Skocz do zawartości

Mam pierwsze zlecenie na postaci do gry planszowej/ ile to kosztuje?


PANADAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w temacie dostałem zlecenie na wykonanie miniaturek postaci (54mm) do druku 3d do planszówki. Postaci mają być realistycznymi zwierzo-ludami planuję utrzymać detal +/- jaki mam w folio https://www.artstation.com/artist/panadam (coś jak ten mutant z mackami, tylko bez zbędnych pierdółek, w końcu to tylko 54mm).

Myślę że dość dobrą postać bez żadnych ciuchów i gadżetów mogę zrobić w ok. 10godzin. Wiem że to nie węgiel że można na tony przeliczyć wartość, ale nie wiem jak ugryźć ten temat, do tej pory tylko szlifowałem umiejętności, i cała kwestia "ile za to" trochę mnie stresuje. Ktoś, coś może podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ja juz dawno nie pracuje w 3D, ale w mojej branzy to tez problem - na ile wycenic swoj czas.

I powiem Ci jedno, bardzo zaluje ze przy ostatnim zleceniu podalem bardzo niska cene za godzine, potem nie chcialo sie wrecz pracowac myslac ze inni pare razy wiecej zarabiaja.

 

Wiec moja rada: masz dobre folio, zazadaj tyle za godzine/postac tak zeby chcialo Ci sie pracowac myslac ile jest warty Twoj czas.

Ja bym nie wolal na Twoim miejscu mniej niz 150zl za godzine (jesli w Polsce siedzisz) lub okolo 80 euro/dolars/funts jesli siedzisz za granica.

 

Nawet jesli odmowia Ci, to lepiej poczekac na dobrego zleceniodawce ktory doceni jakosc, niz napwedzac te chorobe rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było gdyby takie stawki obowiązywały ale to chyba nie realne zgarnąć 150/h przy min. 10h pracy (plus propsy i keye następne kilka h) na goły model, bez textur, uv, topology, jednynie pod druk.

 

Chyba, że to jakiś mcfarlane toys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 euro/dolars/funts

Wiesz, ze za 10-12usd mozna miec ludzi z podobnym talentem, wystarczy poszukac? Przy 25-30usd masz w sumie kazdego kto nie jest aktualnie zajety.

 

Myślę że dość dobrą postać bez żadnych ciuchów i gadżetów mogę zrobić w ok. 10godzin

czyli pewnie wyjdzie 30-40h minimum przy pracy nad strojem i gadzetami (duzy plus jak klient ma concepty) jezeli dorzucisz do tego czas na konsultacje z klientem i poprawki.

Zalezy jak ogarniety jest klient, ale wiecej niz 400usd to nie bedzie warte (czytaj: klient spokojnie znajdzie kogos tanszego).

 

Jesli ktos chce miec jakosc musi wiedziec ze to dzie w parze z pieniedzmi.

Jakosc to raczej jest przy produkcji masek gazowych czy samolotow, bo blad kosztuje ludzkie zycie. Jakosc maziania pedzlem to nie te same stawki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biore za LOGO jakies $90, polowa platna z gory. I moi klienci moga znalezc kogos, kto im zrobi logo za $5 na www.fiverr.com ale jakos tego nie robia. Przeciez chodzi o to, zeby znalezc fajnego klienta a nie klienta cwaniaczka co nas bedzie straszyl, ze jak nie opuscimy ceny to on nie skorzysta z naszych uslug. A niech szuka za piatala u Hindusa. Ja tez kiedys ulegalem tej mentalnosci i robilem za grosze - skonczylo sie tym, ze na forum prosilem o kaske na szkole dla syna.. Na prawde warto sie cenic, mnie sytuacja sie diametralnie zmienila na lepsze odkad zaczalem miec odwage by powiedziec potencjalnemu klientowi "nie" i pozwolic mu szukac w templatkach sprzedawanych za pol darmo.

W cenach figurek sie nie orientuje niestety, ale nie przejmowalbym sie zbytnio tym ze klient dostanie ataku serca, biedaczysko, albo ze poszuka sobie kogos innego. Nawet jak tak bedzie to w koncu trafisz na takiego ktory zaplaci ci godziwie.

A cwaniaki niech szukaja za "pinc groszy" kolesi z super skillem, co to im zrobia jeszcze kilka wersji do wyboru ale zaplaca oczywiscie za jedna. Najlepiej niech oglosza zlodziejski konkurs na jakims freelance.com jako wygrana dajac zaplate jednemu z grupy kilkuset frajerow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Nezumi, ja bralem za identyfikacje 20-40tys pln ale nie uwazam, ze za 90usd sie nie da, albo za 5usd sie nie da zyc godnie. Osobiscie wole zamawiac na Fiver czy brac ze stocku a zbonamentu na swoje potrzeby, bo zbyt cenie sobie czas, by palowac sie z 'artystami'.

 

Posta napisalem, bo szukalem ludzi dla jednego z klientow ostatnio z roznych dziedzin i wiem co mozna i za ile. Prawda jest taka, ze pieniadze nie maja wielkiego znaczenia. Jak dobrze sie dogada z klientem, ktoremu zrobi taniej, to klient zaplci za dni produkcyjne, a w asset storze czy innym storze figurki jeszcze kilka tys usd zarobia przez najblizsze 2-3 lata. Kasa, ktorej klient nigdy nie wykrzesa, a my nigdy nie zrobimy figurek jak ktos nie da zlecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra gdzieś przeczytałem że ktoś kasuje 500 euro za model do miniaturki gotowy do masowej produkcji pod wtryskarki do plastiku (czyli rozumiem że można nająć pro-koksa za 500euro od postaci którą można bez problemu dokładnie wydrukować). Czyli na pewno mniej, niż tyle mogę podać...

 

Gdzieś indziej człowiek który chciał rozkręcić planszówkę mówi że może wydać od 100 do 200 dolarów za model.

Kolejny profesjonalista jakiego znalazłem mówi:

'The cost for art varies of course. But I would budget 200-350 per character depending on the individual artist and complexity of art style you are shooting for. If you are relying on your artist to do concept work it is usually on the higher end. If you can do the designs or art yourself, all the better.Minis. These cost between 900 and 1800 USD depending on the subject and the sculptor. Expect delays :)' https://cdn.shopify.com/s/files/1/0743/1701/products/Legio_XIII_01_1024x1024.jpg?v=1457010140

 

Jasna cholera nic nie wiem.

 

I zaczyna się psucie rynku... kolejny twórca planszówek znalazł świerzaka który zrobił 6 modeli za 300 dolarów! nope... https://www.sculpteo.com/en/s/treesharpgames/

 

300USD za model? w końcu to tylko HP, ile czasu sobie dać na to... do dwóch tygodni na jeden? eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie rozpisalem a potem przeczytalem, ze tam wyzej pisali o stawce godzinowej :D Juz myslalem ze ktos chce zebys za 80 eurodolarow mu robil model - to by bylo smieszne po prostu.

W tym ukladzie Olaf ma jak najbardziej racje - $400 to jest bardzo OK cena a watpie zebys tyle za to dostal. 300-350 to wcale nie jest zle za model. Podtrzymuje, ze oczywiscie trzeba siebie cenic ale nie przeceniac ;)

Co do czasu to bardzo zalezy od ilosci poprawek ewentualnych. Dwa tygodnie to sporo na mini figurke. Ale to juz sam wiesz jaki poziom detalu, jak szybko ci to idzie itd.

A dla wyluzowania - nigdy mi sie nie znudza te filmiki :P

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to uwaga... powiedziałem 240GBP= 300USD (poszło, stało się) za model którego zrobienie zajmie minimum tydzień. Ciekawe co z tego wyjdzie. Dzięki za zainteresowanie tematem. Teraz tylko czekać na odpowiedź.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Mam nadzieję że nie wyjdzie jak na filmiku od Nezumi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 usd to spoko stawka za model.

 

Olaf, Ciekawy motyw ze sprzedaniem klientowi modelu i potem wrzócenie go w asset store - nie marudzą klienci? Takie to trochę naciągane.

 

Chodzi o przypadki kiedy nie przekazujesz praw autorskich i pracujesz 100% wg. własnego konceptu?

Jak to robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie to trochę naciągane.

Absolutnie nie. Zwyczajnie jestem swiadom swoich praw. Swiadomosc prawna jest uboga wsrod artystow dlatego wydaje sie to dziwne, bo nikt tak nie robi. Ale jak inni wyrzucaja 80% przychodow nie znaczy ze ja tez musze ;)

 

Chodzi o przypadki kiedy nie przekazujesz praw autorskich i pracujesz 100% wg. własnego konceptu?

Jak to robisz?

Zalezy, bo robie wiele rzeczy graficznych - modele takze. Jezeli wlicza sie w to cudza prace (np. wg. konceptu) musze oddzielic, co moge sprzedawac, a czego nie. Zwykle wtedy także informuje klienta jaki mam plan - umieszczam to jako opcje cenowa w ofercie.

Drugi krok to wymozdzenie jak moge z tego co zostalo wycisnac ile sie da. Zwykle w okresie kilku lat, cos za co zaplacil klient na poczatku to mniejsza czesc przychodu z praw danego zlecenia.

 

Dla przykladu: gdybym lecial wg. konceptu innej osoby, to lecialbym tak daleko jak tylko sie da z modelem, ktory mozna pozniej nieznacznie zmienic lub od razu usprzedac, bo nie jest dopasowany jeszcze do konceptu. To samo z kazdym dodatkiem jak stroje czy bron. Dodatkowo machnalbym swoje tekstury wg. wlasego konceptu lub dorzucil stroj wlasny na postac.

 

Ogolnie wiekszy wplyw na zarobki ma to jak dobrze wyciskasz soki z tego co masz, a nie jak duzo pracujesz. Czasem moge robic cos za grosze jak bedzie to pretekstem do wykonania czegos, co bede monetyzowal w przyszlosci (silnik do gry, nowe skrypty czy modele 3D).

 

p.s. tu masz portal poswiecony swiadomosci prawnej artystow. Moze byc nadal niejasny ale czesc watpliwosci rozwieje: http://www.poprawie.pl

Edytowane przez olaf
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, powinno się znać swoje opcje. Pewnie że artyści nie są obcykani w tym temacie, znałem kiedyś niesamowitego wymiatacza rzeźbiarza (świetna rzeźba, anatomia, proporcje...)enviro, pojazdy, postaci... optymalizacja cacy, jakieś podstawy rigowania, shadery, UE, Unity...człowiek orkiestra, w sumie nie każdy wszystko to może ogarnąć i jeszcze jakieś prawne kruczki/myki do tego? Wystarczy mi że facet chce dać zlecenie i dla mnie to już sukces hehe. Nie myślę teraz jak z tego wycisnąć ile się da, tylko jak to dobrze zrobić (pierwsze moje zlecenie). Ale tą stronkę http://www.poprawie.pl/ bardzo chętnie przejrzę i się doedukuję, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności