która ma olbrzymie zbiórki pieniędzy, a obywatele tego państwa mają wysoką tolerancję na niskie standardy zarządzania fundacjami, dodatkowo przeprowadzisz zbiórkę w styczniu i masz cały rok na lokaty, to kazde zabrane 100mln na sprzęt państwo w formie upustów dorzuca nawet do 50%, co podwaja wartość nabywczą każdej złotówki. Więc państwo bez fundacji A czy B by sobie poradziło, bo każda fundacja tak działa, zastąpiła by ja inna, moze o lepszym standardzie gospodarowania pieniędzmi. Ważne, by pieniądze podwojone przez państwo były jak najefektywniej wykorzystane. Jeżeli koszt administrowania fundacją wynosi powyżej 40%, to przy zaożeniu, że panstwo od Ciebie zabrało podatek dochodowy zanim przekazałeś pieniądze - fundacja finansowo nie generuje żadnych korzyści poza alokacją środków.

Mówiąc prostszym językiem - kazde 100pln na taką fundację da taki sam lub mniejszy efekt niż zarezerwowanie tek kwoty w budżecie dla szpitala. Przy tak słabej gospodarności procent PKB przekazany na pomoc jest niższy niż gdyby poszedł bezpośrednio z budżetu.

 

Tyle teorii. Oczywiście, by oszczędzić sobie dodatkowych hejtów nie wspomnę, że pieniądze przezkzane z budżetu mimo tej samej efektywności dałyby jeden ważny dodatkowy czynnik - sprzęt należałby do nas - podatników, a nie do fundacji. Suma summarum, jeżeli Owsiak kiedykolwiek będzie miał złego nosa do ważnych ludzi i ktoś mu namiesza w finansach, to fundacja zawinie się z całym tym sprzętem. Czego mu nie życzę, bo to byłoby bardziej niż bolesne.

 

na deser ciekawostek semantyczny, na który łatwo odpowiedzieć jak się czytało akapit powyżej - jaka jest różnica między przekazała, a ofiarowała.

 

I dupa, wyszedł wykład. wisicie mi połowę roboczo-godziny ;)

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olaf, bull shit i tyle Ci powiem. Dlaczego porównujesz do naszej patologii administracyjnej kraje wysoko rozwinięte jak UK? Jakby nasze państwo w 10% tak gospodarowało pieniędzmi na WOŚP i kradło nawet 10 RAZY tyle co WOŚP byłbym naprawdę szczęściarzem, że żyję w tym kraju. Jasne, że najlepiej jakby każdy artysta grał za darmo, organizatorzy imprezy też, miasto dawałoby najdroższy kawałek ziemi w całej Polsce również bez opłat, a Owsiak odżywiałby siebie i rodzinę powietrzem! Jak w ogóle można gościa obwiniać o to, że potrafi tak obrócić zarobioną kwotą, że wyda 99% na pomoc potrzebującym, ale sam również da radę opłacić wszystko potrzebne do zorganizowania tej imprezy z pieniędzy BANKU! Odsetki lecą z banku! Gdyby nasz chory, chciwy i opasły rząd nie roztrwaniał 50% wpływów na swoją rozleniwioną i monopolistyczną administrację, nie potrzebowalibyśmy ani WOŚP ani żadnych innych fundacji. Co Ty w ogóle za argument zacytowałeś u góry jakiegoś debila - "Wrzucając pieniądze do puszki płacę podatek drugi raz!" - Jak można w ogóle być takim kretynem i tak to postrzegać jak autor tego tekstu? To znaczy, że jak ktoś choruje na raka i własnie przekroczył budżet na leczenie nowotworu w NFZ i błaga mnie o pomoc to mam mu powiedzieć "Przecież płacę składki - weź sobie z NFZ'tu"?? Ktoś z mojej bardzo bliskiej rodziny pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka - prawie połowa sprzętu tam się znajdującego jest właśnie dzięki WOŚP. Sram na to za przeproszeniem czy Owsiak zarabia na tej imprezie 10, 50 czy 100 milionów. Nie znam żadnej innej fundacji tak efektywnie pomagającej naprawdę potrzebującym tej pomocy ludziom w Polsce. Facet odkrył, że jedynym sposobem naprawdę uderzyć do ludzi jest robiąc im wielki show, a show kosztuje! Skąd ma wziąć te pieniądze? Z budżetu Państwa??? Noszzz kur*** nawet nie wiem czy to jest trolling czy jak, ale jak można być na tyle głupi by nie rozumieć jak to działa?? Jak przez takich debili jak autor tekstu przez Ciebie zacytowanego organizacja ta przestanie istnieć prześlę Ci osobiście zdjęcia z oddziału onkologii Centrum Zdrowia Dziecka żebyś miał świadomość kogo właśnie zabiłeś zasłaniając się zapłaconymi podatkami i zwalając winę na rząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze komus kto nie potrafi czytac ze zrozumieniem powinien raczej odpisac drugi analfabeta nie ja.

 

Analfabeta nie potrafi w ogóle czytać, a po Twoich obu postach żałuję, że potrafię! Twój tekst staram się jakoś zrozumieć (chociaż też ma sens tylko matematyczny), ale nie rozumiem faktu, że skoro jesteś "za" WOŚP to dlaczego przeklejasz teksty jakiegoś kretyna z którym się nie zgadzasz z danymi czysto trollniczymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo warto wysłuchać obu stron, nawet trolli, z czegoś trolling wynika. Fundacja na ktora place, ma okragly rok spoty w tv, radio, na billboardach, caly czas molestuja mnie telefonami, by placic choć 2x wiecej co miesiąc, a wciąż mieszczą się w tych 20%. UNICEF miesci się w 10% Kazdy kto chce pomagać moze odpowiedzieć sobie na pytanie czy nie daloby sie z kosztow adm. urwać np. jeszcze 10mln na pomoc? Inne fundacje pokazują, że jak najbardziej dało by się. Porownuje z UK, bo w polsce nigdy bym nie przekazał kasy na fundację - nie licząć drobnych do skarbonek, bo to mało efektywne.

 

unicef: http://www.charitynavigator.org/index.cfm?bay=search.summary&orgid=4617#.UtRLMfI7SSo

 

jasne, ze kazdy ma prawo powiedziec, ze to drugi podatek - to tez argument. Obciązamy sie dobrowolnie, więc warto i tu przyjrzeć się efektywności, mamy prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kramon: gdzieś ostatnio przeczytałem/wysluchalem, że żaden płatek sniegu w lawinie nie czuje się odpowiedzialny. mowimy o zjawisku ktore ma moc sprawczą i mogloby byc lepsze.

 

Małe sprostowanie. Minister czegoś tam podał, że na koszty adm. idzie 8%. Wszystko fajnie tylko, że przeznaczane jest więcej i te pieniądze zgodnie ze statutem nie idą na pomoc. Mysle, ze symbolem wyższych standardów byłby mały gest księgowania na cele statutowe odsetek od kwot zebranych (3mln w 2012roku ) jako kwota na cele statutowe, a nie zysk fundacji. Trzeba pamietac, ze pieniądze rozdysponowane po roku czy półtorej są pomniejszone o inflację, a zapobieganie jej, czyli lokowanie na oprocentowanych kontach w sumie logiczne, ze powinno być na koncu dodane do tej kwoty, bo inaczej realnie pomniejsza się kwotę zbiórki na rzecz zysku fundacji. Jeżeli na koniec roku 2014 wynik bedzie podobny jak w poprzednich latach fundacja będzie miała 100mln, których zgodnie ze statutem nie można przeznaczyć na pomoc (bo nie pochodzą z finałów). To w sumie dwa finały do przodu i jezeli wszystkie trolle swiata wywolaja taką reakcję to wisicie nam dwa finały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że ta dyskusja pojawia się co roku. Szkoda, że to stara się tak upolitycznić. Natomiast tej nagonki nie do końca rozumiem. To, że fundacja musi z czegoś wyżyć - oczywista oczywistość. Rozumiem też olafa, on pisze o transparentności. Spoko. Chociaż ten screen z kwejka wyglądał na prowokację do dyskusji :)

 

Nikt tutaj nikogo nie zmusza przecież do wrzucania do puszki. Ale sam osobiście korzystałem ze sprzętu zakupionego w WOŚP (może nie tyle ja co córka). Tak jak Świerszcz napisał. Wystarczy przejść się do szpitala. Córka dzięki temu mogła zaraz po urodzeniu być zbadana na sprzęcie, którego by szpital po prostu nie miał. Można spytać lekarzy.

 

Jeśli było się w szpitalach i korzystało z tego sprzętu ciężko mieć negatywne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kramon: gdzieś ostatnio przeczytałem/wysluchalem, że żaden płatek sniegu w lawinie nie czuje się odpowiedzialny. mowimy o zjawisku ktore ma moc sprawczą i mogloby byc lepsze.

 

Małe sprostowanie. Minister czegoś tam podał, że na koszty adm. idzie 8%. Wszystko fajnie tylko, że przeznaczane jest więcej i te pieniądze zgodnie ze statutem nie idą na pomoc. Mysle, ze symbolem wyższych standardów byłby mały gest księgowania na cele statutowe odsetek od kwot zebranych (3mln w 2012roku ) jako kwota na cele statutowe, a nie zysk fundacji. Trzeba pamietac, ze pieniądze rozdysponowane po roku czy półtorej są pomniejszone o inflację, a zapobieganie jej, czyli lokowanie na oprocentowanych kontach w sumie logiczne, ze powinno być na koncu dodane do tej kwoty, bo inaczej realnie pomniejsza się kwotę zbiórki na rzecz zysku fundacji. Jeżeli na koniec roku 2014 wynik bedzie podobny jak w poprzednich latach fundacja będzie miała 100mln, których zgodnie ze statutem nie można przeznaczyć na pomoc (bo nie pochodzą z finałów). To w sumie dwa finały do przodu i jezeli wszystkie trolle swiata wywolaja taką reakcję to wisicie nam dwa finały ;)

 

powiem ci tak lepsze jest 5% z czegoś niż 0% z czegoś

 

Oraz myślę iż owsiak który to wszystko założył organizuje to wie dużo lepiej jak zrobić żeby była większa kwota niż olaf który robi grafikę.

 

 

Polaczki eksperci we wszystkim. ehhh

Edytowane przez Kramon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze opisal, Jack przejrzalem media ogolnopolskie to faktycznie bardziej zolc sie wylewa niz merytoryka a kazda fundacja jest od tego by pomagac. Nie mam ochoty kontynuowac dyskusji, jezei ktos uwaza ze artykul cokolwiek wyjasnil w kwestii transparentnosci finansowej to niestety jest przykladem ze prawo i jezyk polski stworzono dla prawnikow a nie zwyklych ludzi.

 

Jestem ciekaw czy tak samo media skocza na znane fundacje ktore potrafia miec sprawnosc name poziomie 10%, 90% przeznaczajac na inne wydatki szczegolnie ze niedlugo zacznie sie zbieranie 1%

Przydalaby sie taka strona jaka wkleilem poswiecona polskim fundacjom.

 

@Adek: nie chcialem sprowokowac dyskusji tylko chec weryfikacji ale widze ze i to Jak posylac przedszkolakow na walki mma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak poinformowało PAP Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w 2012 r. Fundacja WOŚP zebrała 51,3 mln zł. 91,6 proc. tej kwoty Fundacja przeznaczyła na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Koszty administracyjne wyniosły ok. 8 proc. "

 

http://praca.wp.pl/title,Resort-pracy-ok-8-proc-srodkow-to-koszty-administracyjne-WOSP,wid,16325078,wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpruwacz, mkone, jak będziece mieli dzieci poślijcie je do szkoły gdzie będzie logika jako przedmiot obowiązkowy, namawiajcie też znajomych by tak robli. Bez tego nie da się czytać ze zrozumieniem nawet prasy nie mówiąc o trudniejszych pismach.

 

Z opinią, ze przystanek jest zły się nie zgadzam całkowicie, ale reszta treści z tamtego kwejka pozostała bez odpowiedzi (nie twierdze, ze wskazują na jakakolwiek patologie, ale faktem jest ze te odpowiedzi pomijały treść zarzutu) i smutne jest ze większość czytających tego nie zrozumie i myśli ze otrzymało odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajecie linki z wykopu i kwejka.. Nikt sie pod nimi nie podpisuje. To co bylo podane na wykopie to dokladnie to co mowi propaganda radia maryja.. A to co bylo na wykopie to tez nic nie warta gadanina bo nikt nie bierze odpowiedzialnosci za to co jest tam napisane.

Jezeli cos by bylo nie tak, za fundacje wzielaby sie prokuratura, rzetelni dziennikarze, komisja sledcza. Ktos, komu nie udowodniono winy, a tym bardziej nie przedstawiono zarzutow nie powinien byc oczerniany.. Zachowujmy sie jak ludzie dorosli a nie wyznawcy teori spiskowych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz zrozumieć (w sumie nie musisz), że biorą się wątpliwości, jezeli wyjaśnieniem jest:

 

Nie bierze :) Członkowie zarządu fundacji nie dostają wynagrodzeń za pracę w zarządzie w sprawozdaniu po prostu nie ma takiej kwoty. Na stronie piętnastej tegoż sprawozdania znajduje się pozycja:

Łączna kwota wypłaconych wynagrodzeń brutto członkom zarządu: 166.156,42zł.

Nie jest to jednak kwota za pracę w zarządzie, ponieważ linijkę dalej czytamy: pozycja zawiera wynagrodzenie za pracę w charakterze dyrektora ds. medycznych i administracyjnych. Są to dwa pełne etaty, poza pracą w zarządzie.

 

A faktem, ze osoba X jest prezesem, nie pobiera z tego tytułu żadnych pieniędzy ale stworzone dla niej są dwa etaty i ta sama osoba otrzymuje wynagrodzenie wspomniane wyzej. Tylko nie jako prezes a dyrektor. Tą osobą X jest Pani Owsiak. Czyli wynagrodzenie dla czlonków zarządu nie idzie do prezesa ale do osoby zatrudnionej na ww. stanowiskach. Tylko ze jest to ta sama osoba.

 

Zamiast tłumaczyć tak, by te etaty nie wygladaly na powiązane nie mozna zwyczajnie powiedziec, ze owszem otrzymują wynagrodzenie? Nikt nie oczekuje ze beda to robic za darmo to po co tłumaczyc, ze prezes nie otrzymuje wynagrodzenia jak otrzymuje ale poprzez utworzony etat. Takie bzdury tylko rodzą ploty i zapowiedz tej samej gadki za rok.

 

Reszte zostawiam na pozniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko rozpruwacz widac pisze zbyt skomplikowanie wiec i tak nie bylo sensu.

 

"Jak poinformowało PAP Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w 2012 r. Fundacja WOŚP zebrała 51,3 mln zł. 91,6 proc. tej kwoty Fundacja przeznaczyła na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Koszty administracyjne wyniosły ok. 8 proc. "

http://praca.wp.pl/title,Resort-prac...wiadomosc.html

 

news dotyczy Finału, fundacja gromadzi fundusze nie tylko ze zbiorek. Jakby zebrala 10mln ze zbiorek, a od sponsorow zgromadzila 60mln i na cele statutowe wydala 9,2 mln, to mimo posiadania 70mln news nadal by sie zgadzał.

 

9.2 na dzieci, .8 na koszta 60 dla fundacji. Tak wyglada spr. finansowe tylko liczby mniej drastyczne (bo nie 60 a np. 15-17mln) - te rzucilem jako przyklad. Dopoki newsy pisze pokolenie 'ctrl C-ctrl V' nadal bedziemy miec wrazenie, ze o rzetelnosc fundacji (jakiejkolwiek) dopytuja sie tylko trolle.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej jest wrzucić kamień do spokojnego jeziora. niestety olaf ale gdyby te "twoje" oszczerstwa były choć w części prawdą o już dawno by wypłynęły na jaw. WOŚP nie jednokrotnie była poddawana kontrolom z różnych urzędów i instytucji i jakoś nic nie potwierdziło żadnych plotek i łgarstw przytaczanych przez ciebie.

po prostu schowaj dumę w kieszeń i daruj sobie. nie oczerniaj kogoś kto przyczynia się do ratowania zdrowia i życia innych ludzi.

nie wrzucasz to nie wrzucaj do puszek ale nie przekazuj debilnych plotek dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olaf, a nawet jeśli te dane byłby prawdą to co?

Rezultat działalności WOŚP jest taki, że w szpitalach mamy masę bardzo zaawansowanej aparatury medycznej. Przykładowo kardiologię w Polsce mamy na poziomie światowym i wiele zabiegów bardziej opłaca się zrobić u nas niż np w USA (nie chodzi wyłącznie o aparaturę, ale również specjalistów). Bardzo duża zasługa w tym jest właśnie dzięki WOŚP.

W przeciwieństwie do Ciebie nie skopiowałem tych informacji z sieci, tylko piszę z własnego doświadczenia nabytego przez jakieś 20 lat mojego życia będąc pod stałą kontrolą oddziału kardiologicznego. Aparatura WOŚP jest nawet u mojego lekarza rodzinnego w bardzo małej mieścinie.

 

Zdecydowanie pomijam nieudolność naszego rządu jeśli chodzi o służbę zdrowia - dla mnie liczą się wyłącznie rezultaty, nie statystyki. A rezultaty jakie wyrabia WOŚP są dla mnie fenomenem.

Wydaje mi się, że nie miałeś jeszcze (nie)przyjemności obcowania ze oddziałami dziecięcymi w polskich szpitalach, czego Ci oczywiście nie życzę. Namawiam jednak do obiektywnego spojrzenia na "problem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich malkontentow: Nie ufasz, nie wrzucaj. Proste. Przeciez to nie jest podatek narzucony przez panstwo.

Dla mnie WOŚP to niewatpliwy fenomen. Co roku wrzucam datki, i nie mam z tym problemu. Wiem, ze te pare zlotych bedzie dobrze spozytkowane.

 

Teorie spiskowe sa coraz bardziej modne w naszym kraju. A moze spiskowco jeden z drugim, wlasnie Ty pokazesz co szczytnego zrobiles dla innych, moze Ty utworz fundacje ktora bedzie choc w polowie robila tyle dobrego co WOŚP?. W gadaniu Polacy sa niewatpliwie liderami, tylko zwykle dzialac nie ma komu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zio-mal: Nie ma nic nielegalnego w ustaleniu, ze tylko pieniądze ze zbiórek idą na cele statutowe, w tym, ze fundacja co roku zarabia kilkanascie mln nie ma oszczerstwa, odsyłam do sprawozdania. Jak czytasz moje posty, to może lepiej przeczytaj sprawozdanie finansowe - jest krótsze. Jezeli uwazasz ze oczerniam uznajac, ze mozna nasze pieniądze wykorzystac lepiej, to mało rozumiesz z mojej wypowiedzi i wiele od babci atakującej tvn w toruniu się nie róznisz.

 

Wkleje kolejną rzecz. Na tym kwejku była uwaga o spółce Złoty Melon. Ten kwejk nie sugerował zadnyh przekrętów tylko pytał po co ta spolkaistnieje.

 

Z artykułu:

Firma Złoty Melon jest w 100% własnością WOŚP (sprawozdanie finansowe, strona 21). Co za tym idzie, wszelkie zyski ze Złotego Melona trafiają do właściciela, czyli właśnie fundacji. Celem istnienia Złotego Melona jest prowadzenie działalności komerycjnej, której OPP jako zwolniona z podatków prowadzić nie może: ZM sprzedaje gadżety wośpowe, koszulki itp., a także organizuje szkolenia komercyjne dla firm, z czego zysk trafia na konto WOŚP. Sam Owsiak w Złotym Melonie pełni jedynie funkcję prezesa zarządu: KRS.

 

Czyli wyjasnione tak?

1. Faktem jest, ze Melon odprowadza zyski do WOSP (ale te pieniądze zasilają fundację i nie idą na cele staturowe np. sprzęt).

2. Faktem jest, ze WOSP to potężny brand ktorego wartosc mozna liczyc w mld złotych

3. Licencja na wykorzystanie logo wosp w kampanii reklamowej moze kosztowac nawet kilkadziesiąt mln pln (nie wiem ile kosztuje ale przy takim brandzie to normalna cena)

4. nie wiem niestety czy jest jakakolwiek kampania w tv radio internecie - nie korzystam z tv i radia, mam adblocka w przegladarce - po prostu pokazuje potencjał

5. Jezeli zyski trafiaja do WOSP to znaczy ze wszystko jest przejrzyste i wszytko jest w raporcie finansowym

6. jezeli zalozymy ze nie ma innej spolki, to cały zysk z 'dywidndy i udzalow w zyskach' idzie z tylko tej jednej spółki.

7. Nie mamy mozliwosci zbadania jak tam dysponowane sa pieniądze, kto ile zarabia itp, ale wszystko wydaje sie jasne, bo jest opisane w raporcie finansowym.

 

Do czego do cholery chcą maruderzy? Moze tego, ze (przy zalozeniu ze caly dochod jest tylko z tej spółki) operując brandem wartym pewnie grubo ponad miliard wygenerowała grubo poniżej 1mln zysku... przez trzy lata. Rocznie 10% tego co generują odsetki od zbiórek.

Tyle (200-300tys co roku) to moze wygenerowac mała jednoosbowa spółka robiąca mało popularne gry na telefony pracująca przez 6mies w roku. I ta jednoosobowa spółka na pewno nie uzna tego za dobry rok.

Kazdy kto potrafi liczyć ma prawo zastanawiać się po co komu taka spółka w tak potężnej organizacji. To jak dostaliście odpowiedz w przytoczonym fragmencie, który "wszystko wyjaśnia"?

 

Tylko znow nie piszcie, ze przyczepiłby sie prokurator gdyby cos bylo ne tak. Wszystko to jest legalne. Kwejk nie opisywał nielegalnych dzałań tylko opiwysal w punktach dlaczego tamta osoba nie daje na WOSP - ma watpliwosci na ktore nikt nie odpowiada.

 

Olaf, a nawet jeśli te dane byłby prawdą to co?

zmierzam do tego, ze tych pieniędzy na cele statutowe może być kilka razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najeżdżaniu na Owsiaka nie chodzi o uczciwość ani pieniądze. Chodzi o ideologię. Taktyka zresztą stara jak świat, obrzucić kogoś błotem. Nie liczą się fakty, nawet jak się okaże że to wszystko bzdury to trochę błocka się przyklei a w głowach ludzi zaczną się wątpliwości. Rzygać się chce. Jak ktoś coś wie to do prokuratury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olaf daruj sobie. zasady funkcjonowania fundacji nas nie obchodzą dopóki pieniądze które przekazują na WOŚP są wydawane jak należy. A SĄ!

 

1. Faktem jest, ze Melon odprowadza zyski do WOSP (ale te pieniądze zasilają fundację i nie idą na cele staturowe np. sprzęt).

2. Faktem jest, ze WOSP to potężny brand ktorego wartosc mozna liczyc w mld złotych

3. Licencja na wykorzystanie logo wosp w kampanii reklamowej moze kosztowac nawet kilkadziesiąt mln pln (nie wiem ile kosztuje ale przy takim brandzie to normalna cena)

4. nie wiem niestety czy jest jakakolwiek kampania w tv radio internecie - nie korzystam z tv i radia, mam adblocka w przegladarce - po prostu pokazuje potencjał

5. Jezeli zyski trafiaja do WOSP to znaczy ze wszystko jest przejrzyste i wszytko jest w raporcie finansowym

6. jezeli zalozymy ze nie ma innej spolki, to cały zysk z 'dywidndy i udzalow w zyskach' idzie z tylko tej jednej spółki.

7. Nie mamy mozliwosci zbadania jak tam dysponowane sa pieniądze, kto ile zarabia itp, ale wszystko wydaje sie jasne, bo jest opisane w raporcie finansowym.

 

Melon nie ma za zadanie prowadzenia zbiórki na cele statutowe WOŚP więc nie wiem w czym problem.

Sam to zacytowałeś :

"Celem istnienia Złotego Melona jest prowadzenie działalności komerycjnej, której OPP jako zwolniona z podatków prowadzić nie może:..."

Co mnie to obchodzi jakie zyski generuje Złoty Melon, nie jest to OPP wiec niech sobie Jurek i inni zarabiają na tym miliardy, ważne że WOŚP działa zgodnie ze swoim statutem!

 

Do czego do cholery chcą maruderzy? Moze tego, ze (przy zalozeniu ze caly dochod jest tylko z tej spółki) operując brandem wartym pewnie grubo ponad miliard wygenerowała grubo poniżej 1mln zysku... przez trzy lata. Rocznie 10% tego co generują odsetki od zbiórek.

Tyle (200-300tys co roku) to moze wygenerowac mała jednoosbowa spółka robiąca mało popularne gry na telefony pracująca przez 6mies w roku. I ta jednoosobowa spółka na pewno nie uzna tego za dobry rok.

Kazdy kto potrafi liczyć ma prawo zastanawiać się po co komu taka spółka w tak potężnej organizacji. To jak dostaliście odpowiedz w przytoczonym fragmencie, który "wszystko wyjaśnia"?

 

Niech wart jest brand nawet i biliard. Odbiegasz od tematu i tyle. Złoty Melon to nie WOŚP!

 

Tylko znow nie piszcie, ze przyczepiłby sie prokurator gdyby cos bylo ne tak. Wszystko to jest legalne. Kwejk nie opisywał nielegalnych dzałań tylko opiwysal w punktach dlaczego tamta osoba nie daje na WOSP - ma watpliwosci na ktore nikt nie odpowiada.

Jeżeli Kwejk (oraz inni pseudo dziennikarze) i jakiś idiota ze swoimi dziwnymi ideologiami i wątpliwościami, które wymyślił pewnie na kolanie żeby zaszczuć ludzi, jest dla ciebie tak wiarygodnym źródłem informacji to niczym się nie różnisz od tego kolesia.

 

zmierzam do tego, ze tych pieniędzy na cele statutowe może być kilka razy więcej.

 

Może być ale nie jest. I co z tym zrobisz? Pójdziesz do Jurka i powiesz żeby te zarobione pieniądze w Złotym Melonie wydał na cele statutowe WOŚP?

TO IDZ!!! założę się że pokazał by tobie że może to zrobić i przekazał by dla twojej satysfakcji część tych pieniędzy na te cele.

Oni pracują cały rok a nie jeden dzień. Utrzymać biura i całe zaplecze, prowadzić to wszystko, tego nie da się zrobić za darmo i kto jak kto ale ty Olaf powinieneś to najlepiej wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A SĄ!

czym skompresowałeś swoje argumenty, bo widzę tylko trzy litery i wykrzyknik

 

ok man, na chwilę wyciagnijjmy mozgi z dupy i włóżmy do głowy. Wiem ze jest zima i tam mialy cieplej ale na moment.

 

Jezeli Owsiak przez Złoty Melon zarabia 10mln rocznie, to spoko. W ogole mnie to nie boli. Jego praca jest tyle warta (zastepuje caly team roznych agencji i nic nie wartych prezenterow). Jezeli ludzie uznają, ze im to nie przeszkadza, bo robi wspaniala robotę to też dobrze. Dlaczego?

Bo moze inni z podobna charyzmą poswieca swoje zycie podobnej fundacji i za 10lat bedziemy mieli sześć takich fenomenów, bo ludzie wiedza ze moga to robic tak dlugo jak robią to dobrze, a my widzimy efekty. Idac dalej jakosc dysponowania pieniedzmi wzrosnie, bo bedzie wieksza konkurencja, pieniądze z brandu będą lepiej wykorzystywane i za 10lat będziesz miał kazde miejsce obsrane sprzetem kupionym za Twoje pieniądze ale spozytkowanym lepiej niz w budzecie. Ok mozna schować się w dupe spowrotem.

 

Oni pracują cały rok a nie jeden dzień. Utrzymać biura i całe zaplecze, prowadzić to wszystko, tego nie da się zrobić za darmo i kto jak kto ale ty Olaf powinieneś to najlepiej wiedzieć.

mowisz o zupelnie innej pozycji w budzecie, nie sądze bys w ogole zrozumial co napisalem, co widac tez w innych zdaniach.

 

Nie czaję sapiecie na kazda złotówkę wydaną na klip/samochód taki czy inny, żyła pierdząca Wam pęka jak slyszycie 100tys pln, a przeszkadza Wam, by sprawdzać na co sa wydawane publiczne pieniądze w ogóle - rowniez w fundacjach korzytajacych z pieniedzy publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym ze mój syn po urodzeniu oraz przez pewien czas po porodzie był wielokrotnie profilaktycznie badany sprzętem medycznym, który w większości pochodził właśnie od WOŚP. Nie wiem czy gdyby nie Jurek nie myślał bym do dziś czy mój syn jest zdrowy.

Dla mnie to wystarczający argument. Pominę już że jak dotąd nikt nie znalazł dowodów (a szukano niejednokrotnie) na inny sposób wydawania pieniędzy niż ten co deklaruje Jurek.

 

nie znam się na zarządzaniu i faktycznie nie wszystko rozumiem co piszesz o sprawach prawnopodatkowych itp, ale ja w tym nie siedzę tak dogłębnie. jednak myślę że nie muszę wiedzieć tyle co ty na ten temat aby móc pisać to co napisałem.

 

wyluzuj, to nie forum prawnicze ani spiskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olaf,

 

Retorykę widzę ale z konkretami gorzej.

 

Robisz to co większość Polaków robi najlepiej - zazdrości , szuka dziury i nienawidzi (po cichu w środku - niby pozytywnie ale szpilę wbijasz)

Nie jest tu ważne czy jakieś tam pieniądze idą na to czy coś innego.

Ty zawsze będziesz szukał dziury bo nie potrafisz być z tego dumny z tego co masz. (jesteś nieco spaczony tak jak dziecko które widziało za dużo reklam i działa nad reaktywnie)

 

Tutaj nie ma "drugiej strony" ani nie ma znaczenia że "ludzie powinni wiedzieć" - to tylko twoja zasłona żeby wbić szpilę.

 

Nie ma sensu gadać z tobą i proponuję zamknąć ten wątek.

 

PS:Zrób coś dobrego dla innych co będzie warte powiedzmy z 10K PLN + twój czas to wtedy pogadamy.

(nie mam na myśli wolontariatu bo to tylko czas)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego do cholery chcą maruderzy? Moze tego, ze (przy zalozeniu ze caly dochod jest tylko z tej spółki) operując brandem wartym pewnie grubo ponad miliard wygenerowała grubo poniżej 1mln zysku... przez trzy lata. Rocznie 10% tego co generują odsetki od zbiórek.

Tyle (200-300tys co roku) to moze wygenerowac mała jednoosbowa spółka robiąca mało popularne gry na telefony pracująca przez 6mies w roku. I ta jednoosobowa spółka na pewno nie uzna tego za dobry rok.

Kazdy kto potrafi liczyć ma prawo zastanawiać się po co komu taka spółka w tak potężnej organizacji. To jak dostaliście odpowiedz w przytoczonym fragmencie, który "wszystko wyjaśnia"?

 

Nie rozumiem Olaf, masz pretensje do Złotego Melona że nie jest bardziej prężną firmą i nie zarabia milionów? Już na prawdę nie wiesz do czego się przyczepić. Złoty Melon nie powstał po to żeby bić rekordy zyskowności i kręcić świetny biznes, tylko po to żeby zająć się zadaniami których ze względów prawnych nie może się podjąć fundacja WOŚP ( bo fundacja nie może prowadzić działalności gospodarczej ) czyli sprzedaż serduszek, gadżetów itp. Myślę że wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do artykułu z wykopu.pl to jest raczej wiarygodny, tylko został umieszczony przez osobę prywatną a nie dziennikarza, ale zweryfikowany przez TOK.fm, gazeta.pl i inne:

 

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,15277102,Uzytkownik_Wykop_pl_obala_oskarzenia_przeciwko_WOSP_.html

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15277102,Uzytkownik_Wykopu_pl_wyjasnia_oskarzenia_przeciwko.html

 

... to tak w ramach uściślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc nerwowa reakcja Owsiaka na te pytania była bez sensu. To normalne że ludzie pytają jak działa tak wielka fundacja, nawet jak mają nieprzyjazne intencje. Powinien wrzucić w internet dokładne wyjaśnienie co i jak i w ten sposób wytrącić hejterom argumenty z ręki i w ten sposób ostatecznie uspokoić sprawę. A on robi jakieś akcje "gdzie ten słoik" reaguje histerycznie i w ten sposób tylko daje dodatkowe argumenty swoim wrogom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niefajna dyskusja na niskim poziomie, bezsensowna nagonka. :/

 

Nie chcę się tutaj wplątywać w tą rozmowę, ale jedno Wam powiem.

 

Omijajcie z daleka wszystko co ma związek z TV Republika.

Jestem już praktycznie po studiach, 5 latach na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. O mediach i sposobie ich funkcjonowania wiem naprawdę bardzo dużo. Myślę, że zdecydowanie więcej niż Wy. Zaufajcie mi i materiały z TV Republika omijajcie szerokim łukiem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy srednio ogarniety czlowiek wie ze tv republika to shit, gorzej jest z reszta mediów, bo tam ciężej wychwycić niekompetencje.

planujesz pracowac w mediach czy juz wiesz ile placa 'wierszowki' i szukasz czegos w reklamie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

skoro kolega zna juz wszystkie mechanizmy manipulacji to pewnie wytłumaczy nam, jak na tłumy działa pokazywane się z chorymi dziećmi w hospicjach?

Zakładam, ze wszyscy na świecie są uczciwi, a to ja jestem ten idiota, bo uważam inaczej.

Zachowujecie się dość specyficznie... żeby nie powiedzieć dziwacznie. Wam wystarczy, powiedzieć "siema", pokazać się na tle chorych dzieci i już aureola gotowa. Tak naiwne mogą być dzieci spod sklepu z puszkami i serduszkami, bo urodziły sie wczoraj... ale stare chłopy wierzą w uczciwość, kiedy w grę wchodzi tak wielka kasa?

Czyli Wam wystarczy zamydlić oczy hospicjami, uśmiechami i żółtą koszulka lidera... W takim razie, trzeba będzie podpowiedzieć sztabom wyborczym, jak maja sie zachowywać przed kolejnymi wyborami, koniecznie chore dziecko u boku, serduszko w klapie... siać siać i do przodu.

Ja wiem, ze orkiestra pomaga, ale nie róbcie z tych ludzi archaniołów... bo możecie sie oszukać.

 

ps. to nie Owsiak pomaga tylko ludzie pomagają.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie co tu się dzieje....

 

Znalazł się jeden sfrustrowany człowiek który, za wszelką cenę chce pokazać że coś wie lepiej.

Swoją frustracje próbuje przelać na innych (jak widać wątek ma już 5 stron) i nie szczędzi czasu (napisanie tych wszystkich postów to pewnie ze 2h+ czasu)

 

Można ten czas wykorzystać jakoś pożytecznie, ale kolega uważa że najważniejsze jest aby wszyscy myśleli tak jak on.

Wszyscy inni się oczywiście mylą, a on jeden broni "słusznej" sprawy.

 

Dlaczego wszyscy zatem się mylą?

No cóż - gdy czytamy o jakichś rzeczach które są nie zgodne z opinią ogółu i w nie wierzymy, to jakoś robimy to sami.... nikt nas do tego nie przekonuje na siłę tak jak kolega Olaf.

 

Tak więc zastanowiłbym cię czy to forumowy ogół w tym wypadku się myli czy też mamy do czynienia z ukrywanym "hejtingiem"

 

PS Olaf: "nisko wyceniasz wiarygodnosć" - najpierw zrób potem pogadamy czy to nisko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności