Skocz do zawartości

Umowa o dzieło czy Własna działalność ?


marekkonieczny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chciałbym się dowiedzieć nie co od was jak wyglądają wady i zalety pomiędzy pracą w firmie na umowę o dzieło a wystawianiem faktury (samozatrudnienie).

 

Jakie są średnie koszta miesięczne, wiem że umowa o dzieło to 8% podatku dla pracodawcy oraz z mojej strony ubezpieczenie.

Własna działalność, jak to wygląda tutaj ?

 

Porównanie zarobków "na czysto" pomiędzy tymi dwoma formami zatrudnienia.

 

Czy chęć otrzymania dotacji/dofinansowania z tytułu otwarcia nowej firmy jest możliwa w momencie pracy na umowę o dzieło ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

nie chce mi sie porownywac kosztow, to mozna sobie wygooglowac po obu stronach latwo. Ale przy fakturowaniu i braku umowy o dzielo, wszystko co robisz zostaje u Ciebie i mozesz licencjonowac innym. Jezeli jednak klient sie uprze, ze chce umowe o dzielo, wtedy naleza Ci sie koszta uzywkania przychodu wiec w praktyce placisz podobnie niska dochodowke.

 

Jezeli nie jestes VAT'owcem, to nie kosztujesz pracodawce wiecej niz ZUS netto lub brutto (zalezy jak sobie wynegocjujesz). Pisze netto/brutto, bo np. przy 5tys na fakturze mieciecznie, ZUS idzie w koszta niemal calkowicie (o ile nie masz innych kosztow i liczysz normalna stawke dochodowki)

 

Druga sprawa. Majac dzialalnosc odpowiadasz osobiscie za fackupy. Jezeli klient Ciebie zatrudni normalnie, to kazda powałka idzie z jego kieszeni. Rozważ to dobrze. Zalecałbym dodać umowe o ustalaniu odpowiedzialnosci - jak przyjmie i przekaze dalej, to zaklada sie, ze nie ma uwag i nie ma wtedy odpowiedzialnosci po Twojej stonie. Bedziesz spal spokojniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności