Skocz do zawartości

problem podczas rig gąsienicy IK Solver


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem podczas rig gąsienicy. Nie wiem dlaczego od vertexu nr 4 do 10 wykrzywia mi gąsienicę?

Siedze nad tym już drugi dzień i nie mogę znaleźć problemu. Dlaczego ją wykrzywia?

Załączam krótki film.

 

[video=youtube_share;bP8O69Oac1o]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

tak na szybko, sprawdziłbym pick up noda. to mi pierwsze przyszło na myśl.

kontroler noda "szyna" - gdzie się znajduje, jak jest kontrolowana itd

osobiscie nie korzystam ze spline IK solver, ale pick up node to jest pierwsza rzecz, która lubi się sypnąć nawet przy standarwowym IK solver.

jest jeszcze kwestia bazowych ustawien transformacji kości i ich zależności.

najlepiej poeksperymentuj, zrób obok od zera takiego samego riga, sprawdzaj różne ustawienia kontrolerów, obserwuj co się dzieje. pewnie to jakieś drobne niedociągnięcie, może coś ci się przesunęło o kilka punktów po osi X/Z, czasem to wystarczy aby takie klocki wyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, całkiem niedawno miałem podobny problem i jedynym (bez)sensownym rozwiązaniem okazało się utworzenie systemu kości w widoku top, bo tworząc go choćby w widoku front Max głupiał i wyginał riga. Dodatkowo warto dać Reset Xform na spline'a, który jest ścieżką. Daj znać czy to pomogło, bo nieznane są ścieżki Maxa...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stworzyłem spline, kości, spline IK i wszystko działa, choć w niektórych przypadkach, przy zwrocie większym niż kąt 90 stopni, kości się odwracają. kości na IK mają swojego standardowego upnoda i rotują po przejściu granicy 90 stp, czasem 180 stp. jeśli nie mają wyznaczonego innego.

 

gąsienice zrobiłbym nie na spline IK ale na path constraint(pos)/looaAt(rotation) każdego segmentu z osobna.

 

point do którego jest przypięta jedna część gąsienicy posiadałby path constraint na pozycji.

każdy segment gąsiennicy oddzielnie, z przesunięciem odpowiadającym ich długości aby wizualnie były spasowane. te pointy miały by kontroler rotacji lookAt z targetem na poprzedzającym go poincie kolejnej partii gąsienicy z upnodem na bliźniaczym (większym, okalającym gąsienice) splinie po którym poruszały by się z taką samą prędkością.

dodajesz kontroler sterujący procentem path constrainta dla pointa segmentu oraz upnoda na bliźniaczym splinie.

myślę że ogarniesz, ten zabieg trzeba zrobić dla każdego segmentu. jest to mozolna praca ale potem wszystko ładnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na animacjach zabardzo.. ale wydaje mi się że problem jest w samym splajnie ścieżki- pewnie jak włączysz w nim renderowanie jako geometrię- np o przekroju boxa to tak samo będzie się wyginać.. właśnie vertexy się 'przekręcają' w splajnie.. może jakoś break i weld? spróbuj wlaczyc geometrie dla splajna i 'show in viewport'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie nie rób tego metodą spline IK. za dużo było by pisania dlaczego tak się dzieje, poza tym ciężko było by mi to obrać w odpowiednie słowa.

ogólnie to spline są dość skomplikowane jako elementy riga, a do tego jeszcze splineIK/IK mają sporo swoich "praw" na których bazują i które potrafią

zrobić wodę z mózgu. tutaj wchodzą skrypty które pomagają rozwiązać niektóre problemy.

 

w załączniku masz opis mojej metody, może nie jest super prosta i wymaga chwili pracy ale daje pełną kontrolę, jest sprawdzona - sam ja stosuję.

dodatkowo przykładowy rig abyś mógł sobie ogarnąć jak to powinno wyglądać i działać. załączony opis odnosi się właśnie do tego riga.

 

--

 

update: wersja max2014

gasienicaRig.txt

gasienicaTest.zip

Edytowane przez zio_mal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności