Skocz do zawartości

Strasznie długi czas zapisu


Dziuba

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kolejny "problem" :)

Mam scenkę, około 1.5gb łącznej wagi (od groma dodatków, duża ilość otwartych szaf itd.).

Problem polega na tym, że czas zapisu tej sceny trwa nawet kilka minut, to samo gdy próbuję dorzucić coś nowego, model wczytuje się parę minut. Dysk samsung 950 pro 256gb więc powinien taką scenkę zapisać w 2sec a nie 2min jak nie lepiej... "najcięższy" model waży około 70mb

 

edit:// zrobiłem test i wywaliłem wszystkie modele z zewnątrz, zostały tylko ściany i proste meble, szafy, szafki, regały itd. Scena ważyła po zapisie niemal 500mb, czas to przeszło minuta. Na oko taka scena powinna ważyć nie więcej niż 100mbi zapisać się w ułamku sekundy

Edytowane przez Dziuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W poście, z linku Ani znajdziesz ten skrypt: http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/cleaner

 

Ja dodam tylko że w komentarzach pod skryptem, jest też dodatkowa linia kodu którą można dodać do skryptu co rozszerzy jego funkcjonalność od dodatkową opcję.

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/cleaner#comment-33739

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, są jakieś ograniczenia na wersje maxa? Skrótem, nie odpala mi się :)

edit://okej, poszło :)

edit2:// poszło, ale niestety nie pomogło, wywaliłem tylko xrefy, cała reszta była na "0"

Edytowane przez Dziuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung 950 Pro mówisz...

 

przeczytaj mój temat (ostatni post wystarczy)- u mnie nowy dysk Samsung powodował problemy.. napisałem dokładnie jak udało się naprawić.

 

http://max3d.pl/forum/threads/103145-Problem-z-wydajno%C5%9Bci%C4%85-interfejsu-maxa-viewport%C3%B3w/page2

 

Spróbuj może zapisać na inny dysk, nawet na hdd powinno być szybciej..

 

Polecam też poczytać w necie informacje na temat dysków m2 i wolnego ładowania windows.

 

moim zdaniem na 99% kwestia sterowników nvme lub sposobu instalacji windows (jeśli masz go na tym dysku)

 

może też być coś nie tak z doborem gniazda na płycie głównej:

"I had the same issue with my z97 mobo - the m.2 slot is PCIe 2.0 x2 - the 950 needs gen 3 and x4 (or 4 lanes). My xp941, rated at 1180 MB/s read & 900 MB/s write was only showing 770 read & 580 write - i moved it to an expansion card and installed it in a PCIe 3.0 x4 slot and it jumped to full rated speed

 

get an M.2 > PCIe expansion card adapter, and install it in a PCIe 3.0 x4 expansion slot, and all should be fine

 

below is my 950 in a PCIe 3.0 x4 slot and it's running at full rated speeds"

 

https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=samsung+950+pro+slow+write+speed

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mitic: tylko, że dysk stoi już od około roku, do miesiąca wstecz wszystko banglało, ba, stare projekty nadal chodzą bez zarzutu.

@polka dot: odznaczone

 

Ogólnie z ciekawostek, które zauważyłem projekt zapisuje się najpierw jako plik tymczasowy (nic dziwnego), system widzi je jako plik CADowski(to już dziwne) ale sam proces tworzenia tego pliku to dosłownie sekunda. Przypadkiem akurat byłem w folderze podczas zapisu, przy 2 minutach zwiechy tworzenie samego pliku wygląda następująco, tworzy się plik tymczasowy o małej wadze, potem powiedzmy minuta nic, w ciągu sekundy plik rośnie do "normalnej" wielkości, znów minuta niczego i max wraca do życia.

Problem ten pojawił się wraz z brakiem wczytywania tekstu z automatu do materiałów...a może te kilkadziesiąt dodatkowych user path tak zmula?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to dziwne, jednak jak masz win 10 to mógł samowolnie ponadpisywać coś w sterownikach.

 

co do pliku cadowskiego to może chodzić o to że w momencie gdy max zapisuje tworzy plik tymczasowy, który po skończonym zapisie zmienia na taki o normalnym rozszerzeniu. Może rozszerzenie pliku tymczasowego jest takie samo jak w cadzie.

 

Jeśli chcesz sprawdzić czy to wina user path'ów, możesz tymczasowo zmienić nazwę folderu "3dsMax" w documents- wtedy jak otworzysz nowego maxa 'zapomni' wszystkie ścieżki (po teście skasujesz nowo utworzony folder i zmieniszs nazwę oryginalnego spowrotem na "3dsMax")

 

a może to coś da: (patrzyłem na forum i wiele osób odpisało że im to pomogło)

 

Re: Long saving time in 3ds max.

i had this problem a while back and was never able to solve it.. howerver, codi over at the vray forum fhad a solution for someone else with the same problem and the answer was......

 

Something created a LOT of NoteTracks in your scene, you can see it opening Dope Sheet and looking inside "Max MotionClip Manager"

he suggested that you run this script to remove the offending tracks.... let me know if this helps

 

 

while (numNoteTRacks TrackViewNodes.Max_MotionClip_Manager > 0) do deleteNoteTrack TrackViewNodes.Max_MotionClip_Manager (getNoteTrack TrackViewNodes.Max_MotionClip_Manager 1)

 

albo to:

I once had my 3dsmax.ini file get corrupted, and it kept re-writing a few lines into the file every time I started and stopped Max. It was a slow progression of the slow down, but maybe something similar has happened to you?

 

Find the folder called ENU in C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Autodesk\3dsMax\(version)\ and just rename it. When you start up Max, it will rebuild the contents of that folder with defaults. If things work fine, then you know it's something in there, likely the 3dsmax.ini file. You can also try just renaming that file temporarily to see if that solves your problems.

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam ten sam problem. Plik 2GB zapisuję sie 10 minut..

Znalazłeś rozwiązanie?

 

Druga zagadka, to że nie mogę zrobić archiwum z pliku. Tworzy się normalnie plik tymczasowy, nie ma żadnego błędu, a program nie wypluwa zipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dobrą sprawę nie, usunąłem nawet wszystkie elementy sceny i wszystko co możliwe narzędziami do czyszczenia a projekt nadal zapisywał się potwornie długo. Co więcej sprawa dotyczyła tylko tego jednego w takim stopniu (w reszcie pomogło czyszczenie animacji itd.).

Z ciekawostek po przesiadce na nowszego maxa czas nadal jest długi ale zauważalnie szybszy niż w starszej :)

zauważyłem też, że przy renderze w nowszej wersji wyskakuje błąd v-ray jakiejś mapy, natomiast uporczywe szukanie jej nie odniosło skutku, słowem nie występowała w projekcie a pokazywało, że jest niepoprawna. Być może tu leży przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności