Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 1 z 93 1234561151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 925

Wątek: Poradnik Freelancera - co i jak

Rysuję rzeczy
    Srebrna Galeria 2D Award
    Awatar artursadlos
    Podziękowania

Domyślnie Poradnik Freelancera - co i jak

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Wydaje mi sie że brakuje takiego topiku. Poradnik frelancera. Mam kilka takich pytań:

- czy warto zakładać firmę i jak sie do tego zabrać pracując jako freelancer

- jak to jest z podatkami, ubezpieczeniem zdrowotnym i ZUSem w naszym cudownym kraju będac freelancerem

- jak sie rozliczać ze zleceń zagranicznych i ew. jak wygladaja umowy w takich wypadkach

Jeśli ktoś ma doświadczenie w tego typu sprawach proszę o jakieś porady. Myśle że przydadzą sie nam wszystkim:)

Pozdrawiam i z góry dziekuję za posty

Tekno-Elektromechanik
    Srebrna Galeria
    Awatar Lis
    Podziękowania

Domyślnie

Tak się składa że akurat zakładam działalność :D

- Aby założyć firmę:

1. Mykasz do Urzędu miasta/gminu i wypełniasz wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
    2. Idziesz do urzędu statystycznego i wypełniasz wniosek o REGON.
    3. Idziesz do Banku i zakładasz konto firmowe.
    4. Wycieczka do urzędu skarbowego z kopią /Wpisu do ewidencji działalności gospodarczej/ Kopią REGONU/ Umową najmu lub wynajmu lub użyczenia lokalu. Składasz wypełnione NIP1, VAT-R, VAT-R/UE(jeśli chcesz handlować z unią) Oświadczenie że będziesz prowadził księgi rachunkowe
    5. Idziesz do ZUS'u i składasz wypełnione ZUA, ZFA
    6. W międzyczasie wyrabiasz pieczątkę firmową.
    7. Kupujesz maxa,PS'a,Windowsa + komputer za około 40 000. Jak nie maszs to bierzesz kredyt na pół życia.

- Jako bezrobotny masz płacone ubezpieczenie zdrowotne ale nie możesz robić na umowy o dzieło. i w ogóle żadnych oficjalnych dochodów. Chyba że się gdzieś zatrudnisz na lewo. albo założysz działalność i sam będziesz sobie wszystko płacił.

Tyle z mojej strony

EDIT: Piksar czuwa. Błędy poprawione. Przynajmniej trochę :)
    Ostatnio edytowane przez Lis ; 22-09-07 o 19:59

Rysuję rzeczy
    Srebrna Galeria 2D Award
    Awatar artursadlos
    Podziękowania

Domyślnie

Damn, drogo troszki:/ ale jak rozumiem to jedyne wyjście?
    A jest możliwość opłacania sobie ubezpieczenia i zusu jako osoba prywatna?:)

PS. Dzieki za konkretne info

Member
    Srebrna Galeria
    Awatar polka dot
    Podziękowania

Domyślnie

fajnym zamiennikiem ubezpieczenia zdrowotnego jest wykupienie abonamentu w przychodni prywatnej. ryzyko strajku zmniejsza się, jednak koszty są wyższe niż ubezpieczenie zdrowotne. obsługa oczywiście nie do porównania, choć kiedyś bardzo lubiłem jedną panią pielęgniarkę w legnickim szpitalu.

jest też fajny zamiennik pracowania na biało. tu koszty są niższe;-)
    wszystko jest tobą. jak zamierzasz się traktować?

Member
    Złota Galeria Srebrna Galeria 2D Grand Prix
    Awatar Morbid Karbid
    Podziękowania

Domyślnie

Można korzystać z zasad tak zwanego "wolnego zawodu".
    Zleceniodawca z Polski
    Wykonujesz zlecenia i rozliczasz się za pomocą umowy o dzieło. Wtedy zleceniodawca odprowadza za ciebie podatek i w styczniu przysyła ci PIT'a, dzięki któremu się rozliczasz z US za dany rok. Realizując umowę z przekazaniem praw autorskich masz prawo do uznania połowy wartości umowy jako "koszt uzyskania przychodu". Trzeba odpowiednio sformułować umowę. Dzięki temu podatek jest 2x niższy bo płacisz 19% od połowy, a nie całości kwoty. Pamiętaj, że może wyjść, że będziesz musiał dopłacić podatek, bo zarobisz tyle, że przejdziesz na drugi albo i trzeci :) próg podatkowy (a tymczasem zleceniodawcy odprowadzają cały czas podatek jak za pierwszy próg)
    Ubezpieczenie zdrowotne załatwiasz przez wpisanie się do naszego nieocenionego powszechnego systemu zdrowotnego. Musisz zawrzeć umowę z NFZ na "dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne". Potem co miesiąc płacisz składkę na odpowiednie konto ZUS'u, który pośredniczy w tym całym procederze i rozdziela składki. Co miesiąc po opłaceniu składki wysyłasz do ZUS'u deklarację ZUS DRA. Można to załatwić programem "płatnik".
    Tutaj masz stawki ubezpiecznia.
    Możesz oczywiście wykupić abonament w jakiejś prywatnej klinice jak Swissmed albo Luxmed, gdzie obsługa jest fajna itd, ale niestety nie pokrywają kosztów naprawdę poważnych operacji. Jeśli miałbyś raka to raczej nikt się nie zainteresuje i nie zapewni leczenia. Przynajmniej umowy sprzed dwóch lat tego nie zapewniały.
    Z ważnych rzeczy zostaje emerytura. Jedna rada - radź sobie sam, omijaj ZUS i powszechny system emerytalny z daleka. Wyniki finansowe tych funduszy są przejadane i ciągle się mówi o bankructwie. Oszczędzaj pieniądze, inwestuj na giełdzie, poszukaj jakiegoś funduszu inwestycyjnego z opcją emerytalną - rób cokolwiek, ale odkładaj.

Są minusy działania w ramach wolnego zawodu.
    1. W ustawie jakiejś tam (ja tego nie wiem, tylko kilka przestraszonych osób mi o tym mówiło), jest zapisane, że jak wykonujesz jakieś dzieło metodycznie i jest to ewidentnie twoje źródło dochodu, to powinieneś odprowadzać od tego VAT. Jakaś paranoja, nie wiem o co chodzi. Tak samo ponoć na granicy prawa jest wykonywanie umów permanentnie dla tego samego zleceniodawcy.
    2. Banki mniej przychylnie patrzą przy dawaniu kredytów

Wykonując zlecenie dla kogoś z zagranicy najczęściej sam musisz zadbać o odprowadzenie podatku. W tej chwili jest to dość proste, bo nie musisz za każdym razem wysyłać do US deklaracji dochodu z zagranicy. Wystarczy, że zapłacisz 19% podatku do 20-tego następnego miesiąca. Potem trzeba będzie jeszcze raz uwidocznić ten dochód i wpłaconą zaliczkę w rocznym PIT'cie. Możesz również wliczyć połowę przychodu z umowy jako koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, że znajdzie się takie sformułowanie w umowie.
    Nie jestem prawnikiem, nie biorę odpowiedzialności za opublikowane przeze mnie porady, ale też zapewniam, że działam w dobrej wierze ;)
    Ostatnio edytowane przez Morbid Karbid ; 22-09-07 o 20:58

Rysuję rzeczy
    Srebrna Galeria 2D Award
    Awatar artursadlos
    Podziękowania

Domyślnie

Www, dzięki dzięęęki. Zajefajnie przydatne info Morbid Karbid. W sumie to stwierdzam że ten temat powinien być sticky. Jestem przekonany że nie tylko ja sie gubię w tym bajzlu:)

Pozdrawiam

Cyberpunk
    Awatar Levus
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Morbid Karbid Zobacz posta
    Tak samo ponoć na granicy prawa jest wykonywanie umów permanentnie dla tego samego zleceniodawcy.
    Miałem przyjemność pracować tak przez jakieś 3 lata.
    Dla pracodawcy jest to dość wygodne z przyczyn wiadomych.
    Dla pracownika, hm, ma swoje minusy w postaci braku ubezpieczenia i wstrzymanego licznika lat pracy.
    Owszem, jest to na granicy prawa, ale ciągle jest "prawnie poprawne".

Oczywiście "poprawność prawna" w dużej mierze zależy od wysokości przychodów. Pomijając już progi podatkowe, zus ma władzę do tego stopnia, że jeśli uda Ci się zrobić legalnie supermegawypaśny interes, podatkując według ustalonych zasad, zus może powiedzieć: "bardzo nam przykro, ale w tym wypadku za dużo pan zarobił i musi pan zapłacić większy podatek".
    I żadne odwoływanie się nie pomoże.

Dopiszę jeszcze, że odprowadzanie 19% podatku od połowy kwoty ze względu na przekazanie praw autorskich nie musi wcale tyczyć się grafiki, muzyki czy innych tego typu zjawisk wyszczególnionych w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Ustawa owa jest jeszcze na tyle nieudolnie zdefinowana, że można pod nią podpiąć całą masę rożnorodnych działań.

Cytat Zamieszczone przez Morbid Karbid Zobacz posta
    Banki mniej przychylnie patrzą przy dawaniu kredytów
    Zapewne kwestia banku. Trzeba bank wypytać indywidualnie.
    Możliwe jest budowanie historii kredytowej, jeśli nasza zapłata przychodzi regularnie tytułem "wynagrodzenia", nieistotne czy mamy umowe o dzieło, czy umowe o prace.
    Z bankami jest tak, że nawet jeśli dostajesz regularnie na konto po 800zł jako "wynagrodzenie" masz mniejsze szanse na dobry kredyt jeśli dostajesz regularnie po 20kafelków tytułem "od szwagra".
    Jeśli jesteś "dobrym klientem" kredyt dostaniesz.

serwus :)
    Awatar kannu
    Podziękowania

Domyślnie

dobry temat.
    pytania :
    Owe 40 tysiaków to cena za co konkretnie ? I zarówno sprzęcior , jak i soft mozna chyba brać na kredyt./leasing.
    Rejestrował ktoś firme za granicą ?
    pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Tekno-Elektromechanik
    Srebrna Galeria
    Awatar Lis
    Podziękowania

Domyślnie

No 40 k to tak bezpiecznie.

19 950,32 zł brutto(wliczona subskrybcja) 3ds max 2008 licencja na stanowisko.
    2 400zł Vray
    3 000zł Photoshop CS3
    =
    25 350zł

no i te pozostałe 14 000 na jakiś w miarę serwerek do renderingu.

Bardziej oszczędna wersja:
    8 849,71zł Autodesk VIZ 2008 SLM
    2 400zł Vray
    1 700 zł Photoshop CS2 / najtańszy komercyjny z allegro
    =
    12 949 zł

Awatar kannu
    Podziękowania

Domyślnie

rozumiem :) Trzymam kciuki , i fajnie by było , gdybyś jeszcze co jakis czas opisał swoje boje, problemy z ktorymi sie spotykasz itp :)

pozdrawiam i życze powodzenia :)

Strona 1 z 93 1234561151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów