Skocz do zawartości

Roślinność w architektonicznych wizualizacjach


blvarchi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie roślinności średniej i wysokiej czyli drzew i krzewów wykorzystywanych przez Was w profesjonalnych wizualizacjach architektonicznych exteriorów. Mianowicie gdy ja wykonuje wizualizację to elementy otoczenia takie jak np. chodniki, wzniesienia, góry, trawę, ogrodzenia, balustrady itp. robię sam lecz przy drzewach zazwyczaj korzystam z udostępnionych darmowych modeli, które następnie ulepszam lub wprowadzam jakieś zmiany. Niestety sam nie podjąłem do tej pory tematu stworzenia drzewa czy krzewów. Chociaż ostatnio obczaiłem jakieś pluginy dzięki którym można szybko takie drzewo zmajstrować ale zazwyczaj albo odstaje ono jakościowo albo nie można urozmaicić roślin gatunkowo i można tylko np cały czas tłuc sosny. Dopiero uczę się tego rynku i widzę, że gdy w grę wchodzi wykonanie wizualizacji dla większych firm to żądają też one przeniesienia praw autorskich do roślinności. I teraz pojawia się moje pytanie jak wy sobie z tym radzicie? Modelujecie całą roślinność sami? Macie na to jakieś patenty? Pytanie oczywiście głównie do osób zajmujących się wizualizacjami budynków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Rozumiem czyli ten większy rynek w większości nie wymaga przenoszenia praw do drzewek, jeśli mogę to zapytam a jak Ty zwykle robisz z drzewami i krzewami? Ładnie to u Ciebie wygląda, korzystasz z jakiś płatnych katalogów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kupione kilka zestawów od Everów i chyba coś z jeszcze innej paczki, oprócz tego pełno darmowych modeli brzóz i innej zieleniny. Zmieniam trochę materiały i tyle. Czasem na specjalne życzenie modeluje jakąś konkretną roslinkę, ale to raczej rzadkość.

 

Dzięki za miłe słowa ale uważam, że tym moim drzewkom dużo brakuje do dobrego wyglądu. Kiedyś świetne rzeczy robił Morphe, ale jakoś od dłuższego czasu nie kojarze żeby tu zaglądał... Poszukaj jakis jego wątków.

 

Ogólnie przenoszenie praw jest ok, ale to zazwyczaj sie stosuje do całych projektów i to jest normalne, ale rządanie praw do konkretnego modelu drzewa jest moim zdaniem dość zabawne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha niezłe, naprawdę piszą takie rzeczy? Przy modelach komercyjnych mas zakaz redystrybucji także, niema możliwości udostępniania dalej modeli.W przypadku własnych modeli i tak Twoje prawa są niezbywalne.Także za bardzo nie rozumiem kto i po co wymyślał takie zapisy.Zdarzają się bieda agencje ,którym się wydaje, że za byle fuche udostepnisz im wszystkie biblioteki, ale z mojego doświadczenia lepiej sie ich wystrzegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiger - nie ma bata żeby w tej cenie przekazać modele drzew na własność innej firmie. Osobno wycena za wizki (1500 może być) i osobno za modele drzew. Zakładam że modele drzew sam wykonałeś i po prostu oni muszą zapłacić za nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HRIS - Ja sie nie podjąłem tej współpracy bo cena do wymagań jest śmieszna :) Ale chciałem ptzybliżyć koledze wyżej, jak to czasem wygląda... Szczerze mówiąc dla mnie 1500zl, za dobrą wizke exteriora z praktycznie 8 ujęć, jest cena śmiesznie małą. A jak ktoś jeszcze dokłada do tego samodzielne modele całej roślinności, to już nie ma co komentować. Ale jak wiadomo - w naszym kraju zawsze znajdzie się taki co zrobi, i jeszcze gratisa dorzuci, że ktoś mu zaproponował taki super układ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pamietac, ze nie mozna przekazac praw, ktorych sie nie ma. Przy podpisaniu takiej umowy odpowiada sie za roszczenia firm jak Evermotion z tytuly naruszenia warunkow licencji oraz roszczenia klienta z tytulu ich problemow prawnych.

 

Prawa autorskie majątkowe sa zbywalne i pewnie o te chodziło autorowi watku.

 

Bardzo niebezpieczna sprawa, bo majac prawa majatmowe do roslin, moge je pozniej sprzedawac dalej. Ewentualne pozwy firm do ktorych nalezaly faktycznie te roslinki beda musialy byc regulowane przez autorow przenoszacych prawa, czy przez Was. Idealny przyklad jak za kilka zlotowek, ktos chce Was ostro wrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie moge wymyslic jak podejsc do tego tematu od strony legalnej, by powstrzymac taka firme przed jej praktykami.

Ale pomysl jaki mam: jezeli wyslecie mi na maila dane tej firmy, to poprosze asystentke, by znalazla liste organizacji zajmujacych sie orchona praw autorskich i wysle pismo do tej firmy informujac o nieetycznych i szkodliwych praktykach zalaczajac kopie do wiadomosci tych wszystkich organizacji, moge takze skierowac osobne pisma do kazdej z tych organizacji, by - o ile maja to w statucie - przyjrzały się praktykom firmy.

Jednoczesnie pismo zalacze w kopii gdzie tylko moge, by narobic jak najwiecej smrodu. Firma tak oficjalnie ostrzezona moze - przy kontynuowaniu praktyk byc ew. pociagnieta do dpowiedzialnosci z tytulu naklaniania do popelnienia przestepstwa - czyli mozna finalnie zglosic dzialanie firmy do prokuratury. Ale trzeba wykonac tych kilka krokow i nastepnie upewnic sie - oczekujac na ich oficjalny list - ze zaprzestali praktyk.

 

Wiec jezeli Wam to odpowiada, mozecie mi na PW wyslac dane firmy, calosc zajmie pewnie ok 6mcy ale warto utrzymywac porzadek we wlasnym ogrodku. Nie dotyczy mnie to bezposrednio ale bede mial gotowca na wypadek podbnych sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem tego typu praktyki to rzadkość, też nieprzychylnie odnoszę się do takich działań ale już nawet przy moim małym rocznym stażu w wizualizacjach widzę że rynek pełen jest nadinterpretacji prawnych i udziwnień między którymi trzeba niestety lawirować. A słuchajcie jak już jesteśmy w tym temacie to jeżeli przenoszę prawa autorskie majątkowe jakiejś firmie do całej wizki (bo rozumiem że z reguły większe firmy tak chcą?) to też nie jest równoważne z przeniesieniem praw do elementów tej wizki jak np drzewka? I w ogóle czy drzewko jeżeli jest już w pewnym stopniu zmodyfikowane to już nie jest nowym tworem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też nie jest równoważne z przeniesieniem praw do elementów

przenosisz prawo do dzieła jako całości.

 

I w ogóle czy drzewko jeżeli jest już w pewnym stopniu zmodyfikowane to już nie jest nowym tworem?

tak jest ale tu nie ma dokladnej definicji i wszytko zalezy od oceny sadow.

 

kilka informacji dot. plagiatu: http://poprawie.pl/#tagPlagiat

oraz czym jest dzielo: http://poprawie.pl/#tagDzie%C5%82o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności