Skocz do zawartości

Praca Inżynierska Animacja 3D


Sylwiaa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Przejdę od razu do sedna. Studiuję Informatykę i wybrałam specjalizację Animacja 3D. Jako pracę inżynierską chcę zrobić wizualizację wnętrza. Będzie to najprawdopodobniej mieszkanie lub dom.

Szukam osób, które może robiły tego typu prace dyplomowe w celu skosultowania części opisowej pracy. Nie mam pojęcia co zawżeć w tej części.

Chciałabym też opierać się na jakimś gotowym projekcie rozkładu pomieszczeć - macie jakieś źródło skąd wziąć taki projekt?

Jeśeli chodzi o oprogramowanie waham się między Mayą (mental ray) a 3Ds Max (v-ray), aczkolwiek lepiej znam Mayę i jakoś odnajduję się w tym programie, z drugiej strony czytałam, że wnętrza wygodniej i lepiej robić w 3ds Max. Co polecacie? Warto uczyć się od nowa nowego programu?

Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. (Mój prowadzący ma absolutnie gdzieś wszystkich swoich studentów i nie można za bardzo na nim polegać :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ja na prace magisterska robiłem wizkę wnętrza, ale było to kilka lat temu :) Ogólnie czy to praca magisterska czy inżynierska - nikogo to nie obchodzi i każdy promotor ma to w dupie. Zrób wnętrze, opisz z jakich narzędzi korzystałaś i tyle. Ja miałem taki plan apotem okazało się, że mam napisać pracę w oparciu o fizykę i jak się zachowują fotony :) Więc lepiej dowiedz sie wcześniej jakie plany i jak to widzi promotor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z wykształcenia humanistą, nigdy nie pisałem żadnej pracy z zakresu informatyki, więc nie traktuj tego co napiszę jako pewnik. :)

Wydaje mi się, że powinnaś bardziej sprecyzować temat swojej pracy, bo sama wizualizacja może być zbyt ogólnikowa. Opis narzędzi wykorzystanych do wizualizacji też może nie wystarczyć. Trzeba by sprecyzować jakiś problem badawczy, który byś opisywała w oparciu o wizualizację. Czyli np. ray tracing, albo coś o działaniu lub pisaniu shaderów, post procesing, volumetryka itp.. Można też by pójść np. w stronę wykorzystania GPU czy CUP przy renderowaniu grafiki etc..

Generalnie chodziłoby o to, żeby bardziej sprecyzować temat, wybrać jeden przedmiot pracy, a samą wizualizację zostawić jako przykład w którym opisywane przez Ciebie zagadnienie występuje. Nie ma sensu pisać o wszystkich aspektach związanych z wizualizacją, bo zamiast pracy dyplomowej wyjdzie ci ospałe tomisko. :)

Według mnie, nie musisz sięgać aż po plany architektoniczne. Spokojnie powinno wystarczyć odtworzenie jakiegoś pomieszczenia bazując na zdjęciu, czy może stworzenie własnego pomieszczenia na bazie kilku zdjęć. Na informatyce, chyba na stronę wizualną nie będą zbytnio patrzeć, co innego na jakimś ASP. Ważniejsze będzie opisanie danego zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem inżynierkę, z grafiki i animacji, głównie do gier bo mój prehistoryczny komputer do fotorealistycznych wizek się nie nadaje. Ogólnie wyglądało to tak, krótki wstęp ogólnie o grafice komputerowej co to jest 2d/3d, co to jest hifh poly, low poly itp. Potem o modelowaniu 3d, ja używałem maxa i zbrusha. Potem o animacji tutaj 3d max i teksturowanie substance painter oraz photoshop. Opisałem to tak że wziąłem jakiś model/teksture jako przykład i opisałem jak to powstawało, oraz dlaczego zrobiłem tak, a nie inaczej. A na koniec proces eksportowania do silnika. Potem Promotorowi się zachciała zrobić z tego wirtualny spacer, więc musiałem programować, i to był ostatni rozdział.

 

Teraz jestem stażystą w biurze architektonicznym i robię wizki już mam 3 pomieszczenia na koncie. My używamy maxa, projektantki uważają że maya lub blender gorzej się sprawdza w modelowaniu zwłaszcza kiedy jakaś większa precyzja jest potrzebna. Ale tak naprawdę program weź se jaki chcesz ważne abyś ty sie biegle w nim poruszał. Ewentualnie porównać oba w ramach pracy.

Co do wizek mysle że jednym rozdziałem mogło być samo tworzenie materiałów, a drugim dobre oświetlenie sceny bo jest to bardzo ważne.

Ogólnie wszystko zależy od promotora mój miał raczej wyjebane i wszystko poszło gładko, co mu podesłałem to było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój promotor też ma raczej wyjebane, ale nie chcę żeby później na obronie się okazało coś innego :)

Po wypowiedzi PawelB stwierdziłam, że temat mógłby brzmieć Fotorealizm w wizualizacjach trójwymiarowych i w opisie głównie skupić się na teksturach i oświetleniu, bo to właściwie najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się dogadać z promotorem, przedstawić mu propozycję na ogólny zarys pracy, prowizoryczny spis treści itp. Na naszym dziale nie było mowy żeby zaczynać pracę nie konsultując się przedtem z promotorem co do tematu. Nie chodzi o to żeby go pytać o temat, po prostu przedstawić mu swoją wizję.

Albo przynajmniej popytać studentów którzy zdawali u dokładnie tego pana jeżeli on to naprawdę olewa (w tym wypadku może lepiej wybrać innego promotora?), bo inaczej to takie strzelanie w ciemno.

PawelB dobrze pisze, należy sprecyzować temat, ale nie zaczynać nad tym pracować zanim pan promotor tego nie zatwierdzi. Przecież to pięć minut rozmowy.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności