Skocz do zawartości

Jak się Wam pracuje w 3ds Max 2010? :)


MaxymilianMax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..

Zakładam ten wątek z uwagi na obecną od niedługiego czasu nową wersje Maxa różniąca się trochę mocniej od poprzednika niż to bywało wcześniej.

Ale do dziś mam dylemat z całkowitą przesiadką się na owa wersję. Dlatego chciałbym poznać Wasze uwagi , za i przeciw, co się Wam podoba i co lepiej , sprawniej wykonuje w tej najnowszej wersji w stosunku do poprzednich.. :)

Mój dylemat z przesiadką wynika oczywiście z pewnych powodów które zaraz tu zamierzam wymienić które powodują ze trzymam się jeszcze Maxa 8 i 2009...

+ Max 2010 znacznie przyjemniej, ładniej , profesjonalnej wygląda (w końcu już nie odbiega tak bardzo od PRO "blichtrowego" wyglądu takiego XSI, czy nawet Houdini, Lightwave itp ;) ) . Właśnie brakowało mi tej takiej atmosfery hmm grafiki wysokich lotów jaka panowała w XSI i paru innych prog. Taki interfejs prócz wygody ma też znaczenie w tworzeniu klimatu tego środowiska pracy w którym nierzadko spędza sie całe dnie.. TO był też powód dlaczego stacje graficzne i osprzęt SGI tak a nie inaczej wyglądały. Grafikom to sprzyjało w ich artystycznej pracy. A więc za wygląd i klimat duży plus dla Max 2010.

+ Max 2010 ma kilka fajnych usprawnień co do całego działania(zmiany w core pewnie) co czuć przy pracy nad niektórymi scenami.

+ Max 2010 lepiej sobie radzi ze skomplikowanymi teksturami proceduralnymi, niż Max 2009 .

no i pora na to co mnie wstrzymuje od przesiadki jeszcze...

- Max 2010 ok 2x dłużej sie uruchamia od poprzednika/ów(nawet 3-4x)

- Wolniej działa, mniejsza jakby responsywność, zwinność, brak jakby lekkości mu, lekkości działania, jedno klikniecie w jakąś funkcję sprawia wrażenie jakby ciągnęła za sobą jakiś zbędny balast. Widać to nawet przy tworzeniu prostych obiektów i manewrowaniu nimi. Mniej płynnie i z troszkę większym opóźnieniem niż w choćby 2009/ Max 8.

- Wolniejsze działanie plug-inów , np. taki FumeFX generuje tą samą symulacje ok 2-4% dłużej pod 2010 w porównaniu do 2009.

- Wolniejszy rendering, zwłaszcza MentalRay który tu występuje w wer 3.7 a nie 3.6 jak w 2009 , CO mnie trochę zdziwiło. (może mam coś źle ustawione ale wątpię ;) )

- Brak zauważalnej poprawy po wgraniu SP1 ..

To moje małe uwagi.. Jestem ciekawy Waszych spostrzeżeń co do pracy w tym Maxie, moje poznaliście, stąd moja prośba o odniesienie sie i do tego... bo może, może coś u mnie nie tak ;)

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

+ Max 2010 znacznie przyjemniej, ładniej , profesjonalnej wygląda (w końcu już nie odbiega tak bardzo od PRO "blichtrowego" wyglądu takiego XSI, czy nawet Houdini, Lightwave itp ;) ) . Właśnie brakowało mi tej takiej atmosfery hmm grafiki wysokich lotów jaka panowała w XSI i paru innych prog. Taki interfejs prócz wygody ma też znaczenie w tworzeniu klimatu tego środowiska pracy w którym nierzadko spędza sie całe dnie.. TO był też powód dlaczego stacje graficzne i osprzęt SGI tak a nie inaczej wyglądały. Grafikom to sprzyjało w ich artystycznej pracy. A więc za wygląd i klimat duży plus dla Max 2010.

Taaaakkk....to rzeczywiście jest najważniejsze...

 

- Wolniejszy rendering, zwłaszcza MentalRay który tu występuje w wer 3.7 a nie 3.6 jak w 2009 , CO mnie trochę zdziwiło. (może mam coś źle ustawione ale wątpię ;) )

3.7 domyślnie używa bsp2, który co prawda nie wymaga konfiguracji, ale w działaniu, w zdecydowanej większości przypadków, działa wolniej od dobrze skonfigurowanego bsp1.

 

- Max 2010 ok 2x dłużej sie uruchamia od poprzednika/ów(nawet 3-4x)

No i... ? Uruchamiasz raz po starcie komputera i potem pracujesz parę godzin (u mnie jak już odpalę XSI, to siedzi na pasku do końca dnia), więc te paręnaście sekund chyba nie robi aż tak strasznej różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3.7 domyślnie używa bsp2, który co prawda nie wymaga konfiguracji, ale w działaniu, w zdecydowanej większości przypadków, działa wolniej od dobrze skonfigurowanego bsp1.

 

 

No i... ? Uruchamiasz raz po starcie komputera i potem pracujesz parę godzin (u mnie jak już odpalę XSI, to siedzi na pasku do końca dnia), więc te paręnaście sekund chyba nie robi aż tak strasznej różnicy

 

 

 

CHodziło mi raczej o to , że to oznaka "kobylastości" nowego Maxa, która objawia się m.in. tym znacznie dłuższym uruchamianiem.. jakby ładował 2x wiecej funkcji i modułów niż np Max 2009 a w rzeczywistości nowych funkcji nie jest przecież znowu tak wiele ..

 

 

Co do Mentala. to chodziło mi o to ze w 3.7 FG stosuje 2-3 przebiegi w tej samej scenie przy ktróej w Maxie 2009(MR 3.6) wystarcza jeden (przy tym samym trybie np. Draft) , Co wydłuża czas renderingu 25-40% nawet.. Ale znowu może być tak, że jakąś opcję defaultowo tak ustawili w 3.7 w stosunku do 3.6.

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można:

 

Znajdź plik CurrentDefaults.ini:

 

 

C:\Documents and Settings\TWÓJUSERNAME\Local Settings\Application Data\Autodesk\3dsmax\2009 - 64bit\enu\defaults\MAX\CurrentDefaults.ini

 

 

Zmień:

 

[scene Explorer] SelectByNameUsesSceneExplorer=1

na:

[scene Explorer] SelectByNameUsesSceneExplorer=0

 

i koniec. masz stary dobry Select by name.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można:

 

Znajdź plik CurrentDefaults.ini:

 

 

C:\Documents and Settings\TWÓJUSERNAME\Local Settings\Application Data\Autodesk\3dsmax\2009 - 64bit\enu\defaults\MAX\CurrentDefaults.ini

 

 

Zmień:

 

[scene Explorer] SelectByNameUsesSceneExplorer=1

na:

[scene Explorer] SelectByNameUsesSceneExplorer=0

 

i koniec. masz stary dobry Select by name.

 

dzięki tweety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieku jak masz takich powrotów do przeszłosci wiecej to moze zrobmy odrazu banner na głownej stronie.

 

Mnie osobiscie te nowe ich pomysly nie pasuja. Zostawili by te 9tke w spokoju i dodawali jedynie poprawki i by stykło.

 

A tu widzisz taka zmiana i potem człowiek po miesiacach a moze latach dowiaduje sie ze sie da zmienic jak było.

 

Dzieki wielkie !

I za udział w mojej ankiecie tez dziekuje !

 

To w sumie poszło info u nas w firmie. Leru wypuścił info zaraz po przesiadce na maxa 2009. Innych myków nie znam, ale niektóre wady maxa naprawiamy skryptami czy własnej roboty pluginami. Niestety nie dla publicznego użytku ;)

 

Fakt jest taki, że błędy maxa dalej są a Autodesk dowala nam view cube który jest psu na budę potrzebny. Ale zdążyłem się przyzwyczaić do wadliwości tego softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności