Skocz do zawartości

Sprzedawanie modeli 3D - Kilka pytań


ElementalX7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Postanowiłem se trochę dorobić na boku tworząc i sprzedając modele 3D online. Nigdy tego nie robiłem i mam parę pytań. :)

 

1. Jak to wygląda z "markami" ? Chodzi o to, gdy np. wymodeluje sobie Playstation czy iPhona. Nie będzie problemów z tym, że użyłem ich loga na texturach ?

 

2. Czy w ogóle jest jakiekolwiek zainteresowanie modelami z internetu ?

 

3. Intuicja mi podpowiada, że najlepsze modele będą takie które są dobrze wykonane ale także zajmują sporo czasu ( Wątpię, że ktoś może być tak leniwy i zamiast se wymodelować np. kubek wolałby go kupić.) . Sprzedają będę bardziej celował w rynek gier gdyż coraz więcej i więcej tego :P Szczególnie z takimi stronami jak Kickstarter czy Steam Greenlight

 

Pozdrawiam ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Stocki to ciezki kawal chleba...Trzeba naprawde chciec by z tego cos urobic. Znajdz sobie jakas nisze... Lub cos co jest postrzegane jako trudne do wykonania a jednoczesnie dosyc popularne. Jezeli zrobisz jakis standard... Tak. Sprzedasz kilka modeli... ale za chwile 100 innych osob zrobi podobne modele i twoj zysk w niedalekiej przyszlosci spadnie do zera.

 

Najlepiej jak:

- Znajdziesz swoja nisze. Pewnien rodzaj obiektow ktorych nikt nie robi...a jednoczesnie sa na tyle popularne ze ktos to kupi.

- Musi to byc trudne do wykonania tak zeby niewiele osob chcialo sie tym zajac ale ty mozesz sobie rozpracowac to z czasem w taki sposob by bylo proste. Np mozesz modelowac galerie handlowe, stadiony wraz z calym otoczeniem. Rzeczy zwiazane z technologia i innowacja.

- Rozsylaj rzeczy na wiele stockow.

 

Minus jest taki ze trzeba sie niezle narobic a nie masz nigdy gwarancji ze twoj czas sie zwroci.

Plus jest taki ze nie masz kontaktu z klientem i w zasadzie robisz co ci sie podoba...

Edytowane przez norden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. :)

 

Właśnie celowałbym teraz w obiekty do gier. Dużo widzi się obiektów robione pod animacje i rendery. Mało kiedy trafia się na coś do gier. Ogóle z tego co lubię modelować to pojazdy, Broń, samoloty, budynki i inne tego typu obiekty. To, czego nie lubię modelować to wszystko co jest żywe, organiczne jak kwiaty, postacie, zwierzęta..

 

Jako, że dużo teraz się tworzy gier, to myślałem robić paczki obiektów dostosowane pod dane gry jak np. obiekty domowe jak krzesła, stoły, telewizory itp w jednej paczce. Jeszcze inną zrobić z pojazdami "pobocznymi" z niskimi detalami itp. Wydaje mi się, że to lepiej by schodziło niż robić tak po jednym obiekcie.

 

Co do sprzedawania to ogólnie ma to być taki poboczny przychód. Jeszcze aktualnie się uczę a potem idę do szkoły 3D więc tam tym bardziej nie będę miał czasu na znalezienie pracy (W domu dopiero po 18). A tak planuje dorobić się odrobinę lepszego sprzętu i ogólnie na drobne wydatki. Tak, wiem dużych kokosów na tym nie zbije, ale nie oczekuję też tego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reynevan, Grafika 2d czy 3d ? I gdzie łapałeś klientów ? Sorry za takie głupie pytania, ale dopiero "wdrążam się" i jeszcze nie ogarniam co i jak :P

 

@JackTheRippy, To fakt, że można dużo się nauczyć lecz po takim DT nie dostanę "papierka" o który pytają niektórzy pracodawcy/ Niby nic się nie nauczę, ale na prezentacji były dość kozackie gry i animacje. Każda gra była robiona przez 4 osobowy team (2 programistów i 2 artystów). To co teraz napiszę, to wiem, że to nie zależy od szkoły.. Sporo osób dostało się do pracy do EA, Blizzarda itp co świadczy o tym, że jednak coś się nauczyli tam :d

 

Tak w ogóle to nie wiem co już robić. Aktualnie kończę technikum na grafice komputerowej. Głównie nas uczyli tylko InDesign... Jakbym sam się nie nauczył Photoshop i Illustrator to bym nic nie potrafił. Po tej szkole gdybym miał solidne portfolio 3D, zostałbym przyjęty do jakiejś pracy ? W 3D dość sporo potrafię. Od niedawna zaczynam się uczyć Zbrusha i jego podstaw.

 

Tutaj portfolio jednego chyba już byłego ucznia owej szkoły. Większość to szkolne pracki http://www.ezmeow.com/portfolio.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadna szkola nie da ci pracy ot tak. Tylko wlasny wysilek i dlugie godziny spedzone przy nauce. Jezeli czujesz pasje w danym kierunku bedziesz w zawodzie pracowal tak czy inaczej. Zycie samo Cie popchnie w ta strone.

 

Znam mnostwo osob ktorym sie po prostu nic nie chce. Mogliby bo glupi nei sa, ale im sie nie chce i z tego powodu potem cierpia ze nic im sie nie udalo. Trzeba wziac sie w garsc, usiasc i natrzaskac do portfolio. Byc krytycznym wobec siebie i wlasnej pracy. Nie spoczywac na "laurach". A potem aplikuj, aplikuj... az ci sie znudzi az Cie w koncu gdzies wezma.

 

A w tych pracach tez nie wolno zostawac zbyt dlugo. Bo zazwyczaj kazda praca i ludzie w tych miejscach sa jak beton ktory zastygl. Jezeli chce sie isc dalej trzeba zmieniac, zmieniac i nie siedziec na dupie w jednym miejscu bo jeszcze staniesz sie takim samym warzywem jak ci co siedza po techlandach i platizach po 15 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym jest cały sęk. Czy ten papierek jest w ogóle wymagany ? Jeżeli nie, to nie pójde do owej szkoły tylko jak kolega wyżej napisał, Digital Tutorial. Może zabrzmi to trochę nieprawdziwie, ale większość swojego czasu spędzam na modelowaniu. Od zawsze mi się to podobało. Pierwszy swój model wykonałem w wieku 14 lat jak się nie mylę. Był to zwykły mały domek do Gta Sa które bardzo było otwarte na mody. Od tamtego czasu bardzo dużo spędzam na modelowaniu itp. Przez pierwszy rok korzystałem z 3DS maxa ale potem się przesiadłem na Maye która dla mnie jest bardziej komfortowa :P

 

Zbudowanie portfolio to dla mnie żaden problem. Jedynym pytanie tylko jest ten papierek

 

Tutaj link do Pinteresta szkolnej sekcji gry wideo

https://fr.pinterest.com/heajinfographie/video-games/

 

Jak tak przeglądałem oferty pracy na ArtStation dużych marek jak Ubi, Blizzard itp to w każdym było wymagane doświadczenie + portfolio i żadna notka o papierku / dyplomie / ukończeniu szkoły

Edytowane przez ElementalX7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nikt nie chce papierka...To nie architektura gdzie ryzykujesz katastrofa lub kosztami rzedu milionow, miliardow. Jak masz dobre portfolio. Wezma Cie wszedzie do roboty. Oni moga zyc z tego ze Ty tez bedziesz mial z czego zyc dzieki twojej pracy.

 

Czym jest dobre portfolio. To zalezy gdzie chcesz isc. Zazwyczaj dobre portfolio to takie ktore robi na Tobie teraz wrazenie.

 

W tej chwili to np. jest jedyne wideo ktore wciaz robi na mnie wrazenie mimo ze wiem jak to jest zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisal Norden, papierek nie jest do niczego potrzebny, kazdego bedzie obchodzić Twoje portfolio.

 

Jedyne do czego moze przydac się papier to wyjazd do USA, bo bez szkoly ponoc bardzo ciezko dostac Vise. Wybralbym jednak ogolna informatyke zamiast marnowac czas w szkole 3D, gdzie będą wykładać ludzie, ktorzy nigdy nie pracowali w branzy.

 

Osobiscie poszedlbym do szkoły w kierunku grafiki tylko, jesli byloby mnie stać na Gnomon :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktycznych porad - jeśli chodzi o modele 3D to nie istnieją niezapchane nisze, pod gry są postawione całe odrębne sklepy jak Unity Assets Store. Z mojego doświadczenia najważniejszy jest regularny upload przez 2-3 lata, zbudowanie bazy kilkuset dobrych modeli (im więcej tych "set" tym lepiej). Celowanie (dzisiaj) w 40 - 50 modeli to imo strata czasu, chyba że są to pojazdy.

 

Warto też chyba wspomnieć o rozliczaniu się z takich "dorobków na boku" - pieniądze otrzymywać będziesz pewnie przez PayPala a po przekroczeniu pewnych obrotów blokuje on konto i wymaga dostarczenia skanów dokumentów potwierdzających legalność prowadzonej przez Ciebie działalności biznesowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiła mnie sprawa paypala- w urzędzie skarbowym (po grubo ponad miesiącu telefonów, pytań i odwiedzin) dowiedziałem się, że nie trzeba zakładać firmy żeby zarabiać, wystarczy się rozliczyć na końcu roku pitem 36 ze wszystkich przychodów i tyle. Co w takim przypadku? Jak udowodnić paypalowi, że nic w tym nielegalnego? :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz porządnego portfolio i jakiś "znajomości" w branży (czyli grona klientów którzy Cię znają i dla których już pracowałeś) to Freelance bym sobie odpuścił. Tak jak pisze Boris, na początku trzeba swoje przejść. Modele do UE, Unity nie tak łatwo robić jeżeli sie nie ma doświadczenia, jak to ma wyglądać. Bo wymodelować coś i wrzucić do silnika gier jest łatwo, gorzej jak to mają być konkretne modele, które mają spełniać wymagania GamDevu.

 

Jesteś z Białegostoku chyba, więc masz blisko do Everów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochodzę z Białego ale mieszkam w Belgii. Mam takie wrażenie w ogóle, że Belgowie jakoś nie specjalnie mają predyspozycje do grafiki lub jest tutaj małe zainteresowanie tym(Mało szkół, usług , itp). Co do pracy, to w takim razie może bym szukał czegoś w UK albo ew. we Francji. Wątpię, że coś konkretnego można znaleźć w Belgii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElementalX7>// Ja watpie ze wogole mozna gdziekolwiek znalezc cos konkretnego... Ludzie wszedzie tacy sami. Te same mordy ta sama ignorancja. Roznica polega na tym ze w jednym miejscu przestrzegaja prawa bardziej a w innym mniej. Taka jest roznica miedzy praca w roznych miejscach. Cala reszta jest nastawiona na to by jak najbardziej dokrecic ci srube. Zobaczyc ile jestes w stanie zniesc i jak bardzo mozna cie wykorzystac. Smutne ale tak niestety jest w tych wszystkich firmach, firemkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiła mnie sprawa paypala- w urzędzie skarbowym (po grubo ponad miesiącu telefonów, pytań i odwiedzin) dowiedziałem się, że nie trzeba zakładać firmy żeby zarabiać, wystarczy się rozliczyć na końcu roku pitem 36 ze wszystkich przychodów i tyle. Co w takim przypadku? Jak udowodnić paypalowi, że nic w tym nielegalnego? :O

 

Cytując bardziej elokwentnych ode mnie:

 

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa, że działalność gospodarcza to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Innymi słowy, każdy, kto planuje zajmować się sprzedażą towarów lub usług przez dłuższy czas, w sposób profesjonalny i zorganizowany, musi założyć działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą jest np. sprzedawanie książek przez internet, wykonywanie remontów mieszkań, prowadzenie gabinetu lekarskiego, a nawet prowadzenie stoiska z biżuterią tylko na czas wakacji.

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-trzeba-a-kiedy-warto-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-2644235.html

 

Fakt, jeśli z tytułu TurboSquidowych czy innych modeli zarabia się 500 - 1000 - 1500 pln w skali roku to wystarczy wykazanie tego przychodu w rozliczeniu rocznym. Z tego co pamiętam, PayPalowy limit obrotów w skali roku, bez konieczności prowadzenia biznesu to ok 3000€.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku może jedna celować w małe studia ? Chodzi mi o takie, które nie są jakoś specjalnie duże i które mają jeden / dwa tytuły i pracują na innymi. Ew. Dołączyć do studia które ma gry F2P i na bieżąco rozbudowuje grę o nowe mapy, elementy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności