Skocz do zawartości

MAXScript: Moje skrypty 3ds Max


Tamyl91

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie będę umieszczał skrypty do 3ds'a, za które ostatnio się wziąłęm :)

 

 

Na początek skrypcik do zostawiania śladów jednego obiektu na drugim, poniżej przykłady wykorzystania:

 

https://vimeo.com/49034932

 

 

I skrypt (testowany na maxie 9 i 2011):

[ATTACH]87390[/ATTACH]

 

 

Mile widziane komentarze, sugestie, propozycje etc.

Printer.zip

Edytowane przez Tamyl91
  • Like 12
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Soft object to obiekt, na którym będą odkształcenia. Hard - obiekt zostawiający ślady.

Bump around - z tą opcją dodatkowo oprócz odkształceń w dół mamy naokoło odkształcenia w górę, coś jak mini zaspy śnieżne, gdzie śnieg jest wypychany w górę wokół miejsc, gdzie został wciśnięty, height limit to limit wysokości tej górki dookoła, a width to tak naprawdę liczba iteracji wbudowanej funkcji "Grow" dla vertexów dookoła miejsca z kolizją, im większa, tym szersza "górka". Warto jeszcze dodać, że skrypt działa na zasadzie rzutowania w dół, czyli powierzchnia, na której mamy mieć odkształcenia musi być pozioma, a obiekt naciskać na nią z góry (nie uda sie zrobić odkształceń na pionowej ścianie lub na suficie, trzeba sobie obrócić ;)

Skrypt jak to skrypt nie jest demonem szybkości i do poważniejszych projektów raczej nie będzie idealnym rozwiązaniem. Powiem jeszcze o takiej oczywistości że najlepiej używać obiektów proxy z niezbyt gęstą siatką. Czas wykonania skryptu wydłuża się bardzo gwałtownie wraz z wzrostem gęstości siatki (soft objectu głównie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne skrypty ( mi szczegolnie przyda sie ten do ksiazek) i cool ze sie chciales podzielic:) +rep. A no i podoba mi sie kontakt na twojej liscie GG - "chujwiekto" :D

 

Edit: Dopiero zauwazylem ze mozna dawac sugestie, wiec o to moja sugestia. Fajnie jesli w skrypcie od ksiazek bylaby tez opcja zeby mozna ja bylo wyrownywac do ktoregos brzegu (bo teraz so one wyrownywane wzgledem srodka obiektu) tak zeby oprocz stosow mozna bylo je ukladac w rzadkach na pokach :) Mam nadzieje ze wiesz o co mi chodzi

Edytowane przez Pawelkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos, zamierzam stworzyć cały, większy rozbudowany skrypt specjalnie do układania książek na półkach, trochę to jednak potrwa. Widziałem, że coś podobnego istnieje, ale nie jest darmowe, więc warto będzie stworzyć coś takiego :)

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizator jest na pewno lepszy i szybszy, jeśli chodzi o zoptymalizowanie modelu, mi bardziej chodziło o proste, jednokliknięciowe "retopo" mało skomplikowanych obiektów, a może bardziej o sam eksperyment ;)

Tutaj jest wersja pozbawiona błędów dla wklęsłych meshy lub z otworami, jak np torus:

Fitter.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że pokażę nad czym aktualnie pracuję ;) Jeszcze sporo przede mną, narazie działa to strasznie niestabilnie i jeszcze masa rzeczy do dopisania i dopracowania. Nie wiem kiedy uda mi się to skończyć, strasznie dużo pracy mam ostatnio i ciężko mi wygospodarować tych kilka godzin dziennie na programowanie tego skryptu.

Skrypt w zamierzeniu ma układać w miarę sensownie i "naturalnie" książki na półkach (polygonach), to tyle póki co :)

 

NnYNO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mam ogromną ochotę skończyć ten skrypt, ale ostatnio kompletnie nie mam czasu do niego usiąść i w najbliższej przyszłości raczej nie zanosi się na zmiany pod tym względem, może po nowym roku ruszę z tym dalej. Zastanawiałem się nad licencją, ale doszedłem do wniosku, że skrypcik będzie w 100% darmowy :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do pracy nad ukłaczem książek, skrypt już "prawie" układa książki tak jak należy, jeszcze tylko kilka poprawek, a potem dorobić funkcję automatycznie ustawiającą ksiązki na polygonach półek, strasznie mi się to wszystko rozrosło, kod już ponad 1000 linii kodu, w którym zaczynam się gubić ;)

 

Efekt dzisiejszych testów

ihJkL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pisaniu skryptów się w ogóle nie znam, jednak tak z ciekawości, w jakim piszesz je języku ?

 

Patrząc po forach, ifach, elsach i funkcjach to wygląda mi to na "zwykły" c++, prawda to ? Czy może to jakaś jego chora "maxowa" odmiana ? xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrypty do maxa pisze się w maxowym języku - max script - przypominającym nieco pascala. Można pisać również w c++ z maxowym sdk, w ten sposób powstają pluginy, nie skrypty, jest to nieco bardziej złożone, ale nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż skrypty :) Narazie jednak nie zamierzam się za nie zabierać, max script mi wystarcza w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co pracuję od jakiegoś czasu nad pluginem do automatycznego ustawiania wag w modyfikatorze Skin, wykorzystuję pewną ciekawą metodę pokazaną na siggraphie rok czy dwa lata temu, jestem pewien, że zaoszczędzi kupę czasu wielu maxowym animatorom ;)

Tutaj jest jakiś tam wczesny pierwowzór napisany w maxscripcie, wersja finalna będzie zdecydowanie ciekawsza, szybsza i mądrzejsza.

 

https://vimeo.com/113561911

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietne Toole, szacunek. Z takim skilem na pewno znajdziesz prace w porządnej firmie.

 

Jak bys napisal narzedzie do wyrastania meshow wzorem Digimation Grow (którego nie ma już od lat), to na pewno byloby sporo chetnych, gdyz w zasadzie nie ma nigdzie tego typu narzedzia. Jedyna opcja to reczne animowanie slice'a lub reczna metoda z "Katedry".

 

Jak by co to pierwszy staje w kolejce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrypty świetne!

 

pytanie dot. Fill my Bookshelves:

czy można w jakiś sposób kontrolować jaki procent półki ma być zapełniony książkami ?

W tej chwili defaultowo zapełnia 100% półki, co nie zawsze jest pożądane.

Czy ew. istnieje szansa, że dodasz taki ficzer ?

 

czy istnieje szansa na dodanie ficzeru który przeskaluje układane książki do max. zadanej wysokości półki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Nie było mnie chwilę na forum, robiłem w tym czasie różne rzeczy, między innymi skrypty i pluginy ;)

Jakiś czas temu postanowiłem podjąć się karkołomnego zadania stworzenia wtyczki do Maxa na wzór Modowego MeshFusion. Zamieszczam pierwsze wczesne testy algorytmów napisane w formie prostego toola w maxscripcie. Docelowo planuję zrobić z tego coś poważniejszego, bardziej proceduralnie, z użyciem 3ds maxowego SDK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności