Skocz do zawartości

3ds Max - Tips & Tricks (Bez zadawania pytań)


MF

Rekomendowane odpowiedzi

clear.gif

3ds Max - Tips & Tricks

 

W WĄTKU NIE POSTUJEMY PYTAŃ!

 

---------

 

Witam.

 

Myśle ze brakuje tutaj takiego wątku, który byłby zbiorem trickow oraz cennych rad dotyczących modelowania, animacji i teksturowania w 3ds max. Więc wysilmy się trochę i niech każdy doda coś od siebie.

 

By MF:

 

1. W momencie gdy mamy zaznaczone np edge i klikniemy przytrzymujac ctrl na ikonie np polygonu, otrzymujemy convert selection to ... Warto przypisać to pod skróty ( ja mam ctrl + alt + 1,2,3,4,5 ).

http://www.evermotion.org/tutorials/video/tom/5.jpg

 

2. Używajcie jak najwięcej skrótów, w celu przyspieszenia pracy.

 

3. Bardzo pomocny jest User view, w celu wykonywania bardziej dokladnych chamferow, cutow itp. Aby móc poruszać się rozsądnie w User view, trzeba przelaczyc sie w tryb Arc rotate subobject: http://img461.imageshack.us/img461/5493/untitled18vn.jpg

 

4. Niektóre obiekty można zbudować szybciej i prościej używając splainów jako baze pod model. Tutaj krótki tutorial :

- Budujemy 2 prostokąty:

http://img220.imageshack.us/img220/4907/17fo5.jpg

- Konwertujemy je do editable splain i attach'ujemy jeden do drugiego:

http://img209.imageshack.us/img209/9480/22km1.jpg

- Filetujemy wszystkie vertexy:

http://img220.imageshack.us/img220/5846/39in.jpg

- Aby uprzestrzennić splaina używamy bevela:

http://img209.imageshack.us/img209/1378/43wl.jpg

- Chamferujemy górny polygon (po to aby móc używać loopa oraz mieć ładne przejscia przy podpisaniu wszystkich polygonów do jednego smooth group)

http://img231.imageshack.us/img231/379/50gn.jpg

- Zaznaczamy 2 edge:

http://img231.imageshack.us/img231/3672/64jq.jpg

- I używamy na nich loop selection:

http://img483.imageshack.us/img483/6935/74mm.jpg

- Chamferujemy kilkakrotnie zaznaczone edge, w celu uzyskania zaokrąglenia:

http://img231.imageshack.us/img231/4919/82tf.jpg

- Robimy to samo na dole:

http://img231.imageshack.us/img231/9528/96qk.jpg

- Teraz wystarczy przypisac wszystkie polygony do jednej smooth grupy. W efekcie otrzymujemy bardzo oszczedną siatke:

100iv.jpg

110kz.jpg

 

5. Używajcie symetry. Czesto ludzie zamiast tej funkcji używają mirrora z opcja reference, albo instance, co według mnie jest bardzo nie wygodne, ponieważ i tak trzeba zweldować połówki :)

 

6. Snap tools jest bardzo pomocne. Między innymi podczas modelowania bardziej technicznych rzeczy gdzie bardzo ważna jest precyzja. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikone snap'u mamy dostęp do opcji.

 

Tutaj przykład użycia snap tools:

http://img530.imageshack.us/img530/4620/pivot19qq.jpg

(obracanie obiektu przy jednoczesnym wciśniętym Shifcie powoduje jego kopiowanie)

 

By Xeav:

 

1. Podczas pracy a szczególnie modelowania njalepiej jest ukryć wszystkie panele a przede wszystkim CommandPanel i przypisać do tego operacji skrót klawiszowy (ja mam dla Hide/Show CommandPanel CTRL+A)

 

Pozdrawiam, Tomek.

Edytowane przez naeq
  • Like 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Podczas pracy a szczególnie modelowania njalepiej jest ukryć wszystkie panele a przede wszystkim CommandPanel i przypisać do tego operacji skrót klawiszowy (ja mam dla Hide/Show CommandPanel CTRL+A)

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra uwaga, i tutaj nasuwa się kolejna rada: Używajcie symetry. Czesto ludzie zamiast tej funkcji używają mirrora z opcja reference, albo instance, co według mnie jest bardzo nie wygodne, ponieważ i tak trzeba zweldować połówki :)

 

Snap tools jest bardzo pomocne. Między innymi podczas modelowania bardziej technicznych rzeczy gdzie bardzo ważna jest precyzja. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikone snap'u mamy dostęp do opcji.

 

Tutaj przykład użycia snap tools:

http://img530.imageshack.us/img530/4620/pivot19qq.jpg

(obracanie obiektu przy jednoczesnym wciśniętym Shifcie powoduje jego kopiowanie)

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak troche z innej beczki - jeśli braknie wam ramu (ile ja mam z tym problemu) to: customize -> preferences -> rendering i zaklikajcie bitmap pager, dodatkowo ustawcie tam jak najmniejsze opcje, ja mam po kolei 128, 16, 1024. Ale wg mnie najwazniejsza jest ta srodkowa bo mowi od jakiego rozmiaru nalezy stronicowac tekstury. Standardowo ustawione jest to na ponad 20M i właczenie opcji w zasadzie nic nie daje. Przykład z zycia to taki ze jak mi plik zrzerał 1,8G RAM to po takich ustawieniach zuzycie RAM spadło do 1,3G

 

pzdr

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy a szczególnie modelowania njalepiej jest ukryć wszystkie panele a przede wszystkim CommandPanel i przypisać do tego operacji skrót klawiszowy (ja mam dla Hide/Show CommandPanel CTRL+A)

 

Jeżeli już ma być ergonomicznie to obszar roboczy na MAXa mozna uzyskać w trybie EXPERT MODE !!!

Standardowy skrót CTRL+X, a najczęściej stosowane funkcje można i tak znaleźć w Quad menu (prawy klik).

 

I jeszcze windoza

Bardzo wskazane jest odznaczenie we właściwościach paska zadań "Trzymaj pasek zadań na wierzchu". Dostaje się około 25 pixeli, bo MAX wchodzi na pasek, u mnie powiększa to obszar roboczy o 5,2%, bo mam rozciągnięty na 2 wiersze.

 

Pozornie jest to utrudnienie do dostępu do innych aplikacji, ale można używać ALT+TAB, (wersja wsteczna ALT+SHIFT+TAB).

Do paska łatwo się dostać z kalwiatury windowzowskiej, kalwiszem z logo, a kto nie ma niech używa CTRL+ESC. Otwiera się co prawda WINmenu, ale po jednym kliku jest się na pasku.

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W wszelkich okienkach gdzie wpisujemy wartości można wpisać rliczba (np. r100 - powoduje dodanie do aktualnej wartości 100, lub r-100 powoduje odjęcie stówy, r jest skrótem od relative).

2. Sytuacja jak wyżej, tylko gdy mamy już kursor ustawiony wciskamy ctrl+n - dostajemy Numerical Expression Evaluator, i możemy już nie tylko dodawać i odejmować, ale też dzielić, mnożyć, czego dusza zapragnie :)

3. Drobny skrypcik, powoduje schowanie dolnego paska, razem z trackbarem, sliderem i status panelem...

macroScript UkryjStatusPanel_i_TrackBar category:"streaker"
(
state = not(timeslider.isVisible())
trackbar.visible = state
timeSlider.setVisible state
statusPanel.Visible = state
)

 

Potem wchodzicie do Customize -> Customize User Interface -> z kategory wybieracie streaker i już możecie podpiąc sobie skrót klawiaturowy, lub gdzieś w menu, quada wrzucić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsza rozmiaru "main toolbar" --> Customize -> Preferences -> zakładka General (w kazdym razie ta pierwsza, która się pojawi) -> odchaczasz Use Large Toolbar Buttons

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alt+X- see through mode

 

Alt+Q- Isolation mode (bardzo przydatny skrót)

 

Shift+RMB- Snap Options

 

CTRL+RMB- Quick Create menu

 

'+', '-'- zmiana rozmiaru gizma

 

F12 wywołuje Type-in editor (zależy od wybranego narzędzia, scale, translate, rotate)

 

Podczas zoomowania używaj CTRL+Alt+MMB zamiast rAlt, przyspiesza nawigację

 

Prawoklik na spinnerze (małe strzałki obok pola z wartością) zeruje wartość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jesli denerwuje was wyswietlajace sie wokol obiektu zaznaczenie (selection brackets) wystarczy kliknac na "J"

2) Warto czasami pomyslec 5min jak wykonac jakis obiekt niz leciec na zywiol i po paru godzinach zorientowac sie ze mozna bylo zrobic to duzo prosciej i szybicej

3) Renderujcie animacje do plikow *tga, *.png, *.tiff itd. W wypadku wywalenia maxa latwo bedziecie mogli wyrenderowac pozostale klatki, nic nie tracac jak w przypadku zapisywania np do *.avi

4) Do linkowania obiektow i zarzadzania nimi polecam Schematic View ( mozna bezposrednio w viewporcie uruchomic)

5) Najwazniejsze modyfikatory polecam zgrupowac na wlasnym pasku.

6) Modelowanie w User view, dlatego ze jest duzo dokladniejszy w zaznaczaniu niz perspectivie i camera

7) Aby widok z danej kamerki byl identyczny jak w danym viewporcie wystarczy przejsc do tego viewporta, zaznaczyc kamerke i wcisnac Ctrl+C.

8) Uzywanie Lasso selection - wieksza precyzja niz przy standardowym Rectangle

9) Aby dokladniej odmierzyc kat nalezy uzywac Angle Snap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz aby przy włączaniu 3ds maksa otwierał się projekt, nad którym ostatnio pracowałeś, dopisz opcję -l do pliku wykonywalnego 3dsmax.exe

np. x:\Autodesk\3dsmax 8\3dsmax.exe -l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam cos od siebie:

przy modelowaniu w edit poly jak robisz nowe face'y i wciśniesz shift to będziesz mógł automatycznie tworzyć wierzchołki tego face'a np. przyciągając snapem do innego obiektu, splajna.

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój trik:

Róbcie własne toolbary! Można do nich przypisać każdą funkcję MAXa i naprawde przyspieszają wiele rzeczy. Customize->Customize User Interface->Toolbars->New.

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz co do tego pliku wsadowego, stworzyłem go sobie, wszystko ładnie, odpala maxa, vrlservera, tylko problem w tym, że nie zamyka po sobie okienka... próbowałem dopisać na końcu exit, taskkill i nic

 

moja rada:

w C:\Program Files\Autodesk\3dsMax8\ umieść plik wsadowy *.bat o kodzie

start VRLServer.exe
start 3dsmax.exe
copy "C:\Program Files\Autodesk\xxx.txt" "C:\Program Files\Autodesk\3dsMax8\"
del xxx.txt

 

dodatkowo utwórz plik xxx.txt w katalogu C:\Program Files\Autodesk\

 

podczas wykonywania startu, wlaczy nam vr_sercer i maxa, potem skopiuje plik, a nastepnie go usunie, po tym sie sam wylaczy :)

 

moja kolejna rada zamiast przełańczania sie w arc rotate za pomocą skrótu wystarczy użyć Alt+MMB, efekt taki sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada do maxa i nie tylko to zaopatrzyć się w drugi monitor. Może brzmi to dziwnie ale od kiedy poszedłem do pracy i dostałem dwa monitory, nie byłem w stanie pracować na jednomonitorowym komputerze. przyśpieszenie pracy nieporównywalne z niczym. Na dodatek nie musisz zamykać co chwila przeróżnych paneli i możesz na raz pracować w np flashu i power poincie albo photoshopie i maxie albo.... Najlepiej jak oba będą takie same (małe różnice w kolorze i kontraście) i jak będą płaskie, duże i z małą ramką wokół ekranu. ale nawet gdy będą to kineskopowe to nie pożałujecie. Po krótkim czasie wszyscy w pacy kupili sobie drugi monitor w domu bo czuli klaustrofobię na swoich monitorach.

 

A dobra rada do samego maxa to umiejętne używanie przycisku f1;) na prawdę nie boli.

 

przy wizualizacjach (dużo świateł) bardzo mi pomagał "light lister" do zarządzania światłami i "display floater" do zarządzania widocznością obiektów (warto je zlinować pod klawiszami).

Przy większej ilości obiektów albo gdy chcemy łatwo coś schować/zfreezować (np. kości pod postacią) dobre są też warstwy.

 

Nazywajcie obiekty, przy np 1000 obiektów w scenie latwo się pogubić. Dobre do tego jest narzędzie "multi rename tool", Dodatkowo potem przy imporcie/merge-u do innej sceny wiadomo co do niej wkładacie.

 

Miłej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wizualkach: Prostym narzędziem: line+extrude+shell można robić cuda naprawde szybko, szczególnie jak się używa snapa z 3 w oknie perspektywy. Wszelkie gzymsy, oblachowanie dachu czy ściany, dach. Niby znałem wszystkie te narzędzia wcześniej ale dopiero od niedawna używam ich tak często. Aha, linii przed extrude nie musisz zamykać (shell) co jest dobre.

Ostatnio też zacząłem często używać ffd 2x2x2. jest dobre jak chcesz np. przeskalować obiekt czy grupę ale żeby jedna strona została w miejscu. Używam też często edit mesh bo działa na grupach.

Rady pewnie znane większości, ale może początkującym ułatwią życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę cos od siebie....

Bardzo przydatna funkcja: AUTOGRID i włączone przyciaganie do faców. Rysuje wszystko (boxy,plany,linie itp) prostopadle do klikniętego faca. CZyli nie trzeba poźniej przekręcać i dopasowywać:_) (a w maxie to nie jest takie proste jak np w cadzie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trickxn5.jpg

 

 

A ja dodam coś adekwatnego do tematu.

Na wielu videotutorialach widze jak ludzie mają specjalne pluginy do usuwania vertexów po usinieciu edgów.

Niewiem po co jak jest na to prosta metoda.

1. Zaznaczasz edges.

2. Wciskasz Ctrl i klikasz na ikonkę vertexów(w ten sposób selekscj edge zostanie przekonwertowana na vertexy)

3. Znowu przechodzisz do edge i usuwasz je Backspacem

4. Przechodzisz do vertexów i usuwasz poprzednio zaznaczone vertexy.

 

Proste? Proste. A teraz punkcik reputacji proszę :D

  • Like 1
  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas rysowania spline'a nie można przesuwać widoku w viewporcie za pomocą MMB (środkowego przycisku myszy). Można to zrobic przy pomocy klawisza "i" - "centruje" widok na kursorze.

 

To ja dodam swoje trzy grosze. Brakowało mi możliwości rysowania obiektów większych od okna. W dos-owej werssji 3Dstudia jak dojechałem do krawędzi okna to jego zawartość przesuwała się i mogłęm jednym ruchem myszy rysować duże elementy. Tu zbawienny okazał się "i" trzymany cały czas podczas rysowania.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie mam takiej wiedzy jak wy ale moze cos wam sie przyda:

3) Renderujcie animacje do plikow *tga, *.png, *.tiff itd. W wypadku wywalenia maxa latwo bedziecie mogli wyrenderowac pozostale klatki, nic nie tracac jak w przypadku zapisywania np do *.avi

Tu taka rada, sa formaty w maxie [ciezko mi teraz nie majac go przed soba powiedziec dokladniej] ale sa formaty zapisujace z-depth.

Dzieki temu kazda klatka wypuszczona ma w sobie takze glebie i przydaje sie w programach ala after effects gdzie np. distance view mozecie rzucic przy postprodukcji :D (fakt ze plik wiecej wazy jeden)

 

Co do dwoch monitorow: podstawa.

 

Jak pewnie wiecie mozna odpalic dwa 3dsmaxy naraz. Mam dwurdzeniowca i na jednym rdzeniu liczy sie anima a na drugim spokojnie mozna pracowac [kombinacji jest wiecej]

 

Tak samo robiac wieksze sceny to warto jes modelowac obiekt w np. objekt.max a pozniej w scenie.max go dolaczac. i jakas poprawka to tylko refresh i w scenie juz jest poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa formaty zapisujace z-depth.

Choćby .rpf i .rla na dobry poczatek, można też zapisać przecież do osobnego pliku.

Jak pewnie wiecie mozna odpalic dwa 3dsmaxy naraz. Mam dwurdzeniowca i na jednym rdzeniu liczy sie anima a na drugim spokojnie mozna pracowac [kombinacji jest wiecej]

Tylko jeśli nie renderujesz i modelujesz coś bardziej skomplikowanego i nie masz co najmniej 2GB ramu, to bardzo wcześnie ci pamięci braknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie widoku względem konkretnego poligona -> Za każdym razem jak tworzysz objekt to w tym menu po prawej masz opcję Auto grid. Dzięki niej stworzysz objekt na powierzczni innego objektu. wystarczy zaznaczyć auto grid

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Shleizer

Dorzucę cos od siebie co nie dawno znalazłem w maxie 5.

Jak robicie dużą scene i zaczynacie tracić płyność w obracaniu obiektu itp. możecie pozostałe obiekty wyświetlać jako przezrocyste boksy. klikasz prawym na objekt properties i tam zaznaczasz show in box albo jakoś tak.

bez tego bym się męczył nad moją ostatnia praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przypisać PIVOT obiektu do któregoś z jego poligonów zgodnie z jego normalną należy:

- na wybranym poligonie stworzyć BOX z włączoną opcją AUTO GRID

- teraz wystarczy kliknąc na obiekt którego PIVOT chcemy przestawić

- wejść w HIERARCHY, PIVOT, podświetlić AFFECT PIVOT ONLY

- kliknąć na ALIGN i na BOXa którego stworzyliśmy na wybranym poligonie

- w kienku ALIGN SELECTION zaznaczyć dla CURRENT i TARGET OBJECT - PIVOT POINT

- dodatkowo w ALIGN ORIENTATION zaznaczyć wszystkie osie X, Y ,Z

i gotowe.

Teraz można wykonywać operacje transformacji względem wybranego poligona.

Myślę że komuś powinno się to przydać.

Teraz poprawnie i równo można ustawiać dowolne obiekty na poligonach innych i przylegają idealnie :)

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę aby obiekt animował/obracał się wokół osi Z ale układu lokalnego - Kontroler Euler XYZ i koniec. Używanie kontrolerów pracujących na quanterionach w oczywisty sposób nie da nam dostępu do rotacji względem lokalnych osi obiektów.

Co do ustawiania pivota do normalnej polygona to najprościej detach polygona zrobić jako clone i mamy obiekt do którego orientujemy pivot naszego obiektu. Jeszcze prościej zdetachować polygon wprost - afect pivot ->align to object->atach reszty geometrii->weld vertices. Jeżeli spodziewane są problemy z weldowaniem to detachujemy clone obiektu - align pivot to object, atachujemy do niego geometrie i usuwamy go jako element. Ilość możliwości jest duuuuuuża ;)

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. Niektóre obiekty można zbudować szybciej i prościej używając splainów jako baze pod model. Tutaj krótki tutorial :

- Budujemy 2 prostokąty:

http://img220.imageshack.us/img220/4907/17fo5.jpg

- Konwertujemy je do editable splain i attach'ujemy jeden do drugiego:

http://img209.imageshack.us/img209/9480/22km1.jpg

 

 

prościej jest darować sobie attachowanie i od razu dwa prostokąty wykreślić jako jeden obiekt - po narysowaniu pierwszego prostokąta trzeba tylko odznaczyć w panelu Create "Start New Shape" (automatycznie zachodzi: Convert to Editable Splain)

 

menuji8.jpg

 

Jest to szczególnie przydatne i oszczędza czas przy budowaniu obiektu z wieloma otworami :)

 

Skoro ma to być wątek z poradami dla początkujących, to jeszcze przypomnę, że warto pamietać, przy zaznaczaniu np. kilku polygonów z przodu bryły mogą być one automatycznie zaznaczane (analogiczne polygony, vertexy) i z tyłu, tak, że po kilku modyfikacjach okaże się, że coś tam z tyłu też się zadziało. Wystarczy odznaczyć na panelu Modify "Ignore Backfacing". W przyszłości często z tego będziecie korzystać.

 

menu2wj7.jpg

 

Między widokami łatwo też się przemieszczać korzystając z menu podręcznego pod "v". ;) Preferowane przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz moja kolej: jest to raczej rada, niż trick, ale czasem najprostsze rozwiązania maja większa wartośc w praktyce niż supertricki.

Mianowicie gdy pracujemy nad jakimś materiałem, to warto stworzyć sobie jakiś model testowy, na którym ładnie widac właściwosci materiałów, zmapować go i skopiować parę razy. Nadtępnie umiescić wszystkie kopie w kadrze tak, by każda była ładnie wyeksponowana i na kazdą z nich nałożyć po kolei różne wersje opracowywanego materiału. To zaozczędza czas i redukuje ilość renderów próbnych, nim uzyskamy pożądany efekt. :)

Wiem, że starzy wyjadacze numer ten znają od dawna, ale przyznaję, że nieraz ja sam o tej metodzie zapominam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś to już poruszył.

 

Taki szybki trick jak w 5 sec zmienić topologię siatki bez żadnych pluginów:

trickok8.jpg

 

1. Wchodzimy w edge mode.

2. Ctrl+A aby zaznaczyć wszystkie edge.

3. Klikamy Connect.

4. Ctrl + I aby odwrócić zaznaczenie.

5. Backspace aby usunąć poprzednie krawędzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam swoje trzy grosze. Brakowało mi możliwości rysowania obiektów większych od okna. W dos-owej werssji 3Dstudia jak dojechałem do krawędzi okna to jego zawartość przesuwała się i mogłęm jednym ruchem myszy rysować duże elementy. Tu zbawienny okazał się "i" trzymany cały czas podczas rysowania.

 

Robert

 

Wystarczy odwiedzić Customize --> Preferences --> Viewports --> (sekscja mouse control) zaznaczamy Middle button: Pan/zoom i poniższe dwie opcje Zoom about mouse point, co pozwala nam korzystać z zooma przy pomocy rolki naszej myszki, także przy tworzeniu obiektu, gdzie punkt odniesienia dla zoom'a, będzie punktem w którym aktualnie znajduje się kursor myszy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIPSY :

są dwa.

-Używając UVW Map planar czy box nie używaj funkcji fit. zawsze staraj się sprowadzić gizmo do kwadratu. Wtedy odejdzie problem ze skalowaniem po Unwrapie.

 

-jeśli trzeba scalować w Unwrap > Edit , to żeby nie jeździć kursorem i zmieniać na scalowanie horyzontalne , pionowe lub ogólne , , to mając włączone skalowanie ogólne wystarczy wcisnąć shift żeby to zmieniało się samo-działa prawie jak shiftw PSie

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak, editable mesh wyswietla w trójkątach a editable poly w polygonach. Jak klikniesz na obiekt po prawej tam gdzie pisze editable mesh/poly lub np, sphere czy inny obiekt, prawym przyciskiem, to wtedy wyskoczy "convert to".

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vray - kiedys musialem wlaczac vrlserver, pozniej mialem jakas wersje ze nic nie musialem wlaczac i renderowalo, teraz znowu musze wlaczac vrlserver...

 

Dla niektorych moze to byc uciazliwe, ale jest na to sposob. Dzieki Windows Script Host mozna napisac prosty skrypt ktory bedzie w stanie uruchomic wiecej niz jedna aplikacje. Po koleji:

 

1. Otwieramy notatnik

2. Wklejamy nastepujacy kod:

 

set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

WshShell.Run """Sciezka vrlserver"""

WshShell.Run """Sciezka 3dsmax"""

Przyklad jak to wyglada u mnie:

 

set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

WshShell.Run """D:\Program Files (x86)\Chaos Group\V-Ray\3dsmax R9 for x64\vrlserver.exe"""

WshShell.Run """D:\3dsMax9\3dsmax.exe"""

3. Plik zapisuajemy z rozszerzeniem .vbs np 3dsmax.vbs

 

Po 2-krotnym kliknieciu powinno uruchomic 2 aplikacje. Sprawdzalem pod XP i pod Vista.

 

Mam nadziej ze komus sie przyda, troche wygodniejsze niz kombinowanie z plikami wsadowymi

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy nad większą sceną,przydaje się modelowanie w 2gim oddzielnie załączonym 3dsmaxie. Dzięki opcji: XRef Objects lub XRef Scene , model z jednego maxa będzie aktualizowany w 2gim.

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obracanie - w górnym menu masz takie ikonki z magnesikami I tam jest Angle Snap Toggle jak klikniesz na nią prawym przyciskiem masz opcje w Angle wpisz sobie 90 i teraz jak będziesz obracał to się obruci o 90 stopni a skrót to chyba jest pod "A" do tej opcji

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja sie pochwale co odkrylem. Ponad 3 lata galy wlepialem w time slider probojac przesunac klucze animacji precyzyjnie przy duzym ich zageszczeniu. Odkrylem jak mozna latwo time slider skalowac. Mycha najezdzamy na time slider CTRL + ALT + LMB skalowanie w lewo i CTRL + ALT + RMB skalowanie w prawo. Proste? :) 3 lata badan... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy chcemy wejść do modify to, wiadomo, klawisze 1,2,3,4,5 a gdy chcemy wyjść z trybu edycji do trybu obiektów naciskamy klawisz 6 :D

Niechcąco odkryłem... chciałem nacisnać klawisz 4 ale palec mi zszedł na 6 :D

Edytowane przez naeq
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo tricków dorzucę coś od siebie:

 

W Material editor > RMB na materiale > Select by material - można zaznaczyć wszystkie obiekty w scenie z danym materiałem

 

Używajcie render presets - F10 - na dole okna

bardzo przyspieszają testowe rendery :)

 

Modyfikator Push - pozwala na przemieszczanie vertexów wzdłuż normalnych

 

Światła - to jak w viewportach wyglądają światła zależy od zagęszczenia siatki. W skrócie musi mieć odpowiednią gęstość aby światło "dobrze" wyglądało. Można do tego celu użyć modyfikatora Subdivide. Gdy światełka ustawimy można oczywiście skasować ten mod.

 

No i na koniec. Gdy mamy instance jakiegoś obiektu i chcemy aby stał się on unikalnym obiektem wystarczy kliknąć Make unique w Modify panel.

 

Sorki za brak obrazków ale macie przecierz F1 ;) Pewnie starym wyjadaczom wszystko wyda się banalne ale może komuś się przyda :)

Edytowane przez naeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały trick.

 

Jeśli przykładowo jednostkami w jakich pracujemy są centymetry to aby np. szybko przesunąć jakiś obiekt o 2 kilometry to nie trzeba wpisywać w pole 200000 cm tylko wystarczy wpisać "2km" albo "2m" jeśli chcemy przesunąć dokładnie o 200cm.

Analogicznie jak pracujemy w kilometrach to wystarczy wpisać "1cm" aby coś przesunąć o 1 centymetr. Nie trzeba wpisywać 0,00001.

 

Trick ten działa oczywiście nie tylko na przemieszczanie ale wszędzie tam gdzie można wpisać jednostki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ania -> Align dopasuje ci jak chcesz (przylegająco, pivot, lub center) ale tylko w osiach x,y,z.

 

SHIT. teraz znalazłem do tego służy Normal Align

 

normalja5.jpg

 

po co tak kombinować wystarczy użyć normal align

- zaznaczamy obiekt ktory chcemy dopasować

- wybieramy z menu tool normal align

- klikamy raz na poligon wzg. ktorego chcemy dopasować (pokaze sie niebieska strzałka)

- klikamy raz na obiekcie do którego dopasowujemy (pokaze sie ziel. strzałka)

w ostatnim kroku potwierdzamy OK jeżeli wszystko sie zgadza.

koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności