Skocz do zawartości

maskowanie???


operonxyz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Ze względu na ponoć najlepsze w branży narzędzia do Retopo postanowiłem się nauczyć 3d Coata ...i widziałem na tut jak tuż przed Autoretopologią oprócz tych zielonych lini pomocniczych( Strokes) jest malowana na głowie i rękach także maska ! Po co ta maska w ogóle ? Inna sprawa że nie umiem jej narysować ( Chodzi mi oczywiście o to co w Zbrushu jest pod Ctrl)

Znalazłem coś takiego w manualu :

"Freeze: A very usefulmasking tool, which allows

you to define areas to be avoided by sculpting tools,

or inverted to be the focus area for sculpting. The

common shortcuts are “Ctrl+Shift+ I” (inverts your

selection) and “Ctrl + D” (which deselects it)."

Tylko że jak kliknę Ctrl + Shift + I to mi od razu maskuje cały model ! A po Ctrl + D mi znów od razu cała maskę czyści...WTF :((( ???? Z góry dziękuje za pomoc !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ok,

Jak importujesz mesh do autopo (File => Import => Import for Autopo) otworzą się w sumie 3 okna:

 

1 okno:

  • Intermediate resolution - wymierasz jak gesty ma być model pośredni (defaultowo 180 x 1000 - w większości przypadków to starczy)
  • Approximate polycount - ile mniej-więcej faceów powinien mieć Twój docelowy model
  • Additional Smoothing - smooth na Twojej docelowej siatce który będzie wykorzystany podczas snapwoania przez program. 2 jest ok !! Czasem się zdarza, że masz dużo ostrych krawędzi w modelu i po smoothie, krawędzie są za bardzo wygładzone, wtedy trzeba zmniejszyć tę wartość.

 

2 okno:

To właśnie to o co pytasz, czyli malowanie maski. Malujesz obszary które mają być gęstsze (gęstość siatki). Przydaje sie np jak masz palce albo drobne elementy.

Jest tam też Density Modulator gdzie ustalasz ile razy gęstsza ma być siatka.

 

3 okno:

Rysowanie strokeów. Czyli ustalamy jak ma iść edgeflow.

 

W kazdym z okienek masz opisane do czego służą i jak używać tych narzędzi.

 

 

Proponuje też użyć najnowszej bety: http://3d-coat.com/forum/index.php?showtopic=8887&st=0

Sporo bugów naprawiono od ostatniego oficjalnego releasa.

 

Freeze: A very usefulmasking tool, which allows

you to define areas to be avoided by sculpting tools.

To narzedzie działa tylko przy rzeźbieniu. Edytowane przez Creator
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie importu tak jest, i takie same kroki są również z voxelroom, pod warunkiem, że "create edgeloops whit AUTOPO" jest zaznaczone. Należy również pamiętać, iż po autopo pojawią się pewne "błędy", a więc możliwe występowanie n-gonsów i trisów. Siatka złożona z samych quadów jest natomiast możliwa właśnie po wyłączeniu opcji "create edgeloops..." niestety kosztem samej jej "budowy", o czym szybko przekonamy się podczas cięcia UVmapy, (brak ułożenia w pętle polygonów - nie wiem czy logicznie to nazwałem?). Opcja Autopo jest mimo wszystko przydatna, kiedy zależy nam na czasie, aczkolwiek w 3d-coat całkiem wygodnie tworzy się retopologie manualnie i raczej prędzej czy później okaze się to najlepszym rozwiązaniem. Ewentualnie Autopo i ręczne "pozbycie się" trisów i n-gonsów dla czystej siatki z quadów (szczególnie ważne przy subdivision surface).

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka złożona z samych quadów jest natomiast możliwa właśnie po wyłączeniu opcji "create edgeloops..." niestety kosztem samej jej "budowy", o czym szybko przekonamy się podczas cięcia UVmapy, (brak ułożenia w pętle polygonów - nie wiem czy logicznie to nazwałem?).
Wtedy edgeloopy najczęściej ustawiają się spiralnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności