Skocz do zawartości

Jaki PC do digital painting?


Diem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Uprzejmie proszę o pomoc w wyborze komponentów do złożenia stacji roboczej.

Komputer ma służyć przede wszystkim do digital paintingu przy użyciu tabletu (wacom intuos5 large).

Bardzo zależy mi na tym aby nie pojawiał się problem zamulającego pędzla. Pędzel ma śmigać bez zacinek na bardzo dużych formatach takich jak 100x70cm, przy wielu warstwach, jest to dla mnie priorytet.

 

Oprócz tego chciałbym się zacząć uczyć programów 3d, ale to będzie dopiero nauka, komputer musi być niezawodny pod kątem samego digital paintingu. Pracować będę w Ps6.

 

Widzę że bardzo chwalony jest ostatnio ryzen 1700x ale wszystkie te tematy opierały się na sprzęcie dla grafików 3d, dla mnie priorytetem jest digital painting, stąd też wątpliwości czy oby na pewno ten procesor będzie dla mnie odpowiedni.

 

Podaję swoją własną propozycję poniżej:

 

http://www.morele.net/inventory/info/370bb12f/

 

 

Najbardziej nurtujące jest dla mnie pytanie, czy oby na pewno ten ryzen będzie w moim przypadku lepszy niż po prostu i7, oraz czy karta graficzna gtx 1060 nie jest mi zbędna, zakładając że mogę kupić coś o wiele tańszego jak np. gtx 1050 ti

 

Dodam, że nigdy jeszcze nie składałem sprzętu od podstaw, więc jeśli ktoś z tutaj doświadczonych doradzi mi zakup dużo tańszych komponentów to z pewnością rozważę, nie ukrywam że wolałbym nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, ale też nie chcę oszczędzać na sprzęcie który ma służyć do profesjonalnej pracy.

 

EDIT:

 

Żeby nie było nieporozumienia, mowa o samym komputerze, bez monitora, klawiatury, myszy i tabletu.

Edytowane przez Diem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gdyby nie najnowsze doniesienia o spadku wydajności procesorów intela to zdecydowanie i7 albo nawet i5. Ryzen 1700 jest świetnym wyborem ale nie do photoshopa, radzę poczekać na nowsze procesory od intela. Co do karty graficznej to uzbieraj wiecej hajsu, przynajmniej na gtx 1080, nawet na gtx 1070 będziesz miał opóźnienia w pędzlu, karta graficzna to w dp podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, coś mi się tutaj nie zgadza, ludzie składają komputery pod 3D na gtx1060 i niby wszystko działa, a do zwykłego photoshopa potrzeba aż karty za 2500zł? To jak ludzie malowali jak nie było jeszcze tych kart?

 

Jeśli chodzi o czekanie na nowy procesor od intela to nie wiem czy to ma większy sens, z tego co czytam to prezes firmy już sprzedał większość akcji pozostawiając minimun a sama firma może mieć wielkie problemy w przyszłości. No więc znowu pytanie. Skoro nie ryzen, to jaki inny procesor. Zależy mi też na jak najszybszym kupnie sprzętu, nie mam czasu na czekanie kilka miesięcy na coś nowego, niestety ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą płytę główną i z początku byłem bardzo zadowolony. Łatwy upgrade biosu, wygląd i cena do możliwości, ale po czasie dostrzegłem parę mankamentów. Pierwsze co mi się rzuciło to tylko 4 wejścia sata więc jak chciałem wsadzić wszystkie dyski ze starszego kompa + napęd dvd to musiałem dokupić stację dokującą do dysków. Druga mało atrakcyjna sprawa o której przekonałem się dopiero niedawno to położenie slotu M.2. Mianowicie by móc umieścić dysk ssd m.2 musiałem wyjąć kartę graficzną zamontować dysk i zapiąć kartę (gtx1070). Do tego śruba mocująca M.2 jest krótka i dopiero po kilku chwilach kapnąłem się, że można ściągnąć dystans z niej i dopiero ledwo się udało. Na razie to działa ale położenie w tym miejscu wejścia nie jest za dobre i podejrzewam, że może mieć z czasem wpływ na żywotność i wydajność dysku. Ostatnie co mi się rzuciło w oczy a właściwie w uszy to nieszczęsna karta dźwiękowa. Być może winą tego jest położenie wentylatora mojej obudowy lub sterowniki ale gdy nie ma żadnej muzyki to z głośników również słuchawek wydobywa się lekkie piszczenie. O kości dopytaj bo ryzeny lubią być nie kompatybilne z niektórymi modułami podobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzam, ze nie czytalem poprzednich wpisow. Nie jestem też mistrzem w składaniu komputerów. Propozycja, ktora przedstawiles wydaje sie byc dobra, chociaż ja stawiałbym na poczciwego intela (co idzie tez ze zmiana plyty glownej), 32gb ramu to duża ilość, ktora powinna zapobiec muleniu photoshopa przy wiekszych rozmiarach. Od siebie dodałbym jeszcze dysk pojemnośćiowy, hdd ok 2-3 tb na dane, bo obawiam się, że 500gb nie jest wystarczającą ilością jeżeli chcesz mieć zainstlowane jeszcze programy do 3d, przechowywać projekty i jeszcze czasami jakieś paczki ze zdjeciami czy coś. Mam znacznie słabszy pc i daje rade spokojnie z wiekszymi plikami, chyba, że psd zajmuje już z 6gb i ma 300 warstw. (gtx560,180ssd,3TBhdd,8gbram,i5 3.1ghz). Do grafiki 3d wiadomo, potężne są często potwory. w 2D zależy wiele od kultury pracy, czy masz masę warstw itp.

 

edit: z mojego doświadczenia (moze mam mylne wrażenie) karta graficzna nie jest tak ważna do grafiki 2d jak proc czy duża ilość ramu. Mam porownanie miedzy moim pc a laptopem też, maja takie same karty praktycznie, a laptop ma lepszy proc i ram (nieznacznie co prawda) i photoshop działa szybciej jeżeli chodzi o większe pędzle czy przybliżanie i oddalanie dużych psd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najwięcej ograniczeń w płynności działania nakłada architektura software'u, tak więc nawet najszybszy komputer się o nią rozbije. Do wygodnej pracy w photoshopie dobrze mieć trochę więcej ramu i solidny dysk, nie zauważyłem strasznych problemów związanych z wydajnością procesora czy karty graficznej (bo te ostatnie chyba mają znaczenie tylko w przypadku użycia konkretnych narzędzi, np. mixer brush)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najwięcej ograniczeń w płynności działania nakłada architektura software'u, tak więc nawet najszybszy komputer się o nią rozbije. Do wygodnej pracy w photoshopie dobrze mieć trochę więcej ramu i solidny dysk, nie zauważyłem strasznych problemów związanych z wydajnością procesora czy karty graficznej (bo te ostatnie chyba mają znaczenie tylko w przypadku użycia konkretnych narzędzi, np. mixer brush)

 

no nie..

np tu poczytaj: https://www.slrlounge.com/best-computer-specs-photoshop-computer-par/

 

"Photoshop uses the CPU for the majority of its tasks"

Im wyższe taktowanie pojedynczego rdzenia tym lepiej, niekoniecznie jak do renderowania więcej rdzeni/ łączne taktowanie całośći

 

RAM-16 GB albo więcej

 

GPU:

"Photoshop does benefit from the extra muscle the GPU brings to the table – for some tools. Most of the time, it’ll be relaxing while your CPU handles the brunt of the work. However, when you get into a few advanced tools like Perspective Warp, Oil Paint filter, and Blur Gallery, the GPU will jump in to speed things up."

najlepiej 4GB pamięci+

 

SSD- szybsze bootowanie systemu, otwieranie programów, otwieranie i zapis plików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisany sprzet jest swietny. Procek AMDka mialem raz w zyciu ale nie mialem zadnych z nim problemow. Tez planuje przesiadke na Ryzena albo jego nastepce - po cholere mam przeplacac za intela? I za plyte pod tego intela. Po ostatnich odkryciach pewnie poczekam do nowej generacji. Z cala pewnoscia nie potrzebujesz 1080ki zeby sobie malowac (nieco ponad rok temu malowalem na gtx760 z 2GB i tez bylo dobrze. Pamieci brakowalo do 3D a karta byla za wolna do nowszych gier ale malowalo sie ok). Ludzie czasem wypisuja takie brednie ze szok. Byle wiecej, szybciej... Najlepiej dwa tytany! I oczywiscie 4K display w conajmniej 30+ cali. Bla bla bla.

Na tym zestawie co napisales bez problemu mozesz zostac mistrzem swiata w digital paintingu :) I tak koniec koncow liczy sie skill a nie to czy masz najwiekszy Cintiq i biurko za $400 przy ktorym stoi komp w cenie malego samolotu.

Od siebie polecam ci sprawdzenie alternatyw bo nawet tego oslawionego industry standard Photoshopa nie potrzebujesz koniecznie do digital paintingu. Za ulamek ceny kupujesz Painstorm Studio i jedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za odpowiedzi, rozjaśniło mi to sytuację. Zostaję przy wyborze procesora, jeszcze się zastanawiam nad zmianą płyty głównej na wyższy model i wtedy wziąłbym tańszą kartę graficzną, chyba właśnie gtx 1050 ti ZAstanawiam się jeszcze na ile potrzebne jest w moim przypadku 32 GB ramu. Przy założeniu, że 16 starczy to chyba lepiej zaoszczędzić trochę kasy, szczególnie że ram podrożał ostatnio niesamowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 starczy. Blad ktory wiele osob popelnia to wlasnie skupienie sie na procku, karcie grafiki a olanie plyty glownej czy zasilacza. To bardzo wazne czesci i dobrze jest zainwestowac w porzadna plyte glowna. Mysle ze w dobra strone kombinujesz. Jedyny mankament 1050ki to 2GB pamieci mniej. Ale do 2D powinno ci smigac bez problemu. Nie masz zadnych tekstur zeby pakowac w pamiec, tak ze jesli jestes pewien ze glowny nacisk polozysz na 2D mozesz spokojnie kupic ta 1050ke. To sa truizmy ale na prawde pakowanie kasy w sprzet ktory bedzie o iles tam klas lepszy od tego co realnie potrzebujesz zupelnie nie pomoze Ci w byciu lepszym artysta. Znam kolesi co na laptopach smigaja takie rzeczy ze szok i takich co maja super-duper maszyne, licencje do topowych softow, Cintiq wielkosci stolu i... kiepskie prace :D Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1050Ti ma 4GB GDDR5. Ramy powinny potanieć w połowie 2018 roku. Tak mi kolega mówił. Teraz podobno produkują głownie GDDR6 i HMB. Z tą jakością płyty głównej to lekka przesada.Skup się głownie na sekcji zasilania, czy jest chłodzenie etc ile ma faz jak doczytasz. Potem zadaj sobie pytanie czy będę używał więcej niż 1 karty graficznej i ile wejśćwyjść jest mi potrzeba. Po co placic za cos czego nigdy nie uzyjesz. Ja przykladowo raczej nigdy nie pojde w wiecej niz 1-2 karty a raczej na pewno nie wyjde. Wtedy pod Ryzen kupujesz cos z chlodzeniem na B350 bez crosfire bo SLI ten chip i tak nie obsluguje. Patrzysz ilośćzłącz SATA i liczysz dyski i napedy (ja przykladowo CD rom juz nie uzywam). Sprawdzasz ile masz USB na tylnym panelu i ile mozesz wyprowadzic na przod.

Uwazam ze zlozyles sobie calkiem fajny zestaw. W tym ze w cenie obecnego ramu 2 lata temu mialbys 64GB. Popatrzylbym plyty z odpowiednia ilosc wejsc wyjsc dla swoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CC-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-907/

 

To porównanie ryzenów do Intel Core i7 7700K 4.2GHz dało mi teraz wielką zagwozdkę. Z testu wynika, że procesory intela są zdecydowanie lepsze ze względu na większą moc pojedynczego rdzenia. No i teraz pytanie, czy rzeczywiście ma to tak duże przełożenie? Po ostatnich doniesieniach o intelu: mam wielkie obawy co do procesorów tej firmy, jednak gdyby nie ten problem to pewnie bym jednak brał i7 7700K bo z testu który wcześniej podałem wynika, że i7 bije ryzena na głowę jeśli chodzi o photoshopa, ja zaś zdecydowanie potrzebuję maszyny w której malowanie będzie bezawaryjne. Pędzel nie ma prawa się zaciąć. Niestety nigdzie nie znalazłem testu sprawdzającego ten konkretny problem, jakim jest wydajność pędzli w photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania z jednym silnym watkiem to i procesory i5 spokojnie dadza rade. 16gb podobnie. W sumie mozesz kupić polisingowego i5 za 1500pln i reszte zainwestowac nie w sprzet a wiedze, kursy, podroze rozszerzajace wyobraznie. To te rzeczy bedziesz glownie monetyzowal przez wiekszosc swojego zycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Zamieszczone przez Sebazx6r Zobacz posta

1050Ti ma 4GB GDDR5.

Zeby bylo jasne - jak mowilem ze ma 2GB mniej to porownywalem do 1060ki ktora jest w zestawie.

 

 

Wzrok mnie zawiódł xD.

 

 

Z tego co powiedzial chce robic tez 3d. Ja bym w stare truchla nie inwestowal. Potem ograniczenia plyty wszystko trzeba sprzedac i p... sie w nowe znowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj 1060/1050 te karty mają słabsze parametry od podstawowej 980tki. Te karty są dla ludzi którzy budują budżetowe komputery do grania. Jeśli nie możesz kupić przynajmniej gtx1070. Kup używaną 980. 980ti w ogóle chodzą w cenach sprzed dwóch lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady dotyczące karty graficznej, ale planuję kupić nowy sprzęt, za bardzo obawiam się jakiś wałków na używkach i wolę nawet trochę przepłacić, ale mieć pewność, że karta jest na gwarancji i że za rok nie będę musiał płakać gdy nagle karta przestanie poprawnie działać.

 

Tak czytam i czytam różne testy itp, ale ostatecznie nie mam odpowiedzi na najbardziej istotne dla mnie pytanie. Czy przy wyborze ryzena 1700x nie będę miał problemu z zamulającym pędzlem. To mi tak naprawdę w zupełności wystarcza na dzień dzisiejszy, ale biorąc pod uwagę że mam w planie pouczyć się też innych rzeczy (3d, animacja), oraz że wielowątkowość procesorów to bardziej przyszłościowa rzecz, zdecydowanie wolałbym wziąć ryzena. Stąd pytanie, czy jest tutaj ktoś, kto ma doświadczenie dokładnie z tym procesorem (ryzen 7) i może realnie odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do samego zamulania dużych pędzli? Z góry mówię że gry mnie nie interesują, więc znowu intel ze swoim super hiper mocnym jednym rdzeniem przyda mi się jedynie w photoshopie. Btw, jeśli i5 jest już wystarczający, to czy nie oznacza to że ryzen 7 tak samo? Dopiero zgłębiam wiedzę na temat sprzętu, ale skoro i5 ma te 3,8 Ghz a ryzen7 ma 3,4 to czy jest to aż taka różnica,która sprawi że pędzle będą mi zamulały?

 

Mam znacznie słabszy pc i daje rade spokojnie z wiekszymi plikami, chyba, że psd zajmuje już z 6gb i ma 300 warstw. (gtx560,180ssd,3TBhdd,8gbram,i5 3.1ghz)

 

 

No i znowu, czy to oznacza, że już taki ryzen 7000x będzie nawet lepszy jeśli chodzi o prędkość na photoshopie niż ten i5 3.1Ghz, czy te Ghz to jeszcze nie wszystko co wskazuje na prędkość jednego rdzenia?

 

EDIT

 

tak jeszcze napiszę na temat samego powodu, dla którego tak zależy mi na tej wydajności brushy. Inwestując tak duże pieniądze w maszynę, chciałbym mieć możliwość wydrukowania później obrazu w 300dpi w formacie 100/70cm albo nawet w większym.

Edytowane przez Diem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę jednak w stronę intela, raczej nie ma już tutaj co zmieniać, ale może ktoś coś jednak wie, zakładam że ten sprzęt jest już full wypas, zdaję sobie sprawę z tego, że pod 3d to juz lepsza była poprzednia specyfikacja, ale jednak dla mnie ważniejsza jest siła jednego rdzenia.

 

https://www.morele.net/inventory/info/0dc0f053/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż 200zł do 2 dodatkowych rdzeni (4 wątków) 8700k tylko :

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-8700k-3-70ghz-12mb-box-bx80684i78700k-978219/

i plyte z370 (cofeelake pomimo tej samej podkladki na z170 z 270 nie pojdzie).

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370p-d3-1625070/

 

 

Ram bym wzial w 1 kosci (wiecej miejsca na rozbudowe):

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2400mhz-cl14-cmk16gx4m1a2400c14-839292/

 

CL mniejsze i 2400Mhz starczą.

 

Przyoszczedzilbym na obudowie:|

2 wiatraki:

https://www.morele.net/obudowa-zalman-z1-zm-z1-626587/

lub troche drozej:

3 wiatraki plus plexa:

https://www.morele.net/obudowa-zalman-z3-plus-z3plus-605201/

 

SilentiumPC jako producent zasilacza z chin mnei nei przekonuje.

Zestawienie moje (dolozylem HDD 1TB):

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze wybor czesci do kompa to wazna sprawa ale ten watek przypomina budowe promu kosmicznego :D Prawda jest taka - na porzadnym kartoflu mozna w miare ok pomalowac w 2D. Co by nie kupil z tego co tu wymienilismy to mu bedzie chodzic ok. A jak nawrzucac duzo layerow w wysokiej rozdzialce i odpowiednio zwiekszyc pedzel z tekstura to bedzie powolny nawet na procku za pol miliona polewanym cieklym azotem. Bo nie wszystko zalezy od procka ale od jakosci softu i pracy z glowa. Olaf wczesniej dal najlepsza rade - wpakowanie kasy w rozwoj siebie jako artysty da o niebo lepsze rezultaty od superkomputera.

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jakiś super och ach kursów. Na Youtube Vimeo jest tego pełno od czego możę zacząć. Czesto krusy płatne są powieleniem tej wiedzy. PluraLights (digital tutors) ma tutki za ktore nie odpowiadaja. U blędach w nich będących nie wspomne. Równie dobrze można uczy się z neta i ćwiczyć ćwiczyć ćwiczyć a na kurs sobie. Potem poszukać kursów od speców, ale one kosztuja tyle lub wiecej jak ten komputer i tez mozna sie rozczarować. Jeszce odłożyć tez pera zloty na te kursy. Używanego komputera bym nie kupił za chiny. Brak możliwości rozbudowy brak gwarancji, a potem trzeba tego grata opchnąć.

Osobiscie mimo wszystko szedlbym w Ryzena 1700x, ale 8700k lepsze od 7700k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jakiś super och ach kursów.

Kursy to jedna rzecz - ucza techniki i tyle. Budowanie wlasnego archiwum pomyslow to sprawa ktorej nie da sie przeskoczyc kursem. Odwiedziny w muzeach, podroze - to rozwija wyobraznie, daje nam klocki z ktorych mozemy potem budowac cos nowego. Co z tego ze kupimy sobie pioro Mont Blanc Meisterstück Solitaire za 32 tysiace i nauczymy sie ladnie pisac jesli nie bedziemy mieli o czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000zł go raczej nie uratuje w tych podrozach i muzeach.

Chodzi mi o sama mechanike. Nie ma znaczenia tak na prawde co tutaj wybierze. I to co wypisal na poczatku i to na czym skonczyl sie nada do 2D bez problemu. Za te 2k moglby obejrzec Wersal i Luwr ;) Z punktu widzenia artysty daloby mu to wiecej niz marginalnie wieksza szybkosc procka, ktorej i tak nie potrzebuje do malowania w PSie... Ale luzik, to tylko moje zdanie. Kompa bedzie mial dobrego tak czy siak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000zł go raczej nie uratuje w tych podrozach i muzeach.

w listopadzie wskoczylem w szybki pociag londyn-paryz i spedzilem caly dzien w paryzu (powrot w nocy tego samego dnia). Mnie kosztowalo lacznie ok 100funtow z dojazdem do Londynu z prowincji, ale chcialem przejechac sie szybka koleja - wlasnie po to by zbierac doswiadczenia.

Za 500pln mozna spokojnie pojawic sie w paryzu albo amsterdamie i nakarmic oczy do syta. Sam staram sie raz na 2tygodnie zwiedzac cos nowego + co drugi miesiac podrozowac. W sezonie zimowym za 2tysie mozna zwiedzic cala Malte (liczac tygodniowy pobyt).

Chyba w okolicy 2500pln zaplacilem za pobyt tygoniowy w Andaluzji z wyzywieniem, po sezonie, wczesna zima zeszlego roku.

 

Na koniec wszystkiego liczy sie tylko to co masz unikalnego jako skill czy doswiadczenia zyciowe oraz chwila zastanowienia, by kreatywnie to wykorzystac. Kazda rzecz latwa do otworzenia (jak sprzet) jest drugorzedna i reprezentuje niewielka wartosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykował bym nawet stwierdzenie że w nauce digi paintingu może dużo pomóc dużo klasycznych ćwiczeń na kartce z ołówkiem/ cienkopisem/ markerem/ węglem, ćwiczenie kreski na dużych formatach, ćwiczenie konstrukcji perspektywy, kreski itp itd.. WARSZTAT tak zwany:)

 

ciekawe również może być analizowanie teczek ludzi na conceptart.org- początkowe x stron- studium mięśni nóg/ rąk, dłoni, sylwetki, pozy itp itd, a parenaście/ dziesiąt stron dalej super wypasione prace

 

jedna dodatkowa uwaga.. niezależnie od sprzętu.. jak będziesz mieć zbyt duży monitor to ciężko będzie malować na 'małym' tablecie..

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedź co do tego procesora Sebazx6r. Taki też wybrałem. Resztę komponentów zostawiłem bez zmian, a płytę główną wymieniam na ASRock Z370 PRO4 Decyzja jest już ostateczna i zamówienie zostało złożone, tak więc dalszą dyskusje zostawiam otwartą dla osób, które za jakiś czas staną przed podobnym dylematem.

 

Wiele rzeczy na pewno dało by się kupić lepszych, ale mam za mało czasu na decyzje żeby zwlekać, przykładowo karta graficzna to może i troche taki mój kaprys, podejrzewam że tańsza karta by wystarczyła, ale no cóż, na gtx 1070 mnie już nie stać, używanej karty mimo wszystko kupować nie chciałem.

 

Wszystkim tutaj osobom bardzo dziękuję za poświęcony czas. Piona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"_" pozdro...

 

 

w listopadzie wskoczylem w szybki pociag londyn-paryz i spedzilem caly dzien w paryzu (powrot w nocy tego samego dnia). Mnie kosztowalo lacznie ok 100funtow z dojazdem do Londynu z prowincji, ale chcialem przejechac sie szybka koleja - wlasnie po to by zbierac doswiadczenia.

Za 500pln mozna spokojnie pojawic sie w paryzu albo amsterdamie i nakarmic oczy do syta. Sam staram sie raz na 2tygodnie zwiedzac cos nowego + co drugi miesiac podrozowac. W sezonie zimowym za 2tysie mozna zwiedzic cala Malte (liczac tygodniowy pobyt).

Chyba w okolicy 2500pln zaplacilem za pobyt tygoniowy w Andaluzji z wyzywieniem, po sezonie, wczesna zima zeszlego roku.

 

Na koniec wszystkiego liczy sie tylko to co masz unikalnego jako skill czy doswiadczenia zyciowe oraz chwila zastanowienia, by kreatywnie to wykorzystac. Kazda rzecz latwa do otworzenia (jak sprzet) jest drugorzedna i reprezentuje niewielka wartosc.

 

Na pewno w 1-5 dni podrozy stanie sie pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe mam się Tobie tłumaczyć z tego, że postrzegam wydawanie pieniędzy inaczej? Mozemy sie nie zgadzac, ale po co toczyc pianę?

 

edit: swoja droga nie pisałbym przecież o tym, gdybym nie przetestował obu podejść.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezrozumiałe jest to jak ktoś chce kupić komputer prosi o rade dotycząca sprzętu za daną kasę a pojawia się filozof i przedstawia mu swoje przemyślenia z dupy wzięte.

To po prostu nieporozumienie. Blednie zalozylismy, ze moze chodzic o zostanie dobrym artysta, podczas gdy gra toczy sie o to, kto ma dluzszy/krotszy slupek w tescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już skończyłeś? Uratowałeś swe ego?

 

Edit:

Komputer ma służyć przede wszystkim do digital paintingu przy użyciu tabletu (wacom intuos5 large).

Bardzo zależy mi na tym aby nie pojawiał się problem zamulającego pędzla. Pędzel ma śmigać bez zacinek na bardzo dużych formatach takich jak 100x70cm, przy wielu warstwach, jest to dla mnie priorytet.

 

Oprócz tego chciałbym się zacząć uczyć programów 3d, ale to będzie dopiero nauka, komputer musi być niezawodny pod kątem samego digital paintingu. Pracować będę w Ps6.

 

 

A teraz czytajcie panowie ze zrozumieniem. Bo jak ktoś maluje na Intuosie L portrety to raczej już umie to robić ,a uczyć się będzie 3d nie digital paintingu. I liczy się komfort pracy ,a technik 3d raczej się w galerii sztuk pięknych nie nauczy a tutków jest pełno online na początek. Liczy się lepszy komfort pracy.

A teraz wyciągnijcie AMIGĘ i do pracy bo sprzęt się nie liczy.

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności