Skocz do zawartości

Grafik komputerowy a oczy


Gość mielski

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mielski

Witam,

kilka prostych pytań do zawodowych grafików. Ile godzin bez przerwy pracujecie przy komputerze i jaki ma to wpływ na Wasze oczy ? Nie szczypią/nie przesuszają się wieczorem ? Czy dla grafików pracujących w biurze przy komputerze przewidziane są jakieś przerwy ? Czy macie specjalne monitory ?

 

Męczy mnie ta sprawa, bo praca fajna, ale myślę, że są spore skutki uboczne dla oczu, a niestety moje są wrażliwe, robią się czerwone i swędzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej,

 

Przy pracy z komputerem masz co godzinę 5 min przerwy. W praktyce siedzisz non stop, no chyba, że idziesz na kawę czy fajkę.

8h w pracy (teoretycznie) + godziny w domu. U mnie to praktycznie codziennie jest ok 12 h.

 

Okulistaka doradzała mi jakieś krople nawilżające ale uznałem, że wyręczanie organizmu jest złe i nie stosuję ich.

Są specjalne okulary do pracy przy kompie, niektóre firmy pnoć dofinansowują.

 

Co do pogorszenia się wzroku - nigdy nie miałem problemów ale na pewno coś tam się pogorszyło.

Czuję zmęczenie zwłaszcza gdy pracuję w nocu dodatkowo. Objawia sięto nie tyle bóle co zmęczeniem jak do spania - trochęcięzkie poweiki, trochę swędzą, ale nic strasznego)

Jazda po ciemku jest trochę irytująca - czuję się nieswojo - tak miałęm w tą zimę, wcześniej nie). Także dłużej zmienia mi sięostrość gdzy zmieniam odległość na którą patrze (blisko daleko_) ale to jakieś setne sekundy.

 

Bardziej odczuwam fizyczne skutki siedzenia przy kompie w formie utraty kondycji i masy mięśniowej ;)

 

Jęśli twoej oczy bolą to idź do okulisty. Niech poradzi ci krople i okulary.

Co godzinę staraj się popatrzeć prarę minut przez okno, najlepiej w dal. Zieleń uspokaja i jest zdrowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się podpisać pod tym co wyżej napisane. Też siedzę przy kompie dziennie w okolicach 12h, czasem dłużej, czasem krócej, ale to pewnie jest przykra średnia. Wieczorami czasem mnie niestety oczy bolą :/

Ostatnio zauważyłem, że pogarsza mi się wzrok w lewym oku, poszedłem do okulisty i okazało się, że wzrok mam dobry i nie wymaga noszenia okularów/soczewek. Ale mam znacząco podwyższone ciśnienie w oku od ciągłego skupiania wzroku, i też zalecano mi żebym chociaż co godzinę oderwać wzrok od kompa i popatrzeć przez okno. Niby to 5 minut co godzinę przysługuję, ale jakoś nie zauważam u mnie w pracy, aby ktoś z tego korzystał, zawsze jest coś do zrobienia w tym czasie. No niektórzy może korzystają, ale przy komputerach :D

To chyba dużo zależy od człowieka. Znam osoby którym w ciągu roku pracy przy kompie pogorszył się na tyle, że noszą teraz okulary, mnie po kilku latach nic takiego nie spotkało jak na razie (odpukać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mielski

12 godzin dziennie to bardzo dużo czasu. Z czego wynika taka ilość czasu ? Wybaczcie moje laickie pytania, jestem początkujący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, godziny w pracy to jedno a potem nauka, rozwój, zlecenia itp. Oczywiście w tym też jest czas na ludzkie i rodzinne sprawy ale bezelowania przed tv raczej nie ma ;)

 

Indywidualna rzecz i zależy pewnie od wieku, czy jest rodzina czy nie, ambicji itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mielski: Być może problemy z patrzeniem w monitor wynikają u Ciebie ze zbyt dużego kontrastu/jasnosci w monitorze. Ja po 22 latach grzebania w 3d, oczy mam w stanie bardzo dobrym, mimo, ze nie pracowałem nigdy na monitorach najlepszego sortu. Siedziałem wiele lat po 18 godzin dziennie, i mimo to wszystko w gałkach ocznych dziala. Grunt to mieć stonowane ustawienia, by ekran nie palil w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mielski

Ja również nie mam jakiegoś super sprzętu. Puki co pracuję na laptopie Asus X550VC, kontrast mam ustawiony na 40 (najniżej jak się da), jasność prawie na minimum. Wiem, że wyświetlacz jest kiepskiej jakości i nie sprzyja pracy. Jakieś wskazówki co do ustawień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontrast w dol i bedzie spoko (ale to juz masz). To samo bym zrobil z telefonem i tabletem, bo czesto sie zapomina. Reszta tak jak Traitor pisal i inni. Podobnie u mnie 25lat przed kompem (hobby i praca) i ostatnie badania do prawka daly spoko wynik, nie musze nosic okularow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o poradę.

Najczęściej dłubię coś przed komputerem w godzinach nocnych, lub wieczornych, co rodzi pewien problem. Gdy robi się ciemno, nie widzę zbyt dobrze klawiszy klawiatury. Odpalam wtedy lampkę, ale ta mnie denerwuje, światło odbija się od części monitora i co ciemniejsze sceny są źle widoczne. Zastanawiam się więc nad zmianą w postaci małej inwestycji w klawiaturę z podświetlaniem klawiszy. Mógłbym wtedy zrezygnować z lampki nocnej. Tylko czy to ma sens? Ponoć dla oczu lepiej jest gdy, siedząc nocą przy komputerze ma się jakieś dodatkowe światło, np. w postaci lampki.

 

Co do głównego tematu, u mnie wzrok się pogarsza, ale czy to przez komputer, tego nie wiem. Kiedyś okulista mi tłumaczył, że pogarszający się wzrok, ma u mnie związek z tym, że rosnę. Może i tak, ale od dobrych dziesięciu lat(teraz mam 28) nie urosłem chyba ani centymetra, a wzrok mi się nadal pogarsza, z tym że teraz trochę wolniej. Jeśli chodzi o stan oczu. Byłem jakiś czas temu u pani okulistki. Powiedziała, że mam lekki stan zapalny spojówek i że to ponoć normalne u osób, które dużo siedzą przed komputerem. Czasami korzystam z kropli nawilżających oczy, ale raczej wtedy gdy zakładam soczewki kontaktowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie ustawiam wartosc jasnosci monitora ponizej 50%. Mam zaistalowany f.lux ktorego uzywam stale. Ogolnie mam bardzo duza wade wzroku -7 dioptrii(zeby nie nosic okularow jak u Stepnia mam soczewki zamiast tego ale mysle coraz powazniej o operacji)ktorej dorobilem sie w dosc krotkim czasie ok 10 lat, wada na szczescie zastopowana. Heh nieuzbrojonym okiem nie widze twarzy ludzi z odleglosci 2 metrow a wieczorem nie trafie do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności