Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Kilka tygodni temu, z myślą o pewnej scenie, popełniłem model pianina wraz z teksturami. Wyglądało nieźle, ale mimo to nie byłem do końca zadowolony z materiałów i w minioną sobotę wziąłem się za ich poprawę. Efekt moich dwudniowych zmagań zamieszczam poniżej. Jak myślicie jest ok? Może Wam uda się wyłapać jakieś błędy które popełniłem. W sumie jest kilka rzeczy, które sam widzę i można by je zmienić, tak żeby model był bardziej realistyczny, ale też chciałbym znaleźć jakiś środek pomiędzy realizmem a wyglądem, który mi się podoba. Materiały robiłem w Blenderze 2.78a przy użyciu proceduralnych masek i zwykłych tekstur. Całkiem dobra, szybka to metoda, ale jednak nie daje pełnej kontroli nad efektem końcowym, no a przynajmniej nie na moim poziomie wiedzy o proceduralnych materiałach.

W każdym razie jakbyście mieli jakieś rady i przestrogi co do materiału mojego pianina, chętnie je przeczytam.

 

87ciAmu.jpg

 

vETbIKB.jpg

 

R5NfrSg.jpgdU50VbP.jpg

 

Edit: Jeszcze zbliżenie

TyBWIAB.jpg

Edytowane przez PawelB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Generalnie wygląda bardzo klmatycznie, ale mam uwagę co do klawiszy - chyba coś pomyliłeś ilość :)

No i mi coś szerokóści nie pasują.

 

Ale ja pianina i inne klawiatury (oprócz komputerowej) to tylko w inernetach oglądam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się i nie gram na żadnym instrumencie, więc zgaduję i może się mylę - ale czy nie jest tak że pewne klawisze (te środkowe?) są używane częściej niż inne i przez to bardziej zużyte, opalcowane, może nawet lekko wklęsłe, niż klawisze używane rzadziej (te zewnętrzne)? U ciebie wszystkie są zużyte równo, do tego mało logicznie, bo chyba te białe uderza się z przodu, a zużycie z przodu jest takie same jak z tyłu między czarnymi. Z czarnymi to samo, są równomiernie zużyte po całej długości.

 

Podobna uwaga dotyczy kantów obudowy - lakier schodzi z wszystkich kantów równomiernie (zgaduję że użyłeś Pointiness w materiale), należy się zastanowić które kanty będą zużyte bardziej a które mniej (których się dotyka, które się mogą jakoś poobijać, a które nie), i namalować odpowiednią mapę (teksturę, weight paint albo vertex paint, wszystko jedno), i dopiero tą mapą sterować gdzie Pointiness działa a gdzie nie.

 

O i uwaga dotycząca geometrii - zwłaszcza na ostatnim zbliżeniu widać, że wszystkie klawisze są idealnie równe, jak nowe prosto z fabryki. Chyba na tak starym instrumencie niektóre klawisze byłyby trochę już krzywe, niektóre osadzone niżej niż inne, może nawet jakiś kompletnie ułamany.

 

Dla klimatu sceny osadziłabym instrument w jakimś starym pokoju, drewniana podłoga, tapeta, może kawałek framugi drzwi albo parapetu (nie musi tego być dużo widać), zamiast na szarym tle.

 

Jest szum na renderze, ale rozumiem że to testowe. Materiał lakieru wyszedł fajnie, o ile można to ocenić przez szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bombee Faktycznie zjadłem jeden klawisz. Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawiłem też geometrię czarnych klawiszy. Jeśli chodzi o szerokości klawiszy, też nie mam pewności. Na zadęciach widziałem różne klawiatury, np jedne miały białe klawisze bardziej wyciągnięte w górę inne, tak jak w moim modelu, bardziej wszerz.

 

f20IizA.png

 

@michalo Dzięki. Mam parę pomysłów na to pianino. Liczę, że choć jeden uda mi się w najbliższym czasie zrealizować. :)

 

@Ania Dziękuję za porady. Kanty trochę poprawiłem jak radziłaś. Myślę czy by jeszcze obić nie zmniejszyć. Na razie usunąłem je z miejsc w których nie powinny się pojawić, jak miejsca styku dwóch elementów tworzące róg. Wysokość klawiszy mam cały czas na uwadze, po prostu najpierw chciałem się skupić na materiałach. Poprawiłem też czarne klawisze, bo faktycznie dość nienaturalnie wyglądały, jakby ktoś je szlifierką przeszlifował.

Ze zużyciem klawiatury to chyba nie jest taka prosta sprawa, dużo czynników tu wchodzi w grę, a np. przy muzyce klasycznej i wielogodzinnych ćwiczeniach gam i pasaży myślę, że klawiatura zużywałaby się w podobnym stopniu. Pytanie też, jak właściciel dbał o klawisze, czy cos na nich było kładzione itp.

Przy białych klawiszach chciałem uzyskać efekt, nie tyle ich zużycia co zniszczenia pod wpływem czasu, wystawienie na wilgoć, gnicie itp.

Tak, planuję zrobić do tego pianina scenę, na forum blendera na ten temat kiedyś rozmawialiśmy. Założyłem tam WIPa "Pokój(nazwa robocza)", miałem inny nick. :)

 

xSKlsaE.jpg

1vFmyta.jpg

D7Aue5e.jpg

B2qKtP2.jpg

04P8yhb.jpg

 

Zmieniłem trochę kurz. Na zbliżeniach nawet mi się podoba, ale przy oddaleniu tak nie bardzo. Pomyślę jeszcze co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności