Skocz do zawartości

Ile za wizualizację?


Tom

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

poruszany temat byl.. ale nadal ludzie nie wiedza co i jak.. przydalby sie jakis przyklejony temat na poczatku forum..

 

Kolega bierze za wizualizacje pracy magisterskiej obiektu do prac magisterskich po ok 700zl (cena w Bialymstoku), i zeby nie bylo ze 700 zl to duzo.. to ma sporo zamowien.. i ludzie cenia ta prace na 700 zl ( oczywiscie uzywa GI and so on).

 

Dziwi mnie tylko ze biura architektoniczne nie maja grafikow z umiejatnosciami pracy na rendererach typu vray, mental ray itd. (zwykle) tylko kombinuja accurenderami i innymi rzeczami.. majac stara kadre ktora tylko to umie.. (pomijam fakt legalnosci i ze nie maja kasy na licencje.... ale w koncu TO JEST PRZYSZLOSC)

a tu 500m dalej wydzial architektury , na ktorym bez znajomosci MAXa, a powoli i GI to z czlowieka sie smieja.. i trzeba byc na czasie.. zeby przetrwac..

Ale jak sie zajdzie do biura arch. z zapytaniem o prace, chociazby zeby wizualki robic (cokolwiek) to czlowieka na zbity pysk wyrzucaja mimo ze widac ze wizualki robia na nich jakies wrazenie!!!

Moze to ta cena.. biurze arch. za wizualki duzo sie nie zarobi.. ale wystarczy byc freelancerem i trafic na oddanie prac magisterskich i 3000zl (za 4 wizualki) mozna zgarnac za miesiac!!!

Czyzby studentow bylo stac na dobre wizualki a architekotw a co za nimi idzie inwestorow juz NIE???? (nawet za extra doplatke - za dobra wizualke np 500zl ?)

Pozdrawiam

 

Studencik z Bialegostoku...

PENNY:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesto jest troche inaczej ...

 

same biura skupiaja sie raczej na modelowaniu i pozniejszym redneringu i u nich ceni sie czas ... gdzie w artlantisie render trwa kilka sek. i konfiguracja nie jest trudna to w vrayu czy innych renderach jest juz inaczej ...

 

owszem ... jest tak jak mowisz Penny ... i mnie tez to boli ze tego sie nie ceni ...

 

zrobienie dobrej wizualki jest cholernie trudne a czesto kaczy sie ta kariera na freelancerstwie ...

 

powoli wychodzą rednery jak ja to nazywam (aparaty) ... jak maxwell gdzie setup takiego bedzie sie kierowal w strone ustawien materialow i kliknieciem na render ...

 

takze uwazam ze taki watek powinno sie przykleic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ... Sherifie no wiem ze autor opisal to zbyt ogolnie ...

 

ale miejsce na takie dyskusje bylo by przydatne ... lepsze niz tworzyc nowy watek do kazdych pytan ... ale ja na to nie bede naciskał ... ;]

 

effendi - opisz w szczegolach co chcesz wiedziec ... jakie projekty ... z modelowaniem czy bez ... jakie typy viz (outdoor , indoor , semi-outdoor )

 

jesli mozesz to podaj linka do swoich prac ... w ile mozesz wyrobic z taką wizką ktora opiszesz ... itp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje...

Na codzień zajmuję się projektowaniem i wizualizacją stoisk wystawienniczych. Ta pracka wpadła przypadkiem - a ja zupełnie nie siedzę w tym temacie.

Wizualizacja ma powstać na podstawie AutoCADowskich planów obiektu w 2D.

Obiektem jest zakład przetwórstwa czegoś tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wycen jest dosc ciekawy i tez chcialbym tutaj sie dowiedziec, jakie sa cenniki (oczywiscie mniej wiecej lub w jakichs przedzialach).

Mnie interesuja przedzialy cenowe, w jakich ksztaltuje sie wykonanie wizualizacji z gotowych, dostarczonych w 3D obiektow, np. z ArchiCADa? Zatem praca ogranicza sie do nalozenia materialow i oswietlenia sceny oraz renderingu. Przypuscmy, ze chodzi o wnetrze i zewnetrze domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycena wizualizacji to bardzo rozległy temat... cena zależy od wielu czynników, jednak jeśli ktoś czuje się naprawdę mocny i wie, że to co robi jest naprawdę dobre, nie powinien mieć skrupułów przy wycenie...

Effendi... to cała hala produkcyjna, nie krępuj się:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytalem dotychczas nikt nie poruszył wycen za wizualki (a w moim przypadku za modele) na zachodzie.

Wlasnie tak sie składa ze pracuje dla amerykanskiej firmy zajmujacej sie przygotowywaniem wizualizacji dla developerów, ludzi chcacych wybudowac sobie dom, dla instytucji religijnych itd. Dodam ze pracuje jako freelancer siedzac w domu przy komputerze, nie posiadam wykształcenia wyższego w dziedzinie architektury (chyba istotne).

Wiec przejdzmy do rzeczy, wynagrodzenie ktore otrzymuje za wykonanie np. pojedynczego dwu piętrowego domu (tylko obiekt) to około 800$ za model.

Dodam ze takich projektów otrzymuje średnio 3-4 (a jak to bylo w marcu nawet 5) w miesiącu.

Tyle odemnie...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wierzyć Bonifatz, ale jak to prawda to zazdroszcze. Ja nie cienie zbyt wysoko: np. blok mieszkalny-dość mocno rozrzeźbiony, bez textur i pluginowych świateł (tak chce mój stały klient), tylko model z parkingiem i dojazdami ok. 500zł.

A co do ludzi robiących wizualki w biurach arch. to właśnie jestem jednym z nich. Nie do końca jest tak jak ktoś mówił że nie dba sie o wizualki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siwy... nie mam interesu we wprowadzaniu ludzi w błąd :] ... mialem okazje tak jak ty pracować dla ludzi z polski i stwierdzam jednoznacznie ze tutaj nie płaci sie ludziom nalezytych pieniedzy. Bo trzasnąc sobie chatke w dowolnym programie 3d to moze potrafi wiekszosc ludzi zajmujacej sie 3d, ale tworzac ja w oparciu o plany (jak wspomniales w innym kątku), które maja czasem błędy ktore trzeba umiec zauważyc, skonsultowac i poprawic, to sprawa przestaje byc kolorowa (i jeszcze zrobic to po angielsku czy niemiecku).

Sam musisz przyznac ze to nie jest łatwe (patrzac z perspektywy czasu oczywiscie...). Aha i jeszcze chcialbym na tym przykładzie pokazac ze nie trzeba byc wykształconym w tym kierunku zeby robic takie rzeczy, trzeba tylko wiedziec co i jak... jak by ktos sie pytał studiuje politologie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Należytych sie nie płaci, ale cieżko jest dotrzeć bezpośrednio do klienta za granicą. Trzeba znać dobrze język. Ja robie sporo wizek za granice, ale zawsze przez pośredników (niestety). Jednak polska kasa i tak jak na nasze zarobki a tym bardziej na studencką kieszeń jest niezła, a wiem że są ludzie którzy zgodziliby się robić to i za pół ceny (kiedy nie mają nic do roboty albo kiedy dopiero zaczynają na tym zarabiać).

Trzeba czasem pobawić się w marketingowca i negocjować ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za model 3d biore od 1000 do 1800 PLN w zaleznosci od stopnia skomplikowania.

Dodatkowo za kazde ujecie 300-400 PLN.

Orientujac sie w cenach na rynku uwazam, ze ceny mam niewygorowane.

Pracuje w Warszawie na swoim.

 

P.S. Brawo Bonifatz. Tak to powinno wygladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh Mhsf co myslisz ze bedzie mega realistyczna i za to sie bierze 800$ poprostu w innych krajach sa takie ceny PROSTEE. JA moge ci podac duzo stron Niemieckich tak kisznych ze glowa boli a facio bral za nie od 4 do 5 tys marek !!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem jak jest, sam widziałem polskie wnętrza za około 1000, bez GI, renderowane w jakimś scanlajnie, kamera była powyginnana ogólnie zalatywało to PRLem, tyle że wszystko sie odbijało hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sugerowałbym żeby stworzyć topika czy jak to sie tam wabi w dziale architekci, gdize każdy mógłby wraz z innymi forumowiczami ustalić cene wizualizacji, wydaje mi się że dużo osób ma z tym problem i przez to dużo traci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to i tak nie bedzie miało wiekszego sensu. Bo i tak trafi sie "patriota" ktory wykona to za 500zl ... ale z drugiej strony dobry pomysł zeby uświadomić chociaz niektorych ile powinno sie brać za wykonaną pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno, nie powinno a na chleb trzeba zarobić. Jak sie nie ma innych zleceń to często się bierze co sie trafi. A 500 zł. w kilka dni kusi, nie mów że nie. Mam odmawiać bo inni biorą za to 1000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że powinniśmy walczyć o reputację i szacunek dla "naszej" szeroko pojętej branży i nie chodzi mi tylko o specjalistów od wizualizacji. Walenie jakichkolwiek projektów, wizualek, programowania za symboliczne 50 zł brutto (zwłaszcza dla dużych klientów, których stać na to by zapłacić) powoduje, że przyzwyczajamy innych do sytuacji, w której można mieć cuda od frajera za 5 zeta. Możemy w ten sposób utrudnić życie w przyszłości nie tylko sobie ale i kolegom.

 

Zsumujcie sobie to wszystko co składa się na na przykład dobrą wizualizację i zobaczycie, że branie za takie coś przysłowiowych 50 zł jest po prostu śmieszne.

 

Umiejętnośći, talent, czas, oraz to, że inwestowało się w naukę czegoś często niemałe pieniądze i czas powinny być brane pod uwagę moim zdaniem.

 

Poza tym, wizualizacja służy często po to by sprzedać projekt, zrobić dobre wrażenie itd. i w pewnym sensie funkcjonuje jako "reklama".

 

Życzę Wam dobrych wizualek i dobrej kasy za to :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zsumujcie sobie to wszystko co składa się na na przykład dobrą wizualizację i zobaczycie, że branie za takie coś przysłowiowych 50 zł jest po prostu śmieszne.

 

Soorryy..z calym szacunkiem drogi kolego..ale robienie szybkiej wizki...w 2 godziny..dla biednego studenta..na zaliczenie jakiegos tam powiedzmy projektu(semestralnego)..tylko od tak zeby cos bylo na planszy...za 50zeta to chyba nie jest malo...i wsumie to i tak zazwyczaj robie dla ludzi ktorych znam..a z tego nie zyje..wiec ja wyswiadczam przysluge..a kiedys sie ten ktos odwdzieczy...poprostu zle mnie zrozumiales..drogi kolego...a takie gowna dla jakiejs firmy to robie za 100 - 250zl (2h-5h) czyli normalna stawka grafika 50zl/h ... to by bylo na tyle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie specjalisci, cene wizualizacji ksztaluje stopien skomplikowania modelu, technologia renderingu i czas wykonania. Niestety dla fascynatow i artystow 3d, klient czesto zadowala sie prymitywna wizualizacja a bardzo zalezy mu na czasie.Efekt: wykonuje sie speedy 3d za niewielkie pieniadze.

Polecam lekture arykulow Teda Boardmana na http://www.cgarchitect.com i pierwsze rozdzialy ksiazki "3d Max 6 Fundamentals".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak jak mówisz Mr. Super Eye ;) Intencje moje były takie, że ludzie powinni się cenić i nie dawać się wykorzystywać :) Nie podcieram sobie d... 50tkami i dobrze rozumiem to, że poza ideałami, rzeczywistość bywa inna, i że się bierze zlecenie nawet za pieniądze dużo mniejsze niż powinno.

 

Jeszcze raz powtarzam, że uważam, że powinni ludzie walczyć o jakiś szacunek dla własnej pracy :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zaniżając ceny sami pozbywacie się zarobku w przyszłości jeżeli takowy temat jak grafik was interesuje to po studiach będziecie psioczyć jeżeli zachaczycie się np. wykonując zlecenia domowe na zbyt niskie ceny za swoją pracę.Powinno się cenić swoją pracę trwającą nawet 30 minut jeżeli uda wam się uzyskać zamierzony efekt,facet który płaci liczy na naiwność a sam Shit przeważnie umie zrobić.Więc zaniżając ceny zaniżacie wartość waszych zdolności oraz swoją przyszłość w tym zawodzie.Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wchodzisz do lekarza to trwa 5 minut i placisz 100zl . i nikt mu nawet nie probuje mowic ze to duzo. i zaden inny lekarz nie zrobi tego samego za 20 zl. a architekci jakos bardzo lubia sami sobie tylek kopac i wzajemnie zanizac ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą do łask wraca tradycyjna forma wizualizacji. Już się ludziom rendery powoli przejadają. Jak słucham po uczelni to poważni kontrahenci wolą ręczne wizualizacje od fajerwerków w 3d Studio. Zresztą wystarczy popatrzeć na wizualizację projektu Świątyni Opatrzności jaką Suffczyński zrobił Budzyńskiemu. Po prostu magia... Ech dobre czasy idą dla ludzi z fachem w rekach :D:D:D Porządnym rysownikiem nie zostaje co drugi smyk z 3D Maxem;)

 

PS. Prosze nie traktowac tego posta poważnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą ale jedynie "up to a point" (to z angielska ;)). W jednym i drugim przypadku można robić coś dobrze i źle. Wystarczy rozejrzeć się wokoło. Jest cała masa "smyków" jak to nazwałeś z max'ami, a tylko co dziesiąty "smyk" z tych "smyków" potrafi w 3D stworzyć coś ciekawego, dobrego itd, co zostaje ludziom w pamięci.

 

Z rysowaniem też różnie bywa. Sama umiejętność rysowania przydaje się przede wszystkim do osiągania jakiegoś określonego efektu (tzw. rysunkowego ;)). Można mieć oko i dobrą koordynację z ręką, a zupełnie nie mieć ciekawych pomysłów i wyczucia przy projektowaniu. Jest cała masa ludzi, którzy potrafią coś narysować, ale w życiu nie zrobili dobrego zdjęcia na przykład, i odwrotnie.

 

Konkluzja:

Dobre rzeczy to są te dobre, nie ważne jak zrobione ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie prosze, gdzie najskuteczniej szukać klientow.

Pisałam juz do biur arch, ale narazie bez skutku...

Współpracowałam takze z firma zagraniczną, ale okazali sie

nie do końca uczciwi :(

Znacie moze jakieś dobre strony zagraniczne z pracą?

Albo moze macie jakis kontakt z firmą, któa dalej szuka grafikow do wizualek?

 

pozdrawiam i bede wdzieczna za kazdy kontakt

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1084 troche dziwne jest to co piszesz (to niby ma byc opłacalne ?). Wezmy np. sytuacje w ktorej klient chce zobaczyc np. hotel od strony morza, z parkingu i od strony południowej. W programie 3d to tylko obrót kamery i F9...

a za rysunek kazdy jeden płaci sie tyle samo.

 

P.S. chyba potraktowałem to poważnie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że cena wizki powinna być adekwantna do ceny softu. Niech tam sobie pan Rysio robi swoje za 500zł a jak mu kiedyś przyjdzie soft kupić to się sam wyłoży. A prawda jest taka, że jeżeliby podsumować takiego maxa+treestorm+vray+ileś innych potrzebnych pluginów, tekstur lub obiektów to tak naprawdę to z 1500 trzeba ciągnąć przynajmniej za domek jednorodzinny. I tak biorą firmy. Co innego jeżeli ktoś bazuje na lewiźnie. Koszty odchodzą to i spuszcza taki pan Rysio z ceny i wszystko gra. Niestety chcąc szybko robić wizki od podstaw trzeba mieć dużo obiektów dodatkowych na których robienie nie każda firma ma czas i za to płaci nie małe pieniądze następnym grafikom. I tu pan Rysio też się wyłoży bo jak bedzie wszystko chciał zrobić sam to terminy zawali a to kosztuje. Podsumowując wszystko uważam, że nie ma się co martwić. Każdy kto jest dobry robotę znajdzie. Jeden się rozwinie, a drugi tylko przeżyje od 1-go do 1-go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współpracowałam takze z firma zagraniczną, ale okazali sie

nie do końca uczciwi :(

 

MSgraf, możesz być tak miła i przesłać mi prywatną wiadomość co to za firma? Coś mi się chyba szykuje i nie chciałabym się nadziać. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem studentem. Moja stawka za jedno ujęcie wnetrza miszkaniowego to 150pln + koszty modelu. Oczywiscie wszystko zalezy od stopnia skomplikowania. Myśle że takie umiejętności muszą byc w cenie. Opanowanie tego zajmuje sporo czasu przynajmniej mnie i ten czas musi sie zwrócić w formie gratyfikacji. Kiedy osigne wysoki poziom ceny będą wporst proporcjonalne :D Wizualizacje to przyszłość tej branży. Bo Dokumantacja to jedno a efekt wizualny, drugie. Nie wolno tego bagatelizować. Wystarczy spojrzeć na zachodnich sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektuje meble w angielskiej firmie - wynagrodzenie to niecale2000 poundow miesiecznie (after tax, bez overtimow)- robota polega na zrobieniu pogladowej ilustracji ktora potem menager pokazuje klientowi -czasem sa to proste szafki czasem naprawde zlozone meble- potem trzeba to rozmontowac na elementy (rys zlozeniowy w CAD) i w Alpha Cam zaprogramowac frezarke (mamy 3 osiowa) . W Polsce mordowalem sie z robieniem wizek za poldarmo dla architektow , tu w Anglii mam osobne biuro (z klimatyzacja :)) , w pelni legalny soft i przyzwoita stacje robocza . Pracuje 42 godziny tygodniowo -ile to wychodzi srednio? okolo 1500pln za jedna "wizke" -chociaz nie jest to stricte wizualizacja arch a raczej obrazek jakiegos mebla.

ps - angole maja okropny gust

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności