Skocz do zawartości

Kopiowanie riggingu


pewi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy istnieje jakiś w miarę szybki sposób aby skopiować skin dla identycznego modelu, ale z innym podobnym szkieletem?

 

Oba szkielety są bardzo podobne - jednak wiele kości ma inne nazwy, oraz różnią się niewielkimi rozmiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://docs.autodesk.com/3DSMAX/15/ENU/3ds-Max-Help/index.html?url=files/GUID-86A4ABC8-CB99-4F26-A6F9-E5EB9152A6D7.htm,topicNumber=d30e97924

 

zapisujesz skina "save", potem na drugim identycznym modelu w skinie podłączasz kości i wczytujesz skina "load".

W oknie, które się pojawi:

https://knowledge.autodesk.com/support/3ds-max/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2015/ENU/3DSMax/files/GUID-33A7756F-B1E2-4EBF-9ECC-7C3E7B6ACFA7-htm.html

 

musisz "jedynie" dopasować nazwami.

Jeśli jak piszesz, są inne wielkości kości to jeśli chodzi o ich długość, rotacje kolejnych kości w hierarchii w takim razie też są w innym miejscu, a to spowoduje złe działanie skina. zapewne będziesz musiał poprawiać zakresy envelopów albo podmalować na nowo wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź, jakoś pokombinuje jeszcze.

 

 

Nie ma nic w stylu?:

1. Wchodzę w skina 1-go modelu zaznaczam kości i kopiuje wagi dla tej jednej kości np. arm

2. wchodzę w skina 2-go modelu zaznaczam odpowiednik kości arm i wklejam poprzednio skopiowane wagi (drugi model wszystkie vertexy w tej samej pozycji co 1)

 

 

Albo jest coś w stylu: Przeciągam kość1 na kość2 i zmienia mi nazwę kości2 na nazwę kości1?

Edytowane przez pewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojedynczo się da, ale to już kwestia skryptów, nie wiem czy gdziekolwiek jest darmowe narzędzie do tego, raczej wątpię.

nie korzystam z narzędzi zewnętrznych, więc nie wiem czy też jest płatne narzędzie.

korzystam z maxscripta jak coś potrzebuję.

napisałem sobie swego czasu narzędzie do kopiowani i wklejania wartości envelopów, ale nie wag.

 

zapisanie i wczytanie skina to najszybsza metoda, jedynie trzeba poukładać kości tak aby pasowały do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Napisałem sobie teraz prosty skrypt do kopiowania do pamięci nazwy zaznaczonej kości, a następnie wklejanie tej nazwy do następnie zaznaczonej kości.

 

Może na obecną chwilę wystarczy;p

 

 

Btw jakim poleceniem w maxscript można wczytać kolejno każdą kość z zaznaczonego skina?

 

jest coś na wzór tego?

for kosc in skin do 	(
	if kosc.name == "test" then kosc.name = "InnaNazwa"
)

Edytowane przez pewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś zsumować wagi kilku kości i wrzucić to na 1 kość?

 

Albo skopiować wagi jednej kości i dodać je do innej kości, uprzednio usuwając starą kość?

Edytowane przez pewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś zsumować wagi kilku kości i wrzucić to na 1 kość?

 

myślę, że się da, ja jednak nigdy tego nie robiłem więc nie dam na to gwarancji.

to już jest zabawa w skrypciki.

 

Albo skopiować wagi jednej kości i dodać je do innej kości, uprzednio usuwając starą kość?

 

jak wyżej

 

jeśli masz sporo cierpliwości to przeszukaj internet, być może ktoś napotkał ten problem i próbował go rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, liczyłem na to, że ktoś tu będzie w stanie mi z tym pomóc;/

 

Btw, czy kość ma gdzieś zapisane jakie vertexy są do niej przypisane i ich wagi?

Czy tylko vertexy przechowują taka informację? (wagi i kości)

Edytowane przez pewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności