Skocz do zawartości

rig 2016 głowa mnie już boli :) i7-6950X czy Xeon?


Lukx

Rekomendowane odpowiedzi

Już szaleje od badania tematu wiec może tutaj ktoś poradzi. Od zawsze sam składam swoje stacje wiec nie szukam, żeby była jasność , propozycji gotowych składaków :)

 

Ostatecznie zawężyłem poszukiwania do:

1x Xeon E5-2680 v4 3.30 14cores

2 x Xeon E5-2640 v4 3.40 10cores

2 x Xeon E5-2630 v4 3.10 10cores

i7-6950X 3.50 10cores

i7-6900K 3.70 8cores

 

Zależy mi na najlepszej wydajności do ceny i tym samym opłacalnym upgrade mojego obecnego leciwego i7-3930K żeby skok wydajności był adekwatny do wtopionych pieniędzy krótko mówiąc :)

 

Fajnie jakby wypowiedział się ktoś kto miał organoleptyczne doświadczenie z tymi modelami w pracy 3d (rendering VRay, symulacje, cząsteczek i płynów, kompozycja i edycja video) bo znalezienie testów porównawczych w tej dziedzinie graniczy z cudem a wszystkie cinebencze itp to o kant d. można w tym przypadku rozbić :)

Edytowane przez Lukx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hm.... może mógłbym troszkę pomóc ale aby ocenić wydajność względem wydatkowanych pieniążków trzeba znać jeszcze cene zakupu tych procesorków :) , a ta przecież może być różna

 

1x Xeon E5-2680 v4 3.30 14cores - 8623zł

2 x Xeon E5-2640 v4 3.40 10cores - 8856zł

2 x Xeon E5-2630 v4 3.10 10cores - 6224zł

i7-6950X 3.50 10cores - 7596zł

i7-6900K 3.70 8cores - 4699zł

 

 

Podobno też są problemy jeśli chodzi o kwestie symulacji. Podobno traci sie sporo prędkości przy dualach.

Edytowane przez Lukx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poprosiłbym jeszcze o wylistowanie softu... tak bez ogólników w miarę precyzyjnie. Jesli chodzi o symulację cząsteczek płynów i gazów to domyślam się ze masz na myśli RealFlow ale proszę o potwierdzenie bo znam kilka innych pakietów. Ogólnie , to oczywiscie mogę porobić testy porównawcze ale muszę dysponować jakimiś danymi wejściowymi ( projektami) .

Co do samego realflow do 2 cpu dobrze sie skaluje ale powyżej 2 procków , wbrew zapewnieniom NextLimit ( ! ;) ) sprawa wygląda gorzej> Oczywiście w swoich materiałach reklamowych twierdzą coś innego ale ... ilu użytkowników w ogóle ma dostęp do stacji np. czteroprocesowej aby to zweryfikować ?... :D Poza tym dużo zależy od sposobu wykorzystania i rodzaju solversów.

ps.

A tak w ogóle to mniemam że zakupu procesorów chcesz dokonać w Firmie na literkę M... ;D

Jeżeli chcesz zaoszczędzić to napisz do mnie na mój adres mailowy

jest w stopce

Edytowane przez matszklar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poprosiłbym jeszcze o wylistowanie softu... tak bez ogólników w miarę precyzyjnie. Jesli chodzi o symulację cząsteczek płynów i gazów to domyślam się ze masz na myśli RealFlow ale proszę o potwierdzenie bo znam kilka innych pakietów. Ogólnie , to oczywiscie mogę porobić testy porównawcze ale muszę dysponować jakimiś danymi wejściowymi ( projektami) .

Co do samego realflow do 2 cpu dobrze sie skaluje ale powyżej 2 procków , wbrew zapewnieniom NextLimit ( ! ;) ) sprawa wygląda gorzej> Oczywiście w swoich materiałach reklamowych twierdzą coś innego ale ... ilu użytkowników w ogóle ma dostęp do stacji np. czteroprocesowej aby to zweryfikować ?... :D Poza tym dużo zależy od sposobu wykorzystania i rodzaju solversów.

ps.

A tak w ogóle to mniemam że zakupu procesorów chcesz dokonać w Firmie na literkę M... ;D

Jeżeli chcesz zaoszczędzić to napisz do mnie na mój adres mailowy

jest w stopce

 

a firma M... sprzedaje same procki (nowe, nie jakies używki)? bo gotowe zestawy mnie nie interesują jak pisałem na samym początku.

 

Plus coś gdzieś sie mi obiło że przy niskich Xeonowych zegarach ogólnie "reakcja" programów jest taka sobie w porównaniu do i7. Jak wygląda praca w Photoshopie z teksturami np 8K albo 16K kompozycją na Xeonach (lepiej , gorzej niż na i7) ?

 

I jeszcze jak wygląda kwestia potencjalnego relaksu z Xeonem? W sensie sie zachciało jakaś gierkę odpalić ;) na takim np E5-2630 ktory ma tylko 2.20GHz byłaby tam też EVGA GeForce GTX 1080 FTW GAMING ACX do pomocy czy wszystko by ładnie szło na ultra usawieniach :) ?

Edytowane przez Lukx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pogodzisz jednego z drugim, a jedynie możesz wypośrodkować według swoich priorytetów. W przypadku np: Photoshopa itp. (także softu 3D to dotyczy) to przeważnie widocznie lepiej będzie działał na wysoko taktowanym i7 niż na Xeon z 2x niższym zegarem i 2x większą liczbą rdzeni, baa, lepiej będzie działał na Pentium G3258 mocne OC, czyli procku za 200 zł:), który ma rdzeń tak samo wydajny jak i7 Haswell, bo to mniej więcej ta sama konstrukcja (nie licząc AVX, czego używa wydajnie b.mało softów, bo to nie jest łatwe do wykorzystania). Wynika to z faktu, że operacji używających wielowątkowości w softach jest wciąż jak na lekarstwo... i raczej nie ulega to szybko zmianie (przeszkody natury fizycznej), oczywiście jeżeli mowa o działaniu w jednym programie w tym samym czasie, bo wielordzeniowe HT procesory mają przewagę kiedy pracujesz na wielu softach jednocześnie, a jeszcze bardziej kiedy coś tam w tle liczysz i pracujesz, wtedy nawet niżej taktowany Xeon jest dużo lepszym wyborem.

 

Z grami jest rożnie, bo to też zależy na ile rdzeni jest gra optymalizowana. Najnowsze gry najlepiej czują się na 8 wątkach (konsole to wymuszają), a starszym tytułom wystarczą 4, a nawet 2 wysoko taktowane dają taki sam efekt, ale nie jest to żadna reguła, bo każdą grę należy rozpatrywać osobno, tak jak każdy soft (podkreślam granice, nie potrzeba więcej jak 60fps, wielu wystarcza 30fps, także w viewport).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od vraya.

prosta scena udostepniona swego czasu na forum chaosów , można pobrać tu https://drive.google.com/drive/folders/0By6aHYQNLN4dRERPVlYwVjBtY0E?usp=sharing

 

1. i7 6950x (OC @ 4.2 ghz)

64gb ram

max 2016

53 seconds

 

2. 2 x Xeon E5-2630 v4 3.1 Ghz 10 core

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 1min18

 

3. 2 x Xeon E5-2640 v4 3.4 GHz 10 core

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 59s

 

4.2 x Xeon E5-2680 v4

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 36 s

 

5.2 x Xeon E5-2698 v4 3.6 GHz 20 core

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 29s

 

6. 2 x Xeon E5-2696 v4 3.6 GHz 22 core

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 25s

 

7. 2 x Xeon E5-2679 v4 3.4 GHz 20 core ( all core 3.2 Ghz 200 w TDP !!! )

64gb ram

max 2016

vray 3.40.03

czas 21s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie mamy 6900K.

Co do Xeonów to...

scena testowa jest bardzo uboga , renderując na większych (dużo więcej "ważących scenach) wyniki testu renderingu w stosunku do "biurkowych" procesorów są lepsze. Będzie chwilka to podam wyniki.

Jako ciekawotkę podam ze wyniki w Arnoldzie wskazuja na to że ten silnik preferuje jednak stacje o większej ilości rdzeni.

Tak jak napisał materalia nie ma stacji uniwersalnych... wysokie taktowanie preferuje programy do modelowania , montażu niektóre z programów symulacyjnych , duża ilość rdzeni to domena renderingu , symulacji jak również w elastycznosć w "zadaniowaniu" ( czyli możliwość uruchamiania więcej niż jednej instancji danego oprogramowania ) czy też równoległa praca na kilku różnych programach.

Ideałem byłby Xeon o wielu ( np 20 rdzeniach i zegarem co najmniej 3,5 Ghz przy obciążeniu wszystkich rdzeni. Trochę zbliża się do niego E5-2679 V4 który ma zegar 3,2 Ghz dla wszystkich rdzeni przy TDP na poziomie 200W. Mamy wczesne sample nadchodzących Skylake-EX ale maksymalny zegar all core to 3Ghz Ghz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panowie, że tak odświeżam temat po prawie miesiącu, ale jeśli autor w dalszym ciągu szuka procesora i7-6950x to myślę, że mogę mu zaproponować atrakcyjną ofertę. Nie chcę tu specjalnie zaśmiecać forum, ale oprócz i7 mam możliwość zaoferowania również xeona e5-2697v4 w cenie około 7000 zł. W razie czego zostawię tutaj swój numer telefonu dla zainteresowanych 661 388 662

Proszę adminów o wyrozumiałość za "ogłaszanie" się w temacie do tego nieprzeznaczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności