Skocz do zawartości

Wymiana na plus 100%


ApaczoS

Rekomendowane odpowiedzi

O sprzęcie nigdy za wiele.

Borykam się z problemem, no, może nie z problemem ale chciałbym uzyskać kilka dodatkowych opinii w tym temacie.

 

Plan jest taki. Obecnie mam procka i7 3820(socket 2011), płyta Asusa PX79, ram Corsair 1600Mhz 32gb(8x4gb). To wszystko jest do wymiany. Tylko chcę to zrobić tak, żeby mieć przyrost wydajności 100% do 120% za cenę która nie zabije. Nie mówimy o kwotach powyżej 10k bo w ten sposób można w nieskończoność, a cena ramów jest śmieszna teraz.

 

Nie wiem czy się pchać w ddr4 i jeśli już czy pchać się w nowe nadchodzące proce, to jest mój dylemat. Oraz przy 2011-3 jeśli ddr4 to 2400 czy szybsze? co to da w praktyce? Czy może opcja dwuprockowa? Buda pomieści taką płytę w razie czego, Corsair Graphite series 760T.

 

Co do użytkowania to głównie simy i comp. Hudy, after i Nuke.

W przyszłości mała faremka ale nie o tym teraz chciałem.

 

Pomożecie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co znaczy sensowny poziom finansowy ? Jeśli masz chęć odczuć 100% wzrost wydajności lub większy to nie liczyłbym na żadną i7 tylko ewidentnie na stacje dwuprocesorową co do pamięci to softy na których pracujemy całkowicie mają gdzieś to jaki zegar taktowania mają pamięci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tej kwocie to raczej na początek jeden xeon i płyta już z drugim stanowiskiem pod procesor z przyszła opcja rozbudowy tu dobrze jak by się wypowiedział Matszklar bo to jego działka sprzęt dwuprocesorowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz pakować się w niebotyczne koszty, a zależy Tobie głównie na przyszpieszeniu renderingu via cpu (może być też gpu), to tylko "faremka". Nie muszą to być procesory i7, o wiele taniej w stosunku do wydajności wypadną procesory AMD FX-8320E - sztuka po 500 (jeden node ok. 1200zł, wszystko nowe z pełną gwarancją, pamięci są teraz tanie, jak sam zauważyłeś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah ta plyta nie obsługuje nowszych procków. Więc by było ponad te 130-140% to polecam zainwestować w nową płytę np.

Asus X99-A/USB3.1 /intel X99, LGA2011-3, DDR4/ za ok 1100zł do tego I7-5960X (nowy 4700 a na allegro od 2900zł) + 32GB DDR4(4x8GB) za ok 600zł, łacznie wyjdzie nawet mniej niż 5k a cel uzyskany a nawet trochę więcej. A jak poprzednią płyte, procka i ram sprzedaż to do tego trochę Tobie sie zwroci inwestycja.

 

w teście geekbench 2 ten Twój obecny procek uzyskuje ok 13tyś puntów a 5960X - 30tyś pkt. A po podkreceniu ponad 40tyś. Czyli ponad 300% tego co masz obecnie.!

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxymilianMax, płyta do wymiany na pewno, brakuje mi sata, poza tym 4 lata popracowała to zasługuje na emeryturę :D

Też tak właśnie się skłaniałem ku temu na razie, potem ze dwie małe kostki jako farma, potem kolejne dwie jak będzie trzeba i jakoś poleci. W dwa proce za bardzo nie chce się pchać bo mam wodny zestaw chłodzenia, który lekko pociągnie i takiego 5960, myślę. Teoretycznie mógłbym zainstalować dwa takie chłodzenia w tej budzie tylko po co.

 

Trochę się bije z tym właśnie. No bo podsumowując to mamy tak:

 

1. 5960X licząc 4k, można kupić bez problemu. Płyta 1100-1600, niech będzie 1500 średnio, ram 64gb 4x16gb 1300-1600zł. Co nam daje 7k. Powiedzmy że za 6000-6400zł mi się uda kupić plus zwrot ze sprzedaży.

 

2. 2x Xeon(nie chce się bawić najpierw jeden potem drugi, nieeee to nie dla mnie), tylko jaki? Płyta w granicach 2300zł(widziałem asusa), ram ten sam. Chłodzenie x2. Wiadomo, że wyjdzie więcej tylko czy to więcej nie będzie w praktyce przerostem formy? No i dychę przekraczamy lekką ręką, więc skoro wyjdzie o te 90% więcej monet w stosunku do i7 czy takie Xeony będą tyle samo szybsze względem i7? Bo inaczej opłacalności nie widzę żadnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I7-5960x - po oc do 4,2 ok 1550 pkt Cinebench r15

2x Xeon E5-2675 v3 (16 core) ok 3000 pkt

oczywiscie pisze o renderingu.

btw... napisałem do Ciebie na priv a.e gdybyś był zainteresowany odpisuj prosze o maila z sygnaturki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu tez mialem ten sam dylemat co Ty teraz. Poszedlem w Xeony i jestem bardzo zadowolony. Caly zestaw kosztowal ok 12k. Na plus dla xeonow jest to ze mija kilka lat a ty mozesz wsadzic na ta sama plyte mocniejszego procka. Juz w tej chwili moge wzglednie tanio przejsc z 32 na 48 rdzeni. Za malo mocy? dokupujesz noda za 2500-3000 i po problemie. Na prawde przemysl sprawe bo za 4 lata znow bedziesz chcial wydac na i7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz 100% przyrostu wydajności jednowątkowej czy wielowątkowej ? bo zrobienie takiego przyrostu w renderingu/symulacji(nie każdej) jest proste. w zasadzie do zrobienia za 4-5kzł za całość - na dwóch xeonach tej samej generacji co twój aktualny komputer. (jak jesteś taką opcją zainteresowany to daj znać). gorzej jeśli chcesz takiego przyrostu w trakcie pracy typu modelowanie itp generalnie takiej, przy której siedzisz przed komputerem.

 

powyższe rozwiązania wyglądają tak:

2xXEON -

dużo ponad 100% szybciej wielowątkowo

porównywalnie lub nawet wolniej jednowątkowo

dwa razy drożej

trochę bardziej przyszłościowo (głównie dodać można więcej ramu bo cpu to można wymienić na takie które mają więcej rdzeni ale mniejsze zegary co jeszcze bardziej obniża wydajność jednowątkową)

 

nowe i7

100-140% szybciej wielowątkowo (zależnie od tego czy podkręcisz czy nie)

20-60% szybciej jednowątkowo (zależnie od tego czy podkręcisz czy nie)

taniej

64gb ramu to max

 

zakładam że twój aktualny komp jest nie podkręcony. a jeśli jest to xeony będą jednowątkowo wyraźnie wolniejsze.

 

masz jeszcze opcję kupienia 3930k/4930k za około 1kzł i podkręcenia go do 4.5ghz co dałoby ci jakieś 40-50% jednowątkowo a wielowątkowo tyle + jeszcze dwa dodatkowe rdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 6800k jest 300% tańszy od i7 3960x :) i tylko 15% wolniejszy po oc

na necie 6800k po oc robi 1300-1400 w cinebench a 3960x ma 1500pkt przy 4ghz i 1630 przy 4.4 ghz

pytanie czy warto dopłacać do proca 3 tysiące dla takiej różnicy

 

i7 6800k po oc byłby właśnie tak 120% szybszy od tego co masz :)

 

 

dodam jeszcze że w vray różnica jeszcze bardziej się zaciera na korzyść i7 6800k

vray lubi serię 6

Edytowane przez DonKichot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności