Skocz do zawartości

5820k czy 6800k


woj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W końcu znalazła się kasa na kompa i chciałbym ostatecznie dowiedzieć który z procków wybrać. Zamierzam do tego kupić płytę ASUS x99 Deluxe II i 2x GTX 970 :) Z tego co tu wyczytałem i mówiliście pod 5820k nie będą działać te kart ? jak to Zrobić by było dobrze Panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nikt z nas nie pisał że nie będę one ci działać tylko nie uzyskasz pełnej wydajności linii pci_e w obu przypadkach podanych przez ciebie procesorach masz do dyspozycji tylko 28 linii pci_e obsługiwanych przez procesor a co za tym idzie jedna karta na x16 druga na x8

Co do samych procesorów to 6800 jest tylko taktowany o 0,1 Ghz szybszym zegarem tryb turbo na tym samym poziomie natomiast juz się słabiej kreci od 5820 na której spokojnie uzyskasz 4,5 Ghz, posiada większa obsługę pamięci tylko pytanie czy wykorzystujesz więcej pamięci niż 64 gb. Czy jest wart płacenia za niego 200 pln więcej? Płyta główna nie szkoda ci pieniędzy za bajery spokojnie do pracy wystarczy ci płyta z przedziału 900-1200. Na co ci dwie gtx 970 pamiętaj ze one mają tylko 3,5 gb pamięci a pamięci się nie sumuje na kartach graficznych jak nie masz pospiechu to kupiłbym gtx1070 i poczekał te kilka miesięcy aż soft będzie juz kompatybilny z nowymi produktami nvidi

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to wchodzenie w LGA 2011-3 tylko w celu używania i7-5820K mija się z celem (to jest taki Celeron tej platformy, raczej buduje się z zamiarem wymiany w bliskim okresie na min. 8c/16t), bo to wychodzi drogo, niespecjalnie szybciej (często działa wolniej niż LGA1150/1151), no jeszcze w przypadku 5830K można to usprawiedliwić liniami pci, tylko pytanie do czego takie linie, więcej nie zawsze znaczy od razu jakoś spec. lepiej, bo w GPGPU to kartom wspomagającym rendering wystarczy w zupełności x4, bo to i tak jest ułamek sekundy na transfer do pamięci dla GPU... a w przypadku gier to karty korzystają z mechanizmu SLI/Crossfire, co jest głównym hamulcowym.

 

Zakup dwóch GTX970 to do czego, bo jak do viewportu to kompletnie bez sensu. Do viewportu kupujesz najtańszą stabilną kartę dającą dobry stosunek fps do ceny - przepłacanie 2x dla nawet +20fps w skali 160fps jest bez sensu, tym bardziej, że czym bardziej złożona scena tym mniejsza różnica w fps - praktycznie nieodczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materalia po pierwsze to intel nie zrobił modelu 5830 :) tylko 5930k sorry nie rozpisuj se na temat i7 z serii extrem bo tylko strzelasz sobie sam gola za golem tak seria ta jest mniej wydajna w grach ale to nie forum dla maniaków grania tylko sprzęt roboczy do grafiki 5820/6800 mają najlepszy współczynnik wydajność cena w tym sektorze procesorów. Dwa nikt serii K nie kupuje po to aby ona pracowała bez OC bo w takim przypadku jest totalne marnotrawstwo tak własnych pieniędzy jak i wydajności samego sprzetu.

woj co do grafiki to jednak bym ewidentnie się ukierunkował na gtx1070 jest we wszystkich testach wydajniejsza od gtx 980 plus na pokładzie posiada 8gb pamięci co przy renderingu przez samo gpu ma juz spore znaczenie bo nie musisz się mocno ograniczać w budowie sceny oczywiście mówię o zastosowaniu w takich silnikach jak octane i fstorm gdzie bez CUDA ani rusz,natomiast jak pracujesz np z Blenderem to bym pewnie się ukierunkował na jakąś mocna kartę od AMD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko sprzęt roboczy do grafiki 5820/6800 mają najlepszy współczynnik wydajność cena w tym sektorze procesorów

 

Współczynnik wydajność vs cena, wątpię, bo bez OC to i7-5820K jest słaby, a z OC=większy koszt uzyska owe średnie +30% (optymistycznie) więcej względem i7-4790K/6700K w bardzo wybranych operacjach do testów (głównie rendering), bo tak to różnicy nie ma lub jest na odwrót, zwyczajnie mało jest operacji do takiego skalowania w programach. Ta platforma 2011v3 jest fajna jak zakładasz jej rozbudowę o kolejne i7 8c/16t lub Xeony >8c/>16t pod kątem renderingu, wtedy jest drogo, ale po prostu płacimy tutaj za wizje rozbudowy o xx rdzeni, ot co, ale start jest marny na i7-5820k, bez OC to całkiem bez sensu i bardzo drogo, koniec też, jeżeli na i7-5820K ma stanąć.

 

Mówiąc krótko. Moc na 2011v3 zaczyna się dopiero od i7-5960x :), taka jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz rdzeni CUDA tylko liczbę SM, bo liczba rdzeni CUDA wywiezie na manowce np: GTX 550Ti ma 192 cores, a GTX 650 Ti ma 768 cores, można by pomyśleć, że GTX 650Ti jest 4x szybszy, a jest mniej więcej taki sam.

 

Może pomóc w ocenie; http://blenchmark.com/gpu-benchmarks

ps. imho. zakup GTX 1070 jest zupełnie nieopłacalny, to najgorszy wybór w sumie.

 

ps2. he , ciekawostka, że 2x GTX750Ti dają wydajność GTX1080, tyle gorzej co 4GB, a nie 8GB, ale lepiej mieć więcej kart niż jedną, jedną do pracy z viewportem, a reszta rendering...

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat do tych 2x GTX750Ti to wystarczy jakakolwiek najtańsza płyta z 2x PCIe, nawet niezbyt mocny zasilacz rzędu >450W, tak na marginesie :)

 

jeżeli nastawiasz się na rendering only GPU CUDA to ja bym dał sobie luz z tym i7-5820K - szkoda kasy, bo wystarczy spokojnie z zapasem mocne i5, a kupiłbym płytę pod 3x PCIe, no chyba, że ktoś lubi MicroATX na biurku to zostaje maks. 2x PCIe (generalnie ATX to i tak maks. 4 karty). Zamiast ładować kasę w drogiego procka 2011v3 i drogą płytę 2011v3 władowałbym kasę w 3x GPU + odpowiednio mocny zasilacz :). Będziesz miał z tego więcej pożytku od razu w renderingu niż ze świadomości posiadania "pustych" linii pci-e w i7-5820k oraz bezużytecznych rdzeni CPU przy renderingu GPU CUDA. W GPGPU nie doświadczysz różnicy między x16, x8, x4 na PCI-e, to nie wymaga SLI!, to nie gry, zresztą nawet w grach wystarczy x8 na pci-e 3.0 w sli - karta musi obsługiwać, ale o grach nie piszmy.

 

Dobór GPU to zależy od preferencji i najważniejsze budżetu. Karty nie muszą być wszystkie jednakowe np: do viewportu może być inna - słabsza, a do renderingu mocniejsze - jeżeli rendering ma iść w tle, bo jak nie w tle to lepiej 3 takie same... Różne są opcje... trzeba to też ocenić, na ile program wspiera takie kombinacje alpejskie.

 

ps. budżetowo najlepiej chyba wypada GTX 750Ti 4GB (tańsza opcja), GTX1060 6GB (pewien kompromis na VRAM vs cena względem GTX1070), obie nie są SLI - akurat zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procek tak czy inaczej juz kupiłem 5820k wiem wiem co napiszesz na ten temat ale chcaiłem taki :) ...dobra to jest tak znalazłem juz 2x 750i i to tylko kwestia kliknięcia więc prosiłbym o rade z płytą główną jaką wybrać by to grało razem i wykorzystywało pełną moc :) cena może być do 1600 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełną moc GTX750Ti wyciągnie nawet płyta za >200zł :), a za ok. 400 zł to już hi-end, ale że wybrałeś 2011v3 to zostaje to za 949 zł, co uważam mimo wszystko za przerost formy nad treścią, jeżeli bazuje się tylko na renderingu GPU CUDA, bo za cenę procka i płyta można mieć, 2x GTX1060 6GB + zasilacz:

http://www.x-kom.pl/p/254978-plyta-glowna-socket-2011-3-msi-x99a-sli-plus-x99-4xpci-e-ddr4.html

 

Co do kart to bardziej przyszłościowy jest GTX1060 6GB ok. 1250-1300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności wystarczy ten MSI X99A SLI PLUS. Jak planujesz zakup procka za >5 tyś zł (min. 8 c/16t w OC) to możesz pomyśleć wtedy o droższej płycie z chłodzonymi 12 fazami, choć ten wzrost ceny z powodu +4 faz jest mocno przesadzony, to nie powinno zwiększyć ceny płyty więcej jak o 15$. czysty marketing podbija cenę. 1300 zł za jednoprocesorową płytę to jest naprawdę hardcore cenowy. Tym bardziej, że płyta nie wpływa specjalnie na wydajność, kilkaset złotych więcej (+30%), a na wydajności jakieś niepewne promile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woj posiadam ten model co ci podałem i bardzo ładnie na niej pracuje mój procek i7 5930k przy pomocy asusowskiego oprogramowania procesor po oc stabilnie pracuje na 4,7 Ghz podczas renderingu, tak samo jak Materalia nie widzę sensu wydawania na płytę główną pod i7 jakiejś abstrakcyjnej kwoty znacznie lepiej te pieniądze spożytkować na dobrej klasy zasilacz z serii gold +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze policzyć złącza HDMI , USB 3.1 inne sam umiesz. Nikt Ci więcej nie powiem bo testerów płyt głównych tu nie ma. Możesz poczytać testy w internecie. Ktoś ewentualnie zaproponuje Ci płytę którą sam używa i podać ram z którym nie miał problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 5820k ma identyczną szybkość renderowania na ustawieniach stock (fabrycznych) jak i7 6700k !

sam testowałem, mogę też dać linki na everymotion, gdzie jest benchmark pokazujący że scena wyliczyła się na obu procach tak samo co do 1 sekundy, i7 5820 pewnie lepiej się podkręci więc może wyprzedzić i7 6700k ale to będzie różnica rzędu 5% max

 

natomiast nie porównujcie i7 6800k do i7 5820 :) bo ten pierwszy pożera tego drugiego na śniadanie w vray !

mówię oczywiście tylko o renderowaniu w vray, nie wiem jak inne aplikacje.

 

 

przykładowe czasy, wszystkie procesory na stock i po oc, ta sama scena, ta sama wersja vray

 

i7 5820 stock - 1m.06s

i7 5820 oc 4.4 - 0m.52s

 

i7 6700k stock - 1m.05s

i7 6700k oc 4.6 - 0m.59s

 

i7 6800k stock - 0m.50s

i7 6800k oc - nie mam danych ale łatwo wyliczyć :) pewnie zejdzie do 40sekund lub mniej

 

reasumując i7 5820k podkręcony do 4.5 Ghz idzie tak jak i7 6800k stock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem to od razu ustawiłem na 4.3 GHz przy napięciu 1.2v. Da się o wiele wyżej ale nie chciałem aby temperatura przekraczała 65° pod pełnym obciążeniem. 4.3 to żaden wyczyn, prawdopodobnie każda sztuka tyle wyciągnie, ale zależało mi też na kulturze pracy chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten program zainstalowałem i chodzi na 4,4 GHz. Dla ciekawości ustawiłem na 4,8 GHz i tylko jak zaczął się render to wyskoczył blue screen 124 hehe może nic nie nie zepsulem. Jezeli chodzi o ten program asusa to mozna spokojnie w nim podkecic i nivzym sie nie martwic ze cos sie stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woj AI Suite dział w bezpieczny sposób dla komputera to nie jest kręcenie procka przez laika co nie wie które parametry i jak zmienić a potem jest zdziwiony ze komp padł :). Jeśli nie jesteś laikiem to na stronie Asusa w softach dla konkretnej płyty znajdziesz taką aplikacje do samodzielnego podkręcania ASUS® Intel® Extreme Tuning Utility

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności