Skocz do zawartości

Zagadki (zadania) matematyczne (i nie tylko :))


patry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam ten wątek żeby skłonić was do myślenia :P

Więc w tym wątku będziecie mogli umieszczaćznalezione lub wymyślone przez was zagadki i zadania matematyczne i w tym wątku będziemy też próbowali rozwiązać te zagadki/zadania.

Zagadka nr 1

Tą zagadke ułożonył Albert Einstein. Według badań nie potrafi jej rozwiązać 98% ludzi.

Chcesz sprawdzić czy jesteś w tych 2%?

Na pewnej ulicy mieszkało 5 różnych ludzi, w 5 domach o różnych 5 kolorach, hodowali oni 5 różnych zwięrząt, pili 5 różnych napoji, palili 5 różnych marek papierosów.

Norweg mieszka w pierwszym domu dom

Anglik w czerwony domu

zielony dom leży na lewo od białego

Człowiek palący Rothmansy mieszka obok kogoś kto hoduje koty

Duńczyk pije herbatę

w żółtym domu pali się Dunkile

Niemiec pali Malboro

w środkowym domu pije się mleko

palacz rothmasnów ma sąsiada który pije wodę

palacz Pall Mall hoduje ptaki

Szwed hoduje psy

Norweg mieszka obok niebieskiego domu

hodowca koni mieszka obok żółtego domu

palacz Philip Morris pije piwo

W zielonym domu pije się kawe

Pytanie: Kto hoduje rybki?

Zagadka nr 2

Chłopiec mówi: mam tyle samo braci co sióstr, a jego siostra mówi: mam 2 razy więcej braci niż sióstr. Ile jest dzieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

heh, patry - widzę, że zająłeś się bardziej przyziemną matematyką :)

 

Pierwszego nie chce mi się teraz rozwiązywać, kiedyś się tym bawiłem, ale nie pamiętam odpowiedzi.

 

2 zdanie - 4 chłopców, 3 dziewczynki ;]

 

[edit]

nie trzeba chyba przybliżać sposbu rozwiązania tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka nr1

opis rozwiązania tego krok po kroku to całe wypracowanie, najlepiej jest rozpisać wszystko na kartce i eliminować kolejne pozycje, kiedyś takie coś w Focusie regularnie dawali, więc się ćwiczyłem

 

ps. to, że 98% ludzi nie potrafi tego rozwiązać to chyba żart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker, mam się bać jak należę do 2% ludzi, którzy myślą nieszablonowo?:D

A tak wógóle to ja mam ciekawą zagadkę. Nie jest moja-gdzieś ją słyszałem kiedyś w radiu. Powtórzę ją ale nie wiem czy tak brzmiała dokładnie.

 

Istnieje superkomputer, który wie wszystko. Każdy człowiek zadaje mu pytanie i kiedy komputer na nie odpowie człowiek ginie. Stanąłeś przed obliczem wielkiego superkomputera. Jakie zadasz mu pytanie aby przeżyć?

 

Dodam tylko, że mam parę odpowiedzi na nie ale ciekawi mnie Wasza odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie Człowiek kupił w sklepie 4 towary. Zauważył, że kasjer zamiast dodać ich ceny do siebie pomnożył je i wyszło mu 7,11 zł. Gdy zwrócił uwagę kasjerowi, że ceny artykułów należy dodać kasjer dodał do siebie ceny towarów i znów wyszło mu 7,11 zł. Ile kosztowały poszczególne produkty?

 

P.S. patry nie dodał tego, że w zagadce Einstejna czas na rowiozanie to 40 min i te 2 % właśnie w tym czasie się mieszczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym einstaine mózg mi sie spalił a tak ładnie to rozrysowałem ale zabrakło mi powierzchni roboiczej :D

 

moja zagadka niezbyt trudna

Rzecz dzieje się w starym klasztorze, w którym żyje około 20 mnichów. Każdy dzień spędzają na gorliwej modlitwie. Nie mają nic prócz prostego łóżka w skromnym pokoju, jednego krzesła i okna, żadnych luster, ani wygód. Każdej nocy Bóg przychodzi do nich, aby z nimi porozmawiać, do każdego z osobna. Pewnej nocy, mówi im, że w klasztorze znajduje się jeden, podkreślil, jeden mnich zarażony wstydliwą chorobą. Objawia się ona niebieską plamą na czole. Mnich ten musi sam odgadnać, że jest chory i odejśc z klasztoru. Mnisi widują się tylko podczas posiłków. Uwaga, inni mnisi nie mogą mu dawać znaków, ani nic mu wspominać o jego chorobie, on sam nie ma możliwości zobaczenia swego oblicza w lustrze. Jak więc ma się domyślić że to on jest chory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja w sumie proste :)

 

a teraz fajne:)

 

HISTORIA PEWNEJ DZIEWCZYNY.

NA POGRZEBIE SWOJEJ MATKI SPOTYKA CHLOPAKA KTÓREGO WCZESNIEJ NIGDY NIE WIDZIALA. NIEOCZEKIWANIE DOSTRZEGA W NIM MEZCZYZNE SWEGO ZYCIA I W TYM SAMYM DNIU ZAKOCHUJE SIE ... . KILKA DNI PÓZNIEJ DZIEWCZYNA ZABIJA SWOJA SIOSTRE . ....JAKI JEST POWÓD ZABICIA WLASNEJ SIOSTRY???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. patry nie dodał tego, że w zagadce Einstejna czas na rowiozanie to 40 min i te 2 % właśnie w tym czasie się mieszczą

 

Nie ma bata - pamiętam, że robiłem to zadanie w zeszłe wakacje, przygotowując się do testu na inteligencję, na studia i nie zajęło mi więcej niż 20 min.. nie wieżę, że 98% ludzi potrzebuje więcej niż 40 min an rozwiązanie tego.. Wystarczy to tyko rozpisać ładnie.. chyba, że chodzi o rozwiązanie w pamięci :P

 

Illy - gratuluję. Ta zagadka jest standardowym pytaniem psychologa, który ma rozpoznać predyspozycje seryjnego zabójcy :)

PS> Ja też tak kiedyś odpowiedziałem :)

 

Fikołek - musi sprawdzić, czy pozostłych 19 mnichów jest "czystych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Illy - gratuluję. Ta zagadka jest standardowym pytaniem psychologa, który ma rozpoznać predyspozycje seryjnego zabójcy

PS> Ja też tak kiedyś odpowiedziałem

Pierwszy raz jak ja uslyszalem to tez odpowiedzialem. Teraz slyszalem juz ja milionowy raz i mialem ochote zepsuc wam zabawe

 

Zastanawia mnie odpowiedz na mnichow. mam pomysl, ale nie zdradzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@Ti, illy urodzeni psychopaci :) już wam nie będe podpadał :D

 

ja wymyśliłem że siostra odbiła tego chłopaka, siostra przebrała sie za tego chłopaka, chłopak kazał jej zabić siostre aby byli razem, siostra maczała palce w śmierci matki ale o tym że chciała zobaczyc go n pogrzebie nie pomyślałem czyli całkiem dobrze ze mną jeszcze wooohooo!!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

illy - przecierz zagadka z mnichami już jest rozwiązana :)

A teraz moja zagadka

Wyobraźsobie, że jesteśw sadzie gdzie rosną drzewa na których są jabłka.

Podchodzisz do jednego, patrzysz w górę i widzisz jabłka, potem kierujesz głowę w dół, zatrzęsasz drzewem, jabłka nie spadły.

Patrzysz w górę i jabłek nie ma.

Jak to wytłumaczyć??

 

PS ja nad tym z 10min myślałem zanim to rozwiązałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności