Skocz do zawartości

Single Xeon czy i7 extreme (blender, element3d, after effects)


ginn

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Nadszedł czas na zmianę obecnej konfiguracji i3770k (noctua dh-14) z 32gb ram ddr3 na coś szybszego.

 

Większość moich zleceń polega na animacjach 2d + 3d (3d w mniejszej części korzystając z modelowania w blenderze i renderingu w element3d w after effects). 3dsmaxa lubię ale za drogi dla mnie na obecną chwilę (za mało tego typu zleceń).

 

Animacje 2d potrafią ubić system. Przy video-explainerach i innych, przygotowuję animacje w Adobe Animate CC i wypluwam jako sekwencje PNGów, które następnie sklejam w After Effects (po prostu wygodniej animuje się wektory w byłym flashu). Dyski mam ssd ale widzę, że M.2 mają dużo większego kopa i przy mieleniu warstw (łatwiej mielić już przerenderowane warstwy niż obliczać w kompozycji od nowa). Ogólnie mieszam techniki 2d z 3d między różnymi softami więc nie ma określonego z góry "koniecznie gpu, koniecznie cpu".

 

Problem mam taki, że pracuję na 1/4 rozdzielczości w AE, rendery trwają niemiłosiernie długo, praca na timeline to już jest spory problem i do tego nie ma sensu kręcić OC i3770k bo softy adobe mi się wysypują. Może taki krzem się trafił, może brak ECC pamięci.. kij go wie. Swoje sprzęt przeżył i zarobił na siebie. Sytuacje jedynie ratuje GTX 980ti ale leczy mnie przy gpu, że coś tam liczy, czegoś nie.. cpu liczy wszystko..

 

--

 

Stanąłem przed dylematem wyboru między xeonami a nowymi wersjami i7 extreme z 10 rdzeniami.

Czytałem opinie userów, że przy stawianiu konstrukcji na xeonach (nie licząc pamięci ECC) to mogę np. po dwóch latach dostawić drugiego procka. Średnio zmieniam konfigurację co 3-4 lata, więc ogólnie po dwóch latach już mam najczęściej spory niedobór mocy (mocniejszy sprzęt pozwala w określonym czasie stworzyć po prostu ciekawszą animację = quality boost i zarobki idą w parze).

 

Obecnie zostawię zasilacz 1000 Corsarza, Noctua DH-14 mogę przez przejściówkę także zostawić na szynie 2011-v3 oraz dyski SSD i GTX 980ti Zotaca Amp (daje radę w elemencie 3d).

 

Upatrzyłem takiego procka Intel Xeon E5-2695 v4 (ale jako singiel):

http://ark.intel.com/pl/products/91316/Intel-Xeon-Processor-E5-2695-v4-45M-Cache-2_10-GHz

 

Jednak także wyczytałem gdzieś, że Intel i7 z 10 rdzeniami daje czadu:

http://ark.intel.com/pl/products/94456/Intel-Core-i7-6950X-Processor-Extreme-Edition-25M-Cache-up-to-3_50-GHz

 

Jednak nie będzie opcji rozbudowy, brak pamięci ECC, które mogą mieć wpływ na wysyp renderów i ograniczenia ilości ram. After Effects zjada cały ram bo lubi :)

 

Płytę już upatrzyłem jakąś supermicro ale czytałem, że softy graficzne lagują na niej, asusa upatrzyłem tego:

https://www.asus.com/pl/Commercial-Servers-Workstations/Z10PAD8/

 

Jednak znalazłem nieciekawe komenty tutaj:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA1N84684899

 

M.2 znalazłem takie coś (morele net ktoś pisał, że ssie, poszukam gdzieś indziej):

https://www.morele.net/dysk-ssd-lenovo-lenovo-thinkstation-512gb-m-2-solid-state-drive-4xb0k26783-865311/

 

Pamiątki takie dość ciekawe (prędkość ma znaczenie przy bieganiu na timeline w afterze):

https://www.morele.net/pamiec-serwerowa-kingston-ddr4-4x32gb-2133mhz-cl15-regp-dx4-quad-kvr21r15d4k4-128-884213/

 

Błądze już trochę dlatego bardzo przyda się wasze wsparcie. Nie bardzo uśmiecha mi się korzystanie z zewnętrznych firm do składania klocków.

 

Czy xeon w pojedynkę przebije rdzeniami i7 na wyższych częstotliwościach? Czy lepiej budować dual xeona na słabszych obrotach.

 

Budżet na płytę, pamięci i procka oraz m.2 szacuję na 16-17k.

 

Wiem, że większość specjalistów tutaj to master jedi 3d, jednak nie ma alternatywnego forum z taką bazą doświadczonych userów w Polsce.

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hmm ale After effects korzysta z gpu tylko przy ray traced albo wtyczkach typu element 3d no i kompresji plików (u mnie to są klipy max 3 minutowe więc kompresja trwa szybko). Sekwencje są mieszane i wtedy moim zdaniem procek ma największe znaczenie.

 

Tutaj parę testów. Wychodzi, że faktycznie i7 wychodzi taniej niż dwa xeony ale w testach kompresji a nie składania, mieszania warstw itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x GTX1070 to nic nie da. Postawiłbym na bardzo dużo RAM w 4 kanałach i procesor który to obsłuży, mając na myśli dużo myślę o jakiś min. 128GB. Taki RAM może być wykorzystany przez cache (programu lub systemu), ew. można utworzyć sobie dynamiczny ramdysk... Karta graficzna jest tutaj kwestią trzecioplanową, bo nie sądzę żeby jakość sprzętowych koderów h.264/h.265 była zadowalająca dla pro zadań, lepiej wypadają "sprzętowe" (OCL/CUDA) dekodery np: Jpeg/Jpeg2.... Zastanawia mnie czemu używasz dość powolnego PNG, a nie np: JP2 ?.

 

Najszybsze SSD są na PCIe, ale nie jest to już jakaś piorunująca różnica względem zwykłych SSD.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za podpowiedzi.

Znalazlem jeszcze tutaj testy i w sumie najczesciej dual xeon wypada porownywalnie z extreme i wersja K.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-After-Effects-CC-2015-3-Pascal-GPU-Performance-846/

 

Na dole jest odnosnik do testow cpu, nie chce spamowac.

 

Podejrzewam, ze xeony dadza mozliwosc wpakowania duzo szybkiego ramu ecc.

 

Zastanawiam sie takze czy np. za 2-3 lata zamiast sprzedawac nowa konfiguracje i tracic to zrobic z tego noda (nie znam sie ale widze coraz czesciej, ze mozna cos takiego zakombinowac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak bardzo AE obciąża procek podczas zwykłej pracy - jeżeli jest to tylko jeden wątek to xeony średnio będą się do tego nadawały. 5960x lub 6900k, mocne chłodzenie, oc do 4.5-4.6 GHz i będziesz miał 2x więcej mocy niż teraz. Jeżeli zdecydujesz się na Xeony to unikaj tych z niskimi taktowaniami np. e5-2683v3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECC ma byc po to aby po wrzuceniu rendera na noc mozna bylo is spac a nie budzic sie co 2 godziny czy soft sie nie wysypał :)

Co do OC to mam i3770k z noctua i na 4,4ghz chodzi ale co z tego jak softy sie sypia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he , softy autodeska są owiane legendą "new features and stable releases" :) Ale takie softy jak Element 3D (jako nakładka na Aftera) sypie się ładnie i równo jak i autodesk'a softy :) A i Blender ma takie wyrwy w kodzie, że samodzielne podjęte przez program Blender decyzje ( wyjście do pulpitu bez pożegnania...) to też nie jest rzadkość. Generalnie moja Cinema 4D R10 jest stabilna - pracowała już wiele dni bez restartu kompa i ok. Ale to soft z 2007 roku, może standardy w MAXON'ie były inne :) :) :) Naprawdę mało softów mogę uznać za stabilne...bardzo mało (Photoshop CS5 u nas w firmie dzierży pierwsze miejsce stabilności, tuż za nim EXCEL i WORD idą łeb w łeb).

W firmie mamy i te sławne pamięci ECC, i super karty QUADRO (ale te szybko wyjechały z komputerów bo ich używanie groziło depresją...) a teraz GTX 970 i inne srixy-gieteiksy...i procki XEONY, te serwerowe konie pociągowe, i systemy aktualizujemy kiedy i jak tylko się da...no i w ogóle myjemy ręce po wyjściu z ubikacji oraz zęby przed spaniem - i żaden soft nie chce być w 100% stabilny :)

Foch... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co zrobisz nic nie zrobisz :D

 

ja osobiście ze stabilnością blendera nie mam problemów. fakt ten teleport do pulpitu w mniej niż mrógniecie okiem, zazwyczaj się pojawia i jest dosyć łatwy do powtórzenia (znaczy się znalazłeś buga) natomiast.. jeżeli już render wystartuje.. to no ja nie miałem jeszcze problemu.. mój rekord to 19 dni 1 ciągły render na laptopie jedna klatka. i w sumie bez problemu wszystko poszło.. Co do photoshopa.. ja pamiętam że jak przesiadłem się na CS6. to mi się crashował co godzinę.. mineło z kilka tygodni poleciało kilka maili do adobe, w międzyczasie jakieś aktualizacje.. i od teraz w sumie nie pamiętam kiedy się wycrashował.. + w sumie już nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciuś znowu traumatyczne przeżycia z dzieciństwa :)

Żaden soft nie jest niezawodzony a co najważniejsze żaden nie jest ANTYDEBILNY może taki kiedyś wymyśla ale to na razie SF

 

Wiesz jak jest.. urazy z dzieciństwa zostają na całe życie XD...

 

ale przyznam się bez bicia. jestem w trakcie nauki majki w ten weekend. zobaczymy jak pójdzie :)

 

ale np autodeskowy fusion 360 sobie chwalę.. fajnie jakby stworzyli nowy soft do 3D na takim poziomie.

 

prawdę mówiąc w sporym stopniu zazdroszcze ludzią którzy przyzwyczaajeni są do maxa. bo mają no corone i inne pluginy no i workflow kombatybilny wmiare ze studiami..

 

edit// vandam:

nigdy mi się max ani maya nie wysypał podczas renderowania, a nawet jakby nastąpił crash ECC nic nie da, to nie jest od tego.

 

xDDD zazdro. mi się wysypał max 2015 podczas instalacji. ale ja po prostu nie jestem kombatybilny z tym softem.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zakładać podobny temat bo też będę w niedługim czasie wymieniał kompa. Nie myślałeś, żeby postawić komputer na płycie dedykowanej stacjom roboczym a nie płycie serwerowej. Ja zastanawiam się nad Z10PE-D16 WS bo ma 16 slotów na pamięć RAM i wydaje się być przyszłościowa jeśli chodzi o rozbudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem negatywne opinie na temat mniejszej wersji tej plyty:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813132268

 

Na stronie producenta ładne obrazki mnie nie przekonują.

 

Wychodzi narazie na to, że albo extreme albo dual ale dual musi być mocny inaczej mija sie z celem.

Ja chce od razu 128gb i nie bede rozbudowywac bo za 2-3 lata beda szybsze podstawki (socket 3647 albo inny diabel).

Xeony widać muszą działać w parze czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Xeony można postawić solo. To znaczy albo xeon + jedno procesorowa płyta albo jeden xeon i płyta dwu procesorowa z tym, że drugie gniazdo czeka na rozbudowę. To właśnie zaleta xeonów i płyt dwuprocesorowych, że masz możliwość korzystania z mocy obliczeniowej dwóch procesorów na raz. Istnieje tylko odwieczne pytanie czy podczas twojej pracy liczy się bardziej wydajność pojedynczego rdzenia i jego taktowanie (Twoje oprogramowanie pracuje tylko na kilku rdzeniach) czy program korzysta ze wszystkich możliwych rdzeni jakie są w procesorze. W grafice 3d podczas modelowania i przygotowywania sceny liczą się właśnie kilka pierwszych rdzeni ale już podczas renderingu program obciąża cały procesor na maksa ile by nie miał rdzeni. Dlatego też graficy 3d jarają się stacjami wielordzeniowymi i wielowątkowymi aby czas renderingu był najkrótszy.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Możesz podlinkować stronę, na której znalazłeś te negatywne opinie? Sam chciałbym w przyszłości zbudować jednostkę na tej płycie lub większej i szukam opinii na jej temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! W tym linku co podałem newegg jest zakładka reviews.

Z drugiej strony znalazłem także opinie jakiegoś usera, który wkurzał się, że na płytach supermicro soft mu coś zamula. Nigdy nie wiadomo czy to nie jakiś hejter.

 

Tutaj parę testów after effects :

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-After-Effects-CC-2015-3-CPU-Comparison-847/

 

Wychodzi na to, że dual nie ma sensu jednak ja mieszam techniki i mając sprzęt, który znośnie będzie liczył 3d po prostu zacznę częściej używać w 3d :) Jedyny problem to cena licencji maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tymi płytami bo jak zauważyłem wszyscy uznani specjaliści składają swoje komputery właśnie na nich. Ten procesor i7 extreme, który wskazałeś ma też 3 ghz i 3,5 ghz w turbo więc też nie jakoś dużo. Ale na to pytanie czy wybierać xeona czy i7 sam musisz sobie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opinie takie są ponieważ płyta pod serwer to płyta pod serwer, do pracy średnio się nadają. Też miałem taką sytuację kiedyś; posiadając system postawiony na płycie SuperMicro 2xLGA1366 włączenie kilku programów na raz skutkowało bardzo odczuwalnym spadkiem responsywności całej platformy (nie wydajności, po prostu lag był pomiędzy kliknięciami i ogólnym funkcjonowaniem). Po przerzuceniu się na płytę do stacji roboczej problem nie występował. Czasami ludzie się rzucają na płyty serwerowe bo mogą być o 50% tańsze od podobnych do stacji roboczych ale nie ma co oszczędzać, to ma być sprzęt do efektywnej pracy a nie komputerek z Tesco za 1200 złotych. Asus Z10 to praktycznie TOP jeżeli chodzi o takie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tymi płytami bo jak zauważyłem wszyscy uznani specjaliści składają swoje komputery właśnie na nich. Ten procesor i7 extreme, który wskazałeś ma też 3 ghz i 3,5 ghz w turbo więc też nie jakoś dużo. Ale na to pytanie czy wybierać xeona czy i7 sam musisz sobie odpowiedzieć.
Procesory i7 serii extrem dopiero pokazują pazur po ich podkręceniu nie ważne czy to seria 5xxx czy 6xxx

Grim jeśli nie renderujesz stale to spokojnie i7 które posiada mocny pojedynczy wątek , natomiast jeśli nastawiasz się na rendering to ewidentnie 2 xeony ze słabszym pojedynczym wątkiem ale o dużej wydajności w renderingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus Z10PE-D16:

https://www.morele.net/asus-mb-z10pe-d16-ws-int-2011v3-2p-eeb-ddr4-90sb04l0-m0eay0-786847/

 

2x Intel Xeon e5-2640-v4:

https://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e5-2640-v4-cm8066002032701-951991/

 

Pamiątki 128gb:

https://www.morele.net/pamiec-serwerowa-kingston-ddr4-4x32gb-2133mhz-cl15-regp-dx4-quad-kvr21r15d4k4-128-884213/

 

Dysk M.2 na bieżace projekty i system:

https://www.morele.net/dysk-ssd-lenovo-lenovo-thinkstation-512gb-m-2-solid-state-drive-4xb0k26783-865311/

 

Wyszło 16534 zł - vat (3.091zł) = 13.442,28.. biorąc pod uwagę komp na 3 lata - 373 zł miesięcznie.

Koszt jest całkiem rozsądny.. heh generalnie jeśli ktoś pali paczkę dziennie fajek i rzuci to stać go na taki sprzęt lol :D

 

Teraz pytanie jak to diabelstwo schłodzić??

Mam noctue DH-14 i można wstawić przejściówkę ale nie wiem czy takie bydle jest ok przy dwóch prockach?

 

Obudowa taka:

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001610

Przy czym wszystkie wiatraki są noctua bardzo ciche (2 górne i 3 z frontu na trytkach).

 

Zasilacz Corsair HX1000i powinien udźwignąć.

 

Baaaaaardzo mi pomagacie, dziękuję bardzo!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz powinien udźwignąć i będziesz miał wystarczający zapas. Co do chłodzenia to chyba będzie Cię czekała wymiana wiatraków bo noctua może być za duża ale xeony nie grzeją się jakoś strasznie więc chłodzenia za ok 100 zł od sztuki powinno być wystarczające. A co z kartą graficzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek: co do GPU computers to domyślam się, że 14-16 rdzeni by było na xeonach v3 i ddr3.

Nie ma sensu płacić za składanie komuś skoro sam całe życie składam sam kompa ;)

 

Kartę.. zostawiam tego gtx980 ti.. jak będzie zamulać to wymienię ale ona ma pół roku i duża strata kasy by była jakbym ją sprzedał teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym z tego pakietu wywalił dysk m2 szkoda pieniędzy na to rozwianie szczególnie ze jedyny zysk jaki stad płynie to to ze ci się system o 2- 3 sekundy szybciej odpali a programy ruszą o 1-2 sekundę szybciej niż na ssd na taśmach bardziej sensowne są dwa ssd pro np samsunga lub toshiby spięte w raid. Co do chłodzenia to bym np wybrał noctua nh-u12s

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek: co do GPU computers to domyślam się, że 14-16 rdzeni by było na xeonach v3 i ddr3.

Nie ma sensu płacić za składanie komuś skoro sam całe życie składam sam kompa ;)

 

Kartę.. zostawiam tego gtx980 ti.. jak będzie zamulać to wymienię ale ona ma pół roku i duża strata kasy by była jakbym ją sprzedał teraz.

 

Xeon E5-2675 v3

Xeon E5-2683 v3

ECC DDR4 2133 MHz

 

oferta z 11-04-16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeon E5-2675 v3

Xeon E5-2683 v3

ECC DDR4 2133 MHz

 

oferta z 11-04-16

 

te procki do stacji roboczej się nie nadają, 2675 ma turbo tylko do 2.3GHz, słabizna, 2683 trochę lepiej ale też różowo nie jest.

 

jedyny zysk jaki stad płynie to to ze ci się system o 2- 3 sekundy szybciej odpali a programy ruszą o 1-2 sekundę szybciej niż na ssd

 

nie tylko, jakbyś miał płytę z łączem 10Gb/s (Z10 jej nie ma co jest trochę śmieszne, płyty SuperMicro x10 praktycznie wszystkie mają, a dokupić kartę to wydatek 800+) to zwykły SSD pod SATA3 nie ma takiego zapisu/odczytu żeby ogarnąć taką prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te procki do stacji roboczej się nie nadają, 2675 ma turbo tylko do 2.3GHz, słabizna, 2683 trochę lepiej ale też różowo nie jest. .
No gratuluje kolejnego kretynizmu nie no te dwa procesory nie nadają się na stacje dwuprocesorowa graficzna brawo takiego idiotyzmu dawno na tym forum nie było a takiego znawcy sprzetu porostu naprawdę nam brakuje polecam zerknąć jak wyglądają czasy renderingu np na benchmarku corony na tych prockach na stacjach graficznych do których się ponoć nie nadają

xeony:

dzyMp4J.jpg

i7 6950k:

FXeyD54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oui, oui, nie muszę być "znawcą" żeby wiedzieć, że do stacji roboczej nie pakuje się procków o taktowaniu 2.3GHz. Félicitations. Pokazujesz benchmarki do Corony której do blendera nie ma? Wydajności wielowątkowej tym prockom nikt nie zabierze i nie mówię, że są słabe w takich zastosowaniach, ale jak już żeś taki mr. mądry to odpal sobie coronę na tym e5-2675v3 i zobacz ile będzie trwało wstępne przygotowanie sceny i obliczenie GI na tym nieszczęsnym jednym rdzeniu. Następnie wyciągnij wnioski i wróć. 2.3GHz do AE? please... gorzej by mu się pracowało niż na dotychczasowym sprzęcie. Wsadziłbyś sobie do pracy taki? Nie? To po co polecasz?

 

Jeżeli chce mieć wydajniejszą pracę na timeline w AE to musi mieć szybki procek, tutaj więcej rdzeni nic nie da, dlatego e5-2675 odpada od razu. Jeżeli na jego projekty składa się 10% pracy i 90% renderowania to niech sobie weźmie e5-2683v3, ale one ze swoimi 2.5GHz na wszystkich rdzeniach też dupy nie urywają. Cenowo podobnie wypadają e5-2680v3 i są to lepsze procki pod kątem stacji roboczej, 3.3 na jednym, 2.9 na wszystkich wątkach - i ten procek, mimo 12 rdzeni vs 14 w 2683, jest kilka % wydajniejszy.

 

A najlepszym rozwiązaniem to będzie złożenie 2 kompów - jeden na i7 i OC do 4.5+GHz do pracy i skrzynki do mielenia, tam może sobie nawet wsadzić co chce. AE i blender nie wymagają dodatkowych licencji do mielenia po sieci. Składanie jednego kompa do wszystkiego jest jak budowanie budynków wielofunkcyjnych - nadają się do wszystkiego a są dobre do niczego.

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vandam a odkąd to corona cokolwiek liczy na jednym rdzeniu ? Polecam ci zerknąć na jakim zegarze pracuje i7 w trakcie modelowania w 3ds maxie to się poważnie zdziwisz szczególnie jak masz włączona funkcje taktowania zależnego od obciążenia procka włączoną. Chłopie strzelasz sobie samobója za samobójem polecam zerknąć jak niskie taktowanie mają xeony z v4 do których jakoś nie kierujesz powyższych zarzutów :) tylko jeden model 12 rdzeniowy E5-2687W v4 ma zegar 3Ghz całą reszta potworków czyli 12 rdzeni

Wracając do tematu jeśli zamierzamy się kierować w wyborze procesora konkretnym programem jakim jest AE to najlepiej wybrać procesor polecany przez samo Adobe rekomendacja z początku tego roku także trzeba brać pod uwagę nowe generacje które dopiero co wyszły na rynek

 

Recommended CPUs for After Effects CC 2015 (13.5)

 

Good: Intel Core i7-5930K 3.5GHz Six Core 15MB 140W or

Intel Xeon E5-1650 V3 3.5GHz Six Core 15MB 140W

 

Great: Intel Core i7-5960X 3.0GHz Eight Core 20MB 140W or

Intel Xeon E5-1660 V3 3.0GHz Eight Core 20MB 140W

 

Best: Intel Xeon E5-1680 V3 3.2GHz Eight Core 20MB 140W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nikogo nie minusuję, odpisuję na wszystko, najwyraźniej ktoś nas nie lubi. Tak się składa, że codziennie na Coronię pracuję i zanim przejdzie silnik do mielenia to kilka pierwszych "passów" leci na jednym wątku. I przerzucenie się z 5820k 4.5GHz na 2680v3@105 BCLK skutkuje opóźnieniem w przygotowaniu tych początkowych czynności, w zależności od sceny, nawet do minuty. I za każdym razem jak puszczasz jakiś próbny render to ten dodatkowy czas boli. Dlatego wszystkie Xeony z niskimi taktowaniami do stacji roboczych się nie nadają, to są procki do mielenia i innych zastosowań, nie typowo do pracy, z tym się chyba zgadzamy. Tylko zarzucasz kretynizm jak zbeształem wybór 2675v3, gdzie do pracy ten procek średnio się nadaje, zwłaszcza przy animacjach 2d. Miałem okazję pracować na xeonach o niskich taktowaniach i żadna przyjemność to nie jest (ale to też zależy od oprogramowania).

 

 

 

nie mówimy o modelowaniu w 3ds maxie tylko pracy głównie 2d w AE (tak mi się wydaje autor na początku nakreślił).

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najtańszy procek obsługujący 128GB :). W tym AE 6c vs 10c to nie robi większej różnicy.

 

Jeżeli już upierasz się na 2x Xeony to ten jest najbardziej opłacalny, ale to już do wymagających renderingów, jeżeli takowe wykonujesz i czekasz powiedzmy po kilka godzin za wynikiem:

https://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-e5-2630v4-bx80660e52630v4-871102/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nikogo nie minusuję, odpisuję na wszystko, najwyraźniej ktoś nas nie lubi. Tak się składa, że codziennie na Coronię pracuję i zanim przejdzie silnik do mielenia to kilka pierwszych "passów" leci na jednym wątku. I przerzucenie się z 5820k 4.5GHz na 2680v3@105 BCLK skutkuje opóźnieniem w przygotowaniu tych początkowych czynności, w zależności od sceny, nawet do minuty. I za każdym razem jak puszczasz jakiś próbny render to ten dodatkowy czas boli. Dlatego wszystkie Xeony z niskimi taktowaniami do stacji roboczych się nie nadają, to są procki do mielenia i innych zastosowań, nie typowo do pracy, z tym się chyba zgadzamy. Tylko zarzucasz kretynizm jak zbeształem wybór 2675v3, gdzie do pracy ten procek średnio się nadaje, zwłaszcza przy animacjach 2d. Miałem okazję pracować na xeonach o niskich taktowaniach i żadna przyjemność to nie jest (ale to też zależy od oprogramowania).

 

 

 

nie mówimy o modelowaniu w 3ds maxie tylko pracy głównie 2d w AE (tak mi się wydaje autor na początku nakreślił).

Dziwne zachowanie bo corona juz GI liczy na wszystkich watkach nawet displacemnt jest na nich liczony co prawda nie obciąża ich maksymalnie, nie zdarzyła misie także sytuacja aby passy się rozkręcały komputer od razu wchodzi na pełne obroty przy pierwszym passie

FXfcwv5.jpg

Odm0Tge.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale jeżeli masz dużą scenę gdzie musi się załadować 30-40GB do pamięci, zanim GI się liczy, to wtedy zdecydowanie dłużej zajmuje rozkręcanie się, jeden biedny wątek to liczy i w porównaniu do i7 kilkanaście sekund potrafi dojść

 

 

Untitled_1.jpg

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo właśnie dałem scenę która zabiera duża ilość pamięci przy interiorze połyka tyle co masz na screenie przy eksteriorach idzie około 50 GB w tym projekcie i procek ma takie samo zachowanie zawsze obciążą wszystkie rdzenie tylko w fazie wczytywanie jest to poziom np 35%. Słaby pojedynczy watek daje się odczuć w trakcie symulacji typu cloth, czy woda/ogień /dym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodalem w zalaczniku konfiguracje.

 

Czyli pierwszy procek na wyższych taktowaniach i 12 rdzeni a drugi tanszy taki troche dopelniacz, rdzeni troche ma i przy multi zadaniach wydaje mi sie ze bedzie dawac cos od siebie :)

 

http://ark.intel.com/pl/compare/91750,92986

 

Już myślałem aby dac tylko tego jednego xeona tego mocniejszego ale to by wyszlo porownwalnie z tym i7 extreme a potrzebuje boosta przy tej wymianie wiec jednak jeden mocniejszy i drugi slabszy to jakby nie bylo 20 rdzeni zamiast 10 i mozliwosc dalszej rozbudowy ram.

 

Znalazlem gdzies opis ze oznaczenie W przy xeonach oznacza wersje dla workstation, wyzsze tdp i wymaga lepszego chlodzenia.

 

Juz nie przedluzajac tematu, co myslicie o tym konfigu?

 

Jak pisalem na wstepie, nie tylko after effects, mieszam techniki, skacze po softach. 3dsmax rulez tylko cena do przelkniecia tylko jakby bylo co najmniej 1 zlecenie miesiecznie 3d za cene większą niż licencja (tu mam problem bo wiekszosc moich dzieł to marketing/reklama z packshotami przerenderowanymi).

 

Z góry dziękuję.

Już nie mogę się doczekać pracy na tym sprzecie :D

Jak wstawilem w grudniu gtxa 980ti to zauwazylem skok jakosciowy moich projektow, chyba jest jakas zaleznosc maszyna->ilosc czasu na projekt->efekt :)

 

Blender jest czadowy ale ciezko troche po latach przyzwyczajen do maxa, gui modelerra itp. zmienic totalnie soft. Widze od paru lat ze cinema 4d jest czesto uzywana do segmentu reklam/video itp.

 

Jest taki rzeznik dla mnie Beeple i podejrzałem, że ma cineme4d i octane.. ma kopa :)

Polecam jego everydays na facebooku:

http://www.beeple-crap.com/everydays.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie lekki off top, ale może ktoś pokazać finalną klatkę wspomnianego tu renderingu wymagającego 30 - 50 gb pamięci? Pracowałem już przy różnych rzeczach i nigdy się z czymś takim nie spotkałem, jestem ciekaw co może wymagać aż takich zasobów systemowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie lekki off top, ale może ktoś pokazać finalną klatkę wspomnianego tu renderingu wymagającego 30 - 50 gb pamięci? Pracowałem już przy różnych rzeczach i nigdy się z czymś takim nie spotkałem, jestem ciekaw co może wymagać aż takich zasobów systemowych.
Jak skończę aktualny projekt to wrzucę finalne Rendery niestety corona jest strasznie ramożerna w stosunku do vray to potrafi być nawet 30 % większe zapotrzebowanie na pamięć niż vray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem coś takiego:

https://www.morele.net/inventory/info/aCBgZz/

 

Najtaniej znalazłem na morele_net, w net-s wychodzi 700zł drożej ale mogę odebrać osobiście.

 

Czyli reasumując jeden procek xeona 18 rdzeni co daje możliwość przyszłej rozbudowy o więcej niż 128gb ram i dostawienia drugiego takiego samego.

Oszczędzam na chłodzeniu bo mam noctue dh14 i powinno się udać ją wstawić przez przejściówkę (tak to znowu by doszedł koszt dwóch chłodzeń).

 

Myślę, że to może być ostateczna opcja. Powinno ładnie hulać w afterze i w rendererach 3d. W przyszłym miesiącu pojawią się quadro pascale więc może w przyszłym roku dostawi się pascala bo nvidia cwana nie daje bibliotek optixa do gtxów i są problemy przez to z akceleracją gpu w afterze.

 

Dziękuję bardzo za pomoc. Co ja bym bez Was zrobił ;)

 

Jeszcze raz pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego w końcu budujesz ten komputer?

Pytam, bo nie chce mi się wertować całego wątku, a na wstępie czytałem, że głównie pod Aftera.

 

Jeśli tak, to kupując xeony, wyrzucasz pieniądze w błoto.

 

Sam pracuję często przy explainerach i wielu warstwach, więc oto moja rada:

Kup szybki 4core + porządne karty graficzne. AE ich nie użyje, ale render 3D tak.

Albo 4 core + komputery do renderingu.

 

Teraz trochę teorii:

Nowy After używa tylko jednego rdzenia - wyłączono od jakiegoś czasu wieloprocesorowość.

Więc potrzebny jest Ci komputer z możliwie szybkim pojedynczym core, jeśli pracujesz w cc2015.

Stawiałbym więc na Skylake w najlepszej możliwej wersji, z największym możliwym OC.

 

Możesz też używać starszego Aftera CC (12.2), on jeszcze ma obsługę wielu rdzeni.

Powyżej 5ciu jednak nie renderuje już szybciej, a przydziela tylko pamięć kolejnym wątkom i najczęściej je wykrzacza,

zamykając procesy i wracając automatycznie do renderingu single core.

 

Nawet gdybyś użył 10 rdzeni extreme, musisz mieć 10 x 2(2 wątki na rdzeń) x 6GB = 120GB ram na sam rendering + zapas na Ram preview + ram na system i inne programy.

 

Daje to liczbę grubo powyżej 128GB, nie włożysz tyle w płytę pod extreme.

 

Mimo wieloprocesorowości, After głownie pracuje na pojedynczym wątku, dodatkowe procesy tworzy tylko przy renderingu i ewentualnie ram preview (tylko starszy after, bo nowy zawsze jeden rdzeń), i to jak wspomniałem - póki nie zabraknie pamięci chociaż jednemu wątkowi, albo buforowi ram preview.

Sama praca idzie wolniej już na 6 core 4.1GHz, niż na szybkim 4 core 4,8Ghz.

Xeony i ten extreme mają dużo wolniejsze zegary, wiec odświeżać Ci efekt Twojej pracy będą jeszcze dużo wolniej, porównywalnie do tego, jak masz teraz, jeśli nie gorzej.

 

Tak wiec do rozsądnej pracy w afterze polecałbym możliwie szybkiego 4 rdzeniowca, z możliwie duża ilością pamięci,

Aftera CC (12.2) i rendering na 4rech wątkach, a do renderingu 3d dokupił karty graficzne.

 

Ja zrobiłem inaczej, renderuje w mentalu, nie umiem na kartach.

Do Aftera i składania rzeczy mam wiec centralny komputer - szybki 4 core, a rendering 3d idzie sobie sieciowo na trzech 5820k.

 

Zamiast nich teraz kupiłbym starsze i7 970 - podobna dość wydajność, 3x niższa cena.

Wziąłem pierwszego 5820k z załozeniem, że głównie na nim będę pracował, chciałem mieć dużo pamięci. (płyty pod 970 obsługują max 24-32GB).

 

Rozsądniej było jednak złożyć kilka 970 + 24ram do renderingu i możliwie dużo ramu w głównej stacji, nastawionej na compositing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczedzasz na chłodzeniu, a wydajesz na proca prawie 10 tyś :). Wybacz, ale to brzmi zabawnie. Konfiguracja dobra do renderingu, ale cholernie droga mimo wszystko. Do pracy to jednak przerost formy nad treścią, bo naprawdę wystarczy najtańszy procek i7 w OC obsługujący 128GB w 4 kanałach. W tym procesie nie tyle potrzeba mocy obliczeniowej co mocy przetwarzania, bo zapycha się strumień z danymi, a jedyne sposoby na przyspieszenie tego procesu to SSD, większy RAMcache lub dynamiczny RAMdysk (format wspierany przez GPGPU np: JP2, chyba AE wspiera ?), nawet nie wiem czy wtedy 6c/12t będzie pracować na 100% swoich możliwości, a co dopiero 14c/28t, które funkcjonuje też na tak samo wydajnej pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności