Skocz do zawartości

OCZ Revo 110GB Brak TRIM i wpływ na wydajność


rallyman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przedstawię tematykę problemu:

W piątek kupiłem dysk OCZ Revo 110GB, postawiłem na nim system, (w biosie ustawione na AHCI), zainstalowałem potrzebne programy, przez weekend trochę na nim popracowałem. Cały czas coś mi nie pasowało, nie czułem wzrostu wydajności.

Zestaw na którym pracuje:

 

DFI DK P45-T2RS

Quad Q9450 bez kręcenia na 2.66

4x2GB Geil ultra

Radeon HD4780 sapphire

zalilacz Corsair TX750

HDD Samsung F1 1TB i F3 640

 

Dodam jeszcze że dysk wpiąłem w górny slot PCIE a grafikę pod nim.

 

W poniedziałek zrobiłem test:

test1.jpg

 

jak widać średnio zadowalający.

Przełączyłem na IDE i odpaliłem system z HDD

TEST2

 

test2.jpg

 

Znacznie lepiej, więc postanowiłem zrobić format. Postawiłem system na IDE i na świeżym systemie testy:

 

test3.jpg

 

Jest OK. Komputer chodzi w miarę sprawnie. Zainstalowałem najnowsze sterowniki do chipsetu:

 

test4.jpg

 

A później przełączyłem na AHCI:

 

test5.jpg

 

Wszystko w miarę ok chodzi.

Dziś zainstalowałem potrzebne programy, po uruchomieniu ok 2,2 GB pamięci zajęte, test:

 

test6.jpg

 

Test wyszedł też przyzwoicie.

 

Moje pytanie brzmi:

Licząc 4 autosave'y na godzine (niech będzie to 1GB danych), 10h pracy to daje 10GB minimum danych przewijających się przez SSD. Po tygodniu będzie to liczba równa pojemności dysku.

Czy bez TRIM będzie to znaczne osłabienie dla wydajności systemu i innych programów ?

Nie chciałbym robić formatu co tydzień. Rozważam zwrot dysku, dorzucenie 200zł i kupienie Samsunga 830 128GB.

Poczekam do piątku i zrobie kolejny test, jeżeli będzie to znaczny spadek jak w pierwszym teście nie będę miał wyjścia.

 

Jeżeli macie jakieś sugestie co do testu, ustawień, czy czegokolwiek co mogłoby przyśpieszyć pracę będe wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam podobną sytuacje.... i sam sie w niej gubię. Od niespełna tygodnia mam ocz agility 3 i co test to mam inaczej. W att mam dobre transfery rzędu 550 w hd tune też ale w crystal i as kiepskie i już sam nie wiem co jest winne. W ahci system startuje, w ide zwiecha i restart... podobno jest problem z sandforce w tych dyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy:

- oddać Revo i w ogóle inwestować teraz w SSD czy czekać do momentu składania nowego kompa bo tutaj nie mam sata3

- oddać i kupić: Samsung 830, Crucial M4 czy Corsair Force 3 GT 120 GB - ktoś miał styczność z tymi dyskami ?

- zostawić Revo, przeboleć 600 zł i mieć względnie lepsza wydajność bo szczerze po przesiadce z hdd jakiegoś super wzrostu nie zauważyłem, sam fakt, 3ds max 2011 uruchamia się 25 sekund od momentu kliknięcia w ikonę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLADE - jest problem, oj jest. Mam ten sam dysk od wakacji - straszne miałem/mam kłopoty z tym dyskiem. Po zaktualizowaniu firmware jest dużo lepiej, ale cały czas są jakieś problemy. Niestety żeby aktualizować, system musi być na innej partycji a sam SSD musi być sformatowany. Więc trzeba stawiać system od nowa. Ale chyba warto, sprawdź jaką masz wersję i jaka wersja jest najnowsza.

 

rallyman - OCZ ma problemy ze swoimi SSD, sprawdź przede wszystkim czy nie ma nowego firmware, ew. potem bios do płyty głównej.

 

http://www.ocztechnology.com/displaypage.php?name=revo_ibis_moboguide

 

Nie ma nic apropo Twojej płyty głównej, ale zobacz co tam jest napisane w związku z producentem Twojej płytki. Może coś tam rozgryziesz. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walki ciąg dalszy.... Update biosu nic nie dał a szkoda. wyczytałem że problem może być przez LPM intela ale aplikując poprawkę w formie pliku reg nic się nie zmieniło. Podobno wielu ludziom to pomogło. Można spróbować też włączyć funkcję hot plug ale tylko jeśli ktoś ma uefi zamiast biosu. Powoli tracę cierpliwość.

 

 

Edit.

Takie pytanko do userów ssd.

Wam system startuje od razu po post screen? U mnie pokazuje się ładowanie systemu windows i stoi dość długo, dyski nie pracują, jak już zaczną to momentalnie winda sie odpala...

Ehhh kupiłem wcale nie tani dysk a de facto nie mogę skożystać z jego zalet... Epic fail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą.... nie wiedzieć czemu rozruch zrobił mi przy instalce na hdd talerzowym... ale to chyba nie powinno mieć wpływu po starcie systemu. Nie mam już pomysłów, kasy też brak na nowy dysk z którym by nie było problemów bo zakupiełm nowe częsci do kompa typu i7 2600k mobo zasilacz, chłodzenie oraz ów nieszczęsny dysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji windy nie widział mi dysku musiałem odpalać linuxa i tam formatować, dopiero wtedy instalator zobaczył dysk i mój błąd był taki że tylko sformatowałem partycje zamiast ją usunąć i stworzyć na nowo. teraz windows przy instalacji zrobił partycje z dobrą alokacją. I nie wiem jak u innych ale u mnei na irst intela dysk działa z deka wolniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi elegancko widział dysk przy instalacji, po wrzuceniu sterowników z pena, pokazało się wolne miejsce i stworzyłem partycje ale efekty są jak widać wyżej, nie wiem jak u was, ale u mnie max uruchamia się równe 40 sekund od kliknięcia w ikonę, nie ważne czy po restarcie czy któryś raz z kolei, jutro jadę oddać Revo i biorę samsunga 830

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxa od dawna nie używam więc nie wiem ale blernder odpala sie niecałą sekunde. Jedyne zastrzeżenie to takie że jak odpalam kompma to przez 30 sekund nic sie nie dzieje dyski nie pracują itp a jak zaczną to odrazu wszystko ok, nie wiem w czym rzecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie podobnie, zanim skype zatryby, o gadu nie wspomne, nawet odpalenie firefoxa zajmuje mu ze 4 sekundy zanim wszystko się pokaże czyli jedna strona startowa igoogle. Zobaczymy jak samsung będzie pracował, mam nadzieje że się nie wygłupie i nie oddam tez samsunga, ale wtedy już odpuszcze sobie ssd do momentu zakupu nowego kompa czyli na kilka miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego właśnie jutro idę oddać ten dysk, dopłacam 200 zł i mam nadzieje że też tak będzie się odpalał ;) no i przedewszystkim przełoży się to na całą wydajność, bo szczerze to czuje się jak na hdd po formacie, żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego o bluetooth pytałem, który czasem ma taki konflikt. A za każdym razem tak jest, czy losowo się zdarza? Odłącz od kompa wszystko zbędne prócz mychy, klawiatury, monitora. Zwłaszcza dysk zewnętrzny jeśli masz! I zobacz czy jest tak samo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! :) tylko niestety to jest dość duży problem, bo nawet jeżeli wykluczy się dysk zewnętrzny z listy możliwych źródeł bootowania, to i tak on strasznie spowalnia... Zarówno włączanie jak i wyłączanie. Cały czas zastanawiam się co z tym można zrobić, bo w sumie dysk taki się przydaje, i bez sensu co chwilę go podłączać i odłączać. Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przypuszczałem, ale na stronie OCZ podawali płyty z P45 za kompatybilne, tyle że nie było w ogóle płyt DFI, może aktualizacja biosu by coś dała, ale już po sprawie bo oddałem go. Myślisz że Samsung 830 też by nie był szybki tak jak powinien ? Narazie odpuściłem temat SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności