Skocz do zawartości

Tutorial z programowania w Maya poziom 01 - 3 części


beny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

w zeszłym roku przygotowałem tutorial o programowaniu w Mayce, który dopiero dzisiaj po raz pierwszy ujrzał światło dzienne. Jest prowadzony w języku polskim dla osób z językiem angielskim nie bardzo zaznajomionych i jest za darmo. Jako że trwa prawie 2h podzieliłem go na 3 części. Na chwilę obecną jest to część 1. Pozostałe 2 udostępnię jak tylko przejdą przez salon kosmetyczny after effectsa.

 

Część 1 jest dla na prawdę początkujących osób z wyjaśnieniem wszystkiego co mi przyszło do głowy, aby wyjaśniać.

Część 2 wprowadza wspieranie się quick helpem z listą parametrów, nowymi operacjami na transformacjach obiektów oraz pojęcie zmiennych

Część 3 skalowanie kodu poprzez wprowadzenie pojęcia pętli

 

Link do części 1: https://vimeo.com/53506124

Link do części 2: https://vimeo.com/53791080

Link do części 3: https://vimeo.com/58795850

 

Miłej nauki.

 

Pozdro!

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@legomir - Jeżeli już cokolwiek liznąłeś skryptowania w Mayce, a wiem, że tak - to część 1 możesz sobie darować ... baa - powiem więcej, jak wiesz co to zmienne i petle to i część 2 i 3 możesz sobie darować, bo to też szczegółowo mocno omawiam :) Programowanie w Maya 01 jest raczej celowane w ludzi w firmach postprodukcyjnych, którzy wiedzą że można coś pisać w Mayce, ale myślą, że to tylko fizycy jądrowi potrafią i nie starają się nawet liznąć tematu. Nie powstało jeszcze "Programowanie w Maya 02" i zobaczę czy powstanie ... narazie nie mam w planach. Zrobienie merytorycznie przemyślanego tutka, zwłaszcza o programowaniu, gdzie bardzo łatwo o błąd i ślęczenie godzinami w celu znalezienia takowego, to dużo roboty - znacznie więcej niż czas trwania tutka. Raczej jeżeli mnie najdzie to zrobię po prostu bardziej krótkie tutki "How to" niż pełen metraż jak powyższy.

 

Świetnie. Tutoriali na ten temat to nie widziałem za wiele więc pewnie ludziom się przyda. Przeniosłem wątek do działu Wideotutoriali. Na pewno lepiej tu pasuje i tutaj można dziękować ;)

 

Ok dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomie użyłem słowa "programowanie", które absolutnie nie jest wprowadzaniem w błąd użytkownika. Do programowania w C++ tworząc ten tutek miałem w planie dojść, ale najpierw chciałem omówić większość zagadnień MEL'a, gdyż C++ jest tak na prawdę jego uzupełnieniem. Skryptowanie jest najwyższym poziomem programowania nie wymagającym kompilacji kodu, więc jest to de facto programowanie najwyższego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, fajna inicjatywa :) A może by tak z pythona coś?:)

 

Pozdrawiam.

 

Jako, że w znacznej większości przypadków w Mayce odpalanie pythona sprowadza się do uruchomienia komendy melowej tylko ze składnią pythona, zacząłem od czystego MELa uruchamianego bez pośredników :) Niemniej jednak może z czasem powstanie tutek i z pythona ... BA! Może i z pluginów pythonowych. Może kiedyś, jakiegoś pięknego wieczora przysiądę z kroopsonem przy piwku i opracujemy takiego. Jeszcze o tym nie wie, ale to dobry pomysł, więc możliwe że się ziści w nieodległej przyszłości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pluginami pythonowymi dobry pomysł, bo tak łatwiej pisać prototypy pluginów w C, a co za tym idzie zaspokoi to moja ciekawość :D W MayaHowTos ostatnio pojawił się fajny tutek o pluginach Pythonowych, nie wiem czy widziałeś.

 

Nie widziałem. Szczerze mówiąc myślałem że ten kanał padł śmiercią naturalną, ale widzę że ma się całkiem nieźle. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do obejrzenia 3 części z serii. Długo trwało, ale na prawdę nie miałem kiedy do tego przysiąść. Następne tutki na 100% będę starał się robić krótsze, bo edycja takich długich to masakra, zwłaszcza jak nagle się okazuje że jedna część się nie nagrała i trzeba ją dograć prawie 2 lata później

 

Link do części 3: https://vimeo.com/58795850

 

Pozdrawiam!

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za tak entuzjastyczne przyjęcie tutków :)

 

Przyda się na nocne posiedzenia:)

 

Nie ma to jak impreza przy piwie z kumplami oglądając wspólnie tutka o MELu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności