× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 19 z 20 PierwszyPierwszy ... 914151617181920 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 197

Wątek: Polski Turbosquid?

Member

Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

Jak wygląda sprzedawanie modeli na TurboSquid (i/lub podobnych serwisach typu istockphoto, fotolia itp.), jeśli prowadzi się działalność gospodarczą? Jakie formularze trzeba wysłać/wypełnić? Jaki podatek (i czy w ogóle) jest odprowadzany w Stanach? Jak się z tego rozliczać w Urzędzie Skarbowym w Polsce?
    www.next-planet.com - NEXT PLANET Agencja Kreatywna / GRAFIKA / ANIMACJA / MUZYKA / COPYWRITING
    www.slazinski.net - moje prywatne portfolio

Member
    Awatar MaGuu
    Podziękowania

Domyślnie

hej.

taką prośbę nietypową mam. otóż przyczepił się do mnie urząd skarbowy, bo nie rozliczyłem się z zysku z turbosquida. w związku z czym muszę złożyć korektę deklaracji.
    jednakowoż do złożenia tej korekty potrzebuję wykazu ile na tym turbosquidzie wyciągnąłem. nie posaidam juz niestety żadnego druczku przez nich wystawianego gdyż było to w 2007 roku. wiem jedynie że zysk brutto to 110 $.
    no i tu się pojawia prośba. czy ktoś z forumowiczów posiada może taki wyciąg z turbosquida, który oni wysyłają (a wiem, że wysyłają bo ja takowy kiedyś olałem :P) i czy mógł by udostępnić. potrzebuje tego aby analogicznie na podstawie czyjegoś blankieciku ustalić sobie ile ja tego podatku muszę odliczyć i jakie wartości muszę wpisać w korekcie deklaracji.

z góry dzięki za pomoc

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

MaGuu - skąd się US dowiedział o zyskach z turbosquida?

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

jeżeli składasz deklarację, ze rozliczysz się w kraju, oni w swoim skarbowym przedkładają dokumenty, a ten wysyła do polskiego US. Urzędy na całym niemal świecie ze sbą tak współpracują. Najlepszą opcją jest utrata dodatkowych 30% i polecenie rozliczenia się bezpośrednio w US, co kryje Ciebie dzieki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między polską, a usa i zaoszczędza formalności.

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

Ale to chodzi o te 30%, które oni pobierają od modeli sprzedanych w USA, jeżeli nie ma się ichniejszego NIPu, czy to jeszcze co innego?

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

oni pobierają swoją prowizję ok 50%.
    Jezeli wypłacasz swoja część mozesz otrzymać ją pomniejszona o zdaje sie 30% podatek (dawno wypłacałem, moze coś sie w stawkach zmieniło) lub rozliczyc się z dochodu we własnym państwie. Jezeli to się zgadza z tym co napisałeś to odpowiedź brzmi: tak ;)

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

Niestety pobierają 60% (jeżeli nie jesteś ekskluzywnym sprzedawca), i od tego dodatkowe 30% ale tylko jeżeli model kupiła osoba z USA, więc to chyba jeszcze nie to.

Member
    Awatar MaGuu
    Podziękowania

Domyślnie

ok ok. ale nie o to pytam ;)
    szukam osoby, która miała by taki ichni pit-11 i mogła by się podzielić.

Member

Podziękowania

Domyślnie

mallow, MaGuu,

Nigdy nie sprzedawałem na Turbosquidzie ale mogę podzielić się moimi doświadczeniami z bankami zdjęć i illustracji, które swoje siedziby mają często właśnie w USA, jednakże ile jest osób tyle interpretacji przepisów i pewnie znajdzie się 10 innych metod rozliczania się :)

Ja znam dwie metody:
    1. Bez działalności gospodarczej: w rozliczeniu rocznym w PIT wpisuje się w rubryce dochody i straty podatnika w polu prawa autorskie i prawa pokrewne sumę zarobioną na stockach jako przychód oraz 50% danej sumy jako koszt uzyskania przychodu. Jeśli otrzymaliśmy powiedzmy na Paypala wynagrodzenie w USD, to przychód w PLN obliczamy na podstawie średniego kursu z tabeli A NBP z dnia poprzedniego. Podatek z tak zarobionych pieniędzy przelewamy w ten sposób raz do roku wraz z oddaniem PITa.
    2. z działalnością gospodarczą (gdy się jest VATowcem): wystawiamy stockowi fakturę VAT z VATem "nie podlega" obliczając w taki sam sposób jak powyżej przychód w PLN z dopisanym w uwagach odpowiednim paragrafem - "Art. 28l Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług"

Co do dokumentów to na stockach się wypełniało formularz W-8 BEN, a co się z tym działo później to już nie wiem.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)
    Ostatnio edytowane przez lockeisdead ; 05-12-17 o 17:45

Member
    Awatar mookie
    Podziękowania

Domyślnie

Chyba nadal obowiązuje W-8 BEN. Ale mam pytanie, naprawdę bardziej opłacalną opcją jest utrata 30% i rozliczenie w USA (czytaj - nie wypełnienie W-8 BEN)? Powiedzmy ze 100zł stracę wówczas 30zł, a przy opodatkowaniu w Polsce jaki będzie koszt uzyskania przychodu?

Uprawnienia umieszczania postów