Skocz do zawartości

Froggo - mini gra


ManInBlack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum!

 

Pierwszy raz zamieszczam tutaj post, jednak forum przeglądam regularnie od wielu lat. Prace tutaj prezentowane są rewelacyjne i nie wiem czy zbliżę sie do tego poziomu choćby za kilka lat. Tak trzymajcie!

 

Sam zajmuje się głównie grafiką 2D. Stworzyłem ostatnio grę przeznaczoną na urządzenia mobilne i byłbym wdzięczny jeśli wypowiedzielibyście się na jej temat. Wszelkie merytoryczne uwagi są mile widziane. Poniżej znajdziecie kilka screenów a więcej informacji jest dostepne na stronie internetowej gry (wersja robocza) - froggo.eu

 

Jeśli ktoś z Was posiada iPhona lub iPada i miałby ochotę przetestować grę to śmiało piszcie, udostępnię wersję testową. Będę wdzięczny za informację zwrotną co jest nie tak i co należałoby jeszcze poprawić.

 

Kilka słów o samej grze. Sterujemy w niej żabą która potrafi jedynie skakac i przesuwać elementy planszy. Naszym zadaniem jest zebranie w każdej planszy 3 kropli wody i dotarcie do wyjścia a w ostatecznym rozrachunku pokonanie nieprzyjaciół którzy skradli wodę z naszego jeziora i wykorzystują ja do swoich celów jednocześnie ją zanieczyszczając. Podążmy wzdłuż rurociągu który doprowadzi nas do sprawców. Droga nie jest jednak łatwa, ponieważ aby tam dotreć należy znaleźć sposób na przejście planszy. Czasem trzeba będzie coś odpowiednio przesunąć, czasem zniszczyć. Ważna jest umiejętnośc logicznego myslenia i odpowiedniego wykorzystywania własciwości przeszkód i przeciwników napotkanych na naszej drodze. To tak w skrócie.

 

Miałbym jeszcze jedną prośbę. Jeśli ktoś z Was ma doświadczenie w promocji gier to byłbym wdzieczny za rady w jaki sposób można wypromować mini grę, do kogo napisać, do jakich drzwi zapukać. Chyba że wcześniej stwierdzicie że gra jest marna i wstyd gdziekolwiek ją promować :D

Edytowane przez ManInBlack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

nie nie da sie zobaczyc na takich malych screenach.

co do promowania malych gier, to caly mobilny rynek dziala tak, by bylo jak najciezej wypromowac male gry, bo nikt na tym nie zarabia tyle ile przy duzych tytulach. Rynek jest bardzo dojrzaly. Ale doswiadczenie sie przyda jak bedziesz szukal pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniłem obrazki na większe.

@olaf - dzięki za odpowiedź. Chciałbym mędzy innymi zdobyć też doświadczenie w promowaniu swojej pracy. Stworzyłem już stronę internetową, będzie również profil na facebooku, możliwe że inne platformy również (instagram itp). Fajnie byłoby również jeśli ktoś z użytkowników zagrał w grę i zwrócił mi uwagę na coś na co mogłem nie wpaść. Rodzina i znajomi juz testowali ale to moim zdaniem za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej wrzucic video gameplay, bedzie wiekszy odzew.

Wracajac do promocji - teraz rynek jest na tyle dojrzaly, ze albo tworzysz albo promujesz. Oba maja learning curve i wymagaja profesjonalizmu wiec startujac od zera lepiej byloby wybrac jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek jest bardzo dojrzaly
Chyba chciałeś napisać przesycony i na skraju powtórki kryzysu z 83. ;)

 

ManInBlack - Wrzucenie gry do marketów i fanpage przestało wystarczać eony temu. Promowanie gier mobilnych w dzisiejszych czasach to praca na pełen etat, wymaga doświadczenia, wiedzy, kontaktów. Robota nie mniej ważna niż programowanie czy grafika. Powiem więcej, prędzej zarobisz coś jadąc w pełni na gotowych assetach a skupiając się na marketowaniu gry.

 

Jak lubisz tworzyć i chcesz to robić sam to jedyna opcja to sprzedawanie gotowych gier firmom które będą je wydawać pod swoim szyldem. Jak chcesz pracować po prostu sam to podziel "tworzyć" przez pół i zajmij się marketingiem z taką samą intensywnością jak developerką. Jak lubisz tworzyć i jesteś skłonny pracować w zespole/dla kogoś to szukaj pracy w małych studiach. Wszystkie opcje działają, pytanie na czym ci zależy.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chciałeś napisać przesycony i na skraju powtórki kryzysu z 83. ;)

tak dokladnie. dzieki za rozwiniecie mysli, jedna opinia nikogo by nie przekonala.

 

Jest jednak wiele firm szukajacych produktow o dobrej jakosci - dobry level development, UX itp. ale nie placa tyle, by caly team mogl sie wyżywić. Niemniej bogaci siedza na 90% kapitalu rynkowego wiec kazdy moze znaleźć tam zaczepienie od czasu do czasu, by sie podszkolic lub zrobic kariere.

O karierze jako one-man-army zapomnij, to bylo dobre kilka lat temu i nadal jest dobre dla ludzi z doswiadczeniem, ale nie nowicjusza. Oczywiscie zawsze sa odstepstwa od reguly ale niezdrowo liczyc na to ze jestes wyjtkowy ;)

 

Na pewno posiadanie pierwszej gry to sukces - znajdz jak najwiecej ludzi, ktorzy wytkna CI bledy - dlatego radziłem bys zamiescil gameplay video - sam tego nie sciagne, bo jestem za leniwy. Ale zawsze mozesz na roznych forach wyszukac osoby z branzy i podeslac im by sie wypowiedzieli o jakosci i moze wskazali jedna (wiecej i tak nie napisza) najwieksza wade.

Tak, o zarobieniu na pierwszej grze obecnie trzeba zapomniec, co nie oznacza, ze nie jest kapitałem na przyszlosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób demko na swojej stronie 2 lub 3 lvl żeby można było spróbować, aha jak masz zdolności 2d zrób śmieszne intro nawet w postaci filmiku promującego nie musi być zawarte w grze.

 

 

 

Chyba chciałeś napisać przesycony i na skraju powtórki kryzysu z 83. ;)

 

Dokładnie tak, a myślałem że to tylko takie moje odczucie.

 

@olaf

Co do one-man-army to, to się nie sprawdza, zawsze w każdej generacji wypłynie taka osoba. Kryzys '83 a spójrz Matthew Smith gość od manic minera właśnie w 83 wypuścił a w 84 jet set willy, gdy duże firmy padały bądź były przejmowane, to właśnie one-man-army wypuszczali hiciory. Przykładów jest całkiem sporo, niedawno gość od mine crafta to samo. Bardziej to są zwykłe spekulacje i przejęcia na giełdzie a o tym że tiny bizness (jedna osoba tworząca) ma ciężką drogę by się przebić to inna sprawa. btw Wspomniany Matthew Smith swoje pierwsze gry rozprowadzał w sklepie sąsiadującym niedaleko jego domu, właściciel mu pozwoli. Ogarniacie to dzisiaj ? Szkoda słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze w każdej generacji wypłynie taka osoba

tak wiem, ze zawsze bedzie nisza na jedna osobe - ale teraz ekosystem wyglada inaczej niz 83. Ekosystem tworza platformy pomyslane tak, by bez hajsu nic sie nie dalo.

Przyklad: appstore wprowadzil reklamy - teraz bardziej sie oplaca zaplacic Apple niz pakowac caly budzet w 'Sciagniecia' a co za tym idzie ekosystem odcial male firmy od reklam, na ktorych male studia mogly planowac kariere.

 

Ogarniacie to dzisiaj ? Szkoda słów.

Inne zasady gry, dlatego warto je poznac przed produkcja lub placic wlasnym czasem by sie uczyc.

 

zawsze w każdej generacji wypłynie taka osoba

zgodze sie, ale mowienie mlodym ludziom, ze maja szanse, bo na szczycie tez jest miejsce moim zdaniem jest nie fair. Dmuchanie balonika prowadzi do pracy ponad norme za male pienidze dla 99.99999% i kilku szczesciazy ktorzy sa tylko po to, by pozostali dawali z sebie wszystko i pracowali za grosze na bogaty mainstream, widzac swiatelko w tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Monio – fajnie to ująłeś, każda z tych trzech opcji byłaby ok. Zabierając się za ten projekt chciałem stworzyć coś swojego, na bazie własnego pomysłu od a-z i mieć z tego frajdę. Zacząć i skończyć. I teraz widząc ile to kosztuje pracy mogę się decydować na dalsze kroki. Ale kroki te będą bardziej dotyczyć przyszłych projektów, czy to własnych czy dla kogoś. Będę się nad tym zastanawiał jeszcze.

 

Tak więc jeszcze nie osiągnąłem celu który założyłem przy tworzeniu tej pierwszej własnej produkcji. Pozostało mi jeszcze sporo pracy, finalne wydanie jej, stworzenie materiałów promocyjnych (video itp.). I tutaj nurtowała mnie kwestia jak to zamknąć. Wiem jak się zapatrywać na przyszłość, zobrazowaliście mi jak wyglądają dzisiejsze realia.

 

@olaf – wiem ze nie jestem wyjątkowy, jak już wspomniałem, wiele osób tutaj ma skila na poziomie dla mnie nieosiągalnym na dzień dzisiejszy. A odnośnie tych firm które szukają produktów, na pewno są takie z którymi warto współpracować i takie które lepiej omijać szerokim łukiem. Dobrze byłoby wiedzieć które to które i jeśli tylko masz jakieś doświadczenie w tej kwestii byłbym wdzięczny za radę. Video na pewno zamieszczę, na innych forach też zapewne napiszę, chciałem zacząć od tego najlepiej mi znanego i sprawdzonego. A co do kasy z pierwszej produkcji to mam świadomość że mogę nic na tym nie zarobić ale mimo wszystko robiąc już tą grę chciałbym aby nie została jedynie ukończona i porzucona w kącie. Spróbuję ja wypromować, poznam smak tworzenia, promowania i będę trochę bogatszy o wiedzę i doświadczenie. Z Waszą pomocą i jedno i drugie może być większe i na to właśnie liczę.

 

Odnośnie tematu który zacząłeś, reklam w AppStore, mógłbyś rozwinąć temat? Doradzałbyś coś w tej kwestii?

 

@Idaho – pewnie większe szanse będę miał wygrać w totka niż stworzyć samemu hit. Ale i w jednym i drugim przypadku jeśli nie zagram/nie zrobię gry to nie wygram.

Edytowane przez ManInBlack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem jest też tworzenie assetów do gier i wystawianie ich na sprzedaż, to tak między tworzeniem gier. Rób pod najbardziej popularny silnik unity. btw może mi umknęło ale na jakim silniku to robisz ?

 

@olaf

Bardziej chodziło mi o znaczenie tego, że dzisiaj zmierza to w kierunku wyeliminowania mechanizmów które będą właśnie wspierać a przynajmniej nie przeszkadzać w rozwoju tiny/small bussines, a nie w znaczeniu poznania zasad gry. Jaką masz kwotę wolną od podatku w Polsce ? Czy jest próg od którego dopiero płacisz podatki jak np w krajach "starej" unii? Przecież sam wyjechałeś z Polski to wiesz najlepiej. Obecnie Rumunia, Węgry obniżają podatki, widziałem gdzieś tabelę i w EU kwota wolna od podatku jest 2.5 albo 3 razy wyższa niż w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli tylko masz jakieś doświadczenie w tej kwestii byłbym wdzięczny za radę

na pewno Y8.com, Armor Games i SPIL (a10.com) kupuja gry przegladarkowe. Kongregate i SPIL, big fish i kilka innych kupuje mobilne ale jak potrafisz robic mobilki od A do Z, to lepiej zarobisz podwykonujac dla agencji - sama wiedza co i jak trzeba zrobic, by wypuscic certyfikat przeraza nie jedna firme wiec mozesz byc wartosciowym wspolpracownikiem, a tam budzety sa inne, bo gra nie musi na siebie zarobic, a jedynie byc elementem promocji - mniejsze cisnienie na wyniki dot. promocji itp i mozesz sie skupic na tym co potrafisz juz - trzaskaniem gier.

 

Masz absolutnie racje, ze teraz wiesz wiecej o tym jak zorganizowac produkcje - jestes bardziej wartostiowy od tych so robia piekne visuale. Mowiac o wyjatkowosci nie mialem na mysli Ciebie, tylko ogolne nastawienie. Wiekoszsc z nas naprawde ciezko pracuje i jak Ty przekroczysz pewien limit godzin tez bedzie uznawany za wyjatkowo utalentowanego (taki paradoks). Na chwile obecna masz super kapital doswiadczenia.

Anyway zrobienie czegokolwiek tak skomplikowanego od A do Z to wielki sukces i na pewno to spieniężysz niebawem.

Sam mam w szufladzie projekt nad ktory spedzilem sporo czasu i energii a nawet niewyglada jak appka za 100usd budzetu - ale wiedza jak tworzyc gry dla dzieciakow dala mi stale zlecenie konsultanta dla jednej z firm. Na ludzi ze skillem kasa czeka, czasem w innym miejscu ale czeka.

 

- - - Połączono posty - - -

 

że dzisiaj zmierza to w kierunku wyeliminowania mechanizmów

a widzisz zle odczytalem. Tak wynioslem sie i za poprzedni rok mam 3x mniejszy podatek (liczac zus i podatek razem) niz w Polsce.

Nie patrze w kategoriach kraju, bo moge je zmieniac dlatego bardziej przygladam sie mechanizmom ekosystemow ale masz racje - zanim sie je zauwazy jest masa przeszkod w prawie panstwowym i brak zachet do rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olaf

A gdybyś był, załóżmy, na moim miejscu, co byś teraz zrobił. Masz przygotowaną grę jeśli chodzi o samą aplikację. Wersja na Androida, iOS, MacBooka i Windowsa. Jaki byłby Twój następny krok? Intryguje mnie co zrobiłaby osoba z tak dużym doświadczeniem jak Ty. Pomijamy kwestię że do tego momentu który już mam, na pewno zrobiłbyś sporo rzeczy inaczej.

 

A i jeszce zastanawia mnie kwestia tego typu czy warto wydawać grę w okresie przedświątecznym czy lepiej go omijać. A może to wszystko jedno biorąc pod uwagę skalę produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz produkt mozesz zrobic dwie rzeczy.

1.sprawdzic na ile dobrym jestes sprzedawca - sprzedac swoje uslugi, majac podparcie w produkcie, profesjonalnym firmom. Zrobic strone www pod klienta biznesowego i zaproponowac uslugi i konsultacje. Musisz tylko byc gotowy na ofertowanie i wyceny, ale zawsze slad gdzies po Tobie zostanie. W takim ukladzie sprzedajesz siebie jako twórce.

2. zrobic stronke www pod graczy i sprobowac sil w PR i zbudowc model free to play. Przy tej opcji sprzedajesz pojedynczy produkt.

Mozesz sprobowac obu, by poznac specyfike i zdecydowac co Tobie bardziej lezy. Ja zawsze wolałem pierwsza opcje, bo latwiej w ten sposób buduje sie długoletnią karierę.

 

Ponad to na pewno bym uderzyl do kazdej firmy majacej portale internetowe z grami przegladarkowymi - o ile masz wersje przegladarkowa tez.

Mozesz tez opublikowac wersje przegladarkowa jako promocje wersji mobilnej (np. na newgrounds czy y8.com) - ale konwersja jest bardzo slaba zwykle. Niemniej jako test moze byc spoko. Mozesz tez wersje przegladarkowe uzywac na biezaco - ludzie czesciej w takie graja wiec latwo zyskac baze graczy, ktora moze zostawi jakis feedback na przyszlosc. Problem jest taki, ze gry przegladarkowe maja momentum - kilka dnie poczatkowego peaku i pozniej ida w zapomnienie.

 

Mozesz publikowac kiedy chcesz - appki bez promocji nie maja momentum i wiele zalezy od PR. Dobrze poczytac troche jak promowac swoje appki. Najczesciej Twoje szanse rosna z 0.00000000000000000001% do 0.00000000000000000003% ale ta wiedze mozesz pozniej sprzedac komu innemu (bez wspominania, ze to nie dziala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko jak dasz miekkie przejscia - typu face in/out bedzie jeszcze bardziej user friendly. Mozesz zrobic shake ekranem (przy eksplozjach) jak chcesz dynamike. na touch gameplay na YT jest duzo trailerow gier, mozesz porownac co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że koledzy piszą bardzo mądrze tak apropo promocji, sprzedaży itd. To trochę wieje pesymizmem. Też jestem developerem (C++) i pracuję na etat ale tworzę swój side-project i też mam z nim pewne zamiary. Ty już masz gotowy produkt który moim zdaniem wygląda fajnie i co najważniejsze jest kompletny.

 

Gdybym to ja miał podjąć jakieś działanie w temacie promocji/sprzedaży to albo:

1. Napisałbym do kilku firm wydawniczych np. PlayWay itp. i podpytał o warunki współpracy oraz wynagrodzenie.

2. Przeznaczył pewne środki na reklamę np. przez Google Ads. Krążą wieści choć osobiście ich nie sprawdziłem więc mogą to być tylko plotki że dobrze to działa i zwraca się z nawiązką. Kosztować kosztuje ale czas który włożyłeś w napisanie gry też kosztował.

 

Pierwszy filmik który zrobiłeś był trochę za bardzo dynamiczny drugi jest trochę za bardzo przymulasty. Szybka zmiana przejść nie jest moim zdaniem zła o ile nie ma tych zmian 10 na przysłowiową sekundę. W pierwszym filmiku wrzuciłeś fajne opisy tylko zabrakło konsekwencji bo po tych opisach nie następowało zoobrazowanie tego co znaczyły ale pomysł był moim zdaniem dobry

 

BTW. Odnoszenie się do umiejętności innych jest i nie jest dobre. Dobre jest o tyle że powinno być motorem napędowym a złe jest o tyle że grafik 2D to nie koncept artysta a programista to nie grafik 3D. Każda profesja rządzi się swoimi prawami i tajnikami które trzeba zgłębić natomiast wcale nie stanowi o tym czy jesteś lepszy bądź gorszy. Raczej należy się tu koncentrować jak wykorzystać różne talenty np. zlecić coś dobremu animatorowi jeżeli ma się o tym słabe pojęcie albo nawiązać z kimś takim współpracę zamiast szukać drabinki jestem lepszy/gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności