Skocz do zawartości

Grass contest


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że o trawie można pisać dużo to zakładam temat o trawie w 3d.

Zapraszam do dyskusji

 

Regulamin

 

1) Po pierwsze proszę was o napisanie metody w jakiej robiliście trawkę i podanie ustawień i parametrów

2) Napisanie czasu renderu

3) Pokazanie obrazka z viewportu i końcowego renderu ale bez postprodukcji.

4) Proszę was o nie robienie z wątku "burdelu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ok kasuje oftopic i przenosze do renderingu tam chyba bedzie najlepsze miejsce, przykleje na probę

 

Yaro16 : pomysl o jakims krotkim regulaminku, ze np. render + ustawienia, albo jak nie wiem

 

wrzuce swoj na pierwszy ogien :

 

trawka4.jpg

ustawienia1.jpg

ustawienia2.jpg

 

Opisac co i dlaczego ? hmm ok moze po krotce ;)

 

Po pierwsze jezeli macie jakies obiekty stojace na trawie dodajcie do je "colisions" dzieki temu trawa w fajny sposob odskoczy od obiektu, reszte w tej zakladce bez zmian.

"General paramiters" najwazniejsze tutaj jest "hair count" odpowiada za ilos c wlosow "hair segments" za ilosc podzialow na pojedynczym wlosku. Jak juz mamy to ustawione to przejdzmy do zakladki "Display" i ustawmy tam "display hair" i "as geometry", mozemy tam ustawic ile procent wlosow z puli ma byc wyswietlanych. Teraz trzeba ustawic grubosci trawy czyli "root thick" czyli grubosc korzenia, tutaj ustawiamy wiecej niz w "tip thick" bo chcemy zeby nam sie trawka zaostrzala. "Random scale" wiadomo, odpowiada za zroznicowanie dlugosci poszczegolnych wloskow.

 

No i najwazniejsze czyli "material" ustawcie amb occ w granicach "40-60" fajne geste cienie powstana, teraz kolor korzenia i kolor koncowki trawy/wlosa, hue variation odpowiada za zmiane kolorow poszczegolnych kepkow dlatego tutaj ustawcie raczej nisko okolo 5-10, tak samo z valu wariation, powinno dac to nam fajne zmieniajace sie kepki. Mutant kolor, odpowiada za wlosy ktore całkowicie odchodza od ustawien materiału, czyli co ktorys tam wlosek/trawka bedzie miala calkowicie inny kolor ;).

 

klonujemy nasza powierzchnie i kopiujemy nasz modyfikator, zmieniamy kolor trawy aby uzyskac calkowicie nowa trawe, zmieniamy ustawienia grubosci i warjacji.

 

renderujemy ;)

 

btw. pamietajcie o swiatlach, po co dawac material z sss i czekac 20 lat na render jak mozna dac kilka swiatel, o roznych natezeniach i kolorach (odcieniach zieleni np.) dzieki czemu na roznych listkach otrzymamy waracje kolorow, w polaczeniu ze standardowym materialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można... :) Mam prośbę - czy ktoś mógłby napisać tuta/nagrać video-tuta jak ustawić te "dynamics" w hair & fur, żeby np. jakiś obiekt, który się porusza, oddziaływał na trawę? Meczę się z tym i nic mi nie wychodzi :( Normalnie jak ruszam podłożem trawy, to trawa się fajnie porusza, faluje w realtime, a w ogóle nie reaguje na animowany obiekt, chociaż dodałem go do "collisions", zaznaczyłem przy tym "polygon" i w "mode" zaznaczyłem "live" :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolizja w hair o ile dobrze pamiętam musi być związana z podstawowymi włosami (zdaje się te wyrastające z vertexów) czyli jeżeli twoja piołka przeleci dokładnie pomiędzy vertexami nic się nie stanie. musisz wtedy zwiększyć gęstość siatki z której wyrastają włosy co znacznie zwolni obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to v ray fur;d

a tutaj całkowicie moje ;d

ustawienia:

wysokość trawy 3 cm

per face 4

grubość 0,1cm

materiały :

dla trawy materiał v ray override mtl

w base dałem materiał trawy + bump

w drugim slocie dałem v ray mtl i diffuse na zielony

RESZTA NIE ZMIENIANA

Oświetlane target direct GI qmc + lc

 

Bardzo podobnie do ustawień Lis'a

(dzięki Lis'ie)

 

 

 

trawak1lq8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już moja ostateczna wersja. Moja pierwsza trawa miała nałożoną teksturę z mapowaniem planar. Niestety nie podobała mi się jej powtarzalność. Dlatego postanowiłem dać teksturę jako screen. Dzięki temu mam zróżnicowaną trawkę na całej powierzchni a dzięki displacementowi mam ją ostrą i mogę stosować mniejsze zdjęcia. Drugą rzeczą jaką się zająłem było pozbycie się pionowych źdźbeł poprzez podzielenie powierzchni na małe kawałki i dodanie modyfikatora noise. Na końcu pozbyłem się smootha z powierzchni aby bardziej były pochylone źdźbła. Oczywiście dużo siedziałem nad samą mapką displacement potem odpowiednim mapowaniem i odpowiednimi parametrami w vraydisplacementmod. Trochę zaszalałem na początku z dzieleniem siatki na mniejsze kawałki i przez to długo się renderowała trawka więc lepiej odpowiednio ją zmodyfikować. Finalny efekt widać na poniższym screenie.

 

rendgrass05demoho5.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie? Jaka metoda nie piszę, bo wszyscy wiedzą:-)

 

dlugarzadka.jpg

trawagesta.jpgtrawaniska.jpg

 

Edit: Tu trochę bardziej poczochrana i z lepszym oświetleniem (HDRI + Vray Sun)

 

dzikahdri.jpg

Edytowane przez Paul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Taki mój teścik trawki sprzed dobrych paru miesięcy:

trawa0302.jpg

 

Sposób: najpier pare źdźbełek porobiłem ze zwykłych plane'ów, potem w advance painter zrobiłem kępke trawy składajacą się z około 50 - 70 źdźbełek, zgrupowałem i przepuściłem przez vray scatter z random rotate i scale. Fajny sposób :)

Pozdrawiam :)

 

EDIT:

Tu jeszcze raz tym samym sposobem taka 10-minutowa szybka scenka :) Kwiatuszki tylko bez tekstury i jakos obrów w kwiatkach mi nie wyszedł, ale to tylko kwestia jednego parametru do zmiany :)

domeknaskarpie01.jpg

 

Pozdrawiam :)

Ciastuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trawę tworzoną przez siatkę gorąco polecam ten link:

http://www.3dmentor.ru/free-models.html

a konkretniej link pod zdjęciem zatytułowany "Download free HQ Grass 1 scene".

Z tej scenki nauczyłem się bardzo wiele o tworzeniu trawy z siatki gdy już rozłożyłem ją na części pierwsze. Macie tutaj scenki dla Vraya i Mentala, a także wszystkie texy.

Ze swojej strony do rozkładania trawki polecam dodatek do Maxa:

http://www.itoosoft.com/forestpack.php

Wersja darmowa nie pozwala na rozkładanie obiektów po Z, a tylko po płaskiej powierzchni.

Gdyby wam któryś link nie działał dajcie znać wrzucę je razem z ewentualnymi tutami do Forest Packa.

Wszystko to wyżej sprowadza się do wymodelowania kilku źdźbeł trawy, oteksturowaniem ich i rozłożeniem przez proxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności