Skocz do zawartości

Nowa stacja - porównanie


Mast1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam witam,

 

studia skłoniły mnie do kupna nowego kompa, planowany budżet to 4500zł, głownie do pracy na ArchiCad, Revit, Sketchup + Vray (sporo renderowania), Rhinoceros, Photoshop.

 

Mam tutaj dwie specyfikacje, możecie coś doradzić, odradzić, polecić?

 

Opcja 1:

 

Płyta główna ASUS Z170M-Plus

CPU Intel Core i7-7700K, 4.2GHz, 8MB

RAM DDR4 32GB

VGA Quadro K620, 2GB

HDD 250GB SSD 850 EVO

Zasilacz Corsair VS450 450W 80PLUS BOX

Obudowa CoolerMaster N200

Win Win 7 Home PL 64

 

CENA: 4650zł

 

 

Opcja 2 (używka)

 

Dysk SSD HyperX 120GB 3K SSD SATA3 2.5'' 85K IOPS MLC (555/510MB/s) (SH103S3/120G)

370,00 zł

 

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

210,00 zł

 

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 760 OC, 2GB DDR5 256 Bit HDMI, DP, DVI, BOX (GV-N760OC-2GD)

920,00 zł

 

Napęd Samsung DVD (SH-224DB/BEBE) produkt wycofany z produkcji. Następca SH-224FB/BEBE

58,86 zł

 

Obudowa SilentiumPC Gladius X80 Pure Black

340,00 zł

 

Pamięć Crucial Ballistix DDR3, 2x8GB, 1600MHz, CL9 (BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU)

485,00 zł

 

Płyta główna MSI X79A-GD45 PLUS, X79, QuadDDR3-1600, RAID, SATA3, USB 3.0, ATX (X79A-GD45 PLUS)

696,06 zł

 

Procesor Intel Core i7-4930K, 3.9GHz, 12MB, BOX (BX80633I74930K)

2059,68 zł

 

Arctic F12 (AFACO-12000-GBA01)

15,00 zł

 

Zasilacz Thermaltake Smart 750W 80+ Bronze Modular Single Rail (SP-750MPCBEU)

360,00 zł

 

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN722N N-150Mbps

37,00 zł

 

Chłodzenie CPU PHANTEKS PH-TC14PE

320,00 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki za szybką odpowiedź. A co powiecie o porównaniu 4-ro rdzeniowego Intel Core i7-7700K, 4.2GHz z 6-cio rdzeniowym Intel Core i7-4930K, 3.9GHz? Różnica w cenie jest dosyć znacząca. Może ktoś coś powiedzieć (może z doświadczenia) o kartach graficznych Quadro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... sprawdzalem tylko w sklepach w UK

 

http://www.ebuyer.com/778677-amd-ryzen-7-1800x-8-core-am4-cpu-processor-yd180xbcaewof "Attention: Boxed version without CPU cooler"

 

https://www.amazon.co.uk/AMD-Ryzen-1700X-16-Core-3-8-GHz/dp/B06X3W9NGG/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1488573840&sr=1-1&keywords=ryzen#productDetails "Box Contains 1 x CPU"

 

https://www.shop.bt.com/products/amd-ryzen-7-1800x-am4-4-00ghz-20mb-cache-cpu-yd180xbcaewof-CQ3R.html?q=ryzen "Package Type AMD Processor in a Box without heatsink/fan (WOF) "

 

w ktorejs recenzji jaka ogladalem tez ktos zwrocil na to uwage, ze nie bylo cooler'a ale to byly egzemplarze przed premierowe wiec nie ciagnal dalej tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastianie tylko do najtańszego modelu RYzena 1700 jest boxowe, modele 1700x i 1800x nie posiadają chłodzenie trzeba dokupić, dwa należy doliczyć jeszcze system jeśli się nie posiada win 10. Bo te procesory działają niby pod win 7 ale nie rozwijaj pod nim skrzydeł, zablokowane niektóre komendy procesora także jak zależy komuś na jego pełnej wydajności to wiąże się to z wymiana systemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te procesory działają niby pod win 7 ale nie rozwijaj pod nim skrzydeł, zablokowane niektóre komendy procesora także jak zależy komuś na jego pełnej wydajności to wiąże się to z wymiana systemu

 

Proszę o więcej szczegółów. Jakie komendy i najlepiej porównanie między Win7 i Win10 w konkretnych programach renderujących...

 

Odnośnie już samej wydajności w renderingu (bo na tym nam najbardziej zależy) to przykład poniżej powinien rozwiać wszelkie wątpliwości czy się opłaca czy nie...

index.php?ct=articles&action=file&id=29009

 

index.php?ct=articles&action=file&id=29008

 

po OC jest jeszcze lepiej:

index.php?ct=articles&action=file&id=29050

 

^^^ porównajcie cenę i wydajność CPU AMD VS INTEL:

Core i7-5960X - 4900zł

Core i7-6900K - 5150zł

Core i7-6950X - 7700zł

AMD Ryzen 7 1700X - 1950zł

 

 

W kwestii platformy i chipsetu to oczywiście w porównaniu z Intelem i ilością linii PCI-e oraz ilością możliwej do obsadzenia pamieć to Intel (2x więcej niz AMD -> 128GB vs 64GB przy kościach o tej samej pojemności) wygrywa i jeśli ktoś planuje mega rozbudowana konfigurację (2xGPU + 2xSSD M.2) to powinien się do Intela uśmiechnąć ale jeśli jesteś tzw. "standardem" i jedno GPU + M.2 SSD ci wystarczy to platforma w oparciu o Ryzena wydaje się być teraz najciekawszą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONAn tak wygląda wiarygodność syntetycznego marketingowego testu który raczyłeś podać ;)na bazowym zegarze u mnie płyta ustawia procesor na 3,7 na wszystkich rdzeniach jako default. Jak już zamierzasz pokazywać testy to sceny testowe na konkretnym silniku renderującym :)

532nvWn.jpg

WLdvYa0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalpel3d nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi...pokazujesz wydajność swojego proca (który jest 1000zł droższy od Ryzena 1700) i na dodatek ta wydajność jest poniżej wydajności Ryzena 1700 (nie X).

 

8081_09_amd-ryzen-7-1700-1700x-cpu-review.png

 

8081_10_amd-ryzen-7-1700-1700x-cpu-review.png

 

Po pełne testy odsyłam do takich stron jak Guru3d i Tweak Town.

 

Odnośnie testów konkretnych scen to trzeba poczekać aż ktoś takowe przeprowadzi niemniej jednak to że używany jest CineBench nie zmienia faktu że porównywane są oba procesory w tym samym programie i środowisku więc daje to pogląd na to jaka jest różnica wydajności między nimi. I owszem można zarzucić że to jest porównywanie 8c/16ht do 6c/12ht ale nie ilość rdzeniu jest tu istotna co cena obu procesorów/platform. Z mojego konsumenckiego punktu widzenia to jest tylko in plus...w końcu pojawiła się realna konkurencja która wymusi na Intelu obniżki ich chorych cen ...czekam jeszcze tylko na AMD Naples i ich platformę 2P z 64c/128ht i 64 lini PCI-e na każdy procesor żeby zobaczyć jak gromi intelowskie 2x E5-2699 v4 (o ile zachowają dotychczasowa politykę cenową...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONAn widać masz problem ze zrozumieniem ze test cinabencha jest nie wiarygodny zerknij sobie jakie wyniki w tym teście ma przykładowo mój procesor w twoich testach wymieniony a jaki wynik ja mam na niekręconym procesorze. Jaka jest wiarygodność przy takich rozbieżnościach powyższego testu żadna :) Sorry nie porównuj 8 rdzeni z 6 bo to ma znaczenia w renderingu i to znaczące jak sie robi przyzwoite testy a nie od konkretnego producenta porównuje się rdzeń w rdzeń i nie pisz ze platforma pod Ryzeny jest tańsza bo tak tylko jest w przypadku jeśli nie zamierzasz poddawać procesora OC w przypadku chipsetu X370 ceny są porównywalne z x99 a równocześnie AMD jeśli chodzi o platformę się nie popisało 4 banki pamieci pod procesory ty[pu roboczego to poważna wpadka . Szczerze z pojawiania się Ryzenów na pewno ucieszą się posiadacze platform lga 2011 v3 jeśli intel obniży ceny procesorów serii extreem i xeonów z większą ilością rdzeni. Tak naprawdę rewolucja mogą być Naplesy jeśli tylko ich cena będzie konkurencyjna

A i na koniec polecam ci jak chcesz zobaczyć jak się procesory AMD zachowują w renderingu rzeczywistym już zerknąć na stronę https://corona-renderer.com/benchmark/?all Tylko się nie zdziw jak się okaże ze np Ryzen 1700X wypada tam gorzej od 6 rdzeniowego i7 5820 będącego w tej samej cenie. Zresztą ten benchmark możesz sobie pobrać na kompa i odpalić bez posiadania Corony render

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalpel3d, podałeś stronę a czy SAM sprawdziłeś tam wyniki? pozycja 1221, ryzen 1700 ma taki sam czas co i7 6900 i i7 5960x przy zegarze 4,0 GHz wszystkie, ryzen 1800x mial ciut wolniej, wiec jest moc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem sobie wyniki w tym Corona render i twój proc ma wynik praktycznie identyczny co Ryzen 1700 (różnica jednej sekundy ale już różnica w cenie 1000zł) - nie brałem pod uwagę systemów podkręconych bo takowych nie było na twoim procku.

 

Core i7 5820k jest trochę słabszy od Ryzena ma 28 linii PCI-e (raptem 4 więcej niż AMD) i o dziwo pomimo 4 kanałowego kontrolera pamięci może max obsłużyć tylko 64GB RAM..czyli tyle samo co Ryzen więc kolejna niby przewaga odpada.

 

Weź tez pod uwagę fakt że AMD dopiero pokazało nowe procki i developerzy ze względu na trochę inne działanie SMT u AMD w porównaniu do Intelowskiego HT mogą podłubać w swoich silnikach renderujących i porobić optymalizacje. Za wcześnie jest jeszcze żeby wydawać opinie na podstawie jednego Corona Render. Dla przykładu w takim Hadbrake Video Transcoding (Open source) Ryzen 1700x ma taka sama wydajność jak Core i7 6950x kosztujący horendalne 7700zł i mający 10c/20ht :rolleyes: (tak tak nie samym renderingiem człowiek żyje)

 

8081_14_amd-ryzen-7-1700-1700x-cpu-review.png

 

Odnośnie porównywania rdzeń w rdzeń to tu się z tobą nie zgadzam bo to po prostu nie ma teraz sensu...porównuje się dolar vs dolar bo to w większości przypadków jest czynnikiem decydującym o wyborze...co mi z porównania Ryzen-a 1700/1800X 8c/16ht do podobnego procka Intela który kosztuje 2x więcej ?? Nawet jeśli Intel wygra to i tak go nie kupie bo za polowe ceny mogę mieć tak samo wydajny procesor. I to jest własnie konkluzja do której cały czas zmierzam i o której piszę...cena vs performance...tutaj AMD pokazało pazurki i Intel będzie zmuszony do obniżki cen swoich proców..czasy dojenia klientów się skończyły i chwała AMD za to. A jaka platformę klient wybierze to już zależy od jego indywidualnych preferencji. Ryzen jako typowy proc konsumencki nie musi posiadać tylu linii PCI-e co drozsze Intele bo do konfigu 1xGPU i 1xM.2 SSD w zupełności to wystarczy (95% konsumentów). Do bardziej wypasionych konfiguracji będzie Naples ze swoimi 128 liniami PCI-e (1CPU) lub 64 linie dla każdego procka w wersji 2CPU...

 

Odnośnie cen płyt to pod Ryzena są w cenie od 400 do 1350zł a Intel 2011-3 od 999 do bajońskich 3300zł więc gdzie tu porównanie.

 

No i tak gwoli ścisłości...w całym tym wątku nie chodzi mi o porównywanie co szybsze a co wolniejsze albo bardziej opłacalne bo to klienci zweryfikują swoimi ciężko zarobionymi dolarami. Nie chce polemizować z nikim na temat konkretnych modeli procesorów i płyt głównych. Po prostu w powrocie AMD na rynek z całkiem udanym produktem widzę szanse dla nas konsumentów na to że cos się ruszy w kwestii wydajności nowych generacji procesorów i ich cen bo do tej pory to Intel robił z nami co chciał nie mając realnej konkurencji. Wzrost mocy procków z generacji na generacje o 5% to była kpina a już ostatnie modele z serii 7xxx to już w ogóle dymanko bez wazelinki. Czekamy jeszcze tylko na Naples-a żeby pokazał co potrafi w segmencie wydajnych serwerów i wtedy zobaczymy jak Intel zareaguje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONAn jak widac nie znasz platformy 2011 v3 po pierwsze 8 slotów pod pamięci maksymalnie płyta obsługuje zależnie od procesora do 512 GB pamięci ta sam płyta zakupiona pod np 5820 spokojnie obsłuży najmocniejszy xeona z 22 rdzeniami pomijam sensowność takiej konstrukcji jedno procesorowej. Następna sprawa płyta obsługuje tyle linii pci_e ile może obsłużyć procesor co jak wcześniej napisałem bardzo szeroka gama procesorów. Dla posiadacza tej platformy zysk z pojawiania się Ryzenów będzie jeśli spadną ceny intelowskich procesorów o czym się już mówi. Na ten moment np przesiadka w moim przypadku na Ryzena kosztował by mnie około 5,5k-6k zależnie od procesora niestety potrzebuje minimum 64 gb pamięci niestety w przypadku ddr4 4x16 gb to spory koszt na ten moment czyi przesiadka na Ryzen kosztuje tyle co zakup 10 rdzeniowej i7 lub 14 rdzeniowego xeona

Co do cen płyt głównych to polecam ci zwrócić uwagę na to ze tylko maniacy kupują płyty pod x99 za kwoty powyżej 1300 pln a odnośnie platformy pod AMD to warto abyś rozróżnił chipsety i ich możliwość, do pracy i jakiegoś sensownego OC Ryzena wymagany jest chipset X370 segment cenowy taki sam jak popularnych płyt pod x99 czyli 800-1300

Dla ścisłości nie atakuje AMD bo się im procesor udał natomiast platforma jest totalna wpadka szczególnie patrząc ze Ryzeny 1700 i 1800 ewidentnie są skierowane na rynek jako wołki robocze anie procesory dla maniaków gier gdzie super tytułu nie potrafią wykorzystać architektury wielowątkowej i góra wyciskają wszystkie soki z 4 rdzeni. Na dodatek jestem bardzo ciekaw dlaczego AMD w Ryzenach okroiła pamięć L3 w wersjach pierwszych i inżynierskich posiadały wszystkie model 20 MB a na rynek trafiły procesory z 16MB L3

I na koniec nie pokazałem wyników mojego procesora aby porównywać z innymi tylko aby pokazać rozbieżności jakie są w syntetycznych testach odnoszących się do takiego samego procesora.

Co do cen i wydajności masz całkowita racje jest nadzieja na to ze intel musi spuścić z tonu cenowo albo wypuścić w takich jak aktualne ceny przynajmniej dwukrotnie mocniejsze procesory od AMD

 

Drakul Ryzen 1700X chodzący na 4-4.05 ghz na wszystkich rdzeniach wymaga chłodzenia freonowego za 2k odrobinę mało to opłacalne zaczyna się robić :) przy takim koszcie chłodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONAn jak widać nie znasz platformy 2011 v3 po pierwsze 8 slotów pod pamięci maksymalnie płyta obsługuje zależnie od procesora do 512 GB

 

Odniosłem się do konkretnego CPU który to w tej samej cenie co Ryzen nie daje przewagi jaka ma platforma LGA 2011 v3 bo wg. specyfikacji intela nie obsłuży więcej niż 64GB pamieć RAM. Tutaj ciekawostka: CPU AMD Naples ma ośmiokanałowy kontroler pamięci RAM :):cool:

 

Na dodatek jestem bardzo ciekaw dlaczego AMD w Ryzenach okroiła pamięć L3 w wersjach pierwszych i inżynierskich posiadały wszystkie model 20 MB a na rynek trafiły procesory z 16MB L3

 

Księgowi AMD stwierdzili, że skok wydajności z większym L3 jest na tyle niewielki w porównaniu do konkurencji (możliwe że większa ilość L3 przynosi korzyści dopiero przy większej ilości rdzeni więc ni ma sensu pakować więcej do procka 8 rdzeniowego), że lepiej będzie jak ograniczą ilość L3 co pozwoli im zejść z ceną i być jeszcze bardziej konkurencyjnym bo wydajność i tak maja znakomita w porównaniu z konkurencją. Tak ja to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC Ryzena wymagany jest chipset X370 segment cenowy taki sam jak popularnych płyt pod x99 czyli 800-1300

 

grubo ( prawie2x) poniżej tego co podałeś https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-x370-pro-x37-hdmi-usb-3-1-ddr4-sata3-eatx-976447/

 

Nie wiem w jakim celu toczysz batalię, bo Ryzen jest naprawdę tani i bardzo wydajny, także Intel musi bardzo mocno jechać z cenami w dół.

 

Ryzeny 1700 i 1800 ewidentnie są skierowane na rynek jako wołki robocze anie procesory dla maniaków gier gdzie super tytułu nie potrafią wykorzystać architektury wielowątkowej i góra wyciskają wszystkie soki z 4 rdzeni.

 

Ryzen 5 i Ryzen 3 ; https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_5_1600x_i_1500x_nowe_chipy_juz_niebawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do konkretnego CPU który to w tej samej cenie co Ryzen nie daje przewagi jaka ma platforma LGA 2011 v3 bo wg. specyfikacji intela nie obsłuży więcej niż 64GB pamieć RAM. Tutaj ciekawostka: CPU AMD Naples ma ośmiokanałowy kontroler pamięci RAM :):cool:
Przepraszam cie chyba nie czytasz dokładnie co napisałem zależnie od procesora seria exteem i7 5xxx 64GB seria i7 6xxx 128 GB xeony zależnie od modelu i tego ile bios płyty udźwignie

PS News to jest taki ze Microsoft nawalił w stosunku do Ryzenów wiedząc ze dostają na rynek procesory które maj tylko wsparcie do win10 nie raczył się na to odpowiednio przygotować w zeszłym tygodniu wyszła wpadka Microsoft nieprawidłowe wykrywanie ilości wątków i nieprawidłowe określania Cache procesora przez system

 

grubo ( prawie2x) poniżej tego co podałeś https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-x370-pro-x37-hdmi-usb-3-1-ddr4-sata3-eatx-976447/

Nie wiem w jakim celu toczysz batalię, bo Ryzen jest naprawdę tani i bardzo wydajny, także Intel musi bardzo mocno jechać z cenami w dół.

 

 

 

Ryzen 5 i Ryzen 3 ; https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_5_1600x_i_1500x_nowe_chipy_juz_niebawem

jasno napisałem ze są widełki cenowe i ze ceny płyt są w tym samym przedziale co płyty popularne lga 2011v3 http://www.komputronik.pl/category/7301/plyty-glowne-dla-procesorow-amd.html?a%5B399%5D%5B%5D=92497&a%5B401%5D%5B%5D=92498&filter=1#!#%23products-list

Nie prowadzę batalii przeciw RYzenom bo bardzo fajnie ze wyszły bo jest nadzieja ze Intela zmusza albo do obniżenia cen albo wreszcie wypuszczenie procesora o przyroście mocy przynajmniej 50 % w stosunku do aktualnych na rynku Jeśli z czymś prowadzę batalie to z powoływaniem się na syntetyczne testy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz. Najdroższe i najbardziej wypasione płyty pod Ryzena być może będą kosztować tyle co najtańsze płyty dla LGA2011-3, dlaczego być może, bo jest to sprzęt bardzo nowy i ceny nie są jeszcze ustabilizowane. Problemy czy błędy w systemach to też tylko pieśń młodości. Zakładam jednak, że popularne płyty pod Ryzena będą 2x tańsze od podobnych dla LGA2011-3, za jakiś czas.

Do tego warto dodać takie info: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-ma-w-planach-16-rdzeniowy-procesor-ryzen-chipset-x399.html

To pewnie będą płyty w/w "być może" :).

 

Ryzen to koszmar Intela, taka jest prawda. Należy spodziewać się ataków prawnych na AMD. Intel nigdy nie potrafił konkurować uczciwie.

 

PS. Piękną sprawą jest jedna uniwersalna podstawka :)

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujący wynik test na dobreprogramy.pl

i7-5960x vs Ryzen 1800x

https://www.dobreprogramy.pl/Ryzen-7-1800X-kontra-Core-i75960X-renderujemy-w-Adobe-Premiere,Wideo,80080.html

Ryzen renderował 2 min. 12 sek.

i7 renderował 3 min. 27 sek.

 

No comments.

 

Porównanie cenowe samych procków;

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-5960x-3-0ghz-20mb-box-bx80648i75960x-660964/ - 4840 zł

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1800x-3-6ghz-yd180xbcaewof-976366/ - 2425 zł

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700-3ghz-yd1700bbaebox-976368/ - 1585 zł

 

I płyta główna też tansza do Ryzena :).

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności