Skocz do zawartości

Przejście światła przez kilka warstw szkła Lampa/klosz/żarówka


Mihboss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po przejściu nauki modelingu (choć nie powiem że już wiem wszystko), postanowiłem odrysować sobie pewną lampę z netu.

Skoro mi to już się udało, poczytałem trochę o renderingu, mentalray etc... I równocześnie postanowiłem stawiać pierwsze kroki w renderingu. Używam do niego MR.

 

Mój kłopot polega na tym, że żarówka w lampie jest "za ciemna". Natomiast render samej żarówki (bez klosza, obudowy,etc.) jest OK.

 

forumhgw.th.png

 

Zmieniałem ustawienia Reflaction i Reflekction, zmieniałem IOR, używałem materiałów standardowych dla szkła i tych ściągniętych z netu. Doświetlałem lampę od dołu różnymi światłami. I nadal ten sam efekt.

Elementy szklane to klosz, bańka żarówki oraz uchwyt pręcików żarówki w środku.

 

Czy ktoś zna rozwiązanie problemu ? Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Refrakcje podciagnij. Swiatlo nie przechodzi wystarczajaca ilosc razy przez obiekty. Przechodzi jednynie przez lampe i koniec.

Zakładam ze używasz RayTraceShadows.

W RenderSettings>Quality>Raytracing podciagnij refrakcje/reflekcje i MaxTraceDepth powiedzmy do 5. Ponadto musisz pod zwiekszyc w swietle RayDepthLimit do 5.

Pisze jak to jest w Maya bo nie napisales czego uzywasz. W maxie jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bardzo dziękuje za wskazówkę. Ja się doliczyłem Reflaction na poziomie 11-12. Widocznie czegoś nie uwzględniłem.

Po drastycznym zwiększeniu Reflaction do 16 i Reflection do 12, zaczęło to wyglądać w miarę przyzwoicie. Innych parametrów nie zmieniałem.

 

Obrazek poniżej:

 

forumaa.th.png

 

Przydało by się ją jeszcze doświetlić (bez cieni), ale to już będę się bawić kolejnym razem :)

 

Dziękuje bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Już wiem gdzie był błąd.

Jakimś trafem we właściwościach Klosza włączyłem: Exclude from Adv. Lighting calculations.

Co do Reflactions/Reflections, to potestowałem troszkę, na zasadzie zmniejszania wartości i:

 

Reflections - 3

Reflactions:

- poniżej 8 żarówka była "czarna",

- zakres 8-9, słupek szklany w żarówce był "czarny", klosz i bańka żarówki OK,

- wartość 10 i więcej, powodowała, że wszystkie elementy szklane były przezroczyste.

 

Poniżej przedstawiam efekt (bez obróbki w programie graficznym) końcowy mojej pracy.

 

forumbn.th.png

 

Dalsza konstruktywna krytyka wskazana :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego softy uzywasz bo dalej nic nie wiadomo. Domyslam sie tylko ze max'a pewnie.

Nie wiem jak twoje studio wyglada ale na brzegu klosza masz jeszcze czarna obwodke.

Zwieksz w swietle RayDepthLimit do 5 i w render settings tam gdzie raytracing MaxTraceDepthna ta sama wartosc zeby twoj cien byl widoczny w refrakcjach. Obwodka powinna zniknąc. Ponizej masz opis o co mi chodzi.

http://www.joelstutz.com/lighting.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodzi o 3ds Max 2009.

 

Dziś troszkę testowałem ustawienia, ale dodając obok lampy szklany walec (bez góry i dna) i przypisałem ten sam materiał do obu obiektów.

Walec o grubości 0,3 cm przy parametrach Reflections 3, Reflactions 5 wygląda OK. Lampa jak w postach wyżej.

Jutro wrzucę zrzuty ekrany.

 

Teoretycznie, spód klosza może mieć troszkę "cienia", jak zauważyłeś, bo był zrobiony z grubego szkła. Jutro pobawię się jeszcze IOR i innymi parametrami. Mam zamiar zmienić kolor światła sceny oraz zmienić kolor samej sceny.

 

Zdjęcia lampy znajdują się tutaj:

http://remodelista.com/posts/lighting-machine-shop-lighting-in-austin-texas

 

Proszę zwrócić uwagę, że klosz bardzo odbija światło, może zwiększenie parametru Reflections (odbicie światła od szkła we właściwościach materiału) w materiale wyeliminuje "ciemną" obwódkę klosza na dole. Sprawdzę to i dam znać :)

Edytowane przez Mihboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych zabawach ze światłem, cieniem, etc...

 

forumcm.th.png

 

W stosunku do poprzedniej sceny zmieniłem rodzaj szkła z ProMaterial - Glass Clear na Architectural - Glass Clear (IOR 1,57) dla klosz, żarówka, pręcik szklany w środku.

Wyeliminowało to "czarny kołnierz" na dole klosza.

 

Ustawienia renderu:

Rozdz: 800x600

Sample per pixel - min 1 / max 16

Filtr: Mitchell

Shadows - sort

FG Point Density: 1,0

Rays per FG : 500

Interpolate Over Num FG: 35

Diffuse: 1 Weight 0,9

 

Max reflections: 3

Max reflactions: 11

 

Z ustawieniami FG troszkę pojechałem, ale chciałem zobaczyć czy mój lapek wyrobi i ile czasu zajmie render. Czas całkowitego renderu - 12 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności