Skocz do zawartości

Sprzedaż modeli na zagranicznych serwisach.


Tomala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym wrzucić kilka modeli na zagraniczne serwisy typu turbosquid czy CubeBrush. Zacząłem od tego drugiego i ponieważ jestem zielony w tematach księgowo administracyjnych chciałbym się poradzić Was, być może ktoś już to wypełniał:

http://imgur.com/a/9EOhz

Jest to formularz W-8BEN z tego co zrozumiałem niezbędny do wypełnienia w serwisie cubebrush. I teraz sedno sprawy, nie mam numeru EIN ani ITIN. Czy bez tego da się sprzedawać? Jak będzie wyglądało opodatkowanie? Czy po wypełnieniu formularza muszę jakoś powiadomić urząd skarbowy?

Chcę po prostu spróbować czy w ogóle da się coś w ten sposób sprzedać. Nie mam pojęcia jak to będzie szło ale nie chcę żeby mnie zwinęli za przekręty podatkowe.

Może ktoś opisze swoje przygody z tego typu serwisami i jak to wyglądało od strony papierkowej?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie znam CubeBrush ale na turbosqid jezeli nie wypelnisz papierow, przyjeta zostanie domyslna stawka podatkowa (chyba nadal 30%) i podatek bedzie zaplacony w USA, a urzedy skarbowe juz sie dogadaja. Czyli Ty nic nie placisz.

Po wypelnieniu w-8ben odciagac beda Tobie 9.5% na podatek i przekazywac zaliczke do Polski - tez nic wiecej nie musisz robic, poza uwzglednienie tego w deklaracji - ale podatek juz bedzie zaplacony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

No właśnie ja to rozumiem tak że wypełniając W-8BEN bez numeru ITIN zabierają 30%. A co powiecie o tych polach które zaznaczyłem na czerwono? Foreign Tax Identyfying number czy tam mam wpisać NIP czy nic nie wpisywać tylko niżej wpisać datę urodzin?

Druga część tego formularza rozumiem że mogę pominąć?

Jest jeszcze kwestia tego czy po wypełnieniu formularza W-8BEN muszę iść do urzędu skarbowego i ich jakoś poinformować o całej akcji czy wszystko się kończy na wypełnieniu tych elektronicznych formularzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz miec absolutna racje, so ja w sumie mam nadany jakis tam numer podatkowy (to musi zrobic firma z US).

Niestety w grudniu bede zbyt zajety by zrobic update na poprawie.pl i wrzucic tam moj wypelniony w8ben jako przyklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia z uzyskaniem odpowiedzi na takie pytanie w US :) Odsyłają z okienka do okienka z pokoju do pokoju a na końcu powiedzą żebyś zadzwonił na infolinię, gdzie może po pół godziny się dodzwonisz a i tak nie bardzo będą wiedzieć o co chodzi. Przynajmniej u mnie tak to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie miałem takich problemów. Zdarzyło mi się, że powiedzieli żebym zadzwonił jutro bo nie wiedzą, ale na następny dzień otrzymałem odpowiedź. Myślę, że to po części też kwestia jednostki i nastawienia do sprawy. Zawsze można zadzwonić do innego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten formularz rozumiem tak, że wypełniasz go po to żeby uniknąć podwójnego opodatkowania. Na tym formularzu oświadczasz że jesteś obywatelem kraju który ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska taką umowę z USA ma). Wg mnie możesz tego formularza nie wypełniać ale wtedy potrącą ci w USA ok 30% podatku a w Polsce musisz i tak zawsze zapłacić podatek od dochodu. Chodzi więc o uniknięcie takiej sytuacji. Wg mnie nie musisz zanosić i nigdzie pokazywać tego formularza. Po prostu jak zarobisz kasę to masz obowiązek odprowadzenia podatku w Polsce i tyle. Wybaczcie ale wg mojej wiedzy kolega OLAF nieco się myli.... Żadne urzędy skarbowe się nie "dogadają" i nie jest tak że Ty nic nie płacisz. Musisz w Polsce odprowadzać podatek jeżeli tu mieszkasz i tyle. One nie będą się ze sobą komunikowały. No chyba że jakaś kontrola kiedyś będzie bo np. nie zapłacisz podatków w Polsce i ktoś to wyłapie. Aktualnie wg mojej wiedzy zmienił się nieco formularz BEN8 i do końca grudnia br trzeba przesłać nowy bo jak nie to będą pobierali 30% podatku... Napisałem to wszystko bardzo skrótowo :-) Sorki jeżeli mało czytelne. Oczywiście jest to tylko i wyłącznie moje rozumienie tej kwestii i nie gwarantuję że jest słuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, że trochę się wtrynię do tematu, ale nie widzę sensu zaśmiecać forum nowym. Też myślałem ostatnio, żeby powrzucać trochę modeli na tego typu serwisy, tylko zastanawiam się jak to wygląda z opłacalnością. Jak widzę jak dużo modeli ludzie wrzucają, to się zastanawiam, czy jest w ogóle jakakolwiek szansa się wybić. Macie jakieś doświadczenia z takimi serwisami? Jest to gra warta świeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyman według tego co ja zrozumiałem to chyba się mylisz. Serwisy typu TS i CubeBrush automatycznie pobierają podatek od tego co sprzedaż i rozliczają ze skarbówką. Gdyby trzeba było jeszcze płacić w Polsce to gdzie tu uniknięcie podwójnego opodatkowania? Potwierdzają to wpisy osób sprzedających na TS które czytałem już kilka lat temu. Nie wiem czy dalej tak jest.

 

anesthetized musisz robić modele dobrej jakości ale przede wszystkim modele które się często przydają a jakie się przydają to czort wie :) Na pewno warto sprawdzić czy dany model który chcesz zrobić nie jest dostępny gdzieś za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala: Owszem podatek jest pobierany, ale wyłącznie gdy model sprzeda się w USA. Jeżeli sprzeda się w innej części swiata, podatek należy odprowadzić w swoim kraju. Jeżeli tego nie zrobisz, zapewne w przyszłości skarbowka to znajdzie i zasadzi 70% podatku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam jeszcze żadnego doświadczenia z tą sprzedażą. Czekałem na nowy rok żebym w razie czego nie musiał się zaraz rozliczać.

Czyli z tego co piszesz Traitor np turbosquid nie naliczy mi podatku za model sprzedany klientom spoza usa. No to nawet lepiej bo u nas chyba jest mniejszy podatek za takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

W trakcie wypełniania formularza Tax na turbo squidzie trzeba wpisac Tax Identification Number (TIN). O jaki numer chodzi? Nasz polski NIP ? Czy - Kilka lat temu byłem w stanach i mam nadany Social Seciurity Number czy to ten sam numer co (TIN) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności