Skocz do zawartości

Idalia powitanie


idalia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, witam wszystkich jestem tu nowa i postanowiłam dołączyć do waszego forum. Grafiką 2D zajmuję się od dwóch lat. Tworzę zarówno concept arty jak i ilustracje, staram się bowiem rozszerzyć swoje kompetencje. Marzę o tym, aby zostać zawodowym conceptartystą do gier, szczególnie postaci lub ilustratorem książek. Bardziej jednak zależy mi na pierwszym zawodzie (w drugim w zasadzie już się spełniam, choć anonimowo i pod licencję;/). Stylistyka prac jest głównie bajkowa/kreskówkowa, aczkolwiek zrobiłam ostatnio postać realistyczną. Aktualnie jestem na etapie "poszukiwań". Staram się przyswajać różne style graficzne oraz tworzyć własne, stąd prace, które zobaczycie będą wyglądać dość różnie. Jestem otwarta na wszelką krytykę i porady, które pomogłyby mi w tej kwestii się rozwinąć. Są to zarówno prace wykonane w toku studiów (jestem po ASP) jak i osobiste. Załączam link: idalia.artstation.com gdzie można je obejrzeć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zastanawia mnie, dlaczego myślisz akurat o CA w przemyśle gier wideo? To co pokazujesz chyba idzie bardziej w stronę pracy ilustratora. Ja bym szedł w tym kierunku, bo prace masz bardzo fajne, pokazują wysokie umiejętności rysownicze. Czy nie warto po prostu rozwijać tej ścieżki, którą obecnie idziesz?

Jak zapatrujesz się na pracę związaną z łączeniem fotografii, renderów 3d i ręcznego malowania? Jak wyglądają Twoje umiejętności w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ od zawsze fascynowało mnie tworzenie postaci. Zanim zajęłam się digitalem, bardzo dużo szkicowałam i rysowałam postaci do filmów animowanych i gier, które widziałam i grałam. Traktowałam to jednak jako hobby i nie wiązałam z tym wtedy poważnej przyszłości. Generalnie uwielbiam rysować i marzyłam o zawodzie związanym z tą dziedziną. W międzyczasie dostałam pracę jako ilustrator, gdzie robię ilustracje do książek Lego. Pozwoliło mi to podbudować moją pewność siebie i podnieść zdolności w grafice2D. Pokazało także, że można w tym zawodzie całkiem godnie żyć. Natomiast CA zainteresowałam się na poważnie po pierwszych zajęciach z tworzenia grafiki do gier komputerowych na studiach. Znając jednak polskie realia, wiem że trzeba elastycznym, dlatego staram się rozwijać zarówno w kierunku ilustracji jak i concept artu. Nawet jeśli nie zostanę concept artystą, a ilustratorem to i tak będę się z tego cieszyć.

Jeśli chodzi o fotografię, modelowanie 3D i malarstwo moje zdolności są stricte podstawowe. Moja fotografia ogranicza się robienia zdjęć na manualu, jedyny program jaki znam i ogarniam to Sculptris, zaś co do malarstwa, sprawnie posługuję się farbami olejnymi i akrylowymi, natomiast malowałam obrazy bardziej z obowiązku (ASP), niż z przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumieliśmy się co do definicji "łączenia" fotek, 3d i malowania :)

Nie miałem na myśli łączenia tych dziedzin w sensie zawodowym, ale raczej chodziło mi o sposób pracy w programie 2d.

Z tego co czytam, jesteś osobą o przygotowaniu w tradycyjnych mediach. To bardzo dobrze, daje dużą świadomość, ale potrafi też ograniczać.

W grafice komputerowej działa to trochę inaczej - praca nie istnieje fizycznie, mamy tylko grupę bitów w pamięci komputera. To czy ta grupa bitów jest modyfikowana za pomocą ruchów rysika po powierzchni tabletu, czy jest to rozciągana i modyfikowana fotografia, a może przekształcany, gotowy render z 3d - to w zasadzie kwestia umowna. Liczy się efekt końcowy.

Ja szanuję tę umowę między twórcami, bo każdy ma prawo sam decydować o tym, jak realizuje swoją pasję i wrażliwość.

Ale kiedy mówimy o rynku - a słowo zawód bardziej odnosi się do rynku, niż działalności artystycznej - to mam pewność, że rządzą nim pewne pierwotne siły, takie jak szybkość, efektywność i skuteczność.

Nie będę udawał, że się na tym znam na tyle, by arbitralnie się wypowiadać.

ALE...

Powiem tak - na temat pracy w CA i przemyśle CG wypowiada się w swoim materiale Maciej Kuciara, który według mnie jest jednym z najlepszych grafików komputerowych na świecie. Wystarczy posłuchać, wyciągnąć wnioski. Każdy ma prawo do swoich:

https://www.youtube.com/watch?v=cu6Y550vv9c

 

Można też rzucić okiem na ten tutorial Pana Macieja. Warto:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, obejrzałam filmiki Macieja Kuciary. Interesujące. Niektóre aspekty, które opisywał, są mi znane, ale o innych dowiedziałam się po raz pierwszy. A przynajmniej wiem już na pewno, o co ci chodziło;) Na tego typu fotomontażu nie znam się w ogóle tzw. robiłam kiedyś coś takiego, ale w zupełnie innym kontekście i wolałabym się tym nie chwalić. Prędzej bym taką ilustrację sobie wyobraziła i po prostu narysowała, oczywiście również posiłkując się na zdjęciach. Powiem tak, fotobashing też jest sztuką, znam kolegów i artystów ze studiów, którzy w czysto artystyczny sposób robili w tej dziedzinie naprawdę ciekawe rzeczy. Facet robi to naprawdę dobrze, widać, że się na tym zna, profesjonalnie posługuje się photoshopem, ma wyczucie estetyki i dużą wyobraźnię. I świetnie maluje (pozwoliłam sobie o nim trochę poszukać).

Jeśli chodzi o rynek, masz sporo racji, takimi dewizami kierują np. firmy chcące powielić sukces innych produkcji albo po prostu liczące na łatwy zysk. Sama nie jestem specem, jednak obserwując to, co się na rynku dzieje, mogę śmiało powiedzieć, że twój pogląd jest niepełny. Wg mnie oprócz szybkości, efektywności i skuteczności, liczy się też oryginalność, pasja i treść. Zabrzmiało to może banalnie, dość naiwnie, ale tak jest, choć nie od razu to widać. I tak na przykładzie gier powstają wielkie produkcje jak Wiesiek, Mass Effect, Assasin Creed czy Spiderman, którymi zachwycają niemal wszyscy. Oraz tak zwane indie games, tworzone przez grupkę pasjonatów dla wybranej grupy ludzi. Ludzi, których niekoniecznie ciągnie do masowych produkcji, a szukają nowych doznań, oryginalnych treści, nietypowych rozwiązań. Naturalnie, że takie gry nie cieszą się dużą popularnością, nauczono nas, że najbardziej popularna gra to taka, która ma dobrą kampanię medialną, najwięcej sprzedanych kopii czy najwięcej laików. Faktem jednak jest, że obydwa rodzaje gier istnieją i każde ma swoje grono fanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze koledze chodzilo o cos innego. Concept art to praca produkcyjna, gdzie liczy sie szybkosc i efektywnosc, bo nie jest to cel sam w sobie czy produkt finalny jak ilustracja lecz tylko projekt i takie podejscie kroluje niezaleznie od rodzaju projektu. Pracujac w projekcie zawsze tez bedziesz musiala sie dostosowac do obowiazujacej stylistyki. Nawet w najbardziej niezaleznym zespole indie z najbardziej odjechana i oryginalna stylistyka - bedziesz musiala sie dostosowac do tego, co jest. Ilustracja powinna bardziej spelnic twoje oczekiwania - daje wieksze mozliwosci dobor technik (mozna pracowac i tradycyjnie i cyfrowo, rowniez w czerni i bieli) i wieksza swobode jesli chodzi o stylistyke (ludzie moga zatrudniac stricte ciebie ze wzgledu na twoj styl).

 

Obecnie to, co prezentujesz w portfolio bardziej pasuje pod animacje badz ilustracje dziecieca niz gry - nawet te stylizowane. Jesli bardzo ci zalezy na pracy przy grach badz concept arcie, to kierunkiem w ktory moglabys isc jest tzw. "visual development" czyli wlasnie stylizowany concept art glownie pod animacje ale rowniez gry. Tu masz przyklad takiego portfolio: http://www.amykimworks.com/ W takim ukladzie warto popracowac nad swiatlem, kolorem i designem - by postacie mialy ciekawe ksztalty i ogolnie byly ciekawie zaprojektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności