Strona 9 z 83 PierwszyPierwszy ... 45678910111213141959 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 826

Wątek: Teczka 2D Kalberos

Member
    Awatar Kalberos
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Wersja Finalna

Konstruktywna krytyka mile widziana .Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez Kalberos ; 24-10-12 o 12:39
    www.facebook.com/kalberos | http://kalberos.blogspot.com/ | teczka2d | artstation
    jeśli myślisz, że jesteś w czymś zajebiście dobry, pamiętaj, ale to zawsze pamiętaj, że gdzieś żyje jakiś azjata, który jest o niebo lepszy od ciebie

Member
    Awatar gutekfiutek
    Podziękowania

Domyślnie

Hej
    Interesujący artykuł tutaj przeczytałem ostatnio:
    http://sevencamels.blogspot.co.uk/20...-dramatic.html
    Z grubsza podsumowanie jest w tytule posta: Flat = Funny and Depth = Dramatic

Oba drzewa z przodu są na jednym planie, dodatkowo masz symetryczną kompozycję, czyli wychodzi u ciebie - flat = funny.
    To psuje posępny, w miarę realistyczny efekt który zapewne chciałeś osiągnąć, dodaje niepotrzebnej bajkowości.
    Dodatkowo value (jasność) planu z drzewem (główny) za bardzo zbiega się z pierwszym planem - więc drzewo nie jest "zakotwiczone" w enviro - robi razem z pierwszym planem taką "ramkę", daleki plan jest przez to podzielony na pół i poszatkowany.

Dwa - istnieje coś takiego jak "rimlight" (popularnie tak nazywany efekt) - krawędzie przedmiotów pod dużym kątem mają tendencję do przejmowania koloru ambientu za nimi - efekt podobny do "kałuż" odbijających niebo na gorącym asfalcie.
    Pod dużym kątem wiele (pozornie mało refleksyjnych) obiektów zaczyna odbijać światło (szczególnie w zimie, kiedy pokryte są np. szronem).
    To raz że pozwala lepiej "zakorzenić" obiekt w scenie, dwa - pozwala uciec od używania kolorów lokalnych.
    Ja to robię tak że sampluję kolor światła który jest za obiektem - w tym przypadku niebieski głównie - i w zależności od tego jak refleksyjny może być materiał - maluję po powierzchniach pod kątem.
    To przy okazji daje możliwość podrzeźbienia bryły w cieniu czy w jednolitej sylwetce.
    Dodatkowo - w książce Carlsona o malowaniu pejzaży była ciekawa rzecz - im cieńsza jest gałąź w oddali - tym jaśniejszą się powinno ją malować - z powodu dyfrakcji światła zdaje się.
    Mały over

- rozjaśniłem i powiększyłem/zmniejszyłem drzewa w zależności od odległości - oddaliłem od kamery prawe drzewo bo było na jednym planie z lewym.
    W ten sposób nie masz takiej ramko-winietki na obrazku i plany są oddzielone.
    Dodałem troszke tego rimlighta.
    "Główne" drzewo trochę się zgubiło - ale zrobiłeś je po prostu za małe (jeśli to najważniejszy obiekt na scenie).
    Ostatnio edytowane przez gutekfiutek ; 25-10-12 o 00:45

Member

Podziękowania

Domyślnie

trochę pusto jak dla mnie, ja bym te główne drzewo dał bliżej i pokazał co się w nim fajnego dzieje, i z tego zrobił temat pracy :D

Member
    Awatar Swiezy
    Podziękowania

Domyślnie

Genialnie gutekfiutek, jesteś nie ocenioną pomocą dydaktyczną. ;) Dzięki i ja sobie skorzystam z rad!
    Pozdrawiam.
    Moja teka
    -----------------------------------------------------------
    ctrlpaint.com

Member
    Awatar Kalberos
    Podziękowania

Domyślnie

Dzieki wielkie Gutek kazda twoja rade mam zapisana w notatniku :D wersja finalna
    www.facebook.com/kalberos | http://kalberos.blogspot.com/ | teczka2d | artstation
    jeśli myślisz, że jesteś w czymś zajebiście dobry, pamiętaj, ale to zawsze pamiętaj, że gdzieś żyje jakiś azjata, który jest o niebo lepszy od ciebie

Member
    Awatar adamczykarts
    Podziękowania

Domyślnie

Mogłeś trochę więcej wykorzystać pomocnego overa bo w tej chwili masz dużo brudno i ciemno. A na dodatek postać która wcześniej odznaczała się naprawdę ładnie w wejściu do paszczy mocną sylwetką teraz znikła w całym tym brudzie przyklejona do lewego drzewa.

Member
    Awatar ZiN
    Podziękowania

Domyślnie

gutekfiutek - jak zwykle bardzo cenne spostrzeżenia. Powzwolę sobie rozwinąć myśl na podstawie innej książki:

Cytat Zamieszczone przez gutekfiutek Zobacz posta
    Dodatkowo - w książce Carlsona o malowaniu pejzaży była ciekawa rzecz - im cieńsza jest gałąź w oddali - tym jaśniejszą się powinno ją malować - z powodu dyfrakcji światła zdaje się.
    gdyż wiąże się to z istnieniem zjawiska kontrastu równoczesnego:

Cytat Zamieszczone przez Psychofizjologia widzenia - A. Mączyńska
    Efektem kontrastu równoczesnego jest zjawisko irradiacji, polegające na rozszerzaniu się jasnych plam kosztem ciemnych. Gdy oglądamy np. gałęzie drzewa na tle słonecznego nieba, to robią one wrażenie cieńszych niż są w rzeczywistości. Jasne, świecące powierzchnie nakładają swoje promieniowanie na powierzchnie ciemne i pozornie je zwężają. Dzieje się tak, ponieważ bardzo jasne światło ulega znacznemu rozproszeniu w układzie optycznym oka i pobudza te części siatkówki, na które pada ciemniejsza część obrazu. Powoduje to przesuwanie się granic obszaru jaśniejszego w sfery sąsiednie.
    pzdr

Member
    Awatar rozrack
    Podziękowania

Domyślnie

Praca wygląda na zainspirowaną tym zdjęciem
    http://media.npr.org/assets/img/2011...7318bc-s51.jpg
    Jakkolwiek ostatnie zmiany były zbyt bardzo przekombinowane.

Member
    Awatar Kalberos
    Podziękowania

Domyślnie

rozrack to nie jest niczym inspirowane tym bardziej tym czymś .

Zin wiem czytałem cały ten tekst co Gutek napisał ale dzięki ze jeszcze raz go przypomniałeś .Niestety nie będę już babrał przy tej pracy chciałem sobie zobrazować kolejny sen może kiedyś do niej wrócę .

adamczy: nic nie zmieniałem w kolorystyce jedynie postać i drzewo no i wyjasniej co masz na mysli mowiac "brudno" , u mnie ciemno nie jest .Szarość siega od 5% do 89 % .Pozdrawiam i dzięki za każda rade
    Ostatnio edytowane przez Kalberos ; 30-10-12 o 11:56

Member
    Awatar adamczykarts
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Kalberos Zobacz posta
    adamczy: nic nie zmieniałem w kolorystyce jedynie postać i drzewo no i wyjasniej co masz na mysli mowiac "brudno" , u mnie ciemno nie jest .Szarość siega od 5% do 89 % .Pozdrawiam i dzięki za każda rade
    No własnie, nic nie zmieniłeś w kolorystyce chociaż dostałeś porządny wykład od gutekfiutek gdzie masz czarno na białym opisane i narysowane co i jak powinno się zmienić na Twoim obrazku. I nie napisałem, że brudno i ciemno stało się w ostatnim up'ie tylko jest tak od początku.

Wiesz, co do procentów szarości to akurat jest to mało przekonywujący argument. Zaznaczyłem niżej moim zdaniem brudne i ciemne fragmenty:

Są zbyt ciemne i nijakie żeby miały coś wydobyć z pracy i zbyt rozmemłane by miały stanowić graficzne uproszczenie pierwszego (?) lub drugiego planu. Własciwie jest to - tak jak Ty to sobie w procentach liczysz - 33% pracy gdzie coś ma się dziać a dzieje się brudna nicość. gutekfiutek pokazał Ci jak wydobyć światło nawet z zaciemnionych fragmentów i nie skorzystałeś w ogóle Kalbe .. ;).

Edit:

Kalberos mam nadzieję, że wybaczysz za ten drastyczny over, ale skoro mam coś pomóc to obrazowo ;)
    Over zrobiłem myszką .. (tablet mam teraz na głównym komputerze ale że muli długi render więc rysowałem na drugim) ale chciałem uchwycić "jak ja to widzę" pod względem kompozycyjnym oraz koloru i doświetlenia.

Zmieniłem kompozycje i perspektywę żeby bardziej podkreslic cel wzroku oraz cel podrózy (?) piechura, podkreslilem cieplem przod dodajac takze troche kepek trawy dla detalu. Im dalej tym pogłebiłem odległość amtosferą/powietrzem. Dodałem mocniejszą poświate słońca a tło (ha, teraz to rozszyfrowałem że u Ciebie to są jakieś lodowce) zmieniłem na lekkie wzgorze z pierzastymi chmurami.

W sumie duzo nagmatwałem .. mam nadzieję ze mój myszkowy over jednak coś pomoże. Albo chociaż zmobilizuje ;)
    Ostatnio edytowane przez adamczykarts ; 30-10-12 o 17:05

Uprawnienia umieszczania postów