Skocz do zawartości

Blender - NEWS oraz dyskusje


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Gadałem z Campbellem. Przejdzie. Tylko teraz pytanie o formę. Jego pomysł daje dodatkową elastyczność ale nie wiem czy to nie overkill. Pewnie ktoś z tego zrobi coś zajebiście pomysłowego więc czemu nie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.blendernation.com/2016/05/27/blender-developers-meeting-notes-may-27-2016/

Czyli jednak będą przechodzić na openGL 3.2. Czy można się spodziewać szybszego działania we viewporcie ale podczas editmode ? tzn mam jakiś object 3d hipoly 3-4mln tris i w object mode chodzi wszystko szybko ale po przełączeniu na editmode od razu spada wydajność. Gdzieś w nowościach był filmik prezentujący nowy feature maxa który właśnie pokazywał przyspieszenie w "edit mode". W blendku też by się coś takiego przydało. Aha i przy okazji czy można spodziewać się lepszego wyświetlania detali w sculpt mode dzięki temu (zmarszczki, pęknięcia, pory skóry itp)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie dużo szybciej. Edge będą rysowane na shaderach a nie za pomocą funkcji starego OpenGLa.

Szybkość wyświetlania w sculpt mode może się trochę poprawić ale jego ogólna wydajnośc to składowa wielu czynników. Trudno przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wiadomość trochę z innej beczki... ASP we Wrocławiu będzie szukało kogoś na stanowisko asystenta w katedrze sztuki mediów. Najlepiej kogoś biegłego w 3D. Może ktoś byłby chętny? Od razu zaznaczę, że pensja nie jest adekwatna do wymaganych umiejętności, ale niektórzy czują powołanie ;) Więcej info na priv (ważne do 15. czerwca ...i trzeba mieć tytuł magistra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi- Żeby nie śmiecić w kritowym wątku. Wywalmy stamtąd oftopowe posty (po twoim #15).

 

Drobne uniedogodnienia jak na przykład spowolnienie wydajności renderu o 70% na topowych GPU. Kupujesz Titana za 5 tysięcy, renderujesz jak na GTX 960 za 8 stów. ¯\_(ツ)_/¯

https://developer.blender.org/T45093

 

A to chyba mialo isc do dzialu Blendera ;) Ja ostrze sobie zeby na GTX1070, mam nadzieje ze nie bedzie problemow z nia.

 

Przez kilka miesiecy na pewno będą przez brak dobrej obsługi w sterownikach CUDA.

 

Nezumi- Nie kupuj tej karty teraz. Czekaj na wyraźny sygnał od developerów że już wszystko działa. Świeżo po premierze GTX1080 i GTX1070 te karty nie będą współpracować z Cyclesem. Nowy CUDA Toolkit nie jest jeszcze gotowy i developerzy nie zamierzają zaczynać pracy zanim NVidia nie go nie dopracuje.

 

Dzieki. Wstrzymam sie zatem. A jak wygladaja praca nad OpenCL? Bo CUDA jest spoko, ale nowe karty AMDka cenowo tez sie swietnie prezentuja (chociaz AMD zawsze zapowiada super sprawe a potem okazuje sie ze lepiej dolozyc do NVidii...). Ostatnio jak sprawdzalem to na OpenCL prawie nic nie dzialalo - jakis basic shading i wlosy... (sorki za offtop w Kricie...)

 

Ostatnie drivery AMD rozwaliły rendering w Cyclesie na ich GPU. Nic nie renderuje się poprawnie. Co ciekawe rok temu były bardzo podobne problemy. Devsi z blendera tego nie załatają, nie mają wpływu na takie rzeczy. To AMD musi się ogarnąć. Nvidia ma ostatnio bajzel ze sterami ale to co się dzieje u AMD to zupełnie inny wymiar syfu. Nie kupować, nie dotykać, uciekać.

 

8VBZs2U.jpg

APki0BZ.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie nigdy wczesniej nie mialem problemu ze sterami Nvidii az do ubieglego roku gdzie musialem skorzystac z funkcji "roll back" bo nowe stery sprawialy ze mi ekran monitora migal co jakis czas jak stare telewizory z antenka z dwoch drutow. Kiedys sterowniki wychodzily znacznie rzadziej a teraz kazda nowa gierka i bum - nowe stery. Mysle, ze to przez to tez robi sie balagan. Nawet mi sie nie chce instalowac nowych sterownikow za kazdym razem - ot jak mi sie przypomni, co jakies dwa miesiace sobie wrzucam najnowsze bo i tak nie widze zeby cos wnosily poza poprawionym dzialaniem gierek (a tych mam do przejscia znacznie wiecej niz czasu na to i wciaz mase tutulow starszych ktore nie potrzebuja najnowszysch sterow).

Smacznie wyglada ta GTX1070 - osiagalna dla mnie cena i wydajnosc swietna. No i to 8GB pamieci O_O Ale jesli ma kiepsko chodzic to faktycznie bez sensu. Poczekam spokojnie az sie wyklaruje sprawa sterow, rynek ochlonie, wyjda rozne jej wersje z roznych firm. Byle tylko dzialala poprawnie w Blenderze i bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HV225lZ.png

 

WHAAAAAAAT!!

W blenderze da się malować nodalnymi proceduralami w prawdziwym 3D! Nie żaden projection paint obrazka alfy, malowanie prawdziwą trójwymiarową teksurą, zero seamów, perfekcyjne odwzorowanie. Zupełnie o tym nie wiedziałem, w necie nie ma prawie żadnego info. Poza blenderem tylko MARI pozwala na takie rzeczy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym chamfer shader pierwsze słyszę ale ostatnio śledzę bevel shader wydaje mi się bardzo podobne.

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?329295-Bevel-shader

Ten remeshing prototype ma być standardowo w buldzie ? Używa mirror ? Coś napisał więcej o tym ?

 

Edit

Tak będzie mirror oraz będzie to wydane jako addon - tak wynika z komentarzy na tweeterze

Edytowane przez Idaho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi all,

 

Here are the notes from today's 14 UTC Sunday meeting in

irc.freenode.net #blendercoders.

 

1) Planning for next 2.78 release

 

https://wiki.blender.org/index.php/Dev:Doc/Projects#2.7x_release_cycle

 

- Meeting agrees to stay in bcon2 one more week, to allow some projects

in review to get in master. Final decision (go/no-go) should happen

early next week.

 

- Grease Pencil 2: review goes well so far, remains a candidate for next

release.

 

- Basic Alembic support: review goes on by Campbell Barton, Sergey

Sharybin will also have a look, remains a candidate for next release.

 

- VR/OpenHMD: Status is not clear, need some feedback from Joey Ferwerda.

 

- Animation System part 3: Status is not clear, need some feedback from

Joshua Leung.

 

- Brecht van Lommel reports Cycles' Microdisplacement will only go

partially (safe parts) in master, and will be "hidden" as experimental

feature.

 

- Reminder: we need everybody's help to fill in the release notes, all

devs please check you noted all your significant changes there, users

can help too! :)

 

- Sergey Sharybin: OpenSubDiv now supports subdivision of UVs in texture

and material display modes.

 

2) Blender 2.8 project and other future projects

 

- Lukas Toenne keeps working on Object Nodes branch, he merged in his

GPU hair calculation: http://www.pasteall.org/pic/105344

 

- Ton Roosendaal is in North America, he was in Toronto to visit Tangent

Animation studio, a big full-Blender studio which will support the

Blender Institute to hire two devs full time to work on Blender 2.8, and

a third one for Cycles.

 

- Siggraph is not finished yet! But we are already close to reaching the

"critical mass" of full timers needed to make blender2.8 real.

 

- Also, there's a proposal to have a dedicated session about Cycles

development during next Blender Conference.

 

3) GSoC

 

- Some students have/will be less active these weeks, due to exams -

this is taken into account.

 

- There is still three more weeks of coding before pencil down and final

evaluations start.

 

Thanks,

Bastien

 

Dzieje się. :) Przyszłość miksera jest jasna.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było w Meeting notes 2 tygodnie temu. Po prostu już mało kto wrzuca tutaj newsy.

AMD nie zasponsoruje całej pracy nad viewportem. Opłacają tylko jednego kodera, Mike Erwina. To jest gigantyczny task. Nad viewportem i przesiadką na OpenGL3.2 będzie pracowało 4 osoby na full time i kilkunastu wolontariuszy. Szacują że zanim będzie się dało w ogóle uruchomić Blendera 2.8 może minąć nawet pół roku.

Ogólnie blender 2.8 to projekt o podobnej skali co 2.5 więc pierwszą sensownie używalną wersje możemy zobaczyć nawet za półtora roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

 

Here are the notes from today's 14 UTC meeting in irc.freenode.net #blendercoders.

 

1) Blender 2.78 release

 

- Planning and overview of targets:

https://wiki.blender.org/index.php/Dev:Doc/Projects

 

- Not all targets are ready yet, we move the 'BCon3' deadline to make sure they're all

in git master.

 

- Hermann Vosseler's (ichtyo) 2D stablizer gets final approval for merge in trunk.

https://developer.blender.org/D583

 

- Review of Alembic code is still progressing, needs a couple of more days.

 

- Patch for OpenHMD support (realtime vr playback in in Viewport) almost done, Vive

support will be added.

 

- Brendon Murphy will handle adding the new addons for release.

 

- Everyone wants the GTX 1080 cards supported with Cycles, unfortunately the required

CUDA 8.0 is still not official released. We can add their release candidate though.

Sergey Sharybin and Brecht van Lommel check into this.

 

- Accepted patches: devs check this list please, last chance to get this in 2.78:

https://developer.blender.org/differential/query/W7esgnUC1ZW0/#R

 

2) Other projects, Blender 2.8

 

- Mike Erwin is working on GL cleanup and upgrade in the 2.8 branch. He will send a

"call for help" email once the basics are in place and others can help.

 

- Ton Roosendaal reports he had a tremendous successful trip to Toronto, LA and SF

last week. Full report is coming, but the short story is that Blender Institute can

add 4 more full time developers on Blender, supported by AMD and Tangent Animation.

 

3) GSoC

 

- no updates or actions reported.

 

Laters,

 

-Ton-

 

Czekam na raport od Tona. To będzie petarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj do tego Nimble Collective (założyciel działu animacji DreamworksPDI + kilku innych weteranów branży) którzy już teraz sypią kasę na ficzery związane z animacją i pipelinem assetów (BAM- Blender Asset Menagement). Blender to kluczowy aspekt ich biznesplanu.

 

Parę latek i blender będzie jednym z głównych softów w tej branży. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy popularnością pobije Vraya (w ogóle ciekawe, jak Cycles wypada w porównaniu z Vrayem pod względem możliwości, jakości renderów itp).

Vray rządzi niepodzielnie na Maxie i ciężko będzie Cyclesowi to zmienić.

Edytowane przez Ajgor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dajmy na to Corona pobila Vraya? Albo Arnold? Albo Octane? iRay? Albo co tam jeszcze za inne rendery sobie wstawisz? To nie sa zawody w jedynie kto pierwszy. Ot po prostu bedzie Cycles pod maxa i C4D. Osobiscie mam nadzieje nie tyle na jego dominacje co na wzrost popularnosci a tym samym patchy do Cyclesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację. Z punktu widzenia użytkownika. Po prostu każdy, kto wypuszcza jakiś produkt zawsze liczy na to, że pobije konkurencję. Bo z punktu widzenia producenta to jednak są zawody. Nie ma sensu robić czegoś, wkładać pracy, czasu, środków, energii czy czego tam jeszcze, licząc na to, że nasz produkt będzie niszowy. Oczywiście tu jest gotowy produkt, tylko trzeba dopisać port do niego, więc pracy jest mniej. Cycles bije pozostałe renderery jednym - ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam pytanko, znalazłem jakiś czas temu build Blender 2.75 With Mesh Cache Sequence przetestowałem nawet przy okazji jakiegoś zlecenia i pięknie bez problemow importuje sekwencje obj co często ratuje d... przy integracji blendera z innym softem.

Orientuje się ktoś czy i kiedy planują dodać to do podstawki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woah. Myślałem że ten branch to będzie tylko przyśpieszenie wydajności. Nice. Ja testowałem głównie UV Toolsy ale na razie to nowe pakowanie UV po prostu nie działa. Liczy się masakrycznie długo mimo że zużywa 2-5% procka. Rezultaty są randomowe, nigdy nie zrobił mi layoutu lepiej upakowanego niż stara metoda, rozskalowanie poszczególnych wysp zupełnie nieakceptowalne. Mam nadzieje że da się to jeszcze uratować bo blendek bardzo potrzebuje lepszej metody pakowania UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vaticinator dzieje się, vertex painting i denosing są najciekawsze. Co do fluidów to taka rzecz nie jest do ogarnięcia w ramach GSoC, ale nie miałem jeszcze okazji potestować tego co zostało dodane z Manta Flow, więc wstrzymuje się z ocenami. Podobnie z GSoC 2016 i UV tools, natomiast nie wyobrażam sobie UV edytora bez tego addona https://blenderartists.org/forum/showthread.php?294904-AddOn-UV_Tool Czekam, aż Dietrich doda particle mesher'a dla VDB - patch sprzed roku był obiecujący. Wyczekiwany (od 2.66!) micropoly displacement, wreszcie się*ziścił. Mam wrażenie, że ostatnie branch'e są lepiej koordynowane i powstaje mniej zbędnego kodu, czyli więcej funkcji trafia finalnie do blendera, zamiast do śmietnika.

 

 

Developers meeting notes, 2016-09-04

Hi all,

 

Here are the notes from the Sunday 14 UTC meeting in irc.freenode.net #blendercoders.

A short meeting today!

 

1) Blender 2.78 RC

 

- The first release candidate is out. Log in progress:

https://wiki.blender.org/index.php/Dev:Ref/Release_Notes/2.78

 

(Todo: coders who worked on features, check on good logs, images and example files).

 

2) Other projects and Blender 2.8

 

- Meeting proposal: no planning or decisions on 2.79 targets this year, will be agenda topic

on first meeting in January. All focus goes to 2.8 work now.

 

- Ton Roosendaal is still finalising the deal with AMD and interviewing developers for paid work.

First goal is still to involve active/current contributors. Contact Ton with ideas or suggestions.

 

- Bastien and Mike Erwin will be visiting Blender Institute in September. Ton will organise

meetings with them and other developers who work(ed) on Blender's viewport or on realtime PBR.

 

- During Blender Conference there's room for sessions on 2.8 plans as well, to get people

together who are interested to help out. A schedule for this will be released later.

 

Thanks,

 

-Ton-

A to jakoś przegapiłem: http://adaptivesamples.com/2016/07/23/motion-blur-dynamic-meshes-cycles/#more-1777

Edytowane przez alex3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności