Skocz do zawartości

Wyświetlanie na tanim ekranie!


NV

Rekomendowane odpowiedzi

Wyświetlanie na tanim ekranie ! Czyli e-IPS vs TN

 

 

head.jpg

 

 

 

Bohaterami dzisiejszego dnia są 3 monitory w tym dwa marki DELL :

 

DELL LCD 2209WA ---- 22" e-IPS ~850-1000zł

DELL LCD U2311H ---- 23" e-IPS ~750-1000zł

Samsung 2032BW ---- 20" TN ~300zł

 

Już na samym początku nasuwa się pytanie " Jaki sens porównywać monitor za 300zł do tych za 1000zł ? " Otóż sens jest, mimo rozwoju technologi i coraz to lepszych monitorów matryca TN pozstaje niemal taka sama i posiada dokładnie wszystkie wady w mniejszym lub większym stopniu co jej starsi bracia. Dlatego monitor na matrycy TN za 1000zł np. 24" lub 26" będzie miał bardzo zbliżone problemy o których powiemy dalej w teście.

 

Na początek trochę suchych faktów technicznych :

 

Model: 2032BW

Wielkość matrycy: 20" (panoramiczny) 16:10

Matryca: TFT TN

Obszar widzialny [mm]: 20" (panoramiczny)

Plamka matrycy [mm]: 0.258

Czas reakcji matrycy [ms]: 2

Max. rozdzielczość: 1680 x 1050

Zalecana rozdzielczość: 1680 x 1050

Wyjścia obrazu : DVI, D-sub

 

Model: 2209WA

Wielkość matrycy: 22" (panoramiczny) 16:10

Matryca: e-IPS

Obszar widzialny [mm]: 22" (panoramiczny) 16:10

Plamka matrycy [mm]: 0.282

Czas reakcji matrycy [ms]: 6

Max. rozdzielczość: 1680 x 1050

Zalecana rozdzielczość: 1680 x 1050

Wyjścia obrazu : DVI, D-sub

 

Model: U2311H

Wielkość matrycy: 23" (panoramiczny) 16:9

Matryca: e-IPS

Obszar widzialny [mm]: 23" (panoramiczny) 16:9

Plamka matrycy [mm]: 0.265

Czas reakcji matrycy [ms]: 8

Max. rozdzielczość: 1920 x 1080

Zalecana rozdzielczość: 1920 x 1080

Wyjścia obrazu : DVI, D-sub , HDMI

 

Zaledwie kilka fotografii samego monitora DELL 2209WA oraz U2311H. Nie będziemy się skupiać na jego wyglądzie i budowie, bo w sieci jest dużo profesjonalnych fotografii tego typu a my dysponujemy amatorskimi

 

Dell 2209WA

dell2209WA.jpg

 

 

dell2209WApivot.jpg

 

kable.jpg

 

 

Dell U2311H

 

u2311H.jpg

stojak.jpg

 

u2311Hpivot.jpg

 

 

 

Jak widać z zewnątrz monitory nie różnią się praktycznie niczym prócz rozmiaru i proporcjami, chociaż nawet te różnice są niewielkie.

 

Przejdźmy do najważniejszego, czyli jak te cudeńka sprawdzają się w pracy. Kilka fotografii użytkownika Xiz0r obrazu wyświetlanego przez Dell U2311H :

 

u2311H%20testowy.jpg

 

u2311H%20red.jpg

 

u2311H%20green.jpg

 

u2311H%20blue.jpg

u2311H%20gradient.jpg

 

 

u2311H%20gradient2.jpg

 

 

Oraz kilka obrazu wyświetlanego przez Dell 2209WA :

 

dell2209WA%20testowy.jpg

 

 

dell2209WA%20red.jpg

 

 

dell2209WA%20green.jpg

 

dell2209WA%20blue.jpg

 

dell2209WA%20gradient1.jpg

 

 

dell2209WA%20gradient2.jpg

 

 

 

 

Oczywiście te fotografie mają tylko charakter poglądowy, i będą różnie wyświetlane w zależności od monitora który posiadamy ale pewne elementy można z nich wywnioskować.

Najważniejszy punkt programu to porównanie do matrycy TN , przygotujcie się i zapnijcie pasy bo to może być szok ; )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e-ipsvstn2.jpg

 

e-ipsvstn3.jpg

 

 

 

e-ipsvstn4.jpg

 

e-ipsvstn5.jpg

 

 

e-ipsvstn6.jpg

 

e-ipsvstn1.jpg

Edytowane przez NV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gradienty.jpg

 

Zjawisko kątów widzenia praktycznie nie występuje na e-IPS

 

katy%20widzenia.jpg

 

 

 

Teraz kilka słów o samych monitorach :

 

Wrażenia Xiz0r :

 

generalnie pierwsze wrażenie po rozpakowaniu bardzo dobre, najważniejsze że podstawki są solidne i w ogóle monitory nie "latają". Kupiłem od razu 2 takie same monitory 2311h prosząc w sklepie by szły z jednej partii dostawy aby były jak najbardziej do siebie zbliżone produkcyjnie. Pozytywne zaskoczenie że różnice pomiędzy kolorami obu są naprawdę minimalne. Bardzo duża możliwość ustawiania ekranu, pełny pivot i czytelne menu OSD. testy: 2. czarny podświetlony równo, duże kąty widzenia. głęboka czerń, może leciutko w niebieski wchodząca. 7,8,9. brak efektu moire. 10- geometria obrazu równiutka, sprawdzane linijką na kwadratach 12- wyraźnie każdy ton widać 14- tutaj mam wrażenie że wychodzi lekka słabość monitora, ciężej rozpoznać różnice w jasnych kolorach niż ciemnych posiadam revizje REVA03

 

http://dl.dropbox.com/u/15067146/Eizo-test9.exe link do programu w którym były przeprowadzane testy.

 

Moje wrażenia :

 

Monitor Dell 2209WA posiadam już od jakiegoś czasu i zdążyłem go skalibrować wedle ustaleń podanych przez jedną z redakcji komputerowych, która posiadała do tego kolorymetr. Dzięki temu jestem pewien że ustawione parametry mojego monitora są w 90% prawidłowe. Starałem się dopasować obraz z samsunga 2032BW ale niestety każda próba kończyła się niepowodzeniem. Być może nowsze monitory oparte na TN mają lepiej rozwiniętą kalibracje ale zapewniam was , że sama konstrukcja matrycy się nie zmieniła, nadal posiada duże ograniczenia co do wyświetlania poprawnych kolorów czy przejść tonalnych co widać na powyższych fotografiach. Mam nadzieję , że ten "teścik" trochę rozjaśni wam podejście do wybierania monitora Komfort pracy jest na prawdę dużo większy, a cena bardzo atrakcyjna. W przedziale 600-1000zł moim zdaniem nie ma lepszego monitora niż któryś z wymienionych Dell'i . Nawet jeśli nasza praca nie wymaga doskonałego odwzorowania kolorów (ale nawet ten dell jeszcze takiego nie ma, dopiero monitory 2-3tys je posiadają ) to warto dopłacić i kupić coś na innej matrycy niż TN, czy to będzie IPS, e-IPS, PVA itd. na pewno zapewni większy komfort pracy/rozrywki a i oczy będą się mniej męczyć.

Edytowane przez NV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy tescik. Dobrze widac roznice.

Sam ostatnio kupilem monitor Asus PA246Q. A nawet myslalem nad Dell'em U2311. Postanowilem troche doplacic i miec juz tego IPS'a. Ponadto wyswietla niezla ilosc kolorow. Jeszcze nie kalobrowalem na powaznie. Ale jest to w planie. Sam sie nie znam na tym dobrze wiec musze o tym poczytac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzyć mi się nie chce. Ten szajsung jest w ogóle w jakiś sposób skalibrowany?

Przecież to się nie nadaje do niczego, naprawdę nie da się tego ustawić? Jestem w szoku bo sam mam TN i takich baboli nie posiadam. Co do kątów widzenia to tu w sumie nie ma co porównywać bo przecież nikt nie pracuje z pode łba i siedzi centralnie przed monitorem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ApaczoS : O ile w ogóle można mówić o kalibracji monitora TN to tak, szajsung miał grzebane w ustawieniach ale nic to nie dało . Lepsze monitory na TN nie miały by tak drastycznych różnic ale nadal, pewne by były. Różnicy między TN a inną matrycą się nie czuje póki nie przystawi ich obok siebie(nie oszukujmy się monitor 22" na TN można już dostać za 400zł a tu cena zaczyna się od 800. coś w tym musi być ;) ). Ja pracowałem wcześniej na szajsungu i wydawało mi się wszystko ok do czasu aż przesiadłem się na della . Lekka niebieska poświata jest ciut mocniej widoczna na zdjęciach, w rzeczywistości kolory aż tak nie wpadały w niebieskie a po prostu odbiegały odcieniami. Co do kątów widzenia to myślę że jest co porównywać szczególnie jak chcemy pracować na kilku monitorach , które będą stać do nas bokiem, oglądanie filmów również jest bardziej komfortowe bo przed monitor może siedzieć więcej osób bez obaw , że obraz będzie gorszy. Oczywiście zaraz się ktoś znajdzie, że do oglądania filmów to TV, a kąty widzenia TN są wystarczające . Jeśli będę miał w domu jakąś Iiyame 22-26" na TN to chętnie porównam ją z dell'em. Jednak patrzac po profesjonalnych testach tego monitora w sieci, różnice w odwzorowaniu kolorów to nie jest mój wymysł tylko stan faktyczny . Ja chciałem to pokazać , bo rzadko można się spotkać z takim zestawieniem w internecie. Jak dużo lepiej będzie na dobrym monitorze TN, tego nie wiem, ale jak będę mógł to sprawdzę :)

 

 

 

"Wyświetlacze typu TN są tanie w produkcji i mają krótki czas reakcji, dzięki czemu dobrze odwzorowują ruch. Niestety, mają ograniczoną paletę barw i nieduże kąty widzenia – szczególnie w pionie. Panele TFT TN obsługują typowo 6 bitów na kolor, co daje 18 bitów na piksel, czyli 262 tys. kolorów. Ponieważ standardem jest 24-bitowe przetwarzanie obrazu, pozostałe kolory uzyskuje się zazwyczaj albo przez dithering, albo za pomocą techniki szybkiego włączania i wyłączania pikseli. Należy jednak zaznaczyć, że od czasu powstania pierwszych wyświetlaczy TN technikę tę rozwinięto na wiele sposobów.

 

"

 

 

"

Następną ważną techniką matryc LCD jest IPS (ang. In-Plane Switching). Ciekłe kryształy są ułożone tak, że przemieszczają się równolegle względem powierzchni ekranu, podczas gdy w TN są skręcone tak, że w dużej mierze są prostopadłe do ekranu. Zastosowanie IPS to większe kąty widzenia i większa paleta barw, niż w tradycyjnych TFT TN, kosztem większych opóźnień. Te panele pozwalają na wyświetlanie 24-bitowego koloru bez potrzeby korzystania z ditheringu ani innych metod interpolacji barw. "

Edytowane przez NV
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle :) Ja to widzę taką "niebieskość" po lewej, że masakra.

Z kątami to tak wspomniałem, nawet przy dwóch monitorach to te kąty nie są jakieś wielkie a filmy się oglada na TV a nie na monitorze, hehe.

Ale poważnie, fajny test, naprawdę, że też człowiek czasem w takiej niewiedzy żyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam tego Della 2209WA i jest świetny. Mam porównanie, ponieważ po prawej stronie mam starszego samsunga 19" na matrycy TN i różnica w kolorach, ostrości i kątach widzenia jest kolosalna. Jedyna jego wada jaką zauważyłem to to, że czarny kolor jeśli popatrzy się z dalszej odległości z prawej strony trochę "srebrzy", natomiast na TN'ce to nie występuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności