Skocz do zawartości

Darmowe materiały, czy można sprzedać swoją pracę na licencji Royalty Free?


forumowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako początkujący. Mam pytanie do grafików interesują mnie darmowe materiały na blendermada.com czy blendswap.com wiem, że są na licencji CC 0 czy jeśli stworzę model lub animację za pomocą tych materiałów mogę sprzedawać pracę na licencji Royalty Free? Np. na Fotolii i innych stockach. Fotolia zaznacza, że muszę być autorem plików i wszystkich elementów artystycznych dlatego nie jestem pewien czy wszystko sam muszę od podstaw stworzyć w blenderze tj. materiały, tekstury i pędzle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jezeli twórca np. materiałów pozwala w licencji CC na uzywanie ich komercyjnie, mozesz tworzyc i sprzedawac.

Jezeli Fotolia wymaga, by Twoje dzieło było Twojego autorstwa i bylo wolne od wad prawnych - w takim wypadku mozesz uzywac materialow CC pozwalajacych na wykorzystanie komercyjne (musisz sprawdzic szczegoly licencji np na materialy). Jezeli Fotolia wymaga, bys byl wlascicielem praw autorskich do dziela ORAZ wszystkich jego czesci skladowych, w takim przypadku nie mozesz (bo autor materialow nie zbyl praw majatkowych udzielajac licencji).

Przyznam, ze nie czytalem ragulaminu Fotolii wiec nie wiem dokladnie jakie maja wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne stocki mają regulaminy i oczekują od autora praw do wszystkich elementów tylko nie wiem co w przypadku darmowych materiałów. Z tego co czytam w licencji CC 0 to autor zbywa się praw autorskich. https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

 

Osoba, która opatrzyła utwór tym oświadczeniem, przekazała go do domeny publicznej, zrzekając się wykonywania wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego, włączając w to wszelkie prawa powiązane i prawa pokrewne, w zakresie dozwolonym przez prawo, na obszarze całego świata.

 

Możesz zwielokratniać, zmieniać, rozpowszechniać i wykonywac utwór, nawet w celu komercyjnym bez pytania o zgodę. Zobacz inne informacje poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor nie zbywa praw autorskich, bo jest to prawo niezbywalne (autorstwo). Zrzeka sie tylko wykonywania tych praw.

Mozesz uzywac tych dziel - zaleznie od licencji, bo autorzy nie zawsze udostepniaja na takich samych zasadach - ale nie masz do nich praw. Jedynie oswiadczenie autora, ze nie bedzie wykonywal swoich praw do dziela - np. Oczkiwal oplaty licencyjnej. A to nie to samo.

Jezeli orefia wymaga od Ciebie posiadania praw do wszystkich elementow, to w takim przypadku mozesz miec zwiazane rece. Ale musialbys przeczytac licencje na ktorej udostepniono te materialy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli przykładowo te nawet płatne materiały i tekstury http://www.cyclesmaterialvault.com/buy też nie mogę wykorzystać jako dodatek do Blendera jeśli stocki wymagają do wszystkich elementów prawa autorskie. To chyba jednak sobie dam spokój z tymi darmowymi i płatnymi dodatkami. Lepiej za pomocą tutoriali coś stworzyć od podstaw a tego jest dużo w sieci. Myślę, że wtedy nikt się nie doczepi skąd się nauczyłem tworzyć materiały i inne rzeczy.

Edytowane przez forumowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności