Skocz do zawartości

Testujemy Threadrippera 1950X ....


matszklar

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

juz ... może zdążę na weekend. Ale jestem bardzo pozytywnie podbudowany ( i mile zaskoczony :D ) po tym co udało się nam przetestować. :) Jedynie co to niestety żal że jest niewielka ilość solidnych powszechnie dostępnych benchmarków z ukierunkowaniem na 3d.

Po zakńczeniu testów zestaw oczywiście trafi do sprzedaży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jesteśmy zawaleni zamówieniami więc wszystko się przeciąga ale odpowiadając na forumowe pytania napiszę że:

przetestowane OC 3.9 GHz.

1. Chłodzenie - Arctic Liquid Freezer 240 - 2x120mm - b dobry w stosunku do ceny- temp po 30 min 100 % obc wszystkie rdzenie - 66 C

2. Chłodzenie Cryorig A80- 2x140mm - wydajne - temp po 30 min 100 % obc. wszystkie rdzenie - 63 C

 

wydajność:

test VrayBench- 41 s

test Corona 1.3 Benchmark - 70s

Cinebench r15- 3250pkt

 

oczywiście zniżki dla pierwszych chętnych na zestaw oparty o Threadpippera1960. Dwa zestawy już pojechały ( do Lublina oraz Trójmiasta).

Kiedy tylko będę mógł to dam pełny i treściwy zestaw wyników testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się na co się przesiąść z mojego już trochę starego i7 920. Chciałbym wziąć coś od AMD i teraz z tego co widzę, to wyniki na VrayBench przedstawiają się następująco:

- 1700/1800 - 72s-74s

- 1920X - 56s

- 1950X - 40-47s

Na początku chciałem brać 1700. Potem jak pokazały się Threadrippery to 1920X. A teraz sam już nie wiem. Będzie trzeba się poważnie zastanowić co jest najbardziej opłacalne z tego zestawienia.

 

matszklar, mam pytanie - czy składacie zestawy według własnej specyfikacji klienta, czy tylko sprzedajecie gotowe zestawy dobrane przez siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Araiel zastanów się ile potrzebujesz pamięci i czy zamierzasz komputer rozwijać w stronę także gpu renderigu bo tu oba Threadrippery maj naprawdę niezłe pole do popisu jeśli chodzi o obsługę multi gpu plus 128 gb pamięci niestety Ryzen R7 słabo stoją z liniami pci_e i mają tylko 4 sloty pamięci i max 64GB

 

Mateusz pytanie o chłodzenia jak w ogóle się sprawują te wodne systemy w aspekcie wydajność i głośność. Nie mam doświadczenia z wodnymi systemami do tej pory tylko powietrzne noctua szczególnie jak znalazłem gdzieś w necie takie testy(w załącznikach) Dwa jak żywotność jest takich zamkniętych systemów jak gotowce wodne i jakie szanse ze zabraknie chłodziwa a procek się po prostu spali. Napisz na jakich płytach stawiacie zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek Jutrzenka gdzie masz takowa informacje bo nawet na stronie amd jest wymieniona noctua i arctic powietrzny a według powyższego testu to ja nie widzę żadnych powodów przemawiających za wodnymi chłodzeniami szczególnie ze one najczęściej nie pokrywaj całej powierzchni procesora w przeciwieństwie do powietrznych. Dwa z tego co sobie pooglądałem testy i recenzje to często jest mowa o konieczności wymiany wiatraków bo seryjnie montowane na chłodnicach nie mają zbyt wysokiej kultury pracy

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem teraz faktycznie... jakoś po prostu utkneła mi ta plotka przed premierą że amd dostarcza te procesory z wodnym chłodzeniem.. ale i tak osobiście brałbym wodę. jakieś AIO i po problemie chociaż teraz jak pokazałeś te obrazki to sprawa zrobiła się ciekawa.. :) ciekaw jestem jaki zestaw złoży matszklar swoją drogą przepraszam (Mat..) za brak kontaktu/urwany w sprawie tamtego builda na temat ryzena.. zapomniałem ci napisać że jednak przełożyłem całość na grudzień/styczeń tego roku. i wszystko układa się w strone threadripper'a więc też ciekaw jestem jaki build powstanie.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu tak w biegu... obydwa chłodzenia zachowują sie ok , cihsze jest Criorig A80. Oczywiscie lepszym rozwiązaniem byłoby chłodzenie widne klasyczne ale też podnosiłoby koszt. Czekamy na jakieś chłodzenie powietrzne i nie sądzę aby było gorsze od AiO. W końcu mamy mocniejsze procesory jeśli chodzi o TDP , a mam na myśli Xeon E5-2679 v4 które maja 200 W TDP (czyli więcej o 20 W aniżeli ten AMD-ek) i świetnie schładzamy je powietrzem przy mniejszych kosztach i poziomie głośności.

aha ... zapomniałem dodać

w testach mieliśmy dwie płyty: Asus x399 Zenith oraz Asrock x399 Taichi .

Obydwie ok... bardziej przypadła mi do gustu płyta Asrocka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artzgodka szczególnie ze zaraz wchodzą Amd Epyc z 32 rdzeniowym potworkiem na platformy serwerowe który cenowo ma być na poziomie 2100$ za sztuka

 

ech ja ma 2 x Xeon E5-2969 v2, (kupiony zresztą u kolegi Matusza) ciągle jest to mocna maszyna mimo kilu lat na wiele lat jeszcze starczy ale w porównaniu z cenami obecnych AMD, komputer oparty na tych Xeonach kosztował majątek

 

Zastanawia mnie jedno, sprzęt tanieje jest coraz wydajniejszy, softy też tanieją i coraz więcej potrafią, ciągnie to za sobą spadek cen usług ... ciekawe kiedy to się zatrzyma i gdzie będzie granica opłacalności pracy grafika.

 

Pamiętam jak zaczynałem od Photoshopa 3, gdzie jeszcze nie było np. podcienia z palca tylko trzeba było na warstwach z blurem kombinować itp. dzisiejsza "młodzież graficzna" nawet nie kuma jak to możliwe ... na DTP w którym przesiedziałem całe lata też trzeba było znać się znacznie bardziej niż obecnie, do naświetlani woziłem nośniki ZIP, format pdf nie był tak rozwinięty i nie był tak tolerancyjny dla błędów jak dziś ... nie wiem czy mać podobne spostrzeżenia

 

.... troszkę odjechałem od głównego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech ja ma 2 x Xeon E5-2969 v2, (kupiony zresztą u kolegi Matusza) ciągle jest to mocna maszyna mimo kilu lat na wiele lat jeszcze starczy ale w porównaniu z cenami obecnych AMD, komputer oparty na tych Xeonach kosztował majątek

 

Zastanawia mnie jedno, sprzęt tanieje jest coraz wydajniejszy, softy też tanieją i coraz więcej potrafią, ciągnie to za sobą spadek cen usług ... ciekawe kiedy to się zatrzyma i gdzie będzie granica opłacalności pracy grafika.

 

Pamiętam jak zaczynałem od Photoshopa 3, gdzie jeszcze nie było np. podcienia z palca tylko trzeba było na warstwach z blurem kombinować itp. dzisiejsza "młodzież graficzna" nawet nie kuma jak to możliwe ... na DTP w którym przesiedziałem całe lata też trzeba było znać się znacznie bardziej niż obecnie, do naświetlani woziłem nośniki ZIP, format pdf nie był tak rozwinięty i nie był tak tolerancyjny dla błędów jak dziś ... nie wiem czy mać podobne spostrzeżenia

 

.... troszkę odjechałem od głównego tematu :)

 

DTP w dzisiejszym świecie praktycznie jest na wyginieciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odpowiadając na pytanie dotyczące płyty to zdecydowanie Asrock.

Tańszy o kilkaset pln i mniejszy, co naprawdę ułątwia dobór obudów. To właśnie jego atuty. Może troszkę traci swoim wbudowanym WiFi które jest "tylko " 433Mbps ale ci którzy chcą szybkiej i niezawodnej sieci wiedzą ze nie ma jak kabel ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucę off top w stylu kwiatki przy zakupie sprzęty w wydaniu dużych sklepów internetowych taki zrzut z dwudniowej korespondencji

Przechwytywanie.jpg

taak otwieramy listę kompatybilnych chłodzeń wodnych AIO na stronie AMD i okazuje się ze w sklepie są może tylko niedostępne ze 4 modele wodnych chłodzeń dla pewności skontaktowałem się z jednym z przedstawicielstw producentów chłodzeń :D czy aby nie jest potrzebna jakaś przejściówka czy inna śrubka aby pasowało ;) Nie nie jest :)

 

Jak ja się ciesze że wczoraj trafiłem na premierę sklepową noctua powietrznej pod konkretnie Threadrippera i Epyc'a ;)

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matszklar > Mozna sie dowiedziec jak to u was wyglada cenowo? Bo ceny Threadrippera na polskim rynku sa o jakies 25-30% wieksze z jakiegos powodu. Na amazonie te procki stoja po 999$ (okolo 3600zl). A u nas sprzedaja to o conajmniej tysiaka wiecej. U was tez takie ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Amazon nieeuropejski ( USA) to cena 999 USD , amazon de czyli eurpoejski to 1000EU więc chyba w normie. My niedawno kupowaliśmy je po 5000 brutto... teraz w cenie 4800 brutto. W cenie zaszyty VAT i coś co nazwałbym podatkiem od nowości oraz marża sprzedawcy. Jeżeli kupisz w USA zapłacisz podatek Vat ( odbierze go UC) i finansowo wyjdzie na to samo ale z gwarancją może być różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test był robiony bez akceleracji cuda, zgodnie z instrukcją twórcy wybrałem jedynie ścieżkę docelową i wy renderowałem. W błąd może wprowadzać to że ją podałem w specyfikacji we wcześniejszym poście.

 

Jednak po dodaniu również CUDA, after informował mnie (unsuported) czas był 3 min 31 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test był robiony bez akceleracji cuda, zgodnie z instrukcją twórcy wybrałem jedynie ścieżkę docelową i wy renderowałem. W błąd może wprowadzać to że ją podałem w specyfikacji we wcześniejszym poście.

 

Jednak po dodaniu również CUDA, after informował mnie (unsuported) czas był 3 min 31 sek

 

obciążenie CPU podczas testu masz na 100 % ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na to czekam...mam 2 x X5650 (12 rdzeni, 24 wątki) - ale to grzałki są :( OC mogą znieść potężne, ale WAT'ów wtedy idzie tyle że światło siada w pokoju :) :) :) Dlatego liczę albo na obniżkę aktualnych cen Intel'a albo też na to że pójdą w dół ceny używek typu 2 x e5-2680 v2. Muszę mieć w benchmarku Cinebench R15 około 2400-2500 do komfortowej pracy w Coronie. Teraz brakuje i jakieś 1000 pkt. No i obniżyć rachunki za prąd :) Do świąt coś się wyklaruje. Finalnie jak Intel dalej będzie "rękę w nocniku" trzymał tak jak się z nią obudził po premierze AMD - to kupię po prostu Threadripper'a 1920X. Styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo ma premierę Intel Core i9-7980XE - 18 rdzeniowiec dla cywili, który bez kręcenia wyciąga 4200 w Cinebench 15 :) po OC pewnie 5tyś nie bedzie problemem.

A AMD bedzie musiało jak najszybciej wprowadzić arch ZEN+ by móc rywalizować z takimi potworami

 

AMD nic już nie musi:) o to właśnie chodzi:) Widziałeś cenę tego intela? 30% szybszy ale DWA razy droższy. Ha ha ha :) Intel nie rozumie rynku...ani trochę. Tak jak Autodesk :) Widzę że coraz więcej korporacji ma rękę w nocniku bo "piniądz się póki co zgadza więc nie ma co szaleć z innowacjami". AMD pokazuje jak to się robi. za 11K można złożyć platformę która ma 16 rdzeni czyli 32 wątki. Nie ma takiej nowej maszyny intela (nie piszę o używkach sprzed 3-4 lat) która jest wstanie bez OC w cenie 11K przyjąć na klatę wynik AMD 1950x. Po prostu nie ma. AMD rozjechało walcem Intel'a, i teraz jeszcze widząc cenę tego procka i9, widzę że AMD cofnęło walec i poprawiło. Jesteśmy w momencie o którym 4-5 lat temu mało kto marzył - w jednej budzie masz mini render farmę. W 2012 roku u nas w firmie było 8 kompów do renderowania, łączyłem je po nocach vray spawnerem i miałem do dyspozycji 32 rdzenie (64 wątki). Biorąc pod uwagę cache tamtych procków i mało ramu oraz opóźnienia w sieci wynikające z gabarytów scen, można powiedzieć że dziś to samo mogę mieć w JEDNYM kompie. Powtórzę - sztuk 1. Intel może sobie te xeon'y i procki i9 wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMD nic już nie musi:) o to właśnie chodzi:) Widziałeś cenę tego intela? 30% szybszy ale DWA razy droższy. Ha ha ha :) Intel nie rozumie rynku...ani trochę. Tak jak Autodesk :) Widzę że coraz więcej korporacji ma rękę w nocniku bo "piniądz się póki co zgadza więc nie ma co szaleć z innowacjami". AMD pokazuje jak to się robi. za 11K można złożyć platformę która ma 16 rdzeni czyli 32 wątki. Nie ma takiej nowej maszyny intela (nie piszę o używkach sprzed 3-4 lat) która jest wstanie bez OC w cenie 11K przyjąć na klatę wynik AMD 1950x. Po prostu nie ma. AMD rozjechało walcem Intel'a, i teraz jeszcze widząc cenę tego procka i9, widzę że AMD cofnęło walec i poprawiło. Jesteśmy w momencie o którym 4-5 lat temu mało kto marzył - w jednej budzie masz mini render farmę. W 2012 roku u nas w firmie było 8 kompów do renderowania, łączyłem je po nocach vray spawnerem i miałem do dyspozycji 32 rdzenie (64 wątki). Biorąc pod uwagę cache tamtych procków i mało ramu oraz opóźnienia w sieci wynikające z gabarytów scen, można powiedzieć że dziś to samo mogę mieć w JEDNYM kompie. Powtórzę - sztuk 1. Intel może sobie te xeon'y i procki i9 wsadzić.

 

i w ten oto sposób ceny usług 3D polecą jeszcze niżej hehe , pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w ten oto sposób ceny usług 3D polecą jeszcze niżej hehe , pozdro

Nie obawiam się. Nadal doświadczenie,skill, zebrane przez lata materiały, znajomość kilku softów i terminowość ma duże znaczenie. Z czego terminowość nie ma wiele wspólnego już dziś ze sprzętem. Jestem żywym przykładem - do mnie trafia największy syf którego nikt nie chce brać, dlatego że ktoś się nie wyrobił, miał 2 tygodnie, zwlekał, nie odpowiadał na maile albo wydawało się komuś że podoła ale nie podołał. I potem telefon -i ja dokańczam takie "chorowite" i "poronione" czasowo projekty na kompie sprzed 6 lat. Nie mam 48 rdzeni i daje radę. Ratuje się doświadczeniem i tym że jak mówię NIE DA SIĘ w tym czasie już nic zrobić to nie da - bo i 128 rdzeni nie zrobi 20 modeli. Modelujesz TY, a render jest wynikiem. Kiedyś (6-7 lat temu) było tak że modelowałem 2-3 dni i render szedł 7-8 godzin. Dziś jest więcej narzędzi, gotowych modeli, lepszych tekstur (żeby niby nie modelować wszystkiego) i nadal spędzam nad modelem czasem i 3-4 dni bo wymagania wzrosły (co ma być na scenie, ile detalu, pogniecione poduszki, ręczniczki, kawusia na stoliczkach ,ludzie jak żywi, widok za oknem najlepiej full 3d, liście na parpecie, etc., szósty raz podesłany plik DWG i zmiany w posadzce, przesunięte meble...) a czysty render idzie 3-4 godziny - taka prawda. FInalny czas renderu nie jest już znaczącym udziałem w całym projekcie. Nadal mnóstwo czasu zjada mi wprowadzanie zmian w modelu, czyszczenie plików DWG które dostałem żeby soft nie oszalał, przerzucanie materiału między softaim (nanocad, sketchup, 3ds max, czasem instant mesher, czasem coś z blendera, photoshop do postpro etc). Ja mocy obliczeniowej potrzebuje do szybkich testów shaderów i światła w scenie. Im szybciej to mi wejdzie jako OK, tym szybciej dalej idę z modelami i teksturami. Nie mam obaw co do tego że procki które pojawiły się teraz w cenie prawie 5k za sztukę obniżą ceny. Znam ludzi co mają 16 rdzeni na chacie, ale nie mogą wyprodukować w 3 dni wizki, bo ciągle coś w modelu nie gra, albo światło nie leży i na siłe próbują ominąć postpro i żywcem z renderu wyciągnąć co się da bez pracy w photoshopie...a pętla czasowa się zaciska...

Nie ma takiego sprzętu który zastąpi doświadczenie. Ja po prostu będę miał więcej czasu na myślenie co podciągnąć w scenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hris, oby było jak piszesz

... ale ja znam ludzi którzy robią 2 wizki dziennie 400zł/sztuka, i są na dość wysokim poziomie, więc pytam stary jak ty to robisz, tyle tekstur i modeli a on na to, że to wszystko z netu, w dużej mierze "zajeba...ne" a gościu wciska klawisz render, pytam o setup/light też nie wie bo jedzie na poradniku z YT, klienci zadowoleni bo świetna cena i jakość przyzwoita ;)

 

Wracając do CPU nie wiem jak to będzie przy AMD ale na Xeonach mam tak, że wyłączam np. 4 core, render time spada nieznacznie a na tych 4 mogę spokojnie pracować czy grać w gry i wszystko śmiga.

 

Ale ogólnie AMD wymiata, mega CPU w świetnej cenie, choć mam wrażenie, że pobór mocy dość znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hris... skoro przy takich zleceniach cieższych dalej pracujesz po tylu latach na 6 letnim kompie to albo bardzo za mało sie cenisz ze Cie nie stac na porządną stacje graficzną albo spłacasz jakis dług mafii i ledwo na podstawowe rachunki wystarcza :D Po jednym czy 2 takich bardziej zlozonych zleceniach $ na konto powinno wplynac tyle ze na niezła maszynke powinno starczyć. Po co sie meczyc z takimi projektami "syfiastymi" na starym kompie? Szkoda życia i cennych minut/godzin/dni ktore mozna wykorzystac na co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie - nie znam nikogo z branży kto po 2 zleceniach i opłaceniu prądu, gazu, wody, internetu, telefonów, kupienia jedzenia, zapłacenia rat, opłacenia szkoły, przedszkola, benzyny,odłożeniu kasy na wakacje, kupieniu ciuchów dzieciakom, sobie i żonie, i opłaceniu legalnego softu w subskrypcji (nie 3ds max, tego mam w wersji lifetime, na zawsze), opłaceniu weterynarza za zwierzaka (Czasem trzeba), lekarstwa szczególnie od września do marca - dzieci uwielbiają chorować, zapłaceniu za części do samochodu a czasem i za coś w domu (piec gazowy się lubi wyłożyć albo pompa ciepła) ma szansę kupić JEDNĄ STACJE GRAFICZNĄ NA WYPASIE. Nie znam takich ludzi. Ot tak, po prostu nie znam:) :) :)

Jak porzucę to całe życie które opisałem, a które bardzo lubię - to tak, wtedy mogę kupić JEDNĄ stację graficzną taką używaną, ale szybszą niż moja aktualna:) Niestety przy tych zleceniach ten szybszy komp niewiele mi pomoże - nadal będę musial klikać modelując, poprawiając, przesuwając, czyszcząc pliki, pisać maile. Wizki będę mieć nie w 4 godziny a w 2. Niewiele mi to zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócimy do tematu AMD rulez ;) ... wiele miałem procków AMD od K5 zaczynałem i miałem pierwszego AMD X2 to była maszyna :)

 

A ja szukam w sieci jakichś gotowych zestawów albo ready-to-build kit'ów jak płyta+procek+ram - i póki co nikt się nie porywa na tego Threadrippera...Procek nie jest typowo gamingowy i chyba jednak wielordzeniowe procki to taka zajawka dla niszowych zawodów. Mainstream jedzie na max. 8 rdzeniach. Ja mam nadzieję że do gwiazdki cena zejdzie z 2-3 stówy jeszcze i że płyty główne wyjdą nie taki jak teraz ultra-wypas za 1600 zyla, tylko coś za 900-1000 zyla. Czekam :) Moje 12 rdzeni i zasilacz 1200 WAT w chacie pójdzie w odstawkę:) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności