Skocz do zawartości

Chaosgroup przejmuje Corone


rly

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 40
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Endemi lepiej chyba nie mozna bylo tego ujac. Brak konkurencji nigdy nie jest dobry dla odbiorcy koncowego. A do tego Corona rozwijala sie dosc szybko, co dawala kopa w tylek chlopakom z Chaos Group do dalszej pracy nad updatami. A moze Chaos Group to teraz bedzie taki autodesk wsrod renderow i zaczna po prostu wykupywac inne sliniki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla klientów rendererów bardzo zła wiadomość, ceny pewnie polecą w górę i zbliżą się do autodeskowego arnolda :/ Zostały jeszcze tanie alternatywy gpu redshift i fstorm ale ten ostatnio znowu jest nękany przez pajaców z otoya ;/

nieco kolokwialnie i cytując klasyka :

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Główny developer Corony poświęcił wiele czasu na przekonanie się kim są CEO firmy Chaos Group.

 

2. Mam informację ze zródła, że zmian w cenach i pakietach licencyjnych nie będzie.

3. Zdaniem Ondry, Chaos Group nie jest kolejnym Autodeskiem, stąd uważa wejście w progi Chaosa za dobre posunięcie. W mojej prywatnej opinii Ondra jest świadomy niebezpiecznych i rujnujących posunięć do jakich doszedł Autodesk. Sam widział, co Autodesk czyni z samym Maxem jak i innymi produktami.

Monopol raczej dla nikogo nie był dobry, ale nie każdy jest taki sam jak Microsoft czy Autodesk. Nie sugerowałbym jednak, że jest to obrona Chaosa czy Render Legiona. RL nadal będzie miał biuro w Czechach i tam będzie rozwijana w dalszym ciągu Corona.

 

4. Corona będzie mogła korzystać z vRayowych proxy i shaderów.

 

5. Nie wiemy, jak się potoczy rozwój, ale w odpowiedzi na nasze zmartwienia Ondra odpowiada, że potrzeba czasu, abyśmy zaufali temu kontrowersyjnemu posunięciu. W dodatku, będzie łatwiej zatrudnić nowych deweloperów dzięki rozgłosowi jaki właśnie ruszył.

 

6. Czy Chaos Group czuje się zagrożone?

Moim zdaniem od ponad roku RL i CG są ze sobą w kontakcie i podejrzewam, że już istniała między obiema firmami wymiana wiedzy, doświadczeń, a także wzajemna sugestia lepszych algorytmów lub modeli oświetlenia. Stąd niektórzy śmieli oskarzyć Chaosa o wykorzystywanie tego, co było w Coronie. I być może odwrotnie.

 

 

W mojej prywatnej opinii, może i shitstorm się zaczął, ale nic nam nie pozostaje jak śledzić przebieg wydarzeń i korzystać z tego co się ma lub tego, co jest na daną chwilę osiągalne.

 

Imperator Otoy? Dla mnie pajace, ale w świecie poprawności politycznej i prawnego nazizmu jest tak, że nawet 1% kodu Octane może być przyczyną pozwu. Karba raczej zignorował aspekty prawne tworząc silnik renderujący i po prostu dostał po dupie.

Edytowane przez Camel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam bardzo.. ale niech ktoś mnie poprawi.. ale jak ktoś jest shareholderem całej firmy.. to może wywalić zarząd i cały team dev. na zbity pysk. więc ich gadanie że oni nie zamierzają nic zmieniać jest dla mnie śmieszne.. Chaos raczej nie zlikwiduje corony na dzień obecny.. bo jest to dla nich obecnie dodatkowe źródło dochodu.. ale no :P gadanie że "na pewno", jest dla mnie śmieszne.

 

Render Legion as a company and all of us, the founders & developers, are staying too – only the shareholder of the company is changing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę was,

wiadomo, że nie zniszczą softu zaraz po zakupie konkurenta. Będą z czasem technologie Corony przekładać do Vraya i Corona zacznie umierać śmiercią naturalną ponieważ oczywistym jest, że nieopłacalne będzie dla nich rozwijanie dwóch renderów dla tych samych grup docelowych. Wybaczcie mi ale czytanie bezkrytyczne takich notatek prasowych jest śmieszne. To co się wydarzyło to czysty biznes w brutalnej postaci, a to co było rzeczywistą intencją Chaos Group i Render Legion nie wyglądało by za dobrze w oficjalnym komunikacie;]

 

Najlepsze co może z tego wyjść to sytuacja w której develpoerzy corony opuszczą za jakiś czas firmę i zaczną kleić nowy silnik z większym doświadczeniem.

Edytowane przez Endemi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze co może z tego wyjść to sytuacja w której develpoerzy corony opuszczą za jakiś czas firmę i zaczną kleić nowy silnik z większym doświadczeniem.

 

I ryzykować, że zostaną pozwani i wdeptani w ziemię przez grupę chaosu jak Andrey Kozlov po odejściu z otoya :)

 

Pożyjemy ,zobaczymy co z tego wyniknie w dłuższej perspektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corona fajna, i szkoda że konkurencja zwłaszcza tak silna dla Vraya została zlikwidowana. Podzielam zdanie, że to nic dobrego dla użytkowników zwłaszcza w kwestii ceny.

 

Jednak jako użytkownik Vraya mam dużą nadzieję na duży rozwój w najbliższych latach, a nie czas gdy pozbycie się mocnej konkurencji będzie owocować jedynie wypuszczaniem kosmetycznych poprawek i podwyżka cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze jest to łączenie sił niż przejęcie konkurencji w stylu autodesku. Max od wersj 2018 ma porządny render(może mental nim był ale raczej nie używany) z licencją którą zdecydowanie uderza w corone i vray, ponieważ pozwala tylko liczyć na jednym komputerze co powinno wystarczyć do wizualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie Maciek, ze ktoś poświecił czas, by Tobie wytłumaczyć jak działa biznes. Mam nadzieje, że zrozumiałeś.

 

Wiem jak działa, po prostu byłem ciekaw czy jest to 100% czy tylko jakiś mniejszy % a to że chaosowi się nie opłaca, ich wyrzucać etc to ja wiem i dla mnie to jest dobre że oni się połaczyli.. po prostu mi chodziło tylko jedynie oto że ich zapierania się że (napewno nie podnieiseimy cen), etc i inne, są bezpodstawne jako iż. nie są oni już właścicielami tego. więc mogą oni sobie planować co tam chcą ale jak chaosowi się to niespodoba, to niestety ale niemają oni nic do gadania.

 

Pozatym :) Autodesk pokazał że można :)

innymi słowy, monopol na rendery archwizowe wrócił.

 

Po prostu byłem sam świadkiem fuzji z bliska kilka razy w swoim życiu i nic mnie raczej już nie zaskoczy.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak użytkownicy Corony dostaną możliwość upieprzania się z subdividami shaderów :) po zastosowaniu samplera od vraya, do łask wróci vrayhdri i nie będzie zgłaszany w ostrzeżeniach w trybie interaktywnym. Kocham takie pieprzenie po prostu panowie z Legionu się sprzedali i tyle a ich produkt zostanie wygaszony co jest teraz tak modnym określeniem w naszym kraju. Dowodem na rozwój Corony by były informacja ze idą w stronę hybrydy a nie proxy czy shadery od vraya kompatybilne z coroną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że za 3-4 lata po prostu.. vray z coroną stanie się jednym silnikiem.. Bo bardziej się opłaca rozwijać jeden silnik i wyjść jeszcze bardziej do przódu konkurencji. której niema. niż rozwijanie 2 silników, o podobnym targecie. Jednya konkurencja jaka była właśnie zostałą wzięta pod skrzydła :) Genialny przykład sztuki wojny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialny przykład sztuki wojny

Chyba w Sztuce wojny nie było za wiele o przylaczaniu przeciwnikow, w kazdym razie nie w tabliczkach samego Sun Tzu (Zi). Bardziej pasuje do Konfucjusza. Anyway, mogli pozyskać kapitał z funduszu inwestycyjnego na rozwoj, a w takich przypadkach plany akwizycji sa czesto elementem strategii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, skąd taki negatywny stosunek do Chaos Group? Coś przeskrobali? Ja mogę mieć jedynie żal, że nie chciało im się robić portu na C4D swojego silnika i w końcu ktoś trzeci zrobił port, niestety pozostawiający wiele do życzenia. Stąd zresztą moje zainteresowanie Corona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Chaos Group nie jest Autodeskiem, co nie zmienia faktu, że dzięki konkurencji była sobie Corona na podobnym poziomie co Vray (o gustach się nie dyskutuje :p), która kosztowała 2x mniej z darmowymi alpami i betami w fazie developmentu. Jako użytkownik Cinemy czekałem z utęsknieniem na pierwszą pełnoprawne wydanie i z uśmiechem na ustach wydałbym pieniądze za nią (zakładając, że by miała podobną cenę jak dla 3dsa). Jak teraz będzie wyglądało jej wydanie za jakiś rok? Nie mam pojęcia ale boję się, że trochę się zmieni do tego czasu...

 

Często podejmowana jest kwestia, że musieli się połączyć żeby nie zostać zjedzonym przez kogoś większego ale uświadomcie mnie kto jest w tym momencie dla nich zagrożeniem w sferze archviz? Ja miałem nadzieję, że będzie to takie Rhino pośród programów renderujących; niezależny soft, dobry w tym co robi, wydawany w nowej wersji tylko wtedy jak jest taka potrzeba, a nie dla zasady żeby kasy więcej ściągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci - mozecie mi podac przyklady softow/renderow, kiedy byla mowa o "laczeniu sil", o dalszym rozwoju obu programow, o niezaleznym funkcjonowaniu i tak dalej - i kiedy kilka lat pozniej wciaz to dzialalo? Bo mnie sie zawsze przypominaja takie przypadki jak Freehand kiedy "polaczyl sily" z Adobe, XSI ktore "polaczylo sily" z Autodeskiem i niedlugo pozniej ich nie bylo. Sculptris po tym jak "polaczyl sily" z Pixologic niby jest ale jakoby go nie bylo - wisi sobie porzucony na stronce. Podobnie Mudbox jak polaczyl sily z Autodeskiem i stal sie pluginem do Mayi bo sam nawet nie moze szescianu stworzyc. I takie tam.

Cale to "laczenie sil" i "witanie w rodzinie" jest dobre dla mydlenia ludziom oczu ale odpowiedzcie sobie na pytanie czy ta sama firma bedzie dynamicznie rozwijac dwa konkurujace ze saba softy? Jaki by to mialo sens? Vray polknal Corone, teraz tylko musza odczekac zeby sie ludziska uspokoili, potem tylko jeszcze przezyc kontrowersyjne ogloszenie "fuzji" do jednego softu (Vray), na otarcie lez 15% znizki na zakup nowej wersji i siema. Nie ma sie tu nad czym zastanawiac - byl sobie doskonale sie zapowiadajacy silnik, ktory oferowal duzo i mogl zastapic Vraya w wielu przypadkach a kosztowal mniej. Po cholere mialby Chaos rozwijac cos tanszego? Zeby tracic kase? Ubija Corone jak nic - tak mysle. Moze jeszcze wydadza jedna, dwie wersje zeby klienci nie byli w szoku a potem ciach i kupujcie Vraya.

A jesli dotrzymaja slowa to podniosa cene Corony - inaczej nie widze zadnego sensu w jej zakupie. Chyba ze ktos mnie oswieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż na szczęście nie jesteśmy chłopami pańszczyźnianymi przywiązanymi do silnika/programu. Był soft, nie ma go? Będzie inny. Był freehand, jest Affinity, Krita i masa innych. Na szczęście życie nie znosi próżni, a akurat silników renderujących jest multum. Więc jak ubiją Coronę, to będzie żal ale poszuka się najwyżej czegoś innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty Macromedii były rozwijane dosyć długo. Maya z tego co wiem jest nadal rozwijana. Na rynku IT takich produktów, które albo uzupełniają ofertę albo wspierają główny produkt firmy jest dużo. Wygaszenie to jeden ze scenariuszy. Wcale nie najlepszy ani najgorszy. Tworzenie sztucznego tłumu, gdy połowa produktów jest z Twojej stajni to też strategia.

 

Anyway, napisanie silnika renderującego to nie rocket-science w tych czasach więc tak daleko fuzją nie uciekną, by była potrzeba rozpaczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A doczytał ktokolwiek, że pomimo, że Chaos Group jest stuprocentowym udziałowcem, team rozwijający Coronę pozostaje odrębny, tak samo zmian nie ma w planach jeśli chodzi o politykę cenową i licencyjną? I to, że jest to chronione klauzulą, która ponoć gwarantuje, że Chaos jako tako Corony nie połknie, choć nam mogłoby się z rynkowego punktu widzenia zdawać, że połknął?

 

Zresztą, czy widzicie jedną zasadniczą różnicę: XSI, Arnold i takie tam - nie zgłaszały się raczej do Autodesku żeby w ich progi dołączyć. Myślę, że to Autodesk żądał krwi softów które chciał zgnoić. Czyżby RL był świadomym masochistą? Sam zdecydował się na odpowiedniego partnera w celach fuzji i rozwoju.

Moim zdaniem do transakcji doszło dopiero po wzajemnym i długim dosyć porozumieniu i analizie - to nie miesiące, to już przeszło rok czasu.

 

Każdy kto zna Vlado, wie, że nie zrobiłby Coronie i innej domniemanej konkurencji czegoś złego. Prócz tego, team Corony ma określone gwarancje.

 

I jeszcze jedno - parę słów które otrzymałem od Ondry, założyciela RL - brzmiały one mniej więcej tak: gdyby Chaos Group zdecydował się na zgnicie Corony lub wywalenie dev teamu Corony na zbity pysk, to przyniosłoby to Chaosowi ogromną stratę finansową. Tak na wypadek, gdyby złamane zostalo jasne porozumienie będące warunkiem transakcji i gwarancją tego, że Corona nie pójdzie w złym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

team rozwijający Coronę pozostaje odrębny, tak samo zmian nie ma w planach jeśli chodzi o politykę cenową i licencyjną? I to, że jest to chronione klauzulą, która ponoć gwarantuje, że Chaos jako tako Corony nie połknie, choć nam mogłoby się z rynkowego punktu widzenia zdawać, że połknął?

 

to dlaczego jak spytałem ich w prost czy chaos może ich wyrzucić na zbity pysk bez pytania odpowiedział tak mogą? ale raczej tego nie zrobią bo im się nie opłaca.. 100% to 100%.

 

chaos może to zrobić. po prostu im się to nie opłaca, finansowo ot tyle. ale nigdy nic nie wiadomo.. kwestia czasu kiedy numerki zamienią się na korzystne. jako że są właścicielami.. to ekstra kasa dla nich zawsze spoko więc pewnie corona będzie sobie żyła swoim życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chaos nie musi niczego niszczyć i nikogo wyrzucać, wystarczy, że przeniesie wszystko co dobre z corony do vraya a corona będzie zwalniała z rozwojem jak mudbox pod skrzydłami autodesku i ludzie sami zapomną co to ta corona była :)

 

Dla mnie bez większego znaczenia bo corony pod majkę nigdy nie było tj była mocno upośledzona beta aż w końcu haggi się poddał i wszystko umarło. Ciekawi mnie co z tego wyniknie ale mnie za bardzo potencjalny problem nie dotyczy, ot taka ciekawostka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nikt swiadomie nie zaklada ze Chaos kupil Corone po to by ja wygasic, zwolnic team i wyeliminowac konkurencje. Chodzi o 100% (bo tyle maja udzialow) kontrolowanie tego co sie bedzie z konkurencja dalej dzialo :) Nie znam struktury wew Chaosow ale tam raczej tez sa jacys inwestorzy, udzialowcy itp i ich wizja przyszlosci nowo nabytej firmy moze byc zupelnie inna niz Vlada.

 

Btw ja osobiscie gratuluje Ondrze sukcesu - zbudowal team, rozwinal produkt, sprzedal 100% udzialow i w wieku 30 kilku lat zupelnie bez zadnych zobowiazan moze odejsc na emeryture (chyba ze oddajac 100% udzialow mimo wszystko zobowiazal do dalszego rozwoju Corony ale o to go nie podejrzewam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiat biznesu jest bardzo podobny do logiki geopolityki. Tutaj nie ma najmniejszego miejsca na sentymenty oraz moralnosc - balansuje sie na granicy prawa aby uzyskac jak najwiekszy zysk przy jak najmniejszych kosztach wlasnych. Tak bylo, jest i bedzie.

 

Skoro CG mialo kapital oraz legalne prerogatwywy aby wchlonac niezwykle silnie rozijajacego sie konkurenta, zrobilo to bez mrugniecia okiem.

I na pewno nie po to aby rozwijac czy nie rozwijac Corony, ale aby zabespieczyc swoja finansowa przyszlosc.

 

Jak w jakims regionie rosnie sila jakiegos panstwa, dopoki jest spory dystans do super mocarstwa, super mocarstwo nie reaguje zbyt mocno, ale gdy przez nieuwage urosnie im rowny konkurent do miana super mocarstwa zaczynaja sie problemy (vide USA/Chiny dzisiaj).

 

Ot taki interdyscyplinarny komentarz.

 

Po chlopsku: od dawna juz nie siedze na codzien z 3D, ale mimo to przykra to wiadomosc osobiscie dla mnie. Corona z tego co widzialem i czytalem bardzo pozytywnie namieszala na rynku.

 

No coz, taki swiat.

 

EDIT:

Taki obrazek:

13781923_915794211881826_510094485674038034_n.jpg

Edytowane przez keajra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W mojej prywatnej opinii, może i shitstorm się zaczął, ale nic nam nie pozostaje jak śledzić przebieg wydarzeń i korzystać z tego co się ma lub tego, co jest na daną chwilę osiągalne.

 

Imperator Otoy? Dla mnie pajace, ale w świecie poprawności politycznej i prawnego nazizmu jest tak, że nawet 1% kodu Octane może być przyczyną pozwu. Karba raczej zignorował aspekty prawne tworząc silnik renderujący i po prostu dostał po dupie.

 

Konkretna aktualizacja w tej sprawie:

https://medium.com/@julesurbach/otoy-vs-kozlov-c49b803105ac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności