× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 2 z 37 PierwszyPierwszy 123456712 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 367

Wątek: jameli

Member
    Awatar jameli
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    hmmmm w tym mój problem że wydaje mi się, że jeśli nie użyję bardzo ciemnych (prawie czarnych) kolorów, to wyjdzie kiepski kontrast... nie wiem jak zrobić noc bez granatowego, który jest prawie czarny... jeszcze się muszę wiele nauczyć :p dzięki za komentarz :)

Member
    2D Award
    Awatar GrzegorzPrzybys
    Podziękowania

Domyślnie

Żeby nie gadać po próżnicy zrobiłęm Ci szybkiego overpainta żeby zilustrować o co mi chodzi:

Member
    Awatar jameli
    Podziękowania

Domyślnie

Dzięki za poświęcenie czasu na oświecenie mnie :p hmmm po tej mojej czerni to faktycznie wygląda jasno, lekko i pogodnie... mój przy Twoim wygląda ponuro. Wiem że to tylko overpaint i kapuję o co Ci chodzi :) Następnym razem obiecuję nie użyć wcale czerni i zobaczymy co z tego wyjdzie...
    Ostatnio edytowane przez jameli ; 05-07-09 o 15:49

Member

Podziękowania

Domyślnie

Ta kwestia z czernią któryś raz już wypływa na forum. Bardzo pouczające, jednak pewna rzecz mi - jako osobnikowi słabo zaznajomionemu z arkanami sztuk plastycznych - nie daje spokoju. Skoro jest tak jak się pisze o czerni lub barwach przechodzących w czerń, cóż zatem powiedzieć oglądając płótna Caravaggia, Rembrandta czy innych malarzy okresu gdy panowało chiaroscuro ? Jak ocenić tzw "czarne obrazy" Goyi ? Prawda że nie mówimy tutaj o doskonałej czerni, ale można znależć bardzo ciemne barwy, w połączeniu z jasnymi. Skoro takie efekty światłocieniowe były stosowane wtedy, to dlaczego obecnie miałyby być złe ? Czyżbyśmy w obecnych czasach przegonili w rzemiośle dawnych mistrzów malarstwa ? Fakt, można by rzec, że dawni mistrzowie nie mieli możliwości odrobić lekcji jaką o kolorze dał sztuce impresjonizm, ale - tak po prostu odrzucić to wszystko ? Brak by mi było odwagi...
    Tyle już było "-izmów" że aż strach mówić. Wiele wywracało do góry nogami to co robili poprzednicy. Wywracało, by po pewnym czasem samemu zostać wywróconym i wyrzuconym na śmienik histori. A historia uczy pokory.

Demiurg
    Awatar CzAk1
    Podziękowania

Domyślnie

SB... nikt nie mówi, ze czerń jest zła i należy z niej całkowicie zrezygnować. Kwestią jest tylko to co chce się uzyskać...
    Caravaggio to wyjątkowy przypadek, u którego stosowanie czerni było wpisane w wyuczony/wrodzony lub przemyślany styl malowania gdzie stosował tą technikę raczej rozważnie by coś w swej pracy uzyskać i, u którego wywiero to piętno na poziom i przekaz jego obrazów.
    Podobnie w przypadku np. Gigera (bardziej współczesny przykład). Raczej nie jestm w stanie wyobrazić sobie jego dzieł bez czerni i kolorów ciemnych, ciężkich i zimnych. Nie da się ;)
    Równie ciężko jest sobie wyobrazić by Botticelli malując Narodziny Wenus uzyskał podobny efekt lekkiego i smukłego ciała głównej bohaterki obrazu...szarpiąc jej po ryju różem z domieszką czerni. Oczywiście na obrazie są bardzo ciemnie gdzieniegdzie plamy...jednak i tutaj myślę, że było to zaplanowane działanie autora dzięki, któremu uzyskał świetny kontrast...

Tu nie chodzi o to czy stosować czarny i jak go stosować...tylko kiedy i gdzie.

A teraz zerknijmy na obraz jameli. Jeśli chciała uzyskać efekt pewnego sielankowego, pięknego, zielonego...fantastycznego i bajkowego domku na łące...to lepiej gdy trawka połyskuje jasno zielonymi plamkami odbijanego słońca...a jeśli chciała stworzyć mroczny obraz chatki wiedźmy...to lepiej wogóle pójść w inną paletę...zimnych barw, szarości...i właśnie czerni (lub kolorów w nią wpadających)

Takie moje zdanie
    Pozdro.
    www.iamczaki.com

"Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza."
    Witruwiusz

Member
    2D Award
    Awatar GrzegorzPrzybys
    Podziękowania

Domyślnie

Dokładnie - chyba nic specjalnie nie musze dodawać po Czaku.
    Nie chodzi o to że "nie używamy czarnego bo jest Be" - używa się go rzadko, z rozwagą i w odpowiednim kontekście. Rembrandt w portretach np stosował można powiedzieć dość studyjne oświetlenie, często zupełnie nienaturalne. To samo się tyczy jakiś widoków- większość z nich jest oderwana od rzeczywistośći, bardziej zależało mu na uzyskaniu atmosfery niż realizmu. Robił to tak mistrzowsko że trudno się mierzyć - ale z drugiej strony też nie wychodził bym z założenia że Ci wszyscy "starzy mistrzowie" nie popełniali błędów, a ich obrazy nie mogłyby być lepsze gdy nie to że przeoczali pewne niuanse.
    Nie wiem jaki klimat chciała uzyskać na tym obrazku jameli - wiem że nie uzyskała ani sielanki przez to że wszystko jest ciemne i brudno-czarne. Ani też nie uzyskała nastroju grozy choćby przez zestawienie tych brudnych coprawda ale rozstrzelonych kolorków.

PS: Sorry że sie tak wyżywam na Tobie jameli - bo generalnie to mi sie spodobała plastycznośc niektórych z tych prac i to jak radzisz sobie z formą i przestrzenią nienajgorzej.

Member
    Awatar jameli
    Podziękowania

Domyślnie

o matko jaka się tu dyskusja wywiązała xD ale lepsze to niż cisza jak makiem zasiał ^^ i nic się nie stało Grzegorz nie czuję się jakoś stłamszona i zmieszana z błotem :p Dzięki SB i CzAKu za tak dogłębne wyjaśnienie tematu :p Nie mam już wątpliwości o co chodzi z czernią... ;) cieszę się że się moje prace na tyle spodobały żeby o nich dyskutować :D

Member
    Awatar emmilius
    Podziękowania

Domyślnie

Bardzo ciekawe Twoje envirki. Chciałbym zobaczyć więcej postaci. Odnośnie czarnego mocno uprzednio poruszonego, nie jestem jeszcze aż tak mocno wprawiony żeby zauważyć kiedy go nadużywasz ale moje wrażenie jest po prostu takie że preferujesz raczej mroczny styl - mam rację?. To pewnie tylko kwestia czasu kiedy "wyczujesz" czarny a raczej jego pochodne żeby smakowicie wyglądało. Najbardziej mi się podoba zamek w świetle księżyca.

Member
    Awatar jameli
    Podziękowania

Domyślnie

Dzięki :) Tak preferuję mroczny styl :p ale lubię też taki ilustracyjno-bajkowy. A co do moich postaci to nie wiem czy dobrze je tu pokazywać jeśli nie chcę być wyśmiana :p

Demiurg
    Awatar CzAk1
    Podziękowania

Domyślnie

Tu nie chodzi o wysmiany/niewyśmiany...Chodzi o to by się czegoś nauczyć :)
    Poza tym jeśli postacie trzymają poziom tej z pierwszego posta to nie masz co się stresować...
    Pozdro
    www.iamczaki.com

"Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza."
    Witruwiusz

Strona 2 z 37 PierwszyPierwszy 123456712 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów