Skocz do zawartości

Problem z AIM oczu podczas ruszania głowy


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka wszystkim, mam problem którego nie potrafię rozwiązać, może ktoś z Was wie w czym rzecz. Jak na dołączonych screenshotach, mam problem z oczyma mojej postaci: kiedy zmieniam pozycje zrigowanej głowy, to trzymają się, ale kiedy dam parent na tę konsole do oczu z kontrolerem, to wszystko się psuje i kręcenie głową owocuje tym, że wylatują one z orbit i kręcą się wokoło nie wiadomo mi czego. Dodatkowo mogę powiedzieć, że wcześniej użyłem na nich "reset", w opcjach pivota, bo bez tego też nie chciały działać z AIM i były exportowane z Zbrush'a. Za jakiekolwiek wskazówki jak to zrobić, z góry wielkie dziękuję, bo sam nie ukrywam, dwa dni z tym już walczę...

 

6jLeRTE6jLeRTEhttps://imgur.com/6jLeRTE

 

https://imgur.com/YgRKoEl

 

https://imgur.com/hCHHDyy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Zimportowałem oczy, zresetowałem ich pivot i dałem constrain ->Aim do stworzonego circle,

2. Następnie zrigowalem mesh, użyłem Paint Skin Weights 100% na głowę i oczy,

3. Stworzyłem nowe Circle, nakierowałem je środkiem na jointa głowy i dałem parent do niego,

4. Dałem parent wcześniej zrobionemu Circle tworzącemu Aim z tym nowym Circle kierującym głową.

5. Rezultat jest taki, że działa wszystko poza tym, że oczy wylatują z orbit.

 

Od razu mówię, że jestem samoukiem i słabo znam Maye, oczy robiłem wg poradnika.

Może wystarczy dać im własne jointy? Będę jutro próbował innych metod, jak ta nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadko riguję w maya, ale wychodzi na to że problem leży w meshu. bazując na wiedzy o rigowaniu w maxie, nie powinno się ustawiać żadnych zależności dla zeskinowanego mesha w rigu, jedynie zeskinować oczy do dodatkowych kości/obiektów i dopiero te kości/obiekty używać do kontrolerów.

 

ja mam zasady przy rigowaniu, które mówią że nigdy nie używam grup w meshach przy rigowaniu, nigdy nie animuję mesha, zawsze używam dodatkowych kontrolerów.

a w skinowaniu nigdy nie linkuję mesha do kontrolerów, nie daje im żadnych constraintów, zawsze używam do tego dodatkowych obiektów, do których mesh jest przylinkowany albo zeskinowany.

 

jeśli robisz to wg poradnika, najwidoczniej gdzieś popełniłeś błąd, przejrzyj dokładnie.

 

edit:

nie znam się na profesjonalnym rigowaniu w maya, ale jeśli już coś rigowałem, to zawsze używałem jointów do kontroli mesha, nigdy nie używałem kontrolerów bezposrednio dla meshów.

Edytowane przez zio_mal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności