× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 10 z 15 PierwszyPierwszy ... 56789101112131415 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 147

Wątek: Teczka 2D: SeBeL

Member
    Awatar emmilius
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Podziwiam ilość, fajnie że tyle bazgrasz. Zastanawiam się tylko czy w przypadku samouków malowanie z fot a nie z natury nie tylko opóźnia zrozumienie bryły/anatomii co może wprowadzić jakąś sztuczność lub hmmm sam nie wiem co. Wiadomo że jest lustro ale to nie rozwiązuje wszystkiego. Fajnie się rysuje, wybiera się pozę itd. itp ale czy to nie "kaleczy" rysownika?. Nie piszę tego jako krytyka że niby powinieneś z natury, po prostu zacząłem się z czasem zastanawiaćjakie będą tego skutki.

Member
    Awatar sebel
    Podziękowania

Domyślnie

Rozumiem Cie doskonale ;\. Rysowanie z fot jako nauka bryły czy anatomii nie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie, że aparat lubi upierdalać naprawdę duuuużo kolorów/cieni, do tego jeszcze dochodzi to, że aparat ma tylko jeden obiektyw a człowiek dwoje oczu ... dlatego fotka nigdy nie zastąpi modela.
    Niestety nie zawsze znajdzie się model któremu będzie się chciało siedzieć przed tobą i pozować ;\.
    Jeżeli chodzi o rysowanie postaci to staram się nauczyć ogólnego budowania człowieka, uchwycić proporcję, czy pozę. Na początku rysowania budję ludzika(szkielet), potem zaznaczam ogólny zarys/kształt i następnie cieniuję. W cieniowaniu też staram się nie kopiować w 100% cieni, próbuję też dodać trochę rzeczy od siebie, których nauczyłem się rysują z natury. Nieraz jak się patrzy na fotkę to dosłownie aż chcę się powiedzieć " Ja wiem, że tu musi być ten cień ! ale na tej focie ni kija go nie widać !". Bardzo możliwe, że trochę za mocno skupiam się na cieniowaniu i może powinienem bardziej zgeneralizować rysunek? Czasami jeden, mocny cień w odpowiednim miejscu jest lepszy niż lekkie dziubdzianie całej pracy..
    Taki dobry cień fajnie widać w pracach gutkafiutka ;}
    http://wypierpapier.blogspot.com/ trochę ma tych prac na swoim blogu ;].

pozdrawiam :)

Member

Podziękowania

Domyślnie

Przy takich randomowych fotach z sieci kuleją dwie rzeczy najczęściej. Po pierwsze światło - często wiele źrodeł, w przypadkowych miejscach - i jak tu poczuć bryłę... Jeśli fota ma być refką to powinna mieć jakieś logiczne światło - takie samo jak reszta obrazka.
    Po drugie - ludzie focą zwykle za blisko, przez co strasznie się deformuje obraz. Optymalnie zrobić fotę w dużej odległości na full-res, modela dać w środek kadru i potem zdjęcie zoomować i przyciąć.
    Myślę że jeśli obraz ma być w realistyczny w rozumieniu współczesnej widowni (czyli fotorealistyczny) to jest to wykonalne na fotach, nawet na bazie ich obróbki.
    Myślę że gubienie kolorów, tonów itd to w dużej mierze też kwestia standardowej kompresji w aparacie - z rawa nie powinno chyba pójść tak źle jak np. z jpega :)
    Ale to chyba już nie o to nawet chodzi.
    Chodzi o coś innego - praca malarza to praca twórcza nie odtwórcza. Korekcja kompozycji, redukcja kolorów - np. gama ciepła, zimna itd., eksponowanie bryły, stylizacja. Ilustracja idzie, a może raczej - powinna iść dalej niż fota.
    Jedynie kopiując plamy z foty tego się nie osiągnie.
    Myślę że jeśli ktoś to rozumie to może w fotografii znaleźć sprzymierzeńca. Fajnie ilustruje to cykl ilustracji Normana Rockwella, na których widnieje fotografia postaci i stylizacja Z GRUBSZA opierająca się na niej. Coś jak z nawigacją samochodową opartą na GPS, której nie można do końca wierzyć...
    Ale ostateczny obraz powstaje w głowie, nie w aparacie. Jeśli trzymać się tego założenia, a fotę rozumieć jedynie jako jakiś zafałszowany punkt odniesienia, to chyba nie powinno być aż tak źle. Tyle że trzeba dysponować wielką wiedzą żeby się to udało.

Member
    Awatar sebel
    Podziękowania

Domyślnie

Dawno mnie tu nie było...

SBT77 - dzięki za wypowiedź, ostatnio staram się właśnie wykorzystywać fotki jako wsparcie do pracy, element do obserwacji i przetwarzania na swój sposób. Strasznie mnie to denerwuje, że kiedyś dosłownie kopiowałem fotki, i praktycznie wogóle ich nie studiowałem... Teraz raczej staram się zaczynać od pomysłu, szkicu i potem dopiero wspierać się jakąś fotką aby wszystko trzymało się względnie kupy. Oczywiście wychodzi to z różnym skutkiem, ale mam nadzieje, że z czasem będzie coraz lepiej ;}.

Trochę prac się uzbierało od ostatniego postu, więc zarzucam update:

podmalówka starszego speedu:

a tu "starszy braciszek" :

i znowu trochę zaśmieciłem ...

Pozdrawiam ;)

Member
    Awatar emmilius
    Podziękowania

Domyślnie

Echh te Twoje speedy-enviry. Ja też tak chcę=]. Najbardziej mi się podobają zadymione miasto i to z gwieździstym niebiem. Czasem mógłbyś zwiększyć p. atmosferyczną na niektórych obiektach, np. w tym z wiatrakami.

Member
    Awatar żółty
    Podziękowania

Domyślnie

zadymione miasto i las w nocy w pyte. Jaki masz sposób na kolorowanie "walorowych" obrazków? Bo zakładam, że zadymione miasto powstało w taki właśnie sposób.

TrickMan
    Awatar leszek_lenia
    Podziękowania

Domyślnie

natworzyles tego...bardzo dobrze..:)
    podoba mnie sie wszystko ,moze oprocz tych masek dwoch.

Member
    Awatar sebel
    Podziękowania

Domyślnie

Dzięki panowie :). Z envirkami to ciągle kombinuje, zmieniam brushe, nakładam jakieś tekstury... dużo z tego wszystkiego wychodzi przez przypadek, po omacku.

emmilius - kombinuj! podglądaj innych, obserwuj fotki. Cierpliwości! Na pewno zacznie wychodzić lepiej :). Miasto które Ci się podoba powstało właśnie z takiego kombinowania. Dzięki za podpowiedź z perspektywą atmosferyczną. Wiatraki na blisko horyzontu rzeczywiście zdają się być zbyt wyraźne...

żółty
    - Dużo też zależy od samego rysunku. Czasami ni w ząb mi nie wychodzi podkolorowanie B&W... nawet bywa tak, bardziej opłaca się zacząć cały rysunek od początku w kolorze niż kombinować z kolorowaniem. A jeżeli już się zdarzy tak, ze koloruje się ładnie to robiłem tak że dodawałem nową warstwę na overlay, tam zaznaczałem główne kolory i następnie dodawałem kolejną warstwę na Normalu i tutaj dalej bawiłem się w kolorowanie poszczególnych elementów. Pokombinuj też z innymi trybami mieszania :).

leszek_lenia - dzięki :P... Wiesz ... trudno aby wszystko się podobało ;D. Są przecież gusta i guściki :}.

pozdrawiam :}

Member
    Awatar Areien
    Podziękowania

Domyślnie

grubo sie dzieje w tych envirkach twoich! super drugie i trzecie w dól od masek, pozniej czaszka bardzo zacnie!! zachod slonca, jezioro, noc, osniezone szczyty gor.. bardzo dobry poziom wedlug mnie ;)) oby tak dalej

Member
    Awatar sebel
    Podziękowania

Domyślnie

Dzięki Areien :)

Kolejny rzut !
    Speedowe twarze:

i znowu trochę widoczków:

szkicowo puki co.. zastanawiam się co by tu jeszcze zmienić aby było lepiej :\

jaskinia :}

Uprawnienia umieszczania postów