Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 9 z 11 PierwszyPierwszy ... 4567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 104

Wątek: Spotkanie z prawnikiem

Member
    Awatar Artur Paprocki
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Cytat Zamieszczone przez ptaszek Zobacz posta
    Fajnie ze cos takiego dziala.
    Dla wielu wielu ludzi cos co sie robi na kompie nie ma nic wspolnego z talentem, sztuka itp :)
    Takiego wydruku bez hologramu bym nie kupil :P Dobrze tez by bylo widziec jak duza jest seria. Pamietam takie kolekcjonerskie karty NBA. Te z hologramami byly w moich oczach 10 razy wiecej warte :P
    Hologram nie jest wyłącznie dla efektu. Jest częścią zabezbieczenia wartości kolekcjonerskiej. Numeracja na hologramie informuje o numerze w serii limitowanego nakładu.
    Ale wątek jest o prawie autorskim ;)

Member
    Awatar Sjon
    Podziękowania

Domyślnie

Ptaszek - dziękuję, że wyraziłeś opinię i zauważasz absurd jaki opisuję, a dla Pana Artura jest trolowaniem.

Nie jestem trolem i nie rozumiem dlaczego racjonalne wyjaśnienia Pan uważa za trolowanie. To, że do Pana nie trafiają lub nie chce Pan ich po prostu przyjąć do wiadomości to Pana osobista sprawa. Proszę mnie tylko nie obrażać. Bo ja tego w stosunku do Pana nie robię.

Podam ostatni przykład, który może przemówi (albo znów uzna go Pan za irracjonalny, tego nie wiem):
    Mam kartkę z prostym szkicem drzewa. Podchodzę do stolika przy którym siedzi gość robiący modele 3d i gość rysujący 2d na kompie, obok nich dla rozrywki jest Michał Anioł. Kładę obrazek na sztaludze i panowie zaczynają pracować:
    1. nasz rysownik 2d przerysował drzewo oczywiście je upiększając i to jest jego wizja i jego utwór (to poprze Pan którymś Art. z czym się zgodzę bo taki ten artykuł),
    2. nasz modelarz 3d robi swoje drzewo w np. Zbrushu, miliony poligonów i detali. Co ciekawe zrobił nawet TYŁ drzewa! Coś co było niewidoczne więc dodał dużo więcej niż mógł przekazać na swoim obrazku ten nasz grafik 2d czy rysownik (no jak to dla Pana jest irracjonalne, a nie logiczne to nie wiem jak to komentować) - tu oczywiście Pan napisze, że jakiś Art stwierdza, że to mimo wszystko nie jest utwór. I ja znowu napiszę zgadzam, tak na podstawie tego artykułu to nie jest utwór. Jednak ja twierdzę, że to absurd i w tak banalny sposób to udowadniam, a dla Pana to jedynie trolowanie. Dodam też, że należy zmienić ten przepis i tyle.
    3. nasz radosny Michał Anioł zrobił drzewo z glinki i oczywiście tu już mamy do czynienia z utworem.
    4. Przypadkiem do pomieszczenia wpadł cukiernik i machnął drzewko z masy cukrowej - tu chyba nie mamy utworu (bo on jest tylko cukiernikiem albo zrobił to z masy cukrowej, a nie jak Michał Anioł z glinki)

Jak dla Pana to sprawiedliwe i logiczne to pozostawiam do oceny czytającym. Jak widać niektórzy widzą absurd tej sytuacji i nie potrzebują cytowania Art., żeby tylko na ich podstawie chłodno powiedzieć tak to nie utwór.

Dla rozluźnienia specjalnie dla Pana wymyśliłem ustawę z Art.:
    Ustawa o komunikacji tramwajowej:
    Art.1. Komunikacją tramwajową mogą poruszać się jedynie osoby powyżej 170 cm wzrostu, ze względu na optymalne wykorzystanie całkowitej dostępnej przestrzeni w wagonie).

Wyżsi zajmują więcej miejsca na podstawie tego Art. co wydaje się ok. Ja napiszę, przecież to absurd bo czy wsiądą niscy czy wysocy to do wagonu wejdzie zawsze 50 osób. jaki to ma sens. trzeba to zmienić. Pan odpowie, że wysocy tak bo mówi o tym Art.1 , a wedle niego niscy nie. I logiczne wytłumaczenie nie będzie miało dla Pana znaczenia. Może bym tylko otrzymał jeszcze tekst, że w jakiś wyjątkowy sytuacjach mogą wsiadać. No tak jak kobiety szpilki zakładają:).

Nawiązuję konwersację, wyrażając opinię, że przepis jest zły i należy go zmienić. Pan powołuje się tylko na te Art., których absurd jak pokazuję. Proszę napisać jedynie czy jest Pan za zostawieniem tego przepisu, czy uważa Pan, że powinno się go zmienić. Chcę poznać Pana opinię i tyle.

Uważam, że wykonuje Pan dobrą pracę organizując takie przedsięwzięcia. Oby jak najwięcej.

Fruuuuu
    Złota Galeria Srebrna Galeria
    Awatar biglebowsky
    Podziękowania

Domyślnie

Rozmawiasz z chochołem, Artur nie twierdzi że w wypadku 2 i 3 wypadku nie ma utworu. Przeciwnie, wskazuje że to adaptacja.
    Ubzdurałeś sobie jakimś sposobem, że materiał (cukier) czy narzędzie (komputer) determinują czy twór jest utworem w myśl prawa.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Świetnie że powstaje taka inicjatywa. Wielu grafików w ogóle nie zdaje sobie sprawy że przysługują im jakieś prawa, a jeśli już to i tak nie wierzą w możliwość ich egzekwowania. Jeśli pojawi się kancelaria która skutecznie broni ich interesów, to może rynek się trochę ucywilizuje, z korzyścią dla wszystkich. W tej chwili to jest jeszcze dżungla.

Member
    Awatar Sjon
    Podziękowania

Domyślnie

biglebowsky - jeżeli utworem w prawie jest tylko obraz 2d to masz rację i nie mam co na ten temat dyskutować. Jeżeli rzeźba też może być utworem, to czy nie zauważasz w tym co napisałeś sprzeczności?
    Podchodzę do ostatecznych prac i widzę:
    1. drzewo wyrzeźbione stoi przede mną na podstawie tego prostego szkicu - to ni utwór tylko adaptacja (mi szczęka opada bo kolo z 2d zrobił coś fizycznego)
    2. Przechodzę dalej i widzę jak kolejny z tego szkicu 2d zrobił obrazk 2d i to już jest utwór - czy to nie jest abstrakcja? Czym to determinujesz narzędziem, materiałem? Nie widzę tu logiki.

Fruuuuu
    Złota Galeria Srebrna Galeria
    Awatar biglebowsky
    Podziękowania

Domyślnie

Myślę że nie tylko ja jestem zmęczony wyjaśnianiem.
    Każdy twór, rzeźba, model 3d, obraz olejny, ciasto zrobiony na podstawie szkicu jest utworem zależnym (Chyba że jesteś autorem szkicu) Jeśli dokonałeś daleko posuniętych zmian i szkic jest tylko pretekstem do czegoś nowego to jest to utwór inspirowany (czyli już samoistny)

Oczywiście można zadać pytanie jak dokładny jest szkic. Jak to 3 kreski na serwetce to wkład twórczy adaptującego jest racze bardzo duży.

http://startuplawyers.pl/utwor-zalezny-a-utwor-inspirowany-czyli-o-prawnoautorskich-granicach-czerpania-z-cudzej-tworczosci/

Mógłbyś też użyć googla zamiast snuć teorie i nadinterpretacje.
    Ostatnio edytowane przez biglebowsky ; 15-04-16 o 13:44

Member
    Awatar Sjon
    Podziękowania

Domyślnie

biglebowsky - dzięki za link ciekawe artykuły na stronie.

Member
    Awatar drakul
    Podziękowania

Domyślnie

1.proszę mi wyjaśnić biorąc za przykład wspomniany lamborghini-istnieje model fizyczny realny. robię sobie model 3D za pomocą komputera( mogę też przecież zrobić to za pomocą młotka w drewnie). czyj jest wykonany model 3D/kto jest autorem? jakie mam prawa do tego modelu 3D?

2. biglebowsky - ....."Przeciwnie, wskazuje że to adaptacja." ( odnośnie szkicu drzewa). pod pojęciem adaptacja masz na myśli prawnie sformułowaną definicję czy mówisz tu o potocznym/logicznym rozumieniu? bo wg mnie to żadna adaptacja szkicu, tylko inspiracja szkicem. adaptacja to tylko niewielka zmiana już czegoś istniejącego( np we wspomnianym szkicu były 3 gałęzie, a ktoś dorysował jeszcze jedną, pozostawiając resztę bez zmian). jak można mówić o adaptacji w przypadku wykonania modelu 3D komputerowego, glinianego czy cukrowego na podstawie szkicu na papierze??? gdyby takowe modele 3D już zostały zrobione, a ja bym coś do nich dodał, odciął itp to mógłbym mówić o adaptacji

3. a skąd wiadomo, że wspomniany malarz, grafik 3D i sławny Michał wykorzystali szkic drzewa do stworzenia swoich dzieł( dla mnie to są ich dzieła czy utwory jeśli można użyć tego słowa)? to że zobaczyli szkic drzewa, nie znaczy że robili na jego podstawie(patrząc się ciągle na niego) i dokładnie te naszkicowane drzewo.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Fajnie że wywiązała się dyskusja nad prawami autorskimi grafików. Wydaje mi się że w dalszej perspektywie zamiast dzielić włos na czworo, zastanawiać się nad obecnym stanem przepisów i tym jak je interpretować, powinniśmy się zastanawiać jak stworzyć szeroki front który pozwoliłby na te przepisy / interpretacje wpływać, tak żeby to było maksymalnie korzystne dla nas. Montażyści przez długi czas byli dziadami nie mniejszymi niż graficy, aż się zorganizowali i o swoje prawa powalczyli. Efekt jest taki że mają tantiemy od tego co robią i jak klient pieniążków nie zapłaci, montażysta ma prawo powiedzieć stop i film do emisji nie pójdzie.

Food for thought: ze strony ZAPA (Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych)
    http://www.zapa.org.pl/autorzy#2a

Z tytułu użytkowania utworu, którego jesteś współtwórcą należą Ci się tantiemy! Gwarantuje Ci to ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Kogo chronimy

ZAPA chroni prawa następujących współtwórców utworów audiowizualnych:

• reżyserów
    • scenarzystów
    • operatorów obrazu
    • scenografów
    • montażystów
    • operatorów dźwięku
    • kostiumografów
    • dekoratorów wnętrz

Czemu na tej liście nie ma grafików? Art directorów? Koncept artystów? Dlatego że o to nie zabiegamy.

Ostatnio edytowane przez jamnique ; 18-04-16 o 11:18

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Bo art dyrektorzy, graficy itp maja lub nie maja swojego stowarzyszenia. Jest takich sporo niestety glownie dla dyplomowanych artystow plastykow.
    nosiłem kalesony zanim było cool

Uprawnienia umieszczania postów