Skocz do zawartości

DWG, DXF -> Blender 2.5+ [ROZWIĄZANIE]


Lucas

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd przesiadłem się z 2.49 na 2.5 a potem 2.6 miałem zawsze spore problemy z przerzucaniem rzutów z Autocada do Blendera, aż ostatnio wypracowałem chyba dość dobrą technikę.

 

Niestety import plików DXF od wersji 2.5 był bardzo ograniczony - właściwie tylko proste linie. Natomiast bardzo dobrze otwierają się pliki SVG - czyli natywny format Inkscape'a (opensource'owy program do grafiki wektorowej), który to z kolei radzi sobie z plikami DXF R13 i R14:). W zasadzie jedyna rzecz która szwankuje to bloki - owszem importują się ale obrócone, można je po prostu rozbić przed zapisem dxf.

 

Tak więc zamiast bezpośrednio łykać Autocad->DXF->Blender, można zrobić Autocad->DXF->Inkscape->SVG->Blender, może i trochę dłużej ale za to skuteczniej. Dodam tylko, że Draftsight - jeden z darmowych CADów, może eksportować do SVG więc nawet jeśli dostaniemy np. od klienta DWG albo DXF ale w zlej wersji to możemy go sobie łatwo przekonwertować.

 

Nie wiem na ile to co napisałem jest odkrywcze ale wcześniej jak szukałem odpowiedzi to nie znalazłem a podejrzewam, że wiele osób miało ten problem:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To fakt, import dxf'a jest bardzo uciążliwy. Rozwiązania z Inkscapem nie znałem - dzięki bardzo Lucas, przyda się szczególnie przy obłych elementach. A propo DrafSight - jest darmowy ale czy również do celów komercyjnych?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam się już gubię, nigdy nie przebrnąłem przez cały tekst licencji ale wszyscy twierdzą, że można go używać komercyjnie. Podobno nawet kiedyś, gdy ktoś doczytał się w Euli, że z tym komercyjnym użyciem nie za bardzo, to ludzie z DS od razu sprostowali, że do wersji beta po prostu brali generyczny tekst licencji i stąd to nieporozumienie.

 

Wczoraj udało mi się też ogarnąć sposób na poprawny import dxf 3d:). Potrzebujemy autodeskowego FBX Converter (http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/item?id=10775855&siteID=123112), ładujemy do niego plik dxf, konwertujemy na fbx i potem otrzymany plik fbx na obj lub 3ds. DXF->FBX->OBJ->Blender:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwerter również sprawdza się idealnie w sytuacjach kiedy musimy przerzucić bezpośrednio z CAD'a gotowy model 3D do obj.

Co do samego SightDraft'a to zrobiłem research. Sprawa na dzień dzisiejszy przedstawia się następująco. Zgodnie z licencją program ten może być wykorzystywany do celów komercyjnych. Brak jakichkolwiek ograniczeń co do liczby stanowisk. Jedynie w przypadku instalowania 5 lub więcej licencji komercyjnych w firmie wskazane jest wykupienie za niewielką kwotę specjalnej opieki technicznej ( Premium Pack). Ile kosztuje? Przy 5 stanowiskach cena wsparcia rocznie wynosi 250 Euro netto/użytkownik.

Ewentualnie, jeśli w firmie jest mniej niż 5 użytkowników, lub nie potrzebna jest licencja sieciowa można wykupić ale nie jest to obowiązkowe - indywidualne wsparcie w postaci pakietu godzin do wykorzystania w ciągu roku.

Edytowane przez MRay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Znalazłem w internecie jeszcze inny sposób przenoszenia modelu 3d w formacie dwg2000 do blendera.

Można skorzystać z Google SketchUp.

1) Importuję plik dwg do SketchUp

2) Eksportuję Model 3D do Google Earth 4 (*.kmz)

2a) W opcjach importu warto zaznaczyć Zachowaj punkt początkowy rysunku.

3) Otwieram plik kmz jako zip

4) Z katalogu models wyciągam plik z końcówką .dae który Blender ładnie importuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jeden sposób:

 

Accutrans3d to program do zmiany formatów plików. Obsługuje bardzo wiele formatów, ale najważniejsze to obsługa dxf, obj i 3ds. Pozwala to na przerzucenie pliku z Autocada do Blendera z zachowaniem podziału na warstwy. Wystarczy plik dwg zapisać jako dxf , następnie otworzyć w programie Accutrans3d i zapisać jako obj. W Blenderze otwieramy plik obj poleceniem „Import”.

 

Program działa na licencji shareware. Oznacza to, że jest udostępniana do przetestowania pełna wersja bez ograniczeń funkcjonalnych i czasowych. Nie jest jednak aplikacja darmowa. Ściagając program wyrażamy zgodę na zapłatę za niego po 30 dniach użytkowania. Cena 20$.

 

Strona programu:

http://www.micromouse.ca/downloads.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem program od Autodesku, ale pliki dfx po otwarciu nie mają żadnej zawartość, w rezultacie po konwersji wychodzą puste pliki obj(dae).

 

Ponieważ mam już zainstalowany SketchUp nie lubię robić w kółko tych samych nudnych rzeczy, a aplikacja ta lubi Ruby napisałem prosty skrypt dla windosiarzy, który zamienia plik dwg(dxf) na dae:

 

converter.cmd

@echo off
setlocal ENABLEEXTENSIONS ENABLEDELAYEDEXPANSION
set c="C:\Program Files (x86)\Google\Google SketchUp 6\SketchUp.exe"
set z="C:\Program Files\7-Zip\7z.exe"
set wdir=.7z

for %%F in (%*) do (
set fn=%%~F%
set ft=%%~dpnF%
echo files = '!fn!' > c1.rb
echo filet = '!ft!.kmz' >> c1.rb
copy c1.rb+convert.rb c2.rb
%c% -RubyStartup .\c2.rb
del c1.rb
del c2.rb

mkdir %wdir%
cd %wdir%
%z% x "!ft!.kmz"
copy models\*.dae ..
cd ..
rmdir /s/q %wdir%
del "!ft!.kmz"
)

 

 

convert.rb

model = Sketchup.active_model
show_summary = false
status = model.import files, show_summary
status = model.export filet, show_summary

 

Pliki można wrzucić do katalogu z projektem, do SendTo, albo przypisać do Otwórz za pomocą. W najprostszej wersji wystarczy plik dwg/dfx przeciągnąć na plik converter.cmd.

Zmienne c i z należy dostosować do swoich potrzeb.

Jedyny problem jest taki, że trzeba SkechUp zamykać ręcznie. Jak ktoś trochę ogarnia Ruby i by chciał to poprawić to znalazłem takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem tytuł wątku i już myślałem, że jestem uratowany, a tu lipa:( Przy konwersji mojego pliku DXF do SVG tracę wszystkie wartości na osi Z i w efekcie z lini 3D robi mi się linia 2D.

 

Ale skoro już tu jestem, może ktoś wie i mi podpowie, jakie opcje poustawiać przy imporcie DXF do Blendera 2.49? Bo przy standardowych, import się całkowicie nie udaje. Dodam, że mój plik DXF to zwykła linia 3D wygenerowana poprzez skrypt online, który konwertuje plik KML z Google Earth/Maps do DXF. Będę ogromnie wdzięczny za jakąkolwiek* pomoc.

 

 

ps.

- poza sugestiami użycia płatnych programów czy wtyczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro już tu jestem, może ktoś wie i mi podpowie, jakie opcje poustawiać przy imporcie DXF do Blendera 2.49?

wybierz preset-"3D" w konfiguracji DXF-importera, powinno wystarczyć.

 

Czasami potrzebne są dodatkowe ustawienia - jeśli masz dalsze pytania, to pisz na mój adres w sygnaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierz preset-"3D" w konfiguracji DXF-importera, powinno wystarczyć.

 

Czasami potrzebne są dodatkowe ustawienia - jeśli masz dalsze pytania, to pisz na mój adres w sygnaturze.

Preset '3D' też nie chce działać niestety. Takie błedy wywala na konsoli Blendera:

 

358e9u1.png

 

 

BTW, witam samego autora wtyczki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie stary importer ma z tym jakiś problem, właśnie patrzę...

Ten przypadek nie ma charakteru ogólnego, więc proponuję opuścić forum i wymieniać informacje/pliki przy pomocy e-maili. Mój adres jest na dole mojej strony internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności