Skocz do zawartości

Stabilna Maya


Janek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od wersji Maya 2010 nie sięgałem do 3d - chciałem sobie powrócić do tematu i podziałać trochę na trialu - pytanie jest więc takie jaką wersję stabilną polecacie? Jakie ewentualne service packi trzeba zainstalować i jakie plug-iny nie działają (vray, shave & haircut) słowem będę wdzięczny za wszystkie Wasze cenne rady. Będę działał na systemie Windows 7 64 bit. Oczywiście nie pytam który trial czy wersja jest dostępna czy nie - interesuje mnie, której warto poszukać tak, aby praca była możliwie najbardziej komfortowa - choć jeśli pojawiły się jakieś super nowe funkcje, które koniecznie trzeba zobaczyć to proszę też o tym napiszcie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

czyli co 2016 a może 2015 dawno nie używałem i trochę wypadłem z obiegu - ale to jakaś nowa moda service pack 6 i 5 co to im wyższy numerek tym lepiej jak z iphonami czy galaxamy ? :) czy to aż tak wymaga łatania ... co prawda SP było obecne i w np. 2008 mimo to majka jakoś często się nie wywalała (stary dobry maksik bardziej :p ) ale trochę przerażają mnie te numerki stąd ten post ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info Panowie - Sebazx6r masz na myśli hypershade? co mianowicie ograniczyli (wszelkie ograniczenia niemile widziane):confused: Zachecam jeszcze do jakiś opninii Forumowiczów - chyba nie tylko Warszawa używa majki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak hyp[ershade. Shaped nodów i transformow juz w HP nie zoabczysz. Muszisz dzialac przez Node editor. Tak samo jak przeciagasz jeden noda no drugi srodkowym przyciskiem nie pojawi sie menu rozwiajalne z opcja defaul ktorym przykladowo podlaczam placement nody. Za to mamym podglad na textury i co dany node z nim robi. Takze mozna podgladac shader z uzyciem hardware rendering lub mental ray. Musisz poprostu zobaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shaped nodów i transformow juz w HP nie zobaczysz. Muszisz dzialac przez Node editor.

 

Niezupełnie.

Prawy w okienku HS / Show / Objects

Domyślnie pokazywane są tylko shading nodes, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby widzieć wszystko - to po prostu wbudowany w HS node editor.

 

 

Tak samo jak przeciagasz jeden noda no drugi srodkowym przyciskiem nie pojawi sie menu rozwiajalne z opcja defaul ktorym przykladowo podlaczam placement nody.

 

Chodzi Ci pewnie o connection editor po przeciągnięciu, który zamienili na samą możliwość wybrania atrybutu (Other).

Jenak po przeciągnięciu node na node z wciśniętym Shift otworzysz kompletny Connection Editor.

Przeciągnij też sobie środkowym z trzymanym Ctrl - zrobisz domyślne połączenie.

Działa to tak samo jak w starszych wersjach, tu brakuje tylko możliwości otwarcia CE z menu.

 

 

Mnie osobiście denerwuje w nowym HS niemożliwość cofnięcia widoku.

W starszej mai można było zmieniać historię oglądanych nodów (klawiszem "[" i "]"), tu trzeba pamiętać o otwieraniu nowych tabów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A działają Ci Twoje w zwykłym node editorze ?

Nowy Hypershade niby korzysta z node editora, ale jest on jakoś dziwnie pozamieniany przez nieudokumentowany chyba jeszcze parametr

-editorMode "lookdev" (linia bodaj 1515 HypershadePanel.mel).

Ja dla odmiany próbuję przywrócić mu domyślne otwieranie AttrEditor po dwukrotnym kliknięciu na node, użeram się z tym już któryś wieczór

i nie bardzo to wychodzi. Po wyłączeniu trybu lookDev wszystko działa jak należy, bo zamienia się w zwykły nodeEditor, ale znika cała dość fajna funkcjonalność (podświetlanie shadera przypisanego do zaznaczonego obiektu, ikonki wskazujące solo itp).

 

 

Odnośnie głównego wątku - stabilności, funkcjonalności - M2016 SP5 znów zaczęła mieć problemy z LayerOverrides.

Wydawało się, że Maya wyrosła z tych problemów, przy M14 bardzo ładnie się to spisywało. Nowa w niektórych scenach, nawet małych, gubi overridy, a co gorsza przenosi zmieniane ustawienia na masterLayer (szczególnie ustawienia renderera, zmienione nazewnictwo RenderPass/RenderLayers itp).

Gdyby nie pozaczynane projekty wybrałbym najbardziej dopracowaną M2014 z którymś extension naprawiającym Multi Cut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie pozaczynane projekty wybrałbym najbardziej dopracowaną M2014 z którymś extension naprawiającym Multi Cut.

Właśnie o takie opinie mi chodziło czyli jednak stanowisko się klaruje - no ale cóż zainstalowałem 16" co ciekawe service pack instalował się mi dłużej nisz sam program mimo że paczka waży 7-8 razy mniej? Jest sporo zmian ja najnowszą jakiej używałem była majka 11" ? hypershade rzeczywiście zmieniony ... aha i viewport 2.0 - takie pytanie mam GeForce GT630 (DX11 OopenGL4.2) i co tu dużo pisać w vieportach jest słabo ... mam zamiar zmienić na GTX970 (DX12 OpenGL 4.4) pytanie jest czy poza większą ilością fps coś zyskam w akceleracji sprzętowej no nie wiem vieport lub cuda ? czy może brać GTX960 i też będzie dobrze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VP2.0 uzywam glownie do playblastow i w przypadkach gdzie dziala wyraznie szybciej.

Ale wiecej znim problemow niz pozytku, sporo pluginow go jeszcze nie obsluguje, potrafi zmienic symulacje partikli i tym podobne historie. Jak dla mnie zbyt niedopracowany (któy to juz rok z VP2.0 ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie.

Prawy w okienku HS / Show / Objects

Domyślnie pokazywane są tylko shading nodes, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby widzieć wszystko - to po prostu wbudowany w HS node editor.

 

Czyli tak jak w Outlinerze.

 

Chodzi Ci pewnie o connection editor po przeciągnięciu, który zamienili na samą możliwość wybrania atrybutu (Other).

 

a opcja default tam jest takze? Sprawedze potem. Connection editor to sobie sam umiem wlaczyc. Bardziej zalezy mi na opcji deafult.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VP2.0 uzywam glownie do playblastow i w przypadkach gdzie dziala wyraznie szybciej.

Ale wiecej znim problemow niz pozytku, sporo pluginow go jeszcze nie obsluguje, potrafi zmienic symulacje partikli i tym podobne historie. Jak dla mnie zbyt niedopracowany (któy to juz rok z VP2.0 ?).

 

Ty mi nic nie mów... nie dość że to samo w sobie jest pokręcone jak diabli łoniacz to jeszcze na dodatek można użyć DX11 jako renderera. Już drugi miesiąc próbuję się zmusić i dokończyć obsługę tego w pluginie którego używam do wyświetlania kontrolek do rigów (jak na razie mam crash za crashem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mi nic nie mów... nie dość że to samo w sobie jest pokręcone jak diabli łoniacz to jeszcze na dodatek można użyć DX11 jako renderera. Już drugi miesiąc próbuję się zmusić i dokończyć obsługę tego w pluginie którego używam do wyświetlania kontrolek do rigów (jak na razie mam crash za crashem).

 

A ja się zastanawiałem czy portować swoje pluginy do VP2.0. Ale właśnie ostudziłeś moje plany na co najmniej jedną wersję mayi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do konfiguracji VP2.0 widziałem nawet płatnego, prawie 2 godzinnego tutoriala :) więc wiecie... to nie tak hop siup ;)

 

a jaki to tutek i od kogo może pamiętasz ? jestem ciekaw ile sobie policzyli za to kNOW hOW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s odnośnie starego hypershade w Maya 2016.

 

Nowy edytor jest hmm super nowoczesny i proceduralny ;) itd.

 

Jakby ktoś chciał jednak mieć opcję powrotu do przeszłości i starego edytora materiałów wraz z jego różnymi właściwościami "connections" :

 

Edytować plik Maya.env

i dopisać :

 

MAYA_ENABLE_LEGACY_HYPERSHADE=1

 

p.s " Show, Top lub/ and Bottom tab" po prawej w nowym edytorze

 

pozdro

 

czaps

Edytowane przez czaps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności