Skocz do zawartości

Making of Ozzy. Pierwsza pełnometrażowa animacja powstała w Blenderze


Monio

Rekomendowane odpowiedzi

https://vimeo.com/189558162

https://vimeo.com/189558162

 

Tangent Animation Studio opublikowało making of ich filmu, Ozzy. Jest to pierwszy pełnometrażowy film animowany powstały w pełni w Blenderze. Kanadyjsko-Hiszpańska koprodukcja która miała premierę 2 tygodnie temu.

 

Na dniach w pojawi się w sieci wykład z tegorocznego Blender Conference. Założyciele studia opisują jak przenieśli swój pipeline z Maya oraz omawiają plany na przyszłość, zarówno studia jak i samego Blendera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

robienie z tego fiesty to przejaw kompleksów
Może to przejaw radości dzisiątek developerów i setek nerdów, którzy dokładają swoją cegiełkę do tego projekt? Zaje*iste masz podejście do cudzego wysiłku. Dziękóweczka. :* Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol. Myślę że 30-krotnie mniejszy budżet mógł mieć jakiś wpływ. Zobaczymy jak sobie poradzą w następnym projekcie, który będzie miał 7-krotnie mniejszy budżet niż Dory. Obawiam się że mogą nie zdobyć Oskara.

 

Jesteście niesamowici. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol. Myślę że 30-krotnie mniejszy budżet mógł mieć jakiś wpływ. Zobaczymy jak sobie poradzą w następnym projekcie, który będzie miał 7-krotnie mniejszy budżet niż Dory. Obawiam się że mogą nie zdobyć Oskara.

 

Jesteście niesamowici. :)

 

taaa te forum jest jak nasz kraj.. kiedy myślisz że już cie nic nie zaskoczy... z rana przy kawie dostajesz ciosa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to przejaw radości dzisiątek developerów i setek nerdów, którzy dokładają swoją cegiełkę do tego projekt? Zaje*iste masz podejście do cudzego wysiłku. Dziękóweczka. :*

Chyba z blendkiem jednak masz jakiś kompleks. Nie widzę nawet gdzie napisałem, że to jest zły film/program. Kibicuję każdej produkcji, software nie ma dla mnie znaczenia. Możesz sobie film zrobić w najnowszym paincie, dla mnie znaczenie ma efekt finalny.

 

Zluzuj gumkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

software nie ma dla mnie znaczenia.
Doskonale. To po co w ogole komentujesz w tym temacie? Dla mnie software MA znaczenie bo inwestuje w niego masę swojego prywatnego czasu. Blendek to projekt robiony przez i dla community. Wyobraź sobie że tak to właśnie działa. Fakt powstania tego filmu jest dla nas:

A. Osiagnietym milestonem, docenieniem wysiłku. Bo tworzymy ten soft.

B. Informacją o dobrych rzeczach które będą działy sie w developmencie w nadchdzacym czasie. Bo korzystamy z tego softu.

C. We require more Vespene gas.

 

To tak jakbym napisał że prowadzisz pananimator.pl żeby leczyć kompleksy... Gumka luźna? Ty wkładasz czas w tutoriale a ja w bugreporty i feedback. Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet Ozzy'ego wyniósł 8,5 mln kanadyjskich dolarów (według Google jakieś 6,33 mln USD). Ich następny film ma mieć cztery razy większy budżet. "Gdzie jest Dory?" Pixara kosztował wg Wikipedii 200 mln USD.

 

Wg tego co powiedzieli na konferencji, Tangent Animation ma w tej chwili 2 deweloperów pracujących nad Blenderem. Planują zatrudnić jeszcze 2-3. Ich usprawnienia trafią potem do oficjalnej wersji, więc zwykły użytkownik Blendera ma się z czego cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie software MA znaczenie bo inwestuje w niego masę swojego prywatnego czasu. Blendek to projekt robiony przez i dla community. Wyobraź sobie że tak to właśnie działa. Fakt powstania tego filmu jest dla nas

Monio, było tak od razu. W takim przypadku podwójnie szanuję.

Bo pierwszy post wygląda jak przeklejka do typowego making offa, którego tutaj nie uraczysz. Bo nie ukrywajmy, tu nie chodzi o feature (na który to ja przykładam dużą uwagę), a "tylko" software.

 

W takim przypadku to bym z przyjemnością posłuchał więcej niż making off pokazali. No bo making off to jak making off - bardzo idiot friendly. Posłuchałbym więcej szczegółów dla artystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tvaroog- To tego kilkudziesięciu doświadczonych artystów w jednym miejscu, mających realny wpływ na kształt powstających ficzerów. Ja nie mam wątpliwości że bez Blender Institute i ich Open Movie blender byłby tylko zabawką paru programistów. Teraz z Tangentem będziemy mogli to pomnożyć kilkukrotnie. :)

 

Osael- Tym filmem faktycznie nieszczególnie interesuje się jako filmem. Gdyby nie był robiony w blenderze to musiałbym dostać od kogoś rekomendacje ruszyć tyłek do kina. Teraz zobaczę na pewno z nerdowskiej ciekawości. ;)

Z drugiej strony- większość aktywnego community wspiera blendera właśnie dlatego że nadrzędnym celem jest sztuka. Idea jest prosta- zróbmy najlepszy jak to możliwe soft dla każdego, żeby tą sztukę mógł tworzyć. Wiem że bez Blendka bardzo wiele osób nie miałoby szans zacząć bawić się w 3D.

Wracająć do filmów, Ozzy może mnie nie grzeje ale bez niego nie wystartowałaby ich nowa produkcja. Tutaj akurat jestem już super zajarany samym filmem, cartoonowe SF, roboty, widać inspiracje Big Hero 6 który uważam za świetny. Będę wyczekiwał.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby bylo jeszcze taniej w produkcji trzeba bedzie kolejny pelny metraz namalowac gownem na scianie.

 

Innego sensu zwracania uwagi ze cos powstalo w jakims sofcie nie widze. No jeden jest bezplatny inne sa platne. I co z tego. W bezplatnym jest mniej przelacznikow i dzyndzli. Sztuka jest sztuka jak mawial jeden z polskich aktorow : ) Oczywiscie trzeba docenic to ze soft jest bezsplatny i powstal dla community. Za to brawa.

Edytowane przez norden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby bylo jeszcze taniej w produkcji trzeba bedzie kolejny pelny metraz namalowac gownem na scianie.

 

Innego sensu zwracania uwagi ze cos powstalo w jakims sofcie nie widze. No jeden jest bezplatny inne sa platne. I co z tego. W bezplatnym jest mniej przelacznikow i dzyndzli. Sztuka jest sztuka jak mawial jeden z polskich aktorow : ) Oczywiscie trzeba docenic to ze soft jest bezsplatny i powstal dla community. Za to brawa.

 

Norden coś Ci się pomyliło, tutaj w tym temacie nie ma dziadka ani Bagińskiego, nie te wątki kolego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mi troche głupio, bo nie doczytałem ze to pełen metraż. W zaistniałych okolicznosciach jestem pod wrazeniem, ze Blender zdal egzamin na soft produkcyjny i studio jest otwarte isc dalej ta droga.

Polecam ich prezentacje na Twitchu do ktorej dal linka alex3d w innym watku:

Wyjasniaja swoj wybor, mowia o planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ze ten film powstal. I super ze w Blenderze - ale szczerze mowiac, to ze Blender jest darmowy nie ma zadnego znaczenia przy produkcjach gdzie budzet jest wiekszy niz 1M$. Po prostu zakupienie licencji na czas produkcji dla calej ekipy przy wiekszych budzetach to kwestia marginalna.

 

Tak wiec czy pelen metraz powstal w Blenderze czy w Maya pod wzgledem finansow nie ma wiekszego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zakupienie licencji na czas produkcji dla calej ekipy przy wiekszych budzetach to kwestia marginalna.

Tak wiec czy pelen metraz powstal w Blenderze czy w Maya pod wzgledem finansow nie ma wiekszego znaczenia.

Posluchaj co mowia ludzie z tego studia na zlinkowanej prezentacji. Mowia otwarcie ze nie przenosza sie na open source z powodu oszczednosci - ich celem nadrzednym jest robienie filmow. Ale - zamiast wywalac kase na soft mozna ja wydac na ludzi. Przy zakupie softu nie maja ulg podatkowych, wydajac kase na zatrudnienie ludzi - tak. Poza tym maja realny wplyw na ksztalt softu na jakim pracuja - nie sa zdani na Autodesk na przyklad czy ograniczeni do pisania pluginow. Zartobliwie wspomnieli tez ze maja dosyc tych wszystkich licencji :D No i fakt, ze kazde studio uzywajace Blendera moze cos do niego dodac, potem nastepne moze to wykorzystac, ulepszyc. Jak tu nie widziec w tym przyszlosci? :) I to z calkiem pragmatycznego, nie-fanowskiego punktu widzenia. To sie po prostu wydaje bardziej sensowne, szybsze i elastyczne rozwiazanie niz poleganie na innej firmie az byc moze doda cos co nas interesuje. Albo nie. Ale za licencje skasuje na pewno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić i wiem co piszę, że nie masz co porównywać produkcji z demosceny z animacją renderowaną w sofcie. Jestem przekonany że wiedza jaką trzeba posiąść by wyprodukować 5 minut realtime'owej grafiki kodowanej w której zawiera się muzyka (często też kodowana, sample tworzone w prepass'ie plus ścieżki pisane w kodzie), i to 5 minut z jakimś scenariuszem a nie randomowych efektów - to ta wiedza jest o wiele bardziej złożona niż 10 minut monochromatycznej animacji sci-fi. Przykro mi - ale tak jest. Tworząc animację w sofcie masz gotowe narzędzia, pisząc realtime'ową animację (i to w 64k) nierzadko po drodze te narzędzia sam tworzysz. To tak jak przyrównac gotowanie z produktów kupionych w markecie (czytaj - używasz gotowego softu), a najpierw sadzenie roślin, dbanie o nie a potem zebranie ich i dopiero ugotowanie (czytaj - kodowanie). Byłem w demo scenie 1995-1997 jako muzyk. W mordę jeża - pisane muzy co by zmieściła się w 16 kb by potem jeszcze po kompresji wyszło z 7-8 kb było ogromnym wyzwaniem. A co dopiero grafikę w to jeszcze upchnąć. Nie ma jak porównać produkcji kodowanej z produkcją w której panujesz nad wszystkim gotowymi narzędziami. Takie mam zdanie. Blender jest gotowym narzędziem, ale przypomina raczej farmę eksperymentalną na której uprawiasz rośliny i jak uda Ci się posiać coś co rośnie szybko i jest smaczne to dzielisz się z innymi - nie tylko tym co z tego ugotowałeś ale też ziarnami by mogli sami to sadzić. Dalekie to jest od tego co oferuje 3ds Max i inne komercyjne softy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ze dasz rade jeszcze skomentować przed moim snem, ale musiałem poczekać do rana by upewnić sie ze nic Cię nie cieszy, nie zadowala, z nikim i niczym się nie zgadzasz, zawsze wychodzisz z założenia że ten kto bierze udział w rozmowie z Tobą to człowiek drugiej kategorii co to jest niemota, nic nie wie, nie umie i nie ma ambicji...zawsze jesteś w opozycji do każdego. Piszesz o jełopach, nic nie wiedzą o demo scenie, programach w których pracują, gdzies tam o umowach o dzieło i tak jedziesz sobie bez skrępowania wrzucając wszystko i wszystkich do jednego worka.

Czekam na więcej. Ani się nie obrażam, bo znam swoja wartość i wiem wyżej czego nie dam rady podskoczyć, ani też nie denerwuje jakoś specjalnie bo każdy komentarz opatrzony Twoim nick'iem ma podobny wydźwięk niezależnie czy piszesz o ogóle czy o mnie czy o kimkolwiek.

Cieszę sie z pierdółek bo jakaś tam firma podciągnie darmowy soft troche w górę, że komuś się chce cokolwiek robić i to też mnie motywuje. Cieszę się że nie czuję codziennej potrzeby uświadamiania wszystkim dookoła że są gównem i zerem.

Za oknem pada i nieźle wieje, wsiądę na rower i pojadę 11km do pracy. Mam samochód, ale wole mieć satysfakcję że podjąłem wyzwanie. Ci ludzie od tego filmu Ozzy tez mieli wybór i też pewnie sa cholernie dumni że podjęli wyzwanie w sofcie opensource, a mieli gotowe komercyjne rozwiązania.

Tego nikt im nie odbierze.

Ja życzę Ci Norden spokojnego dnia. Takiego naprawdę spokojnego. Żebyś mial czas cieszyć się tym co osiągnąłeś i dał szansę innym na radość nie wylewając hejtu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo norden wyjechał za granicę i myśli że jest kimś że jest bogiem, że może patrzeć na wszystkich z góry i mieć bekę. A no dobrą sprawę nie zdaje sobie sprawy że w sumie jest nikiem, w tym świecie, a zachowuje się jakby był kimś. Tylko prawdziwy ktoś, ma trochę szacunku. Jak czytam posty nordena to ja nie wiem.. masz kompleksy czy co, prawie w każdym poście podkreślasz że wyjechałeś. nie no gratuluje, tylko szkoda że zachowujesz się jak najgorsza osoba jaka w sumie jest na tym forum. Są 2 osoby na tym forum, niebędę mówił kto, ale dorobiły się ferrari w garażu. I jakoś nie wyśmiewają innych czy chwalą się.. jacy to wy jesteście beznadziejni etc.. Norden znajdź w sobie trochę klasy.. bo to naprawdę jest już nudne i żenujące. Jarasz się tym że jesteś małym tribikiem za granicą.. jak taki masz cel w życiu to spoko. ale poco atakować innych i wyśmiewać się z ich celów i osiągnięć i tego co ich cieszy? tego nie rozumiem. Tak jak hris napisał. zacznij się cieszyć tym co tam zrobiłeś. i skup się na radości, a nie wylewaniu hejtu na innych, i to nawet nie hejtu z sensem.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no - nie jest to takie najgorsze. Chyba nie widzieliście panowie "Koko Smoko" albo "Dzielny kogut Maniek" którymi katowani są rodzice na całym świecie.

Jakaś firma ma czas, zapał i pieniądze to w imię idei robią pełny metraż w Blenderze.

Nie wszystko musi od razu konkurować z Pixarem. Jak rozumiem nikt z Was nie chodzi sobie pobiegać bo to bez sensu - z Usain'em Bolt'em przecież się nie wygra więc po co w ogóle biegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mowiles norden? Co? Glosniej, bo slabo slychac przez ignora :D

 

Dajcie spokoj, wdawac sie w dyskusje z tymi smutnymi trollkami.

Przynajmniej jeden z tych gosci z Tangent Animation byl przy Mayi, kiedy ta sie rodzila. Jakos dorobil sie pozycji w ktorej smiga nastepny pelny metraz i to nie "sobie a muzom", ale do dystrybucji kinowej. Zrobil jeden film na Blenderze i sie nie zniechecil - wrecz przeciwnie. Jak widac ludzie wywalajacy kaske na nastepna produkcje tez nie sa zniecheceni. Zakladam, ze jakby to nie dzialalo to po prostu nie byloby kasy na nastepny a ten pierwszy powstalby w bolach i wrociliby do Mayi. Ale tak sie nie stalo. Nie lepiej posluchac argumentow tych, ktorzy cos robia i odnosza sukcesy?

 

@Kroopson z ciekawosci zobaczylem o jakich filmach mowisz i zdebialem :D Ten "Dzielny kogut Maniek" to meksykanska produkcja a zdebialem bo raz ze sie zdziwilem iz dotarlo to do Polski, dwa, ze jest to czesc TRZECIA i ze bohaterami tego filmu sa jajka a kogut to w zasadzie postac drugoplanowa (w pierwszej byl jajkiem, w drugiej kurczakiem a w trzeciej kogutem). Z ciekawostek - trzy pelnometrazowe filmy o jajkach zostaly zrobione przez kolesi, ktorzy zaczeli od robienia (doslownie) jajcarskich, flashowych animacji "huevo cartoons" (jak wygooglasz to pelno tego w necie). Przepelnione BARDZO lokalnym humorem na tyle na ile "Alternatywy 4" czy "Mis" sa przepelnione polskimi realiami. Nie wyobrazam sobie tego w tlumaczeniu w ogole. Zwlaszcza takim swietnym jak to - tytul to "Un gallo con muchos huevos" czyli w zasadzie "Kogut z jajami" a nie jakis "Maniek". Ubawilem sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, a ja chciałem być pierwszy :P Może będę drugi. Ale wszystko co związane z Blenderem jest bliskie memu sercu

 

Czytam wyżej, że to tylko soft, a ja powiem, że to też społeczność. Sam sporo ciekawych ludzi poznałem, przez blendera.

Edytowane przez Blenderowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności